Rząd skończył prace nad pakietem ustaw wprowadzających tzw. tarczę antykryzysową. Nowością jest zapowiedź elektronicznych, prostych wniosków o wsparcie. Całkowity koszt umorzenia składek, dopłat do wynagrodzenia w czasie postoju, świadczeń dla osób na umowach zlecenia ma wynieść 70 miliardów złotych. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, wylicza, że pakiet pozwala obniżyć koszty osobowe nawet o 66 proc. Póki co jednak rząd nie planuje podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych.

Czytaj również: Specustawa antykryzysowa - ważne zmiany dla firm >>

 

Rząd na razie nie myśli o bezrobotnych i płacy minimalnej

Póki co, rząd nie przewiduje wsparcia dla bezrobotnych. - Aktualnie pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwalają utrzymać miejsca pracy.  Dajemy wsparcie na 3 miesiące i będziemy obserwować. Jak będzie potrzeba, będziemy wprowadzać zmiany - powiedziała Marlena Maląg. Jadwiga Emilewicz, dodała w czwartek, że obecnie nie jest przewidywane podnoszenie wysiłku zasiłku dla bezrobotnych. - Nie chcemy był pretekstem do wypychania pracowników na bezrobocie. Zdajemy sobie sprawę, że 720 zł nie jest adekwatna do sytuacji, tu jednak zmian jeszcze nie mamy - powiedziała minister Emilewicz. Zapewniła zaś, że Polska już złożyła do Komisji Europejskiej wniosek o notyfikowanie pomocy publicznej dla firm. KE błyskawicznie zatwierdza różne programy pomocowe dla państw członkowskich, pozytywne decyzje dostały już: Litwa, Luksemburg, Portugalia, Włochy, Niemcy, Dania, Francja.

Czytaj w LEX: Bieg terminu przedawnienia roszczeń w dobie epidemii >>

Będą dostępne elektroniczne wnioski

Co ważne, minister rodziny i pracy Marlena Maląg w środę zapowiedziała, że rząd pracuje nad usprawnieniem samego składania wniosków o pomoc. - Pracujemy nad narzędziami, które pozwolą uniknąć wąskiego gardła, gdy pracodawcy zaczną składać wnioski. Chcemy, aby we wszystkich urzędach wnioski były natychmiast dostępne - powiedziała Maląg. To odnosiło się do wniosków o dopłaty do wynagrodzeń, które mają być składane elektronicznie do dyrektorów wojewódzkich urzędów pracy.

Z kolei Tadeusz Kościński, minister finansów zapewnił, że zostanie przygotowany jeden wniosek udostępniony na jednej stronie. Tu odnosił się do wniosków o odroczenie terminów płatności podatków.  - Te wnioski będą automatycznie przekierowane do odpowiednich urzędów skarbowych - powiedział minister Kościński

Czytaj więcej:  Jakie ułatwienia podatkowe zawiera tarcza antykryzysowa >>

Z kolei Gertruda Uścińska zapewniła, że na stronie jej urzędu pojawią się przykłady, które pozwolą sprawdzić różnym przedsiębiorcom, czy mogą skorzystać z pomocy. Tu chodzi o zwolnienie ze płacenia składek ZUS. - Pracujemy też nad tym, aby udokumentowanie stanu faktycznego nie wymagało przedstawienia niepotrzebnych dokumentów, idziemy w kierunku jednostronicowego oświadczenia - podkreśliła prezes Uścińska.

Zobacz procedurę w LEX: Narzędzia podatkowe wpierające zwalczanie pandemii koronawirusa (COVID-19) >