Unijna Rada ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) regularnie publikuje tzw. listę rajów podatkowych, składającą się z krajów, które nie spełniają międzynarodowych standardów podatkowych. Lista jest regularnie aktualizowana w wyniku monitorowania środków podatkowych wdrażanych przez jurysdykcje. Unijny wykaz jurysdykcji odmawiających współpracy do celów podatkowych jest częścią zadań realizowanych przez UE mających na celu zwalczanie uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania. UE promuje oraz wzmacnia mechanizmy sprawiedliwego systemu podatkowego w celu zwalczania oszustw podatkowych.
Czytaj w LEX: Import usług z rajów podatkowych - wyrok ETS i jego skutki >>
Nowa lista rajów podatkowych
Najnowszy wykaz został opublikowany 14 lutego 2023 r. Obecnie lista obejmuje 16 krajów, do których dołączyły: Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostaryka, Wyspy Marshalla oraz Rosja.
Jak wskazuje Rada UE, Rosja została ujęta w wykazie z powodu niespełnienia swojego zobowiązania do zajęcia się szkodliwymi aspektami preferencyjnego systemu podatkowego dla międzynarodowych spółek holdingowych. Takie działanie zostało uznane przez Brukselę za nieuczciwą konkurencję podatkową, w konsekwencji czego zostały podjęte rozmowy w celu wyeliminowania niewłaściwych praktyk przez Rosję. Dialog ten został przerwany w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Militz Małgorzata: VAT od importu usługi zakupionej od podmiotu z raju podatkowego - podatkiem do odliczenia >>
Skutki dla przedsiębiorców
Obecność Rosji w wykazie będzie miała istotny, negatywny wpływ na współpracujących z nią przedsiębiorców poprzez:
- uznanie rosyjskich spółek zależnych należących do polskich podmiotów za zagraniczne jednostki kontrolowane (CFC) i konieczność zapłaty przez polskich właścicieli 19-proc. CIT lub PIT od dochodów uzyskanych przez rosyjską spółkę, pomniejszonych o kwotę ewentualnej dywidendy i o dochody ze zbycia udziałów takiego podmiotu w części uwzględnionej w podstawie opodatkowania. Od polskiego podatku podatnik będzie mógł odliczyć daninę zapłaconą w Rosji,
- możliwość utraty prawa do pomocy publicznej – polskie podmioty powiązane z podmiotami z Rosji oraz posiadające rosyjskie spółki zależne mogą zostać pozbawione wsparcia finansowego ze środków publicznych,
- transgraniczne schematy podatkowe – jeśli firma powiązana z Rosją wypłaci dowolną kwotę na rzecz podmiotu powiązanego, będzie zobowiązana do złożenia informacji o transgranicznym schemacie podatkowym, z zastrzeżeniem zaliczenia płatności do kosztów uzyskania przychodu.
Dodatkowo wszyscy podatnicy handlujący z firmami osiągającymi korzyści dzięki „rajom podatkowym” mogą się spodziewać zwiększonego prawdopodobieństwa kontroli ze strony organów podatkowych wskutek wdrożenia przez Polskę dodatkowych kar administracyjnych zaproponowanych przez ECOFIN.
Wciąż należy mieć również na uwadze postanowienia ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego przewidujące dotkliwe kary pieniężne m.in. za udostępnianie środków finansowych do konkretnych osób i podmiotów objętych sankcjami.
Sierakowski Bartosz, Waberski Mateusz: Upadłość podmiotu objętego sankcjami antyrosyjskimi >>>
Choć większość przedsiębiorców zrezygnowała już ze współpracy z rosyjskimi spółkami w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, część z nich w dalszym ciągu nie wycofała się z rosyjskiego rynku. Po spełnieniu warunków wskazanych przez Radę UE, Rosja może zostać wykreślona z unijnej listy rajów podatkowych. Jednak dopóki Rosja znajduje się w unijnym wykazie, działalność spółek powiązanych będzie narażona na sankcje oraz ograniczenia.
Marek Gwóźdź, Joanna Pesta, ID Advisory
Zobacz również: Podatek od przerzuconych dochodów – kolejne uciążliwe obowiązki w transakcjach międzynarodowych >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.