Z powodu epidemii firmy wysłały swoich pracowników do pracy zdalnej. Wiele osób wyjechało więc na działki, letniska czy do domów rodzinnych i pracuje poza miejscowościami, w których są siedziby ich pracodawców. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji mają one prawo do wyższych kosztów podatkowych i tym samym do obniżenia podatku.
Krzysztof Koślicki
28.08.2020
PIT Koronawirus a prawo

Ustawa podpisana - teraz NFOŚiGW ma wspierać elektromobilność

Środowisko Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Likwidacja Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz utworzenie w jego miejsce nowego zobowiązania wieloletniego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy. Rozwiązanie to ma przyspieszyć finansowanie ze środków publicznych rozwoju transportu niskoemisyjnego.
Krzysztof Sobczak
27.08.2020
Środowisko Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Opłata manipulacyjna nie powiększa wartości początkowej środków trwałych. Sporna jest kwestia, czy opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo (takie jest moje zdanie w tej kwestii), czy proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu (takie stanowisko w tej kwestii reprezentują organy podatkowe) - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.
Tomasz Krywan
27.08.2020
CIT PIT
Gdy dochodzi do przekształcenia formy prawnej spółki, następca prawny może korzystać z ochrony, jaką daje interpretacja indywidualna wydana poprzednikowi. Fakt, że spółka przekształcana nie zdążyła się do niej zastosować nie ma znaczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
27.08.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Już 1 października firmy będą rozliczać VAT według nowych zasad. Nie będzie trzeba m.in. wysyłać deklaracji podatkowych. Zastąpi je całkowicie odmieniony jednolity plik kontrolny. Problem jednak w tym, że trzeba w nim będzie podawać dużo więcej szczegółowych informacji. Za błędy będą groziły surowe kary.
Krzysztof Koślicki
27.08.2020
VAT Rachunkowość
Jeżeli w chwili ponoszenia wydatków na budowę domu podatnik nie dysponuje tytułem własności lub współwłasności do nieruchomości, to najpóźniej musi go uzyskać ostatniego dnia przed upływem trzyletniego okresu przewidzianego na wydatkowanie środków na realizację własnego celu mieszkaniowego. Tylko wówczas może skorzystać z ulgi w PIT. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
26.08.2020
Domowe finanse PIT
Nieprawidłowe rozliczenie darowizny, zakupu sprzętu do walki z epidemią czy wynagrodzeń pracowniczych – to tylko niektóre obszary ryzyka i potencjalnych sporów ze skarbówką. Kontrole mogą potrwać nawet do 2026 roku. Przed skutkami błędnego rozliczenia tarcz antykryzysowych pewną ochronę może dać połączenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kadry zarządzającej z polisą skarbową.
Krzysztof Koślicki
26.08.2020
CIT PIT Koronawirus a prawo

Na wizytę w urzędzie skarbowym będzie można się umówić

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Ministerstwo Finansów pracuje nad wdrożeniem ogólnopolskiego systemu do rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Na spotkania z urzędnikami, od niedawna, można się już umawiać w województwach podlaskim i wielkopolskim. Ma to rozładować kolejki i ułatwić załatwianie spraw. Z powodu koronawirusa urzędy przyjmują interesantów tylko trzy dni w tygodniu.
Krzysztof Koślicki
26.08.2020
Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Wypłata dywidendy nie jest transakcją kontrolowaną. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nie stanowi też działania o charakterze gospodarczym. Nie podlega więc obowiązkowi sporządzenia (lokalnej) dokumentacji cen transferowych. Tak wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.
Krzysztof Koślicki
25.08.2020
CIT PIT Doradca podatkowy
Wydatki, które zostały sfinansowane ze środków pochodzących z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Wyjątkowo trzeba potraktować jednak zakupy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Potwierdza to skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
25.08.2020
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Rząd manipuluje danymi i pokazuje tylko część prawdy o stanie finansów

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna
Planowany przez rząd deficyt budżetu państwa ma wynieść 109 miliardów złotych. W rzeczywistości w kasie państwa brakuje jednak znacznie więcej. Problemem są tworzone przez rząd liczne fundusze, które pozwalają nie wykazywać wielu wydatków. Przejrzystość finansów utrudnia też pomysł wykazania w tegorocznym budżecie przyszłych wydatków. Zdaniem ekspertów, działania rządu to kreatywna księgowość.
Krzysztof Koślicki
25.08.2020
Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Skarbówka na tropie podróbek

Prawo karne Ordynacja Administracja publiczna
Przez pierwsze siedem miesięcy 2020 roku (od stycznia do lipca) Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziło niemal 300 interwencji. Zatrzymała w tym czasie podrobione towary o łącznej wartości około 27,5 milionów złotych. Najczęściej są to: odzież, zabawki, sprzęt sportowy, kosmetyki, papierosy, zegarki, biżuteria, galanteria i sprzęt elektroniczny.
Krzysztof Koślicki
24.08.2020
Prawo karne Ordynacja Administracja publiczna
Sam fakt dysponowania pośrednio przez Skarb Państwa 33 proc. głosów nie przesądza, że nie dysponuje on faktycznie bezwzględną większością głosów na kolejnych walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. W konsekwencji, część odszkodowania wypłaconego pracownikowi przez spółkę z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji podlega opodatkowaniu 70-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Wiesława Moczydłowska
24.08.2020
PIT Administracja publiczna
Brak możliwości wykazania ilościowego spadku przychodów, obowiązek wykazywania sprzedaży towarów usług w deklaracji VAT-7 – w stosunku do beneficjentów będących czynnymi podatnikami VAT rozliczającymi się miesięcznie, a przy sprzedaży walut należy uznać zrealizowany wynik w okresie miesięcznym.
Krzysztof Sobczak
24.08.2020
Małe i średnie firmy Tarcza finansowa
Konsultowany właśnie pakiet uproszczeń tzw. Slim VAT, przy okazji zawiera przepisy, które – jak twierdzą doradcy podatkowi – mogą ograniczyć stosowanie wiążących informacji stawkowych (WIS). Będą ważne tylko przez trzy lata. Ministerstwo Finansów chce też odebrać ochronę zapewnianą przez WIS w transakcjach stanowiących nadużycie prawa.
Krzysztof Koślicki
24.08.2020
VAT Doradca podatkowy Spółki
Współmałżonek może skorzystać i odliczyć z ulgi termomodernizacyjnej poniesione wydatki od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, mimo, że nie jest wymieniony w akcie notarialnym nabycia nieruchomości. Odliczenia dokonuje tylko ten małżonek, na którego wystawiona jest faktura. Potwierdziła to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
22.08.2020
Domowe finanse PIT
Przepisy umożliwiają organom podatkowym nakładanie surowych kar na uczciwych podatników. A przed zarzutami wykorzystywania nierzetelnych faktur nie da się obronić. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra finansów o zmianę prawa.
Krzysztof Koślicki
21.08.2020
Prawo karne Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości - prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i zwolnienia można też wnioskować indywidualnie. A gdy doszło do nadpłaty - okazuje się, że niemal połowa firm płaci za wysoki podatek - lepiej poprosić o jej zwrot, bo procedura jest prostsza. Także gminom bardziej opłaca się oddać podatek, niż wprowadzać ulgi.
Katarzyna Kubicka-Żach Krzysztof Koślicki
21.08.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Spółki
Przewoźnicy i kierowcy już pod koniec sierpnia będą mogli regulować swoje zobowiązania bezgotówkowo, przy użyciu kart płatniczych. Krajowa Administracja Skarbowa wydzierżawiła 168 nowoczesnych terminali. Zostaną w nie wyposażone urzędy celno-skarbowe oraz patrole mobilne Służby Celno-Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
VAT Akcyza
Na czwartkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok. Obowiązujący dotąd plan finansowy nie zakładał deficytu, jednak po zmianach wyniesie on ponad 109 miliardów złotych. Wydatki państwa będą wyższe o ponad 72 miliardy niż wcześniej planowano, wpływy z podatków zaś o ponad 36 miliardów niższe. PKB ma się obniżyć w tym roku o 4,6 proc.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Z najnowszej interpretacji wynika, że nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić jazdy prywatne. Konieczne są też procedury, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
VAT Rachunkowość Spółki

Prezes UOKiK: System informatyczny pomoże w walce z zatorami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Chcę zbudować silny merytorycznie zespół do walki z zatorami - wspierany przez system analityczny, korzystający z danych systemu podatkowego, bankowego i tych pochodzących od przedsiębiorców. Dzięki temu zdecydowanie poprawimy skalę aktywności urzędu w tym obszarze, co pozwoli skutecznie wyeliminować z rynku problem zatorów płatniczych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Jolanta Ojczyk
20.08.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wartość przychodów nie jest kryterium różnicującym najem w ramach działalności i poza nią. Podatnik pracujący na etacie, którego podstawowym źródłem dochodu nie jest najem, lokujący swoje oszczędności w nieruchomości ma prawo do skorzystania z 8,5 proc. stawki ryczałtu od przychodów z najmu. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
20.08.2020
Domowe finanse PIT
Faktury można przesyłać i przechowywać w formie elektronicznej bez utraty prawa do odliczenia VAT. Konieczne jest jednak zapewnienie tym dokumentom autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności. Pojęcia te wyjaśnia najnowsza interpretacja podatkowa.
Krzysztof Koślicki
19.08.2020
VAT Rachunkowość
Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego stają się w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Można też przypuszczać, że w najbliższym czasie liczba kontroli w tym zakresie jeszcze wzrośnie. Podlegają one raportowaniu w formie przekazywanej do szefa KAS informacji o cenach transferowych TPR – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.
Beata Rawa
19.08.2020
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Mimo korzystnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wydanych objaśnień podatkowych i w miarę jednolitych odpowiedzi skarbówki, firmy cały czas pytają o zasady rozliczania i opodatkowania nieodpłatnych świadczeń pracowniczych. Istnienie problemu potwierdza najnowsza interpretacja podatkowa. Zdaniem ekspertów, pokazuje to niski poziom zaufania do organów podatkowych
Krzysztof Koślicki
19.08.2020
PIT Prawo pracy

Projekt zmian „Slim VAT” już gotowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
We wtorek Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Chodzi o pakiet zmian nazwany przez Ministerstwo Finansów Slim VAT. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
18.08.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Świadczenie usług w zakresie zabudowy stoisk na targach organizowanych w kraju i za granicą może być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego i korzystać z 5,5 proc. stawki PIT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie jest jednak właściwy do ustalenia do jakiego działu PKWiU należy zaklasyfikować świadczone usługi.
Wiesława Moczydłowska
18.08.2020
PIT Małe i średnie firmy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w kolejnym już wyroku, podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Sprawa dotyczyła odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej w wysokości pięciu tysięcy złotych na podstawie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.
Krzysztof Koślicki
18.08.2020
VAT Akcyza
Wpływy z tzw. podatku Belki są na tyle duże, że Ministerstwo Finansów nie zamierza z niego rezygnować. Obiecuje jednak pewne zmiany. Sprawa jest niebagatelna, bo chodzi o około trzy miliardy złotych rocznie. Tymczasem obecne oprocentowanie lokat i zasady wypłacania odsetek powodują, że podatek w skrajnych przypadkach wynosi nie 19, ale nawet 100 procent.
Krzysztof Koślicki
18.08.2020
Domowe finanse PIT