Dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko zapowiada zmiany w systemie Twój e-PIT. Od 15 lutego 2020 r. w usłudze udostępnione zostaną nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28, a usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego. A wszystko po to, aby ulga na dzieci automatycznie pojawiała się w deklaracji wraz z danymi dzieci, które są nią objęte. - Te zmiany będą funkcjonować już w rozliczeniach za 2019 r. - poinformował dyrektor.

Usługa Twój e-PIT funkcjonuje od połowy lutego 2019 r. To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który korzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym. Twój e-PIT zmniejsza ryzyko popełnienia błędu podczas wypełniania deklaracji, a co za tym idzie, konieczność złożenia korekty. Dzięki niemu podatnicy mogą również zapłacić podatek online, a także otrzymać szybszy zwrot nadpłaty.

Czytaj też: Pracodawcy mogą nie zdążyć z wystawieniem PIT dla pracowników >

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, od 2020 r. usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28.

Z ogłoszonych w maju przez Ministerstwo Finansów informacji wynika, że w rozliczeniach PIT za zeszły rok złożono - zarówno przez internet, jak i w formie papierowej - 19,9 mln deklaracji. Z tego 16,1 mln to deklaracje złożone elektronicznie, co było nowym rekordem. Spośród nich blisko 7 milionów zostało złożonych przez usługę Twój e-PIT. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało 8,8 miliona osób.

 

Bestseller
Bestseller

Aleksander Kaźmierski

Sprawdź