Prawo.pl
Alkohol etylowy o kodzie CN 2207 i 2208, stanowiący część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej, podlega co do zasady opodatkowaniu akcyzą. Może jednak być z niej zwolniony. Jednak warunki zwolnienia, jak te określone w ustawie o podatku akcyzowym, należy odczytywać ściśle i w zgodzie z dyrektywą Rady 92/83/EWG ‒ uznał NSA
Grażyna J. Leśniak
13.11.2019
Akcyza
Przychody ze sprzedaży waluty wirtualnej nabytej w 2018 r. będą stanowić przychód z kapitałów pieniężnych w myśl ustawy o PIT. Opodatkowany jest dochód, a koszty podatkowe poniesione i nieodliczone od przychodów przed 1 stycznia 2019 r., wnioskodawca będzie mógł wykazać w odrębnym zeznaniu za rok podatkowy ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
12.11.2019
PIT Finanse
Regulacje w zakresie przesunięcia w czasie terminu rozliczenia podatku naliczonego należy ocenić krytycznie ze względu na generowany przez nie skutek, czyli konieczność zapłaty odsetek od powstałej zaległości podatkowej - uważa Jolanta Nowicka.
Jolanta Nowicka
12.11.2019
VAT
Sprzedaż zestawów przekąsek należy opodatkować według stawek właściwych dla towarów składających się na ten zestaw. Bo nie jest to świadczenie złożone, lecz zespół odrębnych świadczeń: dostaw gotowych, zapakowanych przez producenta towarów. Będą więc one podlegały VAT na zasadach właściwych dla każdego produktu odrębnie ‒ uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
09.11.2019
VAT
Programy takie jak Szafir czy narzędzia udostępniane przez Ministerstwo Cyfryzacji na platformie obywatel.gov.pl nie pozwalają na weryfikację podpisu służb celnych pod dokumentem IE599, potwierdzającym wywóz towarów poza UE. Bo nie jest to ani podpis zaufany, ani kwalifikowany. W efekcie eksporterzy mogą nawet nie wiedzieć, że przekazany im przez agencję celną plik XML jest niepodpisany albo wadliwie podpisany.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2019
VAT
W Ministerstwie Finansów trwają prace nad opracowaniem objaśnień podatkowych, dotyczących sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanego z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2019
CIT PIT
Czy leasing operacyjny jest schematem podatkowym, który należy raportować Szefowi KAS? Ministerstwo Finansów nie chce udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Zdaniem ekspertów, to nie jest schemat a uniki ministerstwa to nic innego, jak utrzymywanie podatników w strachu i niepewności.
Grażyna J. Leśniak
07.11.2019
CIT
Od 1 listopada obowiązują nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne jest opodatkowanie audiobooków. Od czasopism specjalistycznych trzeba natomiast płacić wyższą, 8-proc. daninę.
Krzysztof Koślicki
06.11.2019
VAT

Czy po 20 latach prawo karne skarbowe wymaga zmiany?

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne
Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, korekta deklaracji złożona razem z czynnym żalem oraz postępowanie mandatowe to tryby przewidziane w Kodeksie karnym skarbowym, w których wyłączony jest udział doradcy podatkowego, a podatnik jako sprawca jest de facto pozbawiony skutecznej obrony. To tylko niektóre mankamenty, które wymagają zmiany.
Grażyna J. Leśniak
06.11.2019
Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne
Urząd celno-skarbowy ukarał przewoźnika trzykrotnie za jedno naruszenie dotyczące systemu SENT w trakcie jednego transportu. Łącznie nałożył kary w wysokości 30 tys. złotych. WSA w Lublinie po skargach rzecznika małych i średnich przedsiębiorców uchylił niekorzystne decyzje. Uznał, że są sprzeczne z prawem przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
05.11.2019
Małe i średnie firmy
Długie oczekiwanie na rozpoznanie sprawy przez sąd administracyjny jest faktem. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, a konstytucja gwarantuje prawo do kontroli sądowej bez zbędnej zwłoki. Czy są sytuacje, że sąd może, a nawet powinien, rozpoznawać bezzwłocznie, poza kolejnością – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
05.11.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Paliwo w służbowym samochodzie, z którego pracownik korzysta do prywatnych celów, nie jest jego dodatkowym przychodem. PIT płaci się od ryczałtu określonego w przepisach, który obejmuje wszystkie koszty pojazdu. Jego wartość zależy od pojemności silnika. Fiskus ciągle chce jednak podatku od benzyny, mimo że sądy zmuszają go potem do zmiany stanowiska.
Krzysztof Koślicki
04.11.2019
PIT
Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.
Krzysztof Koślicki
01.11.2019
CIT PIT
Od 1 listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu będzie obowiązkowe przy 150 towarach i usługach. Za jej brak grozić będą surowe konsekwencje. Kluczowa będzie wartość faktury. Wystarczy jednak, że znajdzie się na niej jeden, tańszy towar wrażliwy, dzielić trzeba będzie całą płatność. Ale to nie jedyny problem.
Krzysztof Koślicki
01.11.2019
VAT
Ponoszone przez spółkę w imieniu i na rzecz innej firmy koszty delegacji pracownika nie podlegają opodatkowaniu VAT. Brak jest więc podstaw do wystawienia faktur dokumentujących te czynności ‒ stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej i uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Grażyna J. Leśniak
31.10.2019
VAT
Rewolucyjny wyrok sądu nie pozostawia suchej nitki na działaniu fiskusa, który wszczyna postępowania kontrolne tuż przed przedawnieniem, a potem nic nie robi. W opinii sądu, wysłanie postanowienia to za mało – urząd musi prowadzić realne działania. Podatnicy zyskali dodatkowe narzędzia i argumenty do wykorzystania w sporach ze skarbówką.
Krzysztof Koślicki
31.10.2019
Ordynacja
Działalność gospodarcza polegająca na sprzedaży abonamentu na oprogramowanie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem według stawki 8,5 proc. uzyskanych przychodów. Pod warunkiem, że świadczona usługa faktycznie jest sklasyfikowana jako oprogramowanie komputerowe online ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
30.10.2019
PIT
W sytuacji problemów z pracownikami i trudnościami w zapewnieniu im noclegów w okolicy, wydatki na budowę hotelu dla pracowników z Ukrainy są kosztem ogólnym przedsiębiorcy z prawem do odliczenia VAT. Budowa ma wpływ na funkcjonowanie działalności gospodarczej przedsiębiorcy – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
30.10.2019
CIT VAT
Teza, że wzrost wpływów z CIT jest głównie konsekwencją programu 500+, nie znajduje odzwierciedlenia w danych podatkowych. 60-proc. wzrost dochodów z CIT nie sposób wyjaśnić głównie konsumpcją. Tempo wzrostu wpływów z CIT było ponad dwukrotnie wyższe niż wzrost PKB – mówi Maciej Żukowski, dyrektor w Ministerstwie Finansów.
Krzysztof Koślicki
30.10.2019
CIT
Jeżeli celem spółdzielni uczniowskich będzie jedynie edukowanie uczniów w zakresie praktycznego funkcjonowania przedsiębiorstwa, to nie będzie to działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Gmina nie będzie działała jako podatnik, a działalność spółdzielni nie będzie podlegać VAT.
Grażyna J. Leśniak
30.10.2019
VAT Zarządzanie oświatą
W piątek, 1 listopada, zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Zdaniem ekspertów, nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne pozostaje opodatkowanie audiobooków, a czasopisma specjalistyczne będą obciążone wyższą daniną.
Krzysztof Koślicki
30.10.2019
VAT

NSA: Proporcja w VAT tak. Ale jaką metodą?

Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Udzielając podatnikowi interpretacji dotyczącej zastosowania proporcji sprzedaży do wyliczenia VAT, organ podatkowy powinien wskazać, w jaki sposób ma on dokonać wyliczenia podatku. Podatnik miał prawo dowiedzieć się, jaka to metoda – wynika z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
29.10.2019
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Być może już w przyszłym roku pojawi się podatek od sklepów wielkopowierzchniowych. Ma być liczony m.in. od trudności, jakie placówka powoduje w miastach. Chodzi np. o zwiększone korki w okolicach centrum handlowego. Zdaniem ekspertów, tego typu przesłanki naliczania podatku będą powodować olbrzymie trudności interpretacyjne i kolejne spory.
Krzysztof Koślicki
29.10.2019
Ordynacja CIT
Przedsiębiorca prowadzący żłobek niepubliczny i przedszkole niepubliczne, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów VAT naliczony od nabywanych do celów tej działalności towarów i usług. Może to zrobić, bo będąc podatnikiem VAT korzystającym ze zwolnienia, nie może odliczyć podatku naliczonego od podatku należnego. Potwierdził to dyrektor KIS.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2019
CIT PIT VAT
Skoro podatnik ‒ mimo wezwania ‒ nie uzupełnił wniosku o wydanie interpretacji i nie wskazał przepisów prawa podatkowego, to organ interpretacyjny miał prawo pozostawić jego wniosek bez rozpatrzenia. Urzędnicy muszą bowiem wiedzieć, do czego mają się ustosunkować ‒ uznał NSA i oddalił skargę kasacyjną.
Grażyna J. Leśniak
29.10.2019
Ordynacja
Generalny Inspektor Informacji Finansowej będzie mógł nałożyć do 1 miliona złotych kary za naruszenie obowiązków wynikających z przeciwdziałaniu praniu pieniędzy na kadrę kierowniczą. To jedna ze zmian, jakie przewiduje podpisana w piątek przez prezydenta nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.
Jolanta Ojczyk
28.10.2019
Compliance
Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany polegają na obniżeniu stawek akcyzy dla samochodów o napędzie hybrydowym spalinowo–elektrycznym. Wysokość daniny będzie uzależniona od rodzaju napędu samochodu oraz od pojemności silnika.
Krzysztof Koślicki
28.10.2019
Środowisko Akcyza
Przychody z reklamy umieszczonej na budynku nie dają prawa do zwolnienia z CIT. Nie pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a tylko takie nie podlegają opodatkowaniu. Nie ma znaczenia, że będą przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.
Krzysztof Koślicki
28.10.2019
CIT
Po zlikwidowaniu firmy i wycofaniu wykorzystywanego w niej lokalu do majątku prywatnego, może być on nadal wynajmowany. Przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z biznesem, lecz najem prywatny. Uzyskiwany przychód może być opodatkowany ryczałtem w wysokości 8,5 proc..
Grażyna J. Leśniak
28.10.2019
PIT
Trwa druga edycja konkursu Tax Everest. Są to Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Na nagrody mają szanse autorzy prac, które będą obronione w okresie od 1 października 2018 roku do 31 października 2019 roku. Termin zgłoszeń upływa 3 listopada.
Krzysztof Koślicki
28.10.2019
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne