Prawo.pl
Osoby, które kilka lat temu założyły specjalistyczne blogi, przekształciły je w dobrze prosperujące biznesy oparte na sprzedaży autorskich  produktów. Dziś ci blogerzy są milionerami. Mówią o swoich autorskich metodach na innowacyjny biznes, wskazują też bariery, w tym przepisy, które nie ułatwiają im ekspansji.
Katarzyna Nowosielska
14.12.2019
Prawo AI Małe i średnie firmy
Nie będzie podatku od Nagród Nobla - przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Nagroda dla Olgi Tokarczuk wynosi 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,6 mln zł.
Krzysztof Sobczak
13.12.2019
PIT
Pracodawcy mogą zacząć przygotowywać się do wystawiania informacji podatkowych dla swoich pracowników za 2019 rok. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały nowe wzory formularzy PIT. Kilka dni temu pisaliśmy o obawach firm i ryzyku, że pracownicy nie dostaną PIT-ów na czas.
Krzysztof Koślicki
13.12.2019
PIT
Wydatki związane z organizacją imprez, których głównym celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród pracowników, będą stanowiły dla spółki koszty uzyskania przychodów, ale tylko w części przypadającej na pracowników firmy, ich rodzin, emerytów oraz zleceniobiorców. Wynika to z niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
13.12.2019
CIT PIT BHP
Postępowania karne skarbowe są wszczynane przed zakończeniem właściwego postępowania niemalże wyłącznie wtedy, kiedy zobowiązanie podatkowe „zagrożone jest przedawnieniem” - wynika z raportu Kancelarii GWW i Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Zdaniem ekspertów, skarbówka przepisy prawa traktuje instrumentalnie.
Krzysztof Koślicki
12.12.2019
Ordynacja
Rozwiązania kasowe, niezależnie od tego, czy software’owe, czy tradycyjnie oparte na hardware’rze, powinny przechodzić przez proces certyfikacji w upoważnionej do tego instytucji. Zagwarantuje to odpowiednią jakość urządzeń i zmniejszy zaangażowanie i odpowiedzialność przedsiębiorców za właściwe funkcjonowanie kas – uważają eksperci i przedsiębiorcy.
Wiesława Moczydłowska
12.12.2019
VAT
Radcowie prawni mają być ubezpieczeni m.in. od odpowiedzialności wynikającą z naruszenia obowiązków informowania szefa Krajowej Administracji Skarbowej o schematach podatkowych zaproponowanych klientowi. Przepis, który obowiązuje już prawie rok, wzbudzał duże kontrowersje. Podnoszono zagrożenia dla tajemnicy zawodowej.
Patrycja Rojek-Socha
12.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości CIT
Pracownicy, którzy w ciągu roku przekroczą próg podatkowy, w 2020 roku szybciej zapłacą zaliczkę na PIT według wyższej stawki. Do końca 2019 roku 32-proc. zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest od miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik przekroczył próg podatkowy. W przyszłym roku wyższą daninę trzeba będzie zapłacić wcześniej.
Krzysztof Koślicki
12.12.2019
PIT Prawo pracy

Emerytura bez podatku, czyli antysystemowa podwyżka

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
O około 20 proc. wzrosłyby emerytury i renty, gdyby nie były opodatkowane. Ale na wprowadzeniu takiej zmiany budżet państwa traciłby rocznie nawet 20 miliardów złotych. Jednak to nie ubytek dochodów jest najgorszy. O wiele bardziej niebezpieczne, zdaniem ekspertów, jest zagrożenie rozsadzenia systemu emerytalnego od wewnątrz.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2019
Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Koncepcja strategii organów podatkowych zapewnia ochronę interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa. Dlatego też kontrola jest jednym z kluczowych narzędzi aparatu państwowego do weryfikacji poprawności rozliczeń podatkowych. Dochody z VAT stanowią wiodącą pozycję w budżecie, dlatego też monitoring i badanie prawidłowości jest uzasadnione – pisze Jolanta Nowicka z PKF Consult.
Jolanta Nowicka
11.12.2019
Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już w styczniu

Ordynacja Doradca podatkowy Kontrola zarządcza
Jubileuszowa, X edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG odbędzie się 16 stycznia 2020 roku w Warszawie. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tematyka spotkania może zainteresować prezesów, członków zarządów oraz przedstawicieli kadry zarządzającej odpowiedzialnej za obszary podatkowe i rachunkowe w przedsiębiorstwach.
Krzysztof Koślicki
11.12.2019
Ordynacja Doradca podatkowy Kontrola zarządcza
Ministerstwo Finansów podsumowało w środę tegoroczne zmiany w podatkach dochodowych. Z szacunków resortu wynika, że przeciętna polska rodzina ma w tym roku do dyspozycji o ok. 10 tys. złotych więcej niż w 2018 roku. Zmiany w CIT dały natomiast firmom dodatkowe 436 milionów złotych. Przyszły rok ma być jeszcze lepszy.
Krzysztof Koślicki
11.12.2019
Domowe finanse CIT PIT

Miały być uproszczenia w VAT, będą utrudnienia

VAT Spółki Małe i średnie firmy
Od kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, a od lipca wszyscy podatnicy, zamiast deklaracji VAT składać będą nowego typu pliki JPK_VAT. Miało to być duże ułatwienie dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy wcale nie będą miały łatwiej. Nowe dokumenty będą wymagały podawania dużo więcej bardzo szczegółowych informacji.
Krzysztof Koślicki
11.12.2019
VAT Spółki Małe i średnie firmy
Ministerstwo Finansów chce po raz trzeci już odroczyć wejście w życie części przepisów dotyczących rozliczania podatku u źródła (WHT). Stosowanie wyłączeń będzie możliwe aż do końca czerwca przyszłego roku. Resort jednocześnie zapowiada nowelizację przepisów w zakresie WHT. Projekt przepisów ogłosiło Rządowe Centrum Legislacji.
Krzysztof Koślicki
10.12.2019
CIT PIT Doradca podatkowy

Bitcoiny dłużej bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło we wtorek projekt rozporządzenia, na podstawie którego dłużej, bo do końca czerwca przyszłego roku, nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych od transakcji zamiany i sprzedaży walut wirtualnych. To już kolejne odroczenie.
Krzysztof Koślicki
10.12.2019
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Wielokrotność kwoty bazowej stanowiąca przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (SCS) wyniesie 3,39. Tak postanowiła Rada Ministrów przyjmując we wtorek rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, przedłożone przez ministra finansów.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2019
Administracja publiczna Prawo pracy
Przedsiębiorca przesyłowy, który zawarł z Lasami Państwowymi umowę o ustanowienie służebności przesyłu na gruntach Skarbu Państwa nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości od tych gruntów. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała w składzie siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
10.12.2019
Podatki i opłaty lokalne
Ostatnie zmiany w przepisach nadały Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów dodatkowe uprawnienia. Będzie mógł badać jednolite pliki kontrolne przedsiębiorców. Od stycznia przyszłego roku firmy będą musiały przesyłać dokumenty na żądanie urzędu. Zdaniem ekspertów, te uprawnienia wcale nie są potrzebne.
Krzysztof Koślicki
10.12.2019
CIT VAT Spółki Compliance
Mimo październikowych zapowiedzi Ministerstwo Finansów nie wydało do tej pory przepisów, które mogłyby zwolnić z PIT pieniądze z nagrody Nobla. Kwota jest niebagatelna. Chodzi o około 3,5 miliona złotych. Trzeba więc je opodatkować. Z przepisów wynika, że podatku od nagrody można uniknąć. Olga Tokarczuk musiałaby ją jednak oddać na cele charytatywne.
Krzysztof Koślicki
09.12.2019
PIT
Ulga na dzieci oraz ich dane automatycznie trafią do rozliczeń składanych przez Twój e-PIT, z których podatnicy będą korzystać od 15 lutego 2020 r. Nowe formularze będą w pełni zintegrowane z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego, więc rozliczenie PIT za 2019 rok będzie prostsze.
Agnieszka Matłacz
09.12.2019
PIT
Prawo Unii Europejskiej przewiduje uproszczenie zasad opodatkowania VAT transakcji w magazynach konsygnacyjnych tzw. call-off stock. Nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać w Polsce od stycznia 2020 roku. Może jednak się okazać, że nie wejdą w życie. Nowelizacja ustawy o VAT nie trafiła jeszcze do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
09.12.2019
VAT
W przypadku ewidentnego zaniżenia przychodów z tytułu świadczeń medycznych, organy nie muszą stosować kosztownej metody szacowania podstawy opodatkowania. Mogą porównać przychody lekarza z przychodami innych lekarzy tej samej specjalności i podobnych rozmiarach prowadzonej działalności. Wynika to z piątkowego wyroku NSA.
Wiesława Moczydłowska
06.12.2019
PIT Zawody medyczne
Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję wtyczki do przesyłania interaktywnych formularzy PDF. Trzeba ją pobrać i zainstalować. Zaktualizowane zostały także robocze struktury nowego JPK_VAT z deklaracjami JPK_V7M i JPK_V7K.
Krzysztof Koślicki
06.12.2019
VAT Rachunkowość
Rząd kierował się społeczną wagą wprowadzanej zmiany i dlatego zaplanował wejście w życie noweli podnoszącej akcyzę na wyroby alkoholowe i tytoniowe już 1 stycznia 2020 r. - tak Ministerstwo Finansów tłumaczy senackim legislatorom krótkie vacatio legis zmian w akcyzie.
Agnieszka Matłacz
06.12.2019
Akcyza
Jest początek grudnia a Ministerstwo Finansów nie przygotowało jeszcze wzorów nowych formularzy PIT-11. Pracodawcy jako płatnicy PIT obawiają się, że nie zdążą przygotować swoich systemów do wystawiania rocznych PIT. Tłumaczą, że wprowadzanie zwolnienia z PIT dla młodych i niższej stawki podatku w trakcie roku podatkowego było błędem.
Krzysztof Koślicki
06.12.2019
PIT

Nieprofesjonalna skarga kasacyjna wiąże ręce NSA

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze
To członek zarządu, a nie organ podatkowy, ma obowiązek wykazania istnienia przesłanek wyłączających jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Źle skonstruowana przez pełnomocnika skarga kasacyjna uniemożliwia sądowi odniesienie się do szczegółów sprawy. Wynika to z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
05.12.2019
Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze
Nie mają końca spory w sprawie kosztów reprezentacji i reklamy. Najnowsza interpretacja tylko to potwierdza. Skarbówka uważa, że wydatki związane z udziałem kontrahentów w targach to reprezentacja i nie pozwala ich odliczyć. Kosztem mogą być jedynie wydatki reklamowe. Zdaniem ekspertów, to kuriozalne podejście do przepisów.
Krzysztof Koślicki
05.12.2019
CIT PIT Spółki Małe i średnie firmy
Jeśli organ pierwszej instancji wydaje decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego i błędnie stwierdza, że nie doszło do upływu biegu terminu przedawnienia, to powinien liczyć się z koniecznością zapłaty odsetek od nadpłaty. Oblicza się je od dnia jej powstania. Wynika to ze środowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
04.12.2019
Ordynacja
Trybunał Konstytucyjny przyjął skargę konstytucyjną dotyczącą brzmienia art. 203 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Dotyczy ona przepisu o kosztach postępowania. Zdaniem Fundacji Praw Podatnika – autora skargi - pokazuje to jak bardzo niezauważane były przez lata podstawowe prawa obywatelskie podatników składających skargi do sądu.
Krzysztof Koślicki
04.12.2019
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Już 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe zasady rozliczania handlu transgranicznego, stosowania zerowej stawki VAT i dokumentowania dostaw. Wynikają one z przepisów unijnych, jednak częściowo są sprzeczne z regulacjami polskimi. Sprawę komplikuje też kalendarz. Jest początek grudnia a przepisy nie zostały jeszcze uchwalone. Projekt nie trafił jeszcze nawet do Sejmu.
Krzysztof Koślicki
04.12.2019
VAT Prawo europejskie