Prawo.pl
Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.
Krzysztof Sobczak
16.05.2019
CIT PIT Prawo gospodarcze
Ochrona podatnika wynikająca z wydanej interpretacji musi dotyczyć także zwrotu podatku, a nie tylko jego zapłaty. Skarbówka wydaje się nie pamiętać o tej zasadzie. Przypominają jej o tym sądy. Ostatnio nawet NSA. Zdaniem ekspertów, wyrok sądu jest ważny, jednak to kropla w morzu potrzeb.
Krzysztof Koślicki
16.05.2019
Ordynacja VAT
Opodatkowanie gospodarki cyfrowej, przyszłość poboru podatku w ekonomii współdzielenia, uszczelnianie systemu poboru VAT, zwalczanie uchylania się od opodatkowania – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone na przyszłotygodniowej, międzynarodowej konferencji podatkowej w Warszawie.
Krzysztof Koślicki
15.05.2019
Ordynacja
Jeżeli podatnik nie ma obowiązku prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, to również nie musi jej wypełniać dla celów podatku dochodowego. Wydatki związane z firmowym pojazdem mogą być kosztem podatkowym w pełni. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Eksperci mają jednak pewne zastrzeżenia.
Krzysztof Koślicki
15.05.2019
PIT
We wtorek rząd przyjął przepisy w sprawie powołania nowego, specjalnego urzędu. Pracę biegłych rewidentów będzie sprawdzać teraz Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Kontrole mają zacząć się jeszcze w tym roku. Nowy urząd w pełni zacznie działać od stycznia przyszłego roku. Polska Izba Biegłych Rewidentów straci część uprawnień.
Krzysztof Koślicki
14.05.2019
Rachunkowość
System monitorowania drogowego przewozu towarów akcyzowych będzie rozszerzony. Dodatkową kontrolą będzie objęty obrót olejem opałowym i napędowym służącym do celów opałowych. Zmiany dotkną także stawek podatku akcyzowego. Projekt nowelizacji przepisów przyjął we wtorek rząd.
Krzysztof Koślicki
14.05.2019
Akcyza
Teresa Czerwińska, minister finansów, zapowiedziała, że obowiązujące obecnie przepisy podatkowe i prawa pracy umożliwiające weryfikację samozatrudnienia, przeanalizuje z Radą Dialogu Społecznego. To dalszy ciąg debaty wokół projektu wprowadzenia testo przedsiębiorcy.
Jolanta Ojczyk
14.05.2019
PIT Małe i średnie firmy
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w zeszłym tygodniu, że przepisy dotyczące ulgi na złe długi naruszają regulacje unijnej dyrektywy. Sprawa dotyczyła, co prawda, czeskiego podatnika, jednak, zdaniem ekspertów, wyrok ma duże znaczenie także dla polskich przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
14.05.2019
VAT
Duża częstotliwość zmian, coraz wyższy poziom restrykcyjności i opresyjności aparatu skarbowego oraz automatyzacja procesów związanych z obiegiem dokumentów – to największe wyzwania, z jakimi borykają się obecnie doradcy podatkowi. Zdaniem ekspertów, w przyszłości podatnicy będą mieli jednak jeszcze trudniej.
Krzysztof Koślicki
13.05.2019
Ordynacja CIT PIT
Przy okazji tegorocznych rozliczeń PIT, mogło dojść do próby wyłudzenia tożsamości, a może nawet dostępu do kont bankowych, w celu ich „wyczyszczenia” ‒ alarmują eksperci. Radzą, by osoby, które padły ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłosiły się na policję, a także by zmieniły hasła i loginy, a nawet zastrzegły swoje dokumenty.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2019
Domowe finanse PIT
Dyrektywa unijna w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zwolniła z płacenia podatku VAT 17 rodzajów działalności, których istotą są usługi społeczne. Wśród nich są m. in. świadczenia zdrowotne, dzięki czemu są one tańsze dla pacjentów. Jednak dokonując zakupów, szpitale muszą płacić VAT dostawcom, ale same nie mogą go odliczyć.
Józef Kielar
13.05.2019
VAT Opieka zdrowotna
Administracja skarbowa zatrudnia duchownych na stanowiskach eksperckich. Ich wynagrodzenie finansuje budżet państwa na podstawie specjalnego porozumienia. Roczny koszt zatrudnienia to niemal pół miliona złotych. Księża dostają pensje, nagrody z funduszu nagród, premie roczne i inne dodatki jubileuszowe.
Krzysztof Koślicki
11.05.2019
Finanse publiczne Finanse
W czwartek Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Danina zostanie obniżona o 15 proc. Zdaniem ekspertów, nie wpłynie to jednak na wzrost inwestycji w branży wydobycia miedzi i srebra. Lepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zniesienie podatku.
Krzysztof Koślicki
10.05.2019
Nowe technologie Finanse
We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będzie to tzw. biała lista podatników. Znajdą się tam również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym. Senat przyjął w czwartek nowelizację przepisów o VAT, CIT i PIT.
Krzysztof Koślicki
10.05.2019
CIT PIT VAT
Podmioty powiązane nie mogą zaliczać do kosztów podatkowych wszystkich wydatków na usługi niematerialne. Ograniczenie to nie dotyczy jednak zakupu usług prawnych. Limitowaniu nie podlega także doradztwo podatkowe. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
10.05.2019
CIT Doradca podatkowy
Prezes UOKiK dostanie wszelkie niezbędne narzędzia do prowadzenia kontroli firm, które zwlekają z regulowaniem swoich zobowiązań w terminie. Będzie mógł m.in.: pozyskiwać dane z Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. I zapowiada, że projekt jeszcze w maju przyjmie rząd.
Jolanta Ojczyk
10.05.2019
Prawo gospodarcze Finanse
Zmieniona ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., a nie od 1 stycznia przyszłego roku - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. - Dzięki temu zainteresowane podmioty będą miały odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian - tłumaczy resort.
Krzysztof Sobczak
09.05.2019
Ordynacja

Rzecznik przedsiębiorców chce dobrowolności składek ZUS

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Zgodnie z propozycją rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adama Abramowicza wybór dotyczyłby sytuacji, w której samozatrudniony miałby prawo zdecydować czy chce pozostać w systemie powszechnym i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS czy wybrać inną formę ubezpieczenia. Obowiązkowe dla przedsiębiorców pozostałoby jedynie ubezpieczenie zdrowotne.
Paweł Żebrowski
09.05.2019
Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Przedsiębiorca powinien zapewnić biegłemu rewidentowi dostęp do dokumentów. Odmowa wglądu w dokumentację kontroli rozliczeń podatkowych, może wiązać się nawet z odmową wydania opinii przez biegłego z uwagi na ograniczenie zakresu badania.
Mikołaj Gientka
09.05.2019
Rachunkowość
Zwiększone ostatnio zainteresowanie egzaminem to efekt pewnej niefrasobliwości samorządu doradców podatkowych. Zaczęto mówić o zmianach w zakresie egzaminu i wprowadzeniu kilkuletniej aplikacji. O tym decyduje jednak ustawodawca – tłumaczy prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Państwowej Komisji do Spraw Doradztwa Podatkowego.
Krzysztof Koślicki
09.05.2019
Doradca podatkowy Dla studenta
Błędne ustalenie należności budżetu państwa lub jednostek samorządowych jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Karane jest m.in. niezgodne z przepisami umarzanie podatków i opłat. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ponosi osoba, która popełniła dany czyn.
Krzysztof Koślicki
08.05.2019
Finanse publiczne
To, że biegły przedstawi rachunek za sporządzenie opinii, nie oznacza, że organ nie ma obowiązku zbadać wysokości żądanego przez niego wynagrodzenia. Należy ocenić, jaki nakład pracy poniósł biegły. Inaczej wydane postanowienie narusza przepisy prawa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Aleksandra Partyk
08.05.2019
Podatki i opłaty lokalne
Zakończyła się tegoroczna wiosenna sesja pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Pod względem liczby zdających była rekordowa, bo zgłosiło się aż 1506 chętnych. Jednak "zdawalność" była w tym roku stosunkowo niska, bo sprawdzian zaliczyło tylko 65 proc. zdających. Kandydaci na doradców mają teraz rok na zaliczenie części ustnej.
Krzysztof Koślicki
08.05.2019
Doradca podatkowy Dla studenta
Ministerstwo Finansów planuje podwyżkę od stycznia 2020 roku stawki podatku akcyzowego na używki. Chodzi o alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Zdaniem branży, wyższy podatek spowoduje wzrost szarej strefy w tej dziedzinie.
Krzysztof Koślicki
07.05.2019
Akcyza
Ponad 4,1 tys. zł to łączne miesięczne obciążenie podatkami i składkami w przeliczeniu na jednego pracującego. W tym 2,2 tys. zł stanowią podatki dochodowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne - oszacowało w swoim raporcie pt. "Ile płacy mamy z pracy?" Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Paweł Żebrowski
07.05.2019
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Aby nie płacić podatku po sprzedaży nieruchomości, pieniądze z transakcji trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Od tego roku są na to trzy lata, a nie jak wcześniej dwa. Fiskus jednak zbyt ochoczo domaga się podatku. Najnowsza interpretacja pokazuje, że przepisy interpretowane są na wyrost.
Krzysztof Koślicki
07.05.2019
Domowe finanse PIT Finanse

Minister: Nie będzie testu przedsiębiorcy, ale będą kontrole

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - zapewniła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Skomentowała w ten sposób zapowiedź weryfikacji samozatrudnionych. 
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Skarbówka lubi dostawać donosy

Ordynacja Administracja publiczna Finanse
Szanowny Urzędzie, uprzejmie donoszę, że Kowalska kupiła nowy samochód, a podatków nie płaci. Krajowy Telefon Interwencyjny Krajowej Administracji Skarbowej obchodził właśnie pierwsze urodziny. Jest to specjalne narzędzie do przekazywania informacji o podejrzeniu oszustw podatkowych. Do skarbówki wpływa co miesiąc ok. 400 donosów.
Krzysztof Koślicki
06.05.2019
Ordynacja Administracja publiczna Finanse
Raje podatkowe pozbawiają co najmniej 150 mld euro większość krajów członkowskich Unii Europejskiej - twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem podobne rozmiary ma w UE luka podatkowa w VAT.
Krzysztof Sobczak
02.05.2019
CIT VAT
Ustawa, która wprowadza Pracownicze Programy Kapitałowe, znowelizowała również m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. To podstawa do zaliczenia wydatków na wdrożenie PPK do kosztów uzyskania przychodu - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek
02.05.2019
CIT Prawo pracy