Podczas zorganizowanej w środę konferencji prasowej Ziobro poinformował o nowych propozycjach zmian w prawie przygotowanych przez resort sprawiedliwości. - Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje ważne zmiany, które są odpowiedzią na zupełnie nadzwyczajną sytuację w związku z pandemią. Chodzi o tarczę, która ma chronić Polaków w różnych aspektach ich życia - stwierdził.

Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje wprowadzenie zakazu egzekucji długu z nieruchomości przy "stosunkowo niewielkim długu", który wynosi 1/20 oszacowania wartości nieruchomości. - Nie może być tak, że ktoś za niewielki dług traci dach nad głową - mówił podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jak podkreślał, "dzisiaj często dzieje się tak, że mieszkania, domy warte kilkaset tysięcy złotych padają łupem oszustów i lichwiarzy tylko dlatego, że ktoś nie był w stanie spłacić kilkudziesięciotysięcznej pożyczki".

Czytaj także: MS proponuje prawo do walki z lichwą>>
 

Kolejna proponowana przez MS zmiana dotyczy przewłaszczenia na zabezpieczenie, które jest formą zabezpieczenia wierzytelności polegającą na przeniesieniu przez dłużnika prawa własności swojej rzeczy na wierzyciela.

Walka z lichwiarskimi pożyczkami

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada też walkę z lichwiarskimi pożyczkami o drastycznie zawyżonych odsetkach i innych opłatach. Nowe przepisy mają wyraźnie zdefiniować, które pożyczki mają charakter lichwiarski, a za złamanie prawa będzie grozić więzienie. Zdaniem szefów resortu, proponowane przepisy skończą z zasadą, która uzależniała ściganie lichwiarza od tego, czy wiedział, że osoba biorąca pożyczkę jest „w przymusowym położeniu”, a więc np. w trudnej sytuacji życiowej i dramatycznie potrzebuje pieniędzy na zapewnienie sobie podstawowych warunków do życia, jak jedzenie, leki, opłatę rachunków. 

Surowe kary za drogie pożyczki

Nieprzestrzeganie nowych uregulowań będzie surowo karane. Na skutek nowelizacji Kodeksu karnego (artykułu 304 kk) za złamanie nowych przepisów maksymalna kara dla lichwiarzy wyniesie pięć lat pozbawienia wolności. Projekt przewiduje bowiem karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające m.in. z umowy pożyczki żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna.