Prawo.pl
Wprowadzenie od października niższej stawki PIT powoduje istotne problemy z obliczeniem wysokości wynagrodzenia za ten miesiąc. Firmy nie wiedzą, jaką stawkę zastosować – 17 czy 17,75 proc. Wątpliwości dotyczą też rozliczenia premii oraz sytuacji, gdy np. w listopadzie pracownik wpadnie w 32-proc. próg podatkowy.
Krzysztof Koślicki
15.10.2019
PIT Rachunkowość
Krajowa Rada Doradców Podatkowych staje w obronie tajemnicy zawodowej. Samorząd sprzeciwia się niekonstytucyjnym przepisom, które zagrażają ochronie tajemnicy. Doradcy zapowiadają działania prawne, które mają zmierzać do usunięcia wadliwych, sprzecznych z ustawą zasadniczą, przepisów.
Krzysztof Koślicki
14.10.2019
Ordynacja Doradca podatkowy
Ponoszone przez zleceniodawcę koszty zakwaterowania i dowozu zleceniobiorców do miejsca pracy powinny być doliczone do ich wynagrodzenia i opodatkowane. Podlegają PIT jak przychody z nieodpłatnych świadczeń. Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku NSA. Zdaniem ekspertów, stanowisko sądu jest dyskusyjne.
Krzysztof Koślicki
14.10.2019
PIT Prawo pracy

Sprawy franków raczej nie zatopią polskich banków

Rachunkowość Finanse Kredyty frankowe
Biegli rewidenci analizują skutki wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych. Banki zaczęły natomiast tworzyć odpowiednie rezerwy. Przepisy nie wymagają, aby odpisy na szacowane skutki zmian umów księgować jednorazowo. Upadłość banków wydaje się więc mało prawdopodobna. Audytorzy muszą jednak spojrzeć na cały sektor ze szczególną uwagą.
Krzysztof Koślicki
14.10.2019
Rachunkowość Finanse Kredyty frankowe
Urząd Skarbowy dostatecznie uzasadnił dlaczego od firmy prowadzącej internetowy serwis aukcyjny domaga się podania danych osobowych kupujących określone produkty tytoniowe. Także wskazany czas 11 dni na udostępnienie informacji o 15 transakcjach przeprowadzonych za pośrednictwem serwisu jest odpowiedni - stwierdził WSA w Poznaniu.
Robert Horbaczewski
12.10.2019
Ordynacja RODO
Wykazana we wspólnie złożonym przez małżonków zeznaniu podatkowym nadpłata podlega zaliczeniu na dług jednego z małżonków, mimo, że dotyczy on niezapłaconego podatku dochodowego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodzących z jego majątku odrębnego. Do takiego wniosku doszedł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
11.10.2019
Ordynacja PIT
Skarbówka coraz częściej zajmuje zasądzany stronie zwrot kosztów postępowania sądowego. Takie działanie akceptują sądy. Pełnomocnicy powinni się zabezpieczać. Najlepiej, jeśli przed podjęciem decyzji o poprowadzeniu sprawy, sprawdzą wypłacalność klienta albo ‒ nie czekając na zwrot zasądzonych kosztów ‒ będą pobierać należne im wynagrodzenie.
Grażyna J. Leśniak
11.10.2019
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.
Prawo.pl
11.10.2019
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

NSA: Goodwill nie podlega PCC

Doradca podatkowy Spółki
Do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej nie należy zaliczać wartości firmy tzw. goodwill. Wartość ta nie stanowi prawa materialnego. Nie może być więc przedmiotem samodzielnego obrotu. Potwierdził to w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
10.10.2019
Doradca podatkowy Spółki
Skarbówka obciąża podatkiem minimalnym branżę hotelarską. Takie działanie nie wynika z przepisów. Gość hotelowy nie jest najemcą, usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz. Hotel zaś nie jest budynkiem na wynajem – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan i apeluje do MF o zmianę podejścia.
Krzysztof Koślicki
10.10.2019
CIT PIT
Komornicze czynności egzekucyjne są wyłączone od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jeśli postanowienie kończące egzekucję i określające wysokość opłaty egzekucyjnej uprawomocniło się do 1 października 2015 r., a jedynie wpłata, z tytułu której komornik otrzymał tę opłatę nastąpiła po 30 września 2015 r. Potwierdził to właśnie dyrektor KIS.
Grażyna J. Leśniak
10.10.2019
VAT
Jeśli sprzedawca korzysta z kasy fiskalnej, która – po 31 lipca 2019 roku - mimo zmiany przepisów, wciąż zapewnia prawidłowość rozliczeń, nie musi jej teraz wymieniać. Nie ma znaczenia, że urządzenie nie ma możliwości zaprogramowania np. kodu literze E. Kasę trzeba będzie jednak wymienić do końca 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
10.10.2019
VAT Farmacja
Ministerstwo Finansów zaprezentowało niedawno kolejny katalog projektowanych zmian w zakresie akcyzy. Do najbardziej interesujących należy zaliczyć próbę zastąpienia wszystkich ewidencji akcyzowych prowadzonych w formie papierowej ich obowiązkową, elektroniczną wersją – pisze Krzysztof Wiński z PwC.
Krzysztof Wiński
09.10.2019
Akcyza
Sam akt notarialny umowy pożyczki nie oznacza jeszcze potwierdzenia transferu pieniędzy w ramach wykonania tej umowy. Nie jest też dostatecznym dowodem w postępowaniu o nieujawnione źródła przychodu. Wynika to z wtorkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
09.10.2019
Ordynacja PIT Doradca podatkowy
Obecnie towary i usługi na potrzeby VAT są identyfikowane za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Od kwietnia przyszłego roku dla towarów podstawą będzie Nomenklatura Scalona. W zakresie usług przepisy odwołują się zaś do PKWiU z 2015 i 2008 r. W celu prawidłowego określenia stawki konieczne będzie korzystanie z trzech różnych klasyfikacji.
Krzysztof Koślicki
09.10.2019
VAT
Tezy zaprezentowane w wyroku TSUE, choć w sposób znaczny zmieniają podejście do opodatkowania transakcji realizowanych z wykorzystaniem kart paliwowych, to jednak nie przekreślają dalszej możliwości korzystania z nich. Przede wszystkim należy wskazać, iż ryzyko przekwalifikowania dotknie jedynie niektóre podmioty – pisze prof. Adam Mariański.
Adam Mariański
08.10.2019
VAT
Sprzedaż domu w zabudowie bliźniaczej będzie dostawą obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Dostawa ta będzie więc opodatkowana 8-proc. VAT. Preferencyjną stawką objęty będzie również grunt, z którym trwale związana jest nieruchomość ‒ uznał dyrektor KIS.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2019
VAT Budownictwo
Już ponad 102 milionów e-paragonów jest w systemie resortu finansów, a ponad 50 tys. kas on-line przeszło pozytywną fiskalizację – poinformował pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów Przemysław Koch.
Patrycja Rojek-Socha
07.10.2019
VAT Małe i średnie firmy
Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych wzięli udział w obradach CFE Tax Advisers Europe, europejskiej organizacji zrzeszającej samorządy i stowarzyszenia doradców podatkowych z 24 państw europejskich. Celem spotkania były kwestie doradztwa na rynku transgranicznym, coraz bardzie globalnego społeczeństwa i nowych technologii.
Krzysztof Koślicki
07.10.2019
Doradca podatkowy
Ogólna liczba kontroli konsekwentnie maleje. Więcej jednak jest postanowień dotyczących rozliczeń cen transferowych. Nie można też mieć już wątpliwości, że obecnie kontrole są „celowane” i urzędnicy skarbowi przychodzą do firmy w konkretnym celu. Potwierdza to analiza najnowszych danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów.
Łukasz Kielin Anna Wojciechowska
07.10.2019
CIT PIT
Polska powinna wprowadzić łatwy do wyliczenia podatek cyfrowy, ale bez koordynacji z resztą krajów w UE byłoby to trudne - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zastrzega jednak,że ten podatek ma sens, ale tylko wtedy, gdy będzie wprowadzony w całej Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
05.10.2019
Ordynacja CIT
Otoczenie podatkowe ulega głębokim zmianom. Projekt BEPS przyczynił się do wprowadzenia zróżnicowanych zmian legislacyjnych. Wspomnieć wystarczy choćby szczególny reżim opodatkowania spółek kontrolowanych, ceny transferowe, nowe zasady limitowania kosztów finansowania dłużnego lub kosztów niektórych świadczeń niematerialnych czy raportowanie schematów podatkowych
Marcin Jamroży
04.10.2019
Resort finansów cieszy się, że uporządkował stawki VAT i od kwietnia przyszłego roku nie będzie problemów z ich określaniem. Jak się jednak okazuje, porządki w stawkach spowodują wzrost cen w restauracjach. Więcej zapłacą smakosze owoców morza. Zdaniem ekspertów, obłożenie tych produktów wyższym VAT otworzy furtkę do optymalizacji podatkowych.
Krzysztof Koślicki
04.10.2019
VAT Małe i średnie firmy
Do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, ma czas na wybór formy opodatkowania i złożenie oświadczenia. Ci, którzy pierwszy przychód osiągną w grudniu, wyboru mają dokonać do końca roku. A wybierać mogą między opodatkowaniem według 19 proc. stawki podatku albo ryczałtem.
Grażyna J. Leśniak
03.10.2019
PIT
Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży działki, która jest osobistą własnością wnioskodawcy, w ciągu trzech lat od jej sprzedaży, na spłatę kredytu zaciągniętego wspólnie z żoną na zakup mieszkania, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z PIT. Spłata kredytu wraz z odsetkami mieści się bowiem w wydatkach na cele mieszkaniowe. Potwierdziła to właśnie skarbówka.
Grażyna J. Leśniak
03.10.2019
Domowe finanse PIT
Zasady proporcjonalnego odliczania VAT, w szczególności zaś sposób kalkulowania prewspółczynnika mogą być wyjaśniane przez organy interpretacyjne. Potwierdzają to wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Teraz Szef KAS będzie musiał zwrócić miastu koszty sądowe za obie instancje.
Grażyna J. Leśniak
03.10.2019
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT
Ministerstwo Finansów pracuje nad nowym wzorem informacji o wysokości osiągniętego w danym roku przychodu, czyli formularzem PIT-11. To efekt wprowadzenia w trakcie roku ulgi dla młodych i obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. Dostosowanie PIT-11 do zmian w przepisach to początek problemów. Prawdziwe będą przy zeznaniach rocznych.
Grażyna J. Leśniak
03.10.2019
PIT
Obowiązkowa podzielona płatność tzw. split payment ma zalety i wady. Tych ostatnich wydaje się jednak znacznie więcej. Jest to skutek uszczelniania systemu VAT w Polsce, którego negatywne konsekwencje najczęściej ponoszą uczciwi podatnicy. Pozostaje nam tylko czekać, jak split payment będzie obowiązkowy dla wszystkich - pisze Iwona Biernat-Baran.
Iwona Biernat-Baran
02.10.2019
VAT

NSA: Interpretacja nie może pomagać w unikaniu płacenia podatków

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Organy podatkowe mogły odmówić wydania interpretacji. Wnioskodawcy nie chodziło o uzyskanie stanowiska skarbówki w sprawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Chciał sprawdzić, czy możliwe będzie zastosowanie wobec niego klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Interpretacja miała zaś go przed tym zabezpieczyć ‒ uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
02.10.2019
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Z najnowszej interpretacji wynika, że firma nie może odliczyć pełnego VAT od samochodu, jeśli nie ma on odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Cały podatek, zdaniem skarbówki, można odliczyć dopiero po przeprowadzeniu badania technicznego. Eksperci tłumaczą, że stanowisko fiskusa jest błędne. Radzą wnioskodawcy złożenie skargi do sądu.
Krzysztof Koślicki
02.10.2019
VAT