Prawo.pl
Spółka broniła się przed cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Twierdziła, że decyzja w tej sprawie została skierowana do podmiotu, który nie był stroną postępowania. WSA w Bydgoszczy uznał jednak, że przekształcona spółka z o. o. zachowała tożsamość podmiotową ze spółką akcyjną, więc nie było podstaw do stwierdzenia nieważności.
Dorian Lesner
26.08.2019
Ordynacja Spółki
Nowa ulga dla młodych do ukończenia 26. roku życia ma zastosowanie do rezydentów i nierezydentów ‒ potwierdziło nam Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że zwolnienie z PIT będzie przysługiwało także obcokrajowcom. Zdaniem niektórych ekspertów, nowe przepisy mogą pozbawić zatrudnienia wielu polskich pracowników.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2019
PIT Prawo pracy
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że strata majątku firmy może być kosztem podatkowym. Odliczyć nie można natomiast skradzionych pieniędzy, jeśli nie dochowało się należytej staranności. Brak zaniedbań trudno jednak udowodnić. Eksperci nie zgadzają się ze stanowiskiem fiskusa. Ich zdaniem, to nadinterpretacja prawa.
Krzysztof Koślicki
26.08.2019
CIT PIT

Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Obowiązująca od niedawna ustawa o zarządzie sukcesyjnym stwarza nowe możliwości przejmowania firm rodzinnych przez nowe pokolenie właścicieli. Potrzebne jest jednak budowanie świadomości dotyczącej konieczności jak najwcześniejszego podejmowania działań przygotowawczych dla sukcesji – pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
26.08.2019
Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej bez żadnego limitu. Wydatki na ten cel nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Powinny być jednak podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej. Potwierdza to niedawne stanowisko skarbówki. Ulgę odlicza się w rocznym PIT.
Krzysztof Koślicki
24.08.2019
Domowe finanse PIT
Rejestracji podlegają piece, w których spalany jest olej opałowy. Celem jest uszczelnienie systemu poboru podatku akcyzowego. Rejestracja obejmuje również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W czwartek w Dzienniku Ustaw został ogłoszony wzór zgłoszenia rejestracyjnego.
Krzysztof Koślicki
23.08.2019
Domowe finanse Akcyza
Ministerstwo Finansów zmieniło w czwartek certyfikat klucza publicznego do wysyłania jednolitych plików kontrolnych. Nowy certyfikat obowiązuje od piątku, 23 sierpnia br. Podatnicy muszą zaktualizować system w aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki dokumentów.
Krzysztof Koślicki
23.08.2019
VAT Rachunkowość
Pracownicy mają obowiązek pracować niezależnie od tego, czy pracodawca daje im owoce, czy nie. Tłumaczenia, że jabłko i gruszka przyczyniają się do budowania korzystnej atmosfery w biurze i zwiększają wydajność - są zbyt daleko idące. Takie wnioski wynikają z najnowszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Z interpretacji podatkowych wynika jednak coś innego.
Krzysztof Koślicki
23.08.2019
CIT VAT
Przygotowywany od pięciu lat projekt nowej ordynacji podatkowej po wyborach najpewniej trafi do kosza. To dobra wiadomość dla podatników. Przepisy w proponowanym kształcie i tak niczego dobrego by nie przyniosły. Najpierw trzeba zreformować postępowanie przed sądami administracyjnymi – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
22.08.2019
Ordynacja
Urząd nie znał numeru telefonu ani adresu mailowego firmy - stwierdził, że nie może się z nią skontaktować, więc wykreślił ją z rejestru podatników VAT. Zawiadomienie o wykreśleniu wysłał jednak... pocztą, na adres siedziby, który miał w dokumentach. Sprawą musiał się w końcu zająć sąd administracyjny. Zdaniem ekspertów, zachowanie urzędu było kuriozalne.
Krzysztof Koślicki
22.08.2019
VAT
Dla uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie wystarczy jej kwestionowanie przez dłużnika odpowiedzią na pozew złożoną w trakcie procesu sądowego wszczętego przez wierzyciela ‒ uznał NSA. Konieczne jest jeszcze, aby taki proces zakończył się prawomocnym orzeczeniem i aby sprawę skierowano do przymusowej egzekucji.
Grażyna J. Leśniak
21.08.2019
CIT PIT
Tylko 12 proc. badanych firm skorzystało w 2018 roku z ulgi B+R. I to pomimo tego, że od ubiegłego roku można odpisać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, niezależnie od wielkości firmy i nawet 150 proc. wydatków - w przypadku centrów badawczo-rozwojowych. Takie wnioski wynikają z badania Kantar przeprowadzonego dla Ayming Polska.
Krzysztof Koślicki
21.08.2019
CIT PIT
Jak w hurtowni alkoholu (import win) księgować podatek akcyzowy? W której pozycji rachunku zysków i...
Mikołaj Gientka
20.08.2019
Akcyza Rachunkowość
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Nowe przepisy mają uporządkować istniejące i stworzyć nowe procedury. Nowością będzie wdrożenie – od lipca 2020 roku – programu współdziałania z fiskusem.
Krzysztof Koślicki
20.08.2019
Ordynacja
W przyszłym roku - tak jak obecnie - organy podatkowe będą mogły nakładać na podatników kary porządkowe nie wyższe niż 2800 złotych. Taką kwotę wskazał minister finansów w specjalnym obwieszczeniu. Zasady nakładania kar pozostają niezmienione.
Krzysztof Koślicki
20.08.2019
Ordynacja

Osiem osób zatrzymanych za podatki

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
We wtorek warszawska delegatura CBA zatrzymała dwóch przedstawicieli kancelarii podatkowej, trzech przedsiębiorców z Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzy osoby powiązane z jednym z funduszy inwestycyjnych. Prowadzone są także przeszukania w kilkunastu miejscach w Warszawie, w tym w jednej ze stołecznych firm podatkowych.
Krzysztof Koślicki
20.08.2019
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Organy podatkowe próbują karać firmy, które odliczyły VAT w błędnym okresie rozliczeniowym. Zdaniem ekspertów działanie skarbówki jest niezgodne z prawem. Nakładanie sankcji miało nie dotyczyć przypadków pomyłek w okresie wykazywania podatku. Problemów dokładają również sądy – niektóre wyroki potwierdzają słuszność sankcji, inne wręcz przeciwnie.
Krzysztof Koślicki
20.08.2019
VAT Doradca podatkowy
Podatnik i jego żona - ustanowiona pełnomocnikiem w postępowaniu podatkowym - wyjechali na długi urlop. Z tego powodu o wydaniu decyzji dowiedzieli się już po terminie do wniesienia odwołania. Pełnomocnik (choć niezawodowy) miał za zadanie dochować należytej staranności w prowadzeniu spraw mocodawcy, ale dopuścił się zaniedbań - orzekł WSA w Olsztynie.
Aleksandra Partyk
19.08.2019
Ordynacja
Podmioty powiązane mają teraz mniej obowiązków, chociaż same przepisy są bardziej restrykcyjne. Wymagają większej uwagi przy sporządzaniu dokumentacji. Musi ona zawierać analizę cen transferowych - materiał, który uzasadnia poziom przyjętych cen – tłumaczy Radosław Piekarz, doradca podatkowy, autor książek dotyczących cen transferowych i podmiotów powiązanych.
Tomasz Kręski
19.08.2019
CIT PIT

Nowa ustawa może ograniczyć zatory płatnicze

Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.
Poprawa otoczenia prawnego transakcji handlowych i zmniejszenie negatywnego zjawiska tzw. zatorów płatniczych, czyli nieterminowego regulowania należności wynikających z transakcji w obrocie gospodarczym, to cel zmian w przepisach o zatorach płatniczych. Czas pokaże, czy zostanie on osiągnięty – pisze radca prawny Jacek Liput
Jacek Liput
19.08.2019
Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.
Do wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, nie należy zaliczać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Nie jest on świadczeniem wypłacanym w zamian za wykonaną pracę. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
17.08.2019
PIT
Ordynacja podatkowa zobowiązuje organy do zapewnienia podatnikowi czynnego udziału w postępowaniu. W związku z tym skarbówka powinna zawiadamiać strony o terminach przesłuchiwania świadków. Nie oznacza to jednak, że pismo do strony musi szczegółowo wskazywać tezy dowodowe oraz osoby, które mają zostać przesłuchane - orzekł WSA w Łodzi.
Aleksandra Partyk
16.08.2019
Ordynacja

Pracownicy skarbówki dostaną podwyżki

Ordynacja Finanse publiczne
W środę do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, funkcjonariusze skarbówki dostaną 655 złotych brutto podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
14.08.2019
Ordynacja Finanse publiczne
Dniem zapłaty przy płatnościach przelewem jest dzień obciążenia rachunku zobowiązanego a nie dzień uznania rachunku. Zasada ta obowiązuje także przy ustalaniu ujemnych i dodatnich różnic kursowych oraz współczynnika zadłużenia w przepisach o niedostatecznej kapitalizacji. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
14.08.2019
Ordynacja CIT
Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło właśnie projekt przepisów o kasach fiskalnych w formie oprogramowania. Wynika z niego, że już od przyszłego roku nie trzeba będzie mieć osobnych urządzeń. Wystarczy zainstalowanie specjalnego programu w smartfonie. Projektowane przepisy utrzymują jednak obowiązek wystawiania papierowych paragonów.
Krzysztof Koślicki
14.08.2019
VAT
Ustawa o VAT umożliwia podróżnym zwrot podatku zapłaconego przy zakupach. Wydana kwota nie może być jednak niższa niż 200 złotych brutto. Podróżny musi też przedstawić odpowiednie dokumenty. Przypomniało to właśnie Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
13.08.2019
VAT
Aby sprzedać mieszkanie bez podatku, trzeba być jego właścicielem co najmniej pięć lat. Rozwód i otrzymanie nieruchomości w wyniku podziału majątku wspólnego nie powoduje powstania przychodu. W tym przypadku liczy się data nabycia lokalu przez małżonków. To korzystne stanowisko wydała właśnie skarbówka.
Krzysztof Koślicki
13.08.2019
PIT
Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaproponował wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o nominale 800 złotych. Miałby na nim być umieszczony wizerunek Marii Konopnickiej. Łon uzasadniał to faktem wychowania przez nią ośmiorga dzieci. Narodowy Bank Polski nie planuje jednak zmian w systemie pieniężnym.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
Finanse publiczne Finanse
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe dotyczące JPK_V7K i JPK_V7M. Chodzi o pliki JPK_VAT dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie. Opinie można zgłaszać do 16 sierpnia 2019 roku. Konsultowane zmiany mają związek z zastąpieniem deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym plikiem JPK_VAT.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
VAT
Krajowa Administracja Skarbowa zyska nowe narzędzie IT. Będzie je wykorzystywać do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów. Granice mają być lepiej chronione przed nielegalnym przemytem. Twórcą systemu jest zwycięzca konkursu Ministerstwa Finansów i KAS realizowanego w ramach Programu GovTech Polska.
Krzysztof Koślicki
12.08.2019
Ordynacja