Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka

Artykuły autora

Czy z perspektywy VAT trzeba badać pochodzenie dzieła sztuki

VAT

Nie wystarczy upewnić się, że dany przedmiot mieści się w definicji ustawowej dzieła sztuki oraz został nabyty w ramach profesjonalnej działalności gospodarczej celem dalszej odsprzedaży. Należy jeszcze zbadać pochodzenie dzieła będącego przedmiotem odsprzedaży, gdyż zastosowanie procedury marży zależne jest od właściwego statusu podmiotu, od którego następuje nabycie lub rodzaju transakcji tego nabycia - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.

02.01.2024

Inwestowanie w sztukę: Jak skorzystać z preferencji w VAT

VAT

Procedura VAT marża znajduje zastosowanie wyłącznie po spełnieniu konkretnych wymogów. Przede wszystkim przedmiot odsprzedaży musi mieścić się w definicji ustawowej dzieła sztuki, antyku lub przedmiotu kolekcjonerskiego. Do tej ostatniej kategorii mogą nawet należeć niektóre auta - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.

15.12.2023

Jak rozliczyć VAT przy sprzedaży dzieł sztuki

VAT Doradca podatkowy

Jednym z ważnych elementów wpływającym na dochodowość transakcji w branży artystycznej jest sposób ich opodatkowania. Przepisy VAT przewidują możliwość zastosowania obniżonej stawki (obecnie 8 proc.), ale pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy można skorzystać z preferencyjnej stawki VAT przy sprzedaży dzieł sztuki - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.

07.12.2023

TSUE określa zasady stosowania VAT przy handlu dziełami sztuki

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się kwestią podstawy opodatkowania VAT przy odsprzedaży dzieł sztuki, gdy został zapłacony VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia. W wyroku z 13 lipca br. orzekł, że VAT zapłacony od WNT dzieła sztuki należy doliczyć po podstawy opodatkowania przy odsprzedaży w drodze VAT marży.

31.07.2023