Prawo.pl
Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT. To pogląd sprzeczny z dotychczasową praktyką ich rozliczania w Polsce. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań powinny więc poddać analizie zapisy zawarte w umowach na korzystanie z kart flotowych - pisze Małgorzata Miller, radca prawny.
Małgorzata Miller
17.07.2019
VAT
Firmy nie wiedzą, jak rozliczać dochody wypłacane pracownikom z Ukrainy. Najnowsze interpretacje potwierdzają, że jeśli zatrudniony złoży oświadczenie, że mieszka w Polsce i tutaj jest jego ośrodek interesów życiowych, będzie można potraktować go jak Polaka i zastosować krajowe przepisy. Duże znaczenie ma też długość pobytu Ukraińca w Polsce.
Krzysztof Koślicki
17.07.2019
PIT
Włączenie do ustawy podatkowej identyfikacji towarów i usług na podstawie przepisów o statystyce publicznej sprawia, że symbole klasyfikacji statystycznych mają znaczenie prawnopodatkowe. Potwierdził to NSA. Podkreślił, że ustawa o VAT nie uzależnia mechanizmu odwrotnego obciążenia od tego, czy nabywane towary stanowią zestawy.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2019
VAT
W lipcowym wyroku NSA potwierdził, że minister finansów zasadnie odmówił wydania opinii zabezpieczającej. Wyrok NSA jest ważny z kilku przyczyn. Po pierwsze, może w przyszłości rzutować na ocenę podobnych czynności z punktu widzenia zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – piszą Michał Goj i Monika Ruzik z EY.
Monika Ruzik Michał Goj
16.07.2019
Ordynacja
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że pracownik, który od czasu do czasu odbędzie prywatną rozmowę ze służbowego telefonu komórkowego, nie otrzymuje dodatkowego przychodu. Pracodawca nie musi pobierać od niego podatku. Ważne, aby na fakturze pojawiał się stały abonament.
Krzysztof Koślicki
16.07.2019
PIT
Radcowie prawni, będący pełnomocnikami organów podatkowych, szefa KAS i ministra finansów przed sądami administracyjnymi, otrzymują od 65 do nawet 100 procent kwot zasądzanych przez sądy tytułem zwrotu kosztów sądowych. W latach 2015-2018 ponad czterystu radcom wypłacono w sumie prawie 11,2 mln złotych.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2019
Prawnicy Ordynacja Finanse
W Polsce obecnie jest 8969 doradców podatkowych. Liczba ta rośnie coraz szybciej. Tylko w pierwszej połowie tego roku, prawo do wykonywania zawodu doradcy uzyskało więcej osób,niż w całym 2018 roku. Do Krajowej Izby Doradców Podatkowych właśnie dołączyło kolejnych 38 osób.
Krzysztof Koślicki
15.07.2019
Doradca podatkowy
Wspólnicy wybrali do zarządu spółki osobę, która z uwagi na prawomocne skazanie nie mogła być jego członkiem. Dlatego też sąd omówił jej wpisania do rejestru. Sytuacja ta nie miała jednak wpływu na kwestię odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
15.07.2019
Ordynacja CIT VAT Spółki
Płatnicy dokonujący płatności podlegających podatkowi u źródła mają obowiązek dochowywania należytej staranności. W praktyce sprawia to jednak wiele trudności. Trzeba sprawdzać m.in. to, czy kontrahent ma wystarczające środki do prowadzenia biznesu – pisze Iwona Krzemińska, ekspert w zespole ds. podatku CIT w KPMG w Polsce.
Iwona Krzemińska
15.07.2019
CIT PIT
Handel marihuaną to popularny temat nie tylko dla twórców seriali czy kina. Ma też różne aspekty podatkowe, jak choćby to, czy sprzedaż nielegalnej marihuany podlega VAT, albo to z jaką stawką sprzedawać legalną, leczniczą marihuanę. Pojawiają się już pierwsze interpretacje i wyroki w tym zakresie.
Radosław Maćkowski
13.07.2019
VAT Farmacja
Dochody podatników do 26. roku życia do kwoty 85,5 tys. złotych będą zwolnione z PIT. Senat nie zgłosił poprawek do ustawy. Ma ona obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku i według szacunków ma z niej skorzystać ponad 2 mln młodych pracowników.
Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
PIT
Senat przyjął w piątek przepisy nowelizujące ustawę o VAT. Zmiany mają na celu uszczelnienie systemu VAT, uwzględnienie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w katalogu podmiotów, którym mogą być udostępniane informacje objęte tajemnicą skarbową i uproszczenia rozliczeń VAT. Za wystawienie faktury do paragonu bez NIP grozić będą kary. Zmiany wejdą w życie 1 września 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
12.07.2019
VAT
Wydłużenie terminu dostosowanie się przez firmy audytorskie do wymogów wynikających z nowelizacji ustawy o biegłych rewidentach - zaproponował Senat. Nowa ustawa przewiduje powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego, która zastąpi Komisję Nadzoru Audytowego. Agencja ma być tworzona w drugiej połowie 2019 r., a powierzone jej zadania zacznie wykonywać od początku 2020 r.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
12.07.2019
Rachunkowość

Koszty egzekucyjne będą wyższe

Ordynacja Administracja publiczna Finanse
Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zmiany przewidują wprowadzenie nowego systemu naliczania, poboru i rozliczania kosztów egzekucyjnych. Opłata za wszczęcie postępowania egzekucyjnego wyniesie 40 zł. Z chwilą wszczęcia egzekucji zostanie podwyższona do 100 zł.
Krzysztof Koślicki
12.07.2019
Ordynacja Administracja publiczna Finanse
We wrześniu mają wejść w życie przepisy, które nałożą na niektóre branże obowiązek stosowania podzielonej płatności tzw. split payment. Przewidziano też różnego rodzaju sankcje. Poza konsekwencjami podatkowymi, projektodawca przewiduje także odpowiedzialność karną skarbową – pisze mec. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.
Marta Hermanowicz
12.07.2019
VAT

Mazars tworzy Mazars North America Alliance

Rachunkowość Doradca podatkowy
Mazars, międzynarodowa firma audytorsko-doradcza, ogłasiła powstanie Mazars North America Alliance. Dzięki stowarzyszeniu Mazars zwiększy swoją obecność i zakres działania w Ameryce Północnej. Międzynarodowi klienci zyskają dostęp do dodatkowych 16 tys. specjalistów z pięciu wiodących firm audytorsko-doradczych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Krzysztof Koślicki
11.07.2019
Rachunkowość Doradca podatkowy
Jeżeli spółka organizuje akcję niespełniającą wymogów przypisanych konkursowi, to otrzymane przez uczestników wygrane nie stanowią przychodu z konkursu. Wartość nagród uzyskiwanych przez osoby, które wykonują na rzecz spółki czynności w ramach firmy, stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności. Potwierdził to NSA.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2019
PIT
Już wkrótce niektórzy twórcy gier komputerowych zyskają ulgę w podatku dochodowym. Warunkiem będzie przejście specjalnego testu kulturowego. Organy podatkowe będą natomiast zajmowały się analizą smoków, rusałek i innych postaci występujących w grach. Przepisy mają być uchwalone przed końcem 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
11.07.2019
CIT PIT
Przesłana w środę do Sejmu ostateczna wersja projektu nowelizacji przepisów o VAT przewiduje zmiany w odpowiedzialności solidarnej w VAT. Już od września zniesiony zostanie obowiązujący obecnie próg 50 tys. złotych. Ministerstwo Finansów chce, żeby nabywca odpowiadał za zobowiązania sprzedawcy bez względu na wartość.
Krzysztof Koślicki
11.07.2019
VAT
We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również ich numery rachunków bankowych. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym, chyba, że o płatności powiadomi się skarbówkę w ciągu trzech dni. Problem w tym, że rejestr będzie zawierał informacje tylko o polskich rachunkach.
Krzysztof Koślicki
11.07.2019
CIT PIT VAT
Zachowanie tajemnicy zawodowej doradców podatkowych powinno być rozpatrywane nie tylko jako obowiązek, lecz także jako podstawowe prawo i przywilej. Nawet oświadczenie klienta o zwolnieniu z obowiązku jej zachowania w jego sprawie nie jest wiążące. Obowiązek ustawowy i etyczny ma pierwszeństwo – pisze prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.
Jadwiga Glumińska-Pawlic
11.07.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
W środę do Sejmu trafiła nowa wersja, po konsultacjach, projektu nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy ona wprowadzenia obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Część postulatów została uwzględniona, jednak nie wszystkie. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 września 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
10.07.2019
VAT
Realizacja rabatu przyznanego użytkownikom w ramach akcji promocyjnych organizowanych lub współorganizowanych przez internetową platformę zakupową nie stanowi przychodu dla uczestników akcji promocyjnych. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Podatku dochodowego nie trzeba więc płacić.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2019
PIT
Niemal połowa badanych firm z branż, w których prace badawczo-rozwojowe powinny być integralną częścią biznesu twierdzi, że takiej działalności nie prowadzi. Ulga jest nowością również dla organów podatkowych. Urząd musi zagłębić się w specyficzne i specjalistyczne działania firmy. Stanowi to dla niego nie lada wyzwanie – tłumaczy Maciej Królikowski
Tomasz Kręski
10.07.2019
CIT
Przez długi czas skarbówka twierdziła, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na edukację. Jej zdaniem był to wydatek osobisty. Najnowsze interpretacje na szczęście potwierdzają zmianę tego niekorzystnego dla podatników podejścia. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.
Krzysztof Koślicki
10.07.2019
PIT
Rząd chce obniżyć stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 do 17 proc. Pracownicze koszty uzyskania przychodów mają natomiast wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. Projektem nowelizacji Rada Ministrów zajmie się jeszcze w lipcu.
Krzysztof Koślicki
09.07.2019
PIT
Organy podatkowe rozpoczęły weryfikację, czy firmy, które skorzystały z odliczenia ulgi na badania i rozwój, faktycznie miały do tego prawo. Fiskus sprawdza m.in. ewidencję czasu pracy i koszty kwalifikowane wykazane w księgach rachunkowych. Rozliczanie ulgi ciągle nie jest jednak wykorzystywane w pełni.
Krzysztof Koślicki
09.07.2019
CIT PIT
Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT główne znaczenie ma moment przekazania towaru i prawo do dysponowania nim przez nabywcę jak właściciel. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Problem pojawia się jednak, gdy dostawa odbywa się na przełomie okresów rozliczeniowych. Spory z fiskusem znajdują swój finał w sądach administracyjnych.
Krzysztof Koślicki
09.07.2019
VAT
Rząd ma nadzieję, że podatek od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek od handlu) będzie można pobierać już od 1 września 2019 roku. Zdaniem ekspertów, powinien jednak poczekać aż spór z Komisją Europejską zostanie prawomocnie zakończony. Na razie zwycięstwo Polski nie jest jeszcze ostateczne.
Krzysztof Koślicki
08.07.2019
CIT
Zmiany legislacyjne są sposobem na dodatkowe „opodatkowanie” firm audytorskich. Zwiększanie obciążeń i obowiązków może doprowadzić do zbyt dużej koncentracji rynku, co nie będzie korzystne, chyba, że chcemy przechodzić za klika lat przez to, czego obecnie doświadcza Wielka Brytania, czyli niemalże monopolu tzw. Wielkiej Czwórki – piszą Marzena Błogosz i Małgorzata Tadeusiak z PKF Consult.
Małgorzata Tadeusiak Marzena Błogosz
08.07.2019
Rachunkowość Prawo gospodarcze