Prawo.pl
Rada UE przyjęła we wtorek zestaw przepisów, które ułatwią wykrywanie oszustw podatkowych w transgranicznych transakcjach e-handlowych. Nowe środki pozwolą państwom członkowskim w zharmonizowany sposób gromadzić ewidencję udostępnioną elektronicznie przez dostawców usług płatniczych. Nowe regulacje dotkną m.in. banki.
Krzysztof Koślicki
18.02.2020
VAT Prawo gospodarcze
15 lutego ruszyła akcja rozliczeniowa PIT. Potrwa do końca kwietnia 2020 roku. Od soboty poprzez usługę Twój e-PIT wpłynęło już ponad 350 tys. deklaracji, a do usługi zalogowano się ponad 1,3 miliona razy. Takie dane potwierdziło właśnie Ministerstwo Finansów. Problem mają jednak przedsiębiorcy. Elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L nie działają.
Krzysztof Koślicki
18.02.2020
Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy
Aż 46 proc. przedsiębiorstw z krajów Unii Europejskiej obawia się, że może nie sprostać nowym wymogom dotyczącym elektronicznej wymiany dokumentów. Taki wniosek wynika z opublikowanego właśnie przez firmę VATGlobal opracowania Meeting the challenges of a changing tax landscape. Niepewność firm wynika przede wszystkim z często zmieniającego się prawa.
Krzysztof Koślicki
18.02.2020
VAT Spółki

Tu chodzi o pieniądze, zdrowie na dalszym planie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Finanse Finansowanie zdrowia
Wprowadzenie od lipca 2020 roku podatku cukrowego ma obniżyć spożycie słodyczy i poprawić stan zdrowia Polaków. W kwietniu zacznie jednak obowiązywać niższy VAT na... paluszki, chipsy i inne niezdrowe przekąski. Rządowi zależy więc raczej nie na zdrowiu obywateli, a na dodatkowych wpływach z nowej daniny. Chodzi o trzy miliardy złotych rocznie.
Krzysztof Koślicki
18.02.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Finanse Finansowanie zdrowia
Kwota zadatku otrzymana przy zawarciu umowy przedwstępnej, wydatkowana następnie na cele mieszkaniowe, korzysta ze zwolnienia podatkowego, jeżeli doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej a kwota tego zadatku została zaliczona na poczet ceny odpłatnego zbycia. Potwierdza to poniedziałkowa uchwała siedmiu sędziów NSA.
Wiesława Moczydłowska
17.02.2020
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Podatnik, który przez okres dłuższy niż pięć lat przenosił nadwyżkę naliczonego VAT nad należnym na kolejne okresy rozliczeniowe, nie ma prawa do jej zwrotu z uwagi na przedawnienie. Jeśli po upływie tego terminu fiskus nie może weryfikować zasadności zwrotu VAT, to analogicznie również podatnik traci swoje prawa. Potwierdził to niedawno NSA.
Wiesława Moczydłowska
17.02.2020
VAT
Od soboty, 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl dostępne są przygotowane przez skarbówkę roczne deklaracje PIT. W ten sposób można rozliczyć PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28. Próbują to wykorzystać oszuści, którzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail. Najlepiej nie otwierać takich przesyłek i od razu je usunąć.
Krzysztof Koślicki
17.02.2020
Domowe finanse PIT

Nie każde zwolnienie z podatku jest ulgą podatkową

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Ulgą podatkową, w znaczeniu art. 217 Konstytucji, jest odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania zawartej w art. 84 ustawy zasadniczej. Taką ulgą podatkową byłoby np. zwolnienie z podatku dochodowego wszystkich trenerów czy instruktorów tenisa ziemnego. Ustawodawca może też zwolnić całą grupę podatników z danego podatku – pisze Marek Isański.
Marek Isański
17.02.2020
Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Skarbówka uważa, że tylko ubezpieczenie kosztów leczenia pracownika w zagranicznej delegacji nie jest jego przychodem. Domaga się więc podatku od polisy dotyczącej assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenia bagażu podróżnego. Twierdzi, że jest to przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Krzysztof Koślicki
17.02.2020
PIT
Darmowa myjnia samochodowa, urlop złamanego serca czy Botox Leave – urlop w celu zadbania o atrakcyjny wygląd - światowe marki prześcigają się w oferowaniu pracownikom coraz ciekawszych dodatkowych świadczeń. W Polsce oferuje je aż 82 proc. firm. I nie jest to już wyłącznie prywatna opieka zdrowotna.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2020
BHP
W poprzednich latach roczny PIT można było złożyć już w pierwszych dniach stycznia. W tym roku po raz pierwszy sezon rozliczeń rozpoczyna się dopiero 15 lutego. Od tego dnia będzie się także liczył termin 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Złożenie PIT wcześniej nie ma znaczenia. Rozliczanie podatku potrwa do 30 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
15.02.2020
Domowe finanse PIT

Walka z otyłością za pomocą nowego podatku

Podatki i opłaty lokalne Finansowanie zdrowia
Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml - tzw. małpek oraz słodzonych napojów. Lekarze popierają zmiany, a przedsiębiorcy są przeciwni, twierdząc że zmiany są za szybko wprowadzane i zaszkodzą wielu firmom.
Katarzyna Nowosielska
14.02.2020
Podatki i opłaty lokalne Finansowanie zdrowia
Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 rok. W głosowaniu odrzucono ponad 460 wniosków mniejszości, podobny los podzieliły poprawki zgłoszone przez opozycję. Przyjęte zostały jedynie propozycje zgłoszone przez PiS. Znaleziono m.in. dodatkowe 10 milionów złotych na program strategii onkologicznej.
Krzysztof Koślicki
14.02.2020
Finanse publiczne Finanse
Rekompensaty za wzrost cen energii będą przysługiwały tym gospodarstwom domowym, które nie przekroczyły drugiego progu podatkowego w 2019 r. Dodatkowym kryterium będzie poziom zużycia energii elektrycznej w roku 2020, który będzie musiał przekroczyć 63 kWh. Takie zasady mają znaleźć się w ustawie o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej w 2020 r.
Krzysztof Sobczak
14.02.2020
Pomoc społeczna PIT

Leki z ulgą w PIT, ale suplementy już nie zawsze

Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna
Przepisy o uldze rehabilitacyjnej dają prawo do odliczenia wydatków na zakup leków. Skorzystać z nich mogą niepełnosprawni i ich opiekunowie. Inaczej trzeba jednak traktować suplementy diety. Odliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy produkt ma cechy leku i jest dopuszczony do obrotu.
Krzysztof Koślicki
14.02.2020
Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna
Kwestia stawki podatku ma drugorzędne znaczenie. Jeśli spełnione są ogólne warunki i wydatek miał związek z opodatkowaną działalnością gospodarczą, nabywca towaru lub usługi może odliczyć VAT. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Z orzecznictwa wynika jednak odwrotny wniosek. Eksperci radzą więc uważać.
Krzysztof Koślicki
14.02.2020
VAT

Darowizny i spadki w rodzinie zastępczej bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chodzi o wprowadzenie zwolnienia z daniny osób, które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka i traktowanie ich jak najbliższej rodziny. Zmiana ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Popierają ją wszystkie kluby parlamentarne.
Krzysztof Koślicki
13.02.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
W tym roku po raz pierwszy sezon rozliczeń rocznego PIT jest krótszy. Rozpoczął się dopiero 15...
Jacek Górski
13.02.2020
Sejm zaczął w środę prace nad projektem dotyczącym zmian w przepisach o PIT, CIT, VAT i ordynacji podatkowej. Chodzi m.in. o stosowanie PKWiU, wystawianie PIT-40A i przesyłanie paragonów fiskalnych w formie elektronicznej. Nowe regulacje umożliwią też niestosowanie przepisów o odpowiedzialności solidarnej w przypadku dokonania płatności na rachunki spoza tzw. białej listy.
Krzysztof Koślicki
13.02.2020
Ordynacja PIT VAT
Jedynie stuprocentowe wykorzystywanie samochodu w firmie daje prawo do pełnego odliczenia VAT. Fakt, że pracownik ma obowiązek parkowania pojazdu koło domu i zakaz prywatnych podróży to jednak za mało. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że ponieważ nie da się udowodnić, że zatrudniony nie korzysta z auta dla własnych celów, firma nie odliczy więc całego VAT.
Krzysztof Koślicki
13.02.2020
VAT
Skoro pełnomocnikiem spółki została wyznaczona osoba fizyczna, to musiały do niej mieć zastosowanie przepisy dotyczące doręczeń korespondencji przewidziane dla osób fizycznych. Jeśli zastosowano inne przepisy, doręczenie jest nieskuteczne i w konsekwencji termin zwrotu VAT nie został skutecznie przedłużony. Wynika to z niedawnego wyroku NSA.
Wiesława Moczydłowska
13.02.2020
VAT Doradca podatkowy Spółki

ZUS zakończył wysyłkę PIT-ów do swoich świadczeniobiorców

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał już ponad 9,73 mln deklaracji podatkowych PIT do swoich klientów. Trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych. W środę ostatnia partia listów z PIT-ami została wysłana.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2020
Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy
Faktura korygująca musi dotrzeć do odbiorcy, a ten musi potwierdzić jej otrzymanie. Bez tego wystawca dokumentu nie skoryguje rozliczeń VAT. Przepisy nie precyzują jednak, o jakie dowody chodzi. Najnowsza interpretacja wskazuje, że fiskus zaakceptuje każdy rodzaj potwierdzenia. Otrzymanie faktury to jednak coś innego niż zapoznanie się z jej treścią.
Krzysztof Koślicki
12.02.2020
VAT Rachunkowość

Sprawozdawczość przytłacza polskie firmy

Spółki Małe i średnie firmy
Mikroprzedsiębiorstwo, a zatem zatrudniające mniej niż 10 pracowników, przesyła do różnych urzędów 31 formularzy rocznie. Średniej wielkości firma już 208. Pomimo prób ograniczenia sprawozdawczości, przez ostatnie pięć lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Grant Thornton.
Jolanta Ojczyk
11.02.2020
Spółki Małe i średnie firmy

Umowa o dożywocie nie zawsze dobrym rozwiązaniem

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Osoby żyjące w związkach nieformalnych z punktu widzenia prawa są względem siebie osobami zupełnie obcymi. Płacą więc podatek od spadków i darowizn według najwyższej stawki. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się zawieranie umów o dożywocie. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady – pisze Robert Gniezdzia, radca prawny, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.
Robert Gniezdzia
11.02.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
JPK_VAT z deklaracją będzie się składał z dwóch części. Obejmie ewidencję VAT i deklarację VAT. Druków VAT-7 i VAT-7K nie będzie trzeba już wypełniać. Od kwietnia 2020 roku składanie nowych dokumentów będzie obowiązkowe dla dużych przedsiębiorstw. Od lipca w ten sposób VAT rozliczą już wszyscy inni przedsiębiorcy.
Krzysztof Koślicki
11.02.2020
VAT Rachunkowość

Czat ze skarbówką zawieszony na czas rozliczeń PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Rozliczenie rocznego PIT ciągle nie jest proste. Podatnicy, którzy napotykają tu na wiele problemów i wątpliwości, dotychczas rozwiązań mogli szukać na czacie prowadzonym przez Krajową Informację Skarbową. W tym roku działanie czatu zostało zawieszone – do 5 maja. Sezon rozliczeń podatku kończy się jednak 30 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
11.02.2020
Ordynacja Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek, że emerytury nie wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego dla potrzeb ulgi rehabilitacyjnej. Podobnie jest z alimentami na dzieci i świadczeniem uzupełniającym, określonymi w ustawie PIT, a także z zasiłkiem pielęgnacyjnym.
Krzysztof Koślicki
10.02.2020
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt przepisów określających dostęp do portalu podatkowego. Resort chce, aby podawać identyfikator podatkowy oraz inne dane dotyczące podatnika umożliwiające jego identyfikację, w tym kwoty przychodu, kwoty nadpłaty lub kwoty do zapłaty. Po zmianach system ma być bezpieczniejszy.
Krzysztof Koślicki
10.02.2020
Ordynacja Domowe finanse PIT
Rozliczanie podatku u źródła w praktyce staje się coraz bardziej problematyczne. Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że należyta staranność w tym przypadku to coś więcej niż tylko sprawdzenie certyfikatu rezydencji kontrahenta i oświadczenie odbiorcy płatności.
Krzysztof Koślicki
10.02.2020
CIT