Prawo.pl
29 sierpnia wchodzi w życie ustawa o rekompensatach dla branż energochłonnych z tytułu wzrostu cen energii. Pierwsze wnioski będzie można składać w 2020 r. Firmy będą mogły ubiegać się o rekompensaty za 2019 r.
Jolanta Ojczyk
29.08.2019
Spółki Prawo gospodarcze Finanse
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w zakresie należytej staranności w VAT wyznacza zdroworozsądkowe standardy działania dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Co istotne, podnosi poprzeczkę działania fiskusowi - zauważa Radosław Maćkowski, doradca podatkowy i współtwórca MVP TAX.
Radosław Maćkowski
29.08.2019
Ordynacja VAT
Coraz trudniej jest udowodnić dochowanie należytej staranności w VAT. Urzędnicy próbują iść na łatwiznę – oczekują, że to firmy będą sprawdzać rozliczenia podatkowe swoich kontrahentów. Zakładają też, że jeśli transakcja dotyczy odzieży lub folii i jest dokonywana w gotówce, to jest oszustwem. Wystarczającym uzasadnieniem mają być np. publikacje Naszego Dziennika.
Krzysztof Koślicki
29.08.2019
Ordynacja VAT
Najnowszy wyrok sądu administracyjnego potwierdza, że podatnik nie ma obowiązku dokumentowania usług niematerialnych, jeśli chce odliczyć od nich VAT. Przepisy tego nie wymagają. Domaganie się przez organy podatkowe dowodów wykonania świadczeń jest nieuprawnione. Problem jednak w tym, że na gruncie podatków dochodowych dominuje zupełnie inne podejście.
Krzysztof Koślicki
29.08.2019
CIT PIT VAT

Kasy fiskalne w smartfonie w konsultacjach do 4 września

Podatki i opłaty lokalne Nowe technologie
Ministerstwo finansów opracowało i skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie oprogramowania kas rejestrujących, które będzie można zainstalować na smartfonach i tabletach. Początkowo, konsultacje miały zakończyć się 28 sierpnia 2019 roku. MF postanowiło jednak wydłużyć ten termin.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki
28.08.2019
Podatki i opłaty lokalne Nowe technologie

Co wiesz o zmianach podatkowych? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie
Przedsiębiorcy sygnalizują, że ważnym problemem jest brak wystarczającej wiedzy członków zarządu o zmianach podatkowych i wiążących się z nimi szansach i zagrożeniach. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w kontekście odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe firm. Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i serwis Prawo.pl sprawdzają skalę tego zjawiska.
Krzysztof Koślicki
28.08.2019
Doradca podatkowy Spółki Finanse Zarządzanie

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.
Dominik J. Gajewski
28.08.2019
Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Z przepisów ordynacji podatkowej nie wynika, że każdorazowo organ ma obowiązek przesłuchać świadka. Jeśli składał on już zeznania w postępowaniu karnym, to można z nich skorzystać dla celów postępowania podatkowego. Jako dowód należy bowiem dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem - orzekł NSA.
Aleksandra Partyk
28.08.2019
Ordynacja
Jednolite pliki kontrolne umożliwiają szybką analizę danych z ewidencji podatkowych. Organy podatkowe odnotowują poprawę tempa procedur kontrolnych. Ministerstwo Finansów nie ustrzegło się jednak błędów przy wdrażaniu plików. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu NIK.
Krzysztof Koślicki
28.08.2019
VAT
Ministerstwo Finansów zapewnia, że organy podatkowe nie będą inicjować postępowań karnych skarbowych w przypadku opóźnień w złożeniu JPK_VAT za lipiec. Podatnicy, którzy wyślą plik do 2 września, nie muszą składać żadnych wyjaśnień.
Agnieszka Matłacz
27.08.2019
VAT
Rząd przyjął we wtorek projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Plan finansowy ma być zrównoważony, bez deficytu. Wydatki i dochody państwa mają być równe – wyniosą po 429,5 mld złotych. Dochody z VAT mają wzrosnąć o 8 procent. Więcej pieniędzy ma pochodzić również z CIT.
Krzysztof Koślicki
27.08.2019
Finanse publiczne
Przyszłoroczny projekt budżetu nie zakłada wprowadzenia tak zwanego testu przedsiębiorcy - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Według wcześniejszych zapowiedzi, test miałby pozwolić określić, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.
Paweł Żebrowski
27.08.2019
Prawo pracy
Dantejskie sceny odbywały się wczoraj w firmach informatycznych, biurach rachunkowych i działach finansowych firm. Wszystko przez to, że Ministerstwo Finansów opublikowało informację o zmianie certyfikatu w ostatniej chwili, nie dając informatykom na rynku czasu na przygotowanie i przetestowanie tzw. nakładek na systemy księgowe.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2019
VAT Rachunkowość
Sankcja VAT została wprowadzona jako jedno z narzędzi nakierowanych na zmniejszenie luki w VAT. Wynika ona głównie z wyłudzeń zwrotów VAT. Warto zwrócić uwagę, iż sankcja VAT w swej najsurowszej postaci, gdy wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego wynosi 100 proc., dotyczy jedynie pewnych przypadków – pisze Piotr Chojnacki, doradca podatkowy.
Piotr Chojnacki
27.08.2019
VAT
Ministerstwo Finansów przedstawiło właśnie projekt przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. To ciąg dalszy implementacji unijnej dyrektywy. Eksperci podkreślają, że nowelizacja zmusi firmy do składania dodatkowych raportów za okresy przeszłe, mimo że wcześniej nie było to konieczne. Problemów może być jeszcze więcej.
Krzysztof Koślicki
27.08.2019
Ordynacja CIT
Rządowa propozycja uszczelnienia systemu podatkowego w zakresie obrotu towarami objętymi akcyzą zmierza do uznania strażników miejskich i gminnych za „niefinansowe organy postępowania przygotowawczego”. Strażnicy mieliby być obarczeni obowiązkiem ścigania także wykroczeń skarbowych związanych z „szarą strefą”.
Hanna Hendrysiak
27.08.2019
Samorząd terytorialny VAT
Pierwotnie nowy, jeden plik JPK miał zastąpić niektóre deklaracje VAT już od początku lipca br. Potem Ministerstwo Finansów mówiło o 1 stycznia 2020 r. dla dużych firm i 1 kwietnia 2020 r. dla pozostałych, by ostatecznie ‒ pod naciskiem przedsiębiorców ‒ przesunąć termin na 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm i 1 lipca 2020 r. dla pozostałych.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2019
VAT
Poseł Marcin Horała przedstawił w poniedziałek projekt raportu z prac komisji śledczej ds. VAT. Według niego w latach 2007-2015 rząd nie podejmował żadnych działań naprawczych, żeby ograniczyć skalę wyłudzeń. Autorzy raportu proponują postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów - Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.
Krzysztof Koślicki
26.08.2019
VAT
Spółka broniła się przed cofnięciem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Twierdziła, że decyzja w tej sprawie została skierowana do podmiotu, który nie był stroną postępowania. WSA w Bydgoszczy uznał jednak, że przekształcona spółka z o. o. zachowała tożsamość podmiotową ze spółką akcyjną, więc nie było podstaw do stwierdzenia nieważności.
Dorian Lesner
26.08.2019
Ordynacja Spółki
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że strata majątku firmy może być kosztem podatkowym. Odliczyć nie można natomiast skradzionych pieniędzy, jeśli nie dochowało się należytej staranności. Brak zaniedbań trudno jednak udowodnić. Eksperci nie zgadzają się ze stanowiskiem fiskusa. Ich zdaniem, to nadinterpretacja prawa.
Krzysztof Koślicki
26.08.2019
CIT PIT
Nowa ulga dla młodych do ukończenia 26. roku życia ma zastosowanie do rezydentów i nierezydentów ‒ potwierdziło nam Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że zwolnienie z PIT będzie przysługiwało także obcokrajowcom. Zdaniem niektórych ekspertów, nowe przepisy mogą pozbawić zatrudnienia wielu polskich pracowników.
Grażyna J. Leśniak
26.08.2019
PIT Prawo pracy

Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Obowiązująca od niedawna ustawa o zarządzie sukcesyjnym stwarza nowe możliwości przejmowania firm rodzinnych przez nowe pokolenie właścicieli. Potrzebne jest jednak budowanie świadomości dotyczącej konieczności jak najwcześniejszego podejmowania działań przygotowawczych dla sukcesji – pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
26.08.2019
Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wyremontowanie łazienki daje prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej bez żadnego limitu. Wydatki na ten cel nie muszą mieć indywidualnego charakteru. Powinny być jednak podyktowane potrzebami osoby niepełnosprawnej. Potwierdza to niedawne stanowisko skarbówki. Ulgę odlicza się w rocznym PIT.
Krzysztof Koślicki
24.08.2019
Domowe finanse PIT
Rejestracji podlegają piece, w których spalany jest olej opałowy. Celem jest uszczelnienie systemu poboru podatku akcyzowego. Rejestracja obejmuje również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W czwartek w Dzienniku Ustaw został ogłoszony wzór zgłoszenia rejestracyjnego.
Krzysztof Koślicki
23.08.2019
Domowe finanse Akcyza
Ministerstwo Finansów zmieniło w czwartek certyfikat klucza publicznego do wysyłania jednolitych plików kontrolnych. Nowy certyfikat obowiązuje od piątku, 23 sierpnia br. Podatnicy muszą zaktualizować system w aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki dokumentów.
Krzysztof Koślicki
23.08.2019
VAT Rachunkowość
Pracownicy mają obowiązek pracować niezależnie od tego, czy pracodawca daje im owoce, czy nie. Tłumaczenia, że jabłko i gruszka przyczyniają się do budowania korzystnej atmosfery w biurze i zwiększają wydajność - są zbyt daleko idące. Takie wnioski wynikają z najnowszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Z interpretacji podatkowych wynika jednak coś innego.
Krzysztof Koślicki
23.08.2019
CIT VAT
Przygotowywany od pięciu lat projekt nowej ordynacji podatkowej po wyborach najpewniej trafi do kosza. To dobra wiadomość dla podatników. Przepisy w proponowanym kształcie i tak niczego dobrego by nie przyniosły. Najpierw trzeba zreformować postępowanie przed sądami administracyjnymi – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
22.08.2019
Ordynacja
Urząd nie znał numeru telefonu ani adresu mailowego firmy - stwierdził, że nie może się z nią skontaktować, więc wykreślił ją z rejestru podatników VAT. Zawiadomienie o wykreśleniu wysłał jednak... pocztą, na adres siedziby, który miał w dokumentach. Sprawą musiał się w końcu zająć sąd administracyjny. Zdaniem ekspertów, zachowanie urzędu było kuriozalne.
Krzysztof Koślicki
22.08.2019
VAT
Dla uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności nie wystarczy jej kwestionowanie przez dłużnika odpowiedzią na pozew złożoną w trakcie procesu sądowego wszczętego przez wierzyciela ‒ uznał NSA. Konieczne jest jeszcze, aby taki proces zakończył się prawomocnym orzeczeniem i aby sprawę skierowano do przymusowej egzekucji.
Grażyna J. Leśniak
21.08.2019
CIT PIT
Tylko 12 proc. badanych firm skorzystało w 2018 roku z ulgi B+R. I to pomimo tego, że od ubiegłego roku można odpisać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, niezależnie od wielkości firmy i nawet 150 proc. wydatków - w przypadku centrów badawczo-rozwojowych. Takie wnioski wynikają z badania Kantar przeprowadzonego dla Ayming Polska.
Krzysztof Koślicki
21.08.2019
CIT PIT