Prawo.pl
Ministerstwo Finansów potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że libra – nowa waluta, której wprowadzenie planuje Facebook – będzie w Polsce traktowana jako kolejna waluta wirtualna albo instrument finansowy. Resort analizuje, jak zakwalifikować tę kryptowalutę. Jednocześnie nie przewiduje zmiany przepisów.
Krzysztof Koślicki
27.06.2019
PIT
Od 1 stycznia 2020 r. zniknie obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia oraz kart przychodów pracowników. To ułatwienie dla przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów przewiduje nowe rozporządzenie Ministra Finansów. Jego projekt trafił właśnie do konsultacji.
Grażyna J. Leśniak
26.06.2019
PIT

Samorządy chcą debaty z rządem o swoich dochodach

Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT
Samorządowcy apelują do premiera o specjalną debatę poświęconą sytuacji finansowej samorządu. Jak wskazują, luka pomiędzy ich dochodami i wydatkami jest coraz większa, a pogłębią ją jeszcze kolejne projekty podatkowe i socjalne rządu. Debata miałaby się odbyć 17 lipca na nadzwyczajnym spotkaniu Komisji Wspólnej.
Hanna Hendrysiak
26.06.2019
Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT
Skarbówka wyrzuca z kosztów wydatki na reklamę w zagranicznych serwisach społecznościowych. Wykorzystuje przy tym pretekst błędnie wystawionych faktur. Zdaniem ekspertów, takie działanie jest całkowicie bezprawne. Dodatkowy, równie poważny problem, dotyczy podatku u źródła. Firmy muszą go płacić z własnej kieszeni - bez możliwości odzyskania.
Krzysztof Koślicki
26.06.2019
CIT PIT
Rząd przyjął projekt przewidujący zwolnienie od podatku dla młodych do 26 roku życia. Zdaniem ekspertów, nowa ulga dyskryminuje samozatrudnionych i osoby na umowach o dzieło. Nie wiadomo też, czy w roku podatkowym, w którym ukończony zostanie 26 rok życia, ulga będzie przysługiwała w całym roku, czy tylko do urodzin.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2019
PIT
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy implementującej unijne regulacje w zakresie opodatkowania VAT handlu między państwami UE. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od stycznia 2020 roku. Zmiany dotkną m.in. dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
VAT
Firma, która kupuje swoim pracownikom miesięczne lub kwartalne bilety autobusowe, nie musi doliczać im dodatkowego dochodu i pobierać podatku. Wartość biletu nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Jest to kolejne korzystne dla pracowników stanowisko fiskusa w ostatnim czasie.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
PIT
Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie stanowi ono odrębnego świadczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2019
PIT
Okazuje się, że to nie osioł jest uparty. Mistrzem upierania się przy swoim jest skarbówka. Przepis dotyczący ryczałtowego przychodu za prywatne używanie służbowych pojazdów obowiązuje od 2015 roku. Zdaniem podatników i sądów jest on prosty i oczywisty. Organy cały czas pozostają jednak na te argumenty głuche – i każą pracownikom płacić dodatkowy podatek.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
PIT
Firmy w coraz szerszym zakresie stosują różnego rodzaju narzędzia, które pomagają im działać zgodnie z prawem i procedurami. Polityka compliance staje się coraz ważniejszą kwestią w ich działalności. Takie m.in. wnioski płyną z zakończonej właśnie w Warszawie dwudniowej konferencji Telfa Spring Conference.
Krzysztof Koślicki
24.06.2019
Prawnicy Prawo gospodarcze Finanse RODO
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wydał wyrok dotyczący braku możliwości odliczenia VAT w przypadku nieudokumentowania wykonania usługi. Sąd odniósł się nie tylko do kwestii związanej z VAT, ale także do kilku zasad związanych z prowadzeniem postępowania podatkowego – pisze Paweł Rosiński z Instytutu Cen Transferowych.
Paweł Rosiński
24.06.2019
VAT
Nie wiadomo, jak stosować przepisy o zachowaniu należytej staranności w przypadku wypłat podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła. Widać natomiast wyraźnie, że - jak na razie - organy podatkowe mają równie duże problemy z interpretacją nowych przepisów co podatnicy – pisze Magdalena Jakubowska
Magdalena Jakubowska
24.06.2019
Ordynacja CIT
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zapłata kary umownej nie może być kosztem uzyskania przychodów. Odliczenie nie przysługuje także firmie, która dostarczyła zamówione towary po terminie – nawet jeśli były one sprawne i nie miały wad. Zdaniem skarbówki, przepisy o karach trzeba interpretować ściśle.
Krzysztof Koślicki
24.06.2019
PIT Małe i średnie firmy
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że nie każde świadczenie od pracodawcy trzeba opodatkowywać. Przychodem nie jest np. obiad, który firma kupuje swoim pracownikom, jeśli muszą pracować w nadgodzinach. Nie ma znaczenia, że wartość posiłku można precyzyjnie określić i przypisać do konkretnej osoby.
Krzysztof Koślicki
22.06.2019
PIT
Do 30 czerwca 2019 r. przedstawiciele jednostek sektora finansów publicznych mają czas na wzięcie udziału w ankiecie dotyczącej systemów finansowo-księgowych wykorzystywanych przez te jednostki. Po zebraniu wyników MF będzie chciało opracować jednolity planu kont zintegrowany z klasyfikacją budżetową.
Grażyna J. Leśniak
21.06.2019
Finanse publiczne Rachunkowość
Wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Finansów usługa Twój e-PIT, jako jeden z projektów zrealizowanych przez europejskie administracje publiczne, została wytypowana do otrzymania certyfikatu za najlepsze praktyki przez European Public Sector Award (EPSA) 2019. EPSA promuje rozwiązania najbardziej przyjazne obywatelom i przyszłościowe. Finał konkursu już w październiku.
Krzysztof Koślicki
21.06.2019
PIT
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych. Dotyczą one technicznych aspektów przygotowywania analiz porównawczych oraz opisów zgodności w odniesieniu do przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r. Z tymi zagadnieniami podatnicy mają najwięcej kłopotów.
Krzysztof Koślicki
21.06.2019
CIT PIT
Czy zastąpienie odwrotnego obciążenia podzieloną płatnością będzie lepszym rozwiązaniem? Mając na względzie ograniczony – przedmiotowo, jak i w czasie – charakter zgody udzielonej przez Komisję Europejską na wprowadzenie split paymentu w Polsce, można mieć co do tego pewne wątpliwości – pisze Maciej Grochulski z kancelarii Paczuski Taudul.
Maciej Grochulski
21.06.2019
VAT
Informację o tym, że Świtała nie będzie wiceministrem przekazał resort finansów. Świtała był odpowiedzialny za politykę podatkową i regulacje z tym związane. Na stanowisku wiceministra finansów zastąpił we wrześniu 2018 r. Pawła Gruzę.
Paweł Żebrowski
19.06.2019
Finanse publiczne
Organ podatkowy przed wydaniem interpretacji indywidualnej musiałby ocenić opisane przez spółkę dowody, by wiedzieć, że są one prawidłowe. Chodziło o sposób archiwizowania i przechowywania dokumentów w formie elektronicznej. Taka ocena nie jest dopuszczalna w postępowaniu interpretacyjnym. Potwierdził to NSA.
Grażyna J. Leśniak
19.06.2019
PIT
Podmioty zamierzające używać olej opałowy będą musiały składać deklaracje dla potrzeb podatku akcyzowego. Obowiązek ten wprowadzi nowelizacja przepisów o akcyzie. Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt wzorów formularzy. Będą trzy nowe druki.
Krzysztof Koślicki
19.06.2019
Akcyza

Uchwała wyjaśni, co dalej z celnikami po reformie KAS

Doradca podatkowy Administracja publiczna
NSA rozstrzygnie, czy przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia i przekształcenie dotychczasowego stosunku służby w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę wymaga wydania decyzji o zakończeniu stosunku służbowego. Zdania na ten temat są podzielone. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 1 lipca br.
Grażyna J. Leśniak
19.06.2019
Doradca podatkowy Administracja publiczna
System VAT można jeszcze uszczelnić na kilka miliardów złotych, bowiem zawsze jest jakiś margines patologii - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem w tym roku dochody z VAT mogą być wyższe niż zaplanowane 180 mld złotych.
Krzysztof Sobczak
18.06.2019
VAT Prawo gospodarcze
Odwróconego obciążenia VAT nie będzie – nie sprawdziło się. Zastąpi je obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności tzw. split payment. To jeden z wielu przykładów przepisów, które wprowadza się bez gruntownej analizy ich skutków – tylko po to, by po jakimś czasie znów je zmienić. W ten sam sposób zlikwidowano także przepisy dotyczące korekty kosztów w przypadku braku zapłaty za fakturę.
Krzysztof Koślicki
17.06.2019
CIT PIT VAT
Do zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów konieczne jest rozróżnienie wynagrodzenia na część związaną z wykonywaniem obowiązków pracowniczych i część określającą honorarium, związaną z korzystaniem z praw autorskich. Samo wyróżnienie części czasu pracy przeznaczonej na pracę twórczą nie wystarczy.
Grażyna J. Leśniak
15.06.2019
Domowe finanse PIT
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności jest zmianą oczekiwaną przez wielu podatników. Jednak zbyt surowe i źle skonstruowane sankcje mogą obrócić w niwecz praktyczną korzyść z jego wprowadzenia – tłumaczą Tomasz Kowalczyk i Piotr Litwin z Enodo Advisors.
Piotr Litwin Tomasz Kowalczyk
14.06.2019
VAT
Nowy, elektroniczny plik JPK_VAT zastąpi deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz ewidencję VAT. W efekcie podatnicy przekażą do urzędu skarbowego mniej dokumentów. Sejm zdecydował w czwartek, że nowelizacją, która wprowadza te zmiany, zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
Agnieszka Matłacz
13.06.2019
VAT
Barbara Misterska-Dragan została prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Została wybrana na czteroletnią kadencję na zakończonym w czwartek IX Krajowym Zjeździe Biegłych Rewidentów w Jachrance. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Burnosa.
Krzysztof Koślicki
13.06.2019
Rachunkowość
Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej może być wszczęte, gdy wniosek dotyczy oceny zgodności sposobu ustalenia proporcji stosowanej do określenia kwoty VAT. Chodzi tu o podatek naliczony podlegający odliczeniu od wydatków związanych z działalnością gospodarczą oraz pozostałą działalnością wnioskodawcy.
Grażyna J. Leśniak
13.06.2019
VAT
Ministerstwo Finansów zapewnia, że tzw. testu przedsiębiorcy nie będzie. Będzie jednak weryfikacja przychodów z działalności gospodarczej. Chodzi o sprawdzenie, czy faktycznie pochodzą one z prowadzenia biznesu, a nie ukrytego stosunku pracy. Kontrolę może przejść nawet ponad 3,1 mln samozatrudnionych.
Krzysztof Koślicki
13.06.2019
PIT