Prawo.pl
Przepisy dają nadal nadmierną swobodę oszustom do żerowania na ludzkiej ufności - stwierdził w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I poinformował, że jego resort opracował zmiany w prawie ograniczające zyski lichwiarzy. Jedną z propozycji ma być zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej szacunkowej wartości.
Krzysztof Sobczak
22.04.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Liczba dni, które w roku podatkowym spędzamy w jednym kraju to jedna z ważniejszych okoliczności, które są brane pod uwagę przy ustaleniu miejsca zamieszkania dla celów podatkowych. Z uwagi na zakaz przemieszczania się, wiele osób znajduje się obecnie w państwie, w którym nie ma (lub nie planowało mieć w 2020 roku) rezydencji podatkowej
Aldona Leszczyńska-Mikulska Jan Wnorowski
22.04.2020
PIT Koronawirus a prawo
Laptopy i tablety dla szkół do końca czerwca 2020 roku będą objęte zerową stawką VAT. Minister finansów podpisał we wtorek rozporządzenie w tej sprawie. Ma to ułatwić firmom przekazywanie sprzętu dla szkół, który następnie trafi do uczniów.
Krzysztof Koślicki
21.04.2020
Szkoła i uczeń VAT
Przychody uzyskiwane z najmu mieszkania w ramach umowy z firmą zapewniającą profesjonalną obsługę najmu krótkoterminowego nie mogą być zakwalifikowane do tzw. najmu prywatnego. Nie korzystają też z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym według 8,5 proc. stawki. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
21.04.2020
PIT

Przepisy o podatku od spadków i darowizn najeżone pułapkami

Prawo cywilne Prawo rodzinne Finanse Podatek od spadków i darowizn
Interpretacje podatkowe potwierdzają jednoznacznie - nawet najbliższej rodzinie trudno skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Próby uniknięcia podatku nie przynoszą skutku. Wątpliwości interpretacyjnych jest zbyt dużo, a od niektórych przekazań majątku podatek trzeba zapłacić nawet dwa razy. Dodatkowo przepisy są niekorzystne dla związków nieformalnych.
Krzysztof Koślicki
21.04.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne Finanse Podatek od spadków i darowizn
Aby móc przekazać 1 proc. podatku na cele charytatywne PIT za 2019 roku trzeba rozliczyć do czerwca 2020 roku. To jedna ze zmian wprowadzonych niedawno w ramach tarczy antykryzysowej. Firmy z kolei dostały możliwość korzystnego rozliczenia inwestycji w ramach ulgi badawczo-rozwojowej i IP BOX. Z obniżeniem podatku nie trzeba czekać do przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
21.04.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo

Niedużak: Pracujemy nad kolejnym pakietem dla firm

CIT Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Mamy ponad milion wniosków o wsparcie dla firm w ramach już obowiązujących rozwiązań dotyczących walki z gospodarczymi skutkami COVID-19. Pracujemy nad kolejnymi propozycjami. Chcemy m.in. utworzyć fundusz dopłat do odsetek kredytów, poprawić płynność finansową samorządów, a także ułatwić działanie Krajowej Izby Odwoławczej, by nie blokować przetargów – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.
Jolanta Ojczyk
21.04.2020
CIT Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Nowe przepisy dają możliwość złożenia PIT do końca maja. Podatek trzeba jednak zapłacić do końca kwietnia. Inaczej trzeba będzie zapłacić karne odsetki. Po naszej publikacji Ministerstwo Finansów przedstawiło w poniedziałek projekt rozporządzenia o zaniechaniu ich poboru. To dobra wiadomość dla podatników.
Krzysztof Koślicki
20.04.2020
PIT
Rodzic może skorzystać z ulgi na dziecko, tylko w sytuacji gdy wykonuje władzę rodzicielską. Samo utrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie wystarczy, aby skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej w rocznym PIT. Czasami konieczna jest też weryfikacja, kto naprawdę zajmuje się dzieckiem. Skarbówka spyta o to nawet sąsiadów. Dotyczy to zwłaszcza rodziców po rozwodzie.
Krzysztof Koślicki
20.04.2020
Domowe finanse PIT
Już obowiązuje nowela tarczy antykryzysowej z poprawkami Senatu. W jednej z nich samozatrudnieni, którzy założyli działalność przed 1 kwietnia, będą mogli skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS. Ponadto zatrudniający do 50 pracowników będą mogli ubiegać się o częściowe zwolnienie z płacenia składek. Są też korzystne zmiany dla pracodawców, którzy skorzystają z dofinansowania do wynagrodzeń. Rolnicy na kwarantannie dostaną 1300 zł.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk Grażyna J. Leśniak Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz
20.04.2020
Koronawirus a prawo
Koronawirus spowodował ogromne zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw. Każdy produkt wiąże się z wieloma elementami: począwszy od pozyskania surowca, poprzez produkcję, pakowanie, transport oraz dystrybucję. Niedobory produktów to tylko widoczne dla konsumentów skutki globalnego zakłócenia łańcucha dostaw spowodowanego pandemią COVID-19 – pisze Beata Rawa
Beata Rawa
20.04.2020
CIT Spółki Finanse
Tylko jedna z dwóch stron domagała się sporządzenia i doręczenia jej uzasadnienia wyroku WSA, wraz z jego odpisem. Zatem, gdy skargę kasacyjną złożyły dwie strony, należało uznać jedną z nich za niedopuszczalną. Strona, która nie złożyła wniosku o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, utraciła prawo do skutecznego wniesienia skargi kasacyjnej - orzekł WSA w Rzeszowie.
Aleksandra Partyk
20.04.2020
Ordynacja
Do czasu opublikowania objaśnień do przepisów dotyczących wykorzystywania aut w działalności gospodarczej, skarbówka wydała już niekorzystne interpretacje indywidualne, z których wynika, że nowe, mniej korzystne przepisy należy stosować do większości umów leasingowych. W tej sytuacji podatnicy mogą stosować się do objaśnień, jeśli będą dla nich korzystniejsze.
Wiesława Moczydłowska
20.04.2020
CIT Prawo gospodarcze
Korzystanie z zakupionego lokalu w apartamentowcu tylko w weekendy i urlopy, a także incydentalne wynajmowanie go, przy jednoczesnym posiadaniu domu jednorodzinnego, jest realizacją własnych celów mieszkaniowych i pozwala na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wiesława Moczydłowska
18.04.2020
Domowe finanse PIT
Zbyt skomplikowane zasady uzyskania ulgi dla młodych oraz zbyt wiele kryteriów decydujących o jej zastosowaniu stały się podstawową wadą ulgi dla młodych i zaowocowały wydaniem przez Ministerstwo Finansów objaśnień do normujących ją przepisów. Choć pojawiają się późno, to zawierają wiele cennych wskazówek.
Wiesława Moczydłowska
17.04.2020
PIT
Organ podatkowy domagał się ustanowienia kuratora dla nieobecnej strony. Z przepisów wynika, że to na nim spoczywa obowiązek przyznawania przedstawicielowi strony należnego wynagrodzenia. Rozstrzygnięcie w tym przedmiocie podlega zaś kontroli przez sąd administracyjny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Aleksandra Partyk
17.04.2020
Ordynacja
Do końca marca podatek za ubiegły rok rozliczyło aż 87 proc. podatników. Rośnie zainteresowanie możliwością złożenia PIT przez internet. Już 75 proc. Polaków deklaruje, że korzysta z tej możliwości, w większości w ramach usługi Twój e-PIT. Prawie połowa podatników skorzysta z ulg podatkowych, najwięcej z nich z ulgi na dzieci wynika z raportu KPMG.
Wiesława Moczydłowska
16.04.2020
Domowe finanse PIT
Wynagrodzenie należne likwidatorowi za każdy miesiąc należy ujmować w kosztach spółki, nawet jeżeli nie zostało wypłacone ani postawione do dyspozycji - wyjaśnia ekspert LEX Biuro Rachunkowe.
Mikołaj Gientka
16.04.2020
Rachunkowość
Przychody z tytułu korepetycji udzielanych za pośrednictwem platformy internetowej stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, zastosowanie do nich mają 20 proc. koszty uzyskania przychodu. Podatnik powinien wpłacać zaliczki miesięczne, według zasad określonych w ustawie o PIT.
Wiesława Moczydłowska
16.04.2020
PIT
W skardze strona powinna przedstawić swój numer PESEL. Nie można jednak przyjąć, że skarga dotknięta jest brakiem formalnym, gdy w tej treści nie podano tej informacji, jeśli z dokumentu pełnomocnictwa wynika numer PESEL strony. W takim przypadku autor skargi nie może być wzywany do uzupełnienia braku formalnego pod rygorem odrzucenia pisma – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
16.04.2020
Ordynacja

Ulga w płaceniu składek ZUS jest dla pracodawcy, a nie pracownika

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Część osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, płacących składki na ZUS za nie więcej niż 9 ubezpieczonych, w tym m.in. za siebie i zleceniobiorców - może za marzec, kwiecień i maj 2020 r. w ogóle nie zapłacić składek. Dzięki temu w firmie zostanie więcej pieniędzy przeznaczonych na wynagrodzenia, ale nie oznacza to, że pracownicy dostaną wyższe pensje.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2020
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski 15 kwietnia 2020 r. przestają pełnić stanowiska podsekretarzy stanu. Na stanowisko wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych od 16 kwietnia 2020 r. został powołany Piotr Patkowski, a wiceszefem KAS, wiceministrem finansów również od 16 kwietnia zostanie Anna Chałupa.
Krzysztof Sobczak
15.04.2020
CIT PIT
Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwane objaśnienia podatkowe w zakresie wykorzystywania samochodów osobowych w działalności, po zmianach przepisów od 2019 r. Eksperci oceniają, że co najmniej o rok za późno. Uważają też, że w związku z epidemią COVID-19, należałoby wprowadzić tymczasowe zniesienie ograniczeń motoryzacyjnych
Wiesława Moczydłowska
14.04.2020
CIT Prawo gospodarcze

Urząd skarbowy zajmie majątek bez udziału prokuratora

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł samodzielnie decydować o przekazaniu przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym na rzecz podmiotów leczniczych, służb oraz instytucji państwowych i samorządowych. Do tej pory uprawnienia w tym zakresie miał prokurator. Zdaniem ekspertów, dawało to większą gwarancję rzetelności. Podkreślają, że nowe rozwiązanie jest ryzykowne.
Krzysztof Koślicki
14.04.2020
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Poniesione na chemioterapię wydatki podatnik może odliczyć od dochodu w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Przy spełnieniu pozostałych warunków można skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Potwierdził to niedawny wyrok WSA w Gliwicach i skarbówka w środowej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
11.04.2020
Domowe finanse PIT

Opłata od psów tylko w niektórych gminach

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Z danych, do których dotarło Prawo.pl, wynika, że w 2019 roku tylko 446 gmin na 2477 pobiera od swoich mieszkańców opłaty za posiadanie psa. Właściciele czworonogów zapłacili w zeszłym roku łącznie 4,1 mln złotych. Według gmin wpływy nie są wysokie, a egzekwowanie należności jest czasochłonne i często nieskuteczne.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
11.04.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Wnioskowaliśmy do ministerstwa o wydłużenie terminów zwrotów podatków nie tylko z powodu braków kadrowych. Także z obawy o ich dokonywanie bez należytego sprawdzenia ich zasadności. Pracownicy ponoszą za to odpowiedzialność. Jesteśmy zdumieni, że w MF nie opracowano żadnych awaryjnych procedur – mówi Tomasz Ludwiński
Krzysztof Koślicki
10.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy
Jeżeli rodzic dziecka po rozwodzie nie zajmuje się nim, albo jego kontakty są sporadyczne należy uznać, że nie wykonuje władzy rodzicielskiej i w związku z tym nie ma prawa do ulgi prorodzinnej. Z ulgi korzysta tylko rodzić wykonujący władzę rodzicielską. Potwierdziła to niedawno w interpretacji skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
10.04.2020
Domowe finanse PIT
Wybór formy rocznej deklaracji podatkowej zależy przede wszystkim od tego z jakich źródeł został uzyskany przychód w danym roku podatkowym oraz wybranej przez podatnika formy opodatkowania. Podatek można rozliczać na formularzach: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38 – wyjaśnia Yurii Krasniuk z KPMG w Polsce.
Yurii Krasniuk
09.04.2020
Domowe finanse PIT
W związku z epidemią koronawirusa wielu podatników znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Chcemy im pomóc. Nie możemy jednak wykluczyć, że niektórzy podatnicy będą chcieli użyć argumentu epidemii do załatwienia innych spraw podatkowych czy umorzenia starych zaległości, które nie miały nic wspólnego z obecną sytuacją – mówi Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
09.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo