Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i związanych z nimi należnościami na pokrycie kosztów przesyłki zwrócił się przedsiębiorca prowadzący sklep wielobranżowy. Od niedawna, oprócz sprzedaży stacjonarnej, wnioskodawca rozpoczął także sprzedaż internetową za pośrednictwem platformy sprzedażowej. Jak wskazał, formę opodatkowania wskazanej działalności stanowi ryczałt ewidencjonowany, poza tym wnioskodawca rozlicza również VAT.

Sprawdź też: Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej na przykładach >>>

Wnioskodawca wskazał na zależność, zgodnie z którą, jeśli na skutek opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, faktury kosztowe obejmujące dostawy nie stanowią kosztu prowadzonej działalności gospodarczej, to podniesienie przychodu o otrzymaną kwotę kosztów przesyłki będzie skutkowało zapłaceniem od poniesionych kosztów zryczałtowanego podatku dochodowego. Wnioskodawca prowadzi zarówno ewidencję przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jak i rejestry VAT zakupu i sprzedaży.

Czytaj też: Zasady prowadzenia ewidencji przez przedsiębiorcę opłacającego podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na przykładach >>>

Problematyczna sprzedaż internetowa towarów

Odnosząc się do sprzedaży internetowej, zaznaczył, że według regulaminu wysyłkowej sprzedaży towarów, w chwili zakupu kupujący udziela sprzedającemu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą obsługującą wysyłkę (kurierską albo pocztową) tj. realizującą odpłatną dostawę zamówionych towarów celem nadania przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego. Sama kwota należności za przesyłkę, jaka jest otrzymywana od kupującego, odpowiada faktycznej odpłatności z tytułu przesyłki. Poprzez systemy płatności elektronicznych klienci dokonujący zapłaty za zakupiony towar mają możliwość wyboru sposobu płatności, którą dokonują jednocześnie i łącznie za towar oraz za przesyłkę zakupionego towaru. Aby sfinalizować transakcję zakupu kupujący musi zaakceptować zapisy regulaminu sprzedaży wysyłkowej tj. regulamin platformy sprzedażowej.

Wnioskodawca miał wątpliwości co do tego, czy kwoty otrzymane od kupujących na pokrycie kosztów wysyłki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Jego zdaniem, kwoty otrzymywane od kupujących na pokrycie kosztów przesyłki nie są kwotami powiększającymi przychód z tytułu sprzedawanych towarów, bowiem sprzedający jako pełnomocnik kupującego podczas korzystania z serwisu jest przez niego upoważniony do zawarcia w jego imieniu i na jego rachunek dostawy towaru. Przychód, zdaniem wnioskodawcy, to wyłącznie kwota – wartość sprzedawanego towaru i tylko ta kwota powinna podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem. Kwoty otrzymane od kupującego na rzecz sprzedającego z przeznaczeniem pokrycia kosztów wysyłki nie stanowią kwot należnych z tytułu sprzedaży towarów. Na potwierdzenie swojej tezy wnioskodawca przywołał we wniosku inne interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe twierdziły podobnie (m.in. interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.1016.2021.1.AD).

Zobacz również: Od stycznia 2023 roku PIT-2 muszą składać nie tylko pracownicy >>

Czytaj też: Koszty wysyłki towaru a podstawa opodatkowania VAT na przykładach >>>

Istotne znaczenie udzielenia pełnomocnictwa przez kupującego

Stanowisko wnioskodawcy uznano za prawidłowe (interpretacja indywidualna z 30 listopada 2022 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.783.2022.2.MGR). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stosownie do treści przepisów ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uznał, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei w myśl przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z pewnymi wyjątkami.

 


W dalszej kolejności organ interpretujący podkreślił znaczenie regulacji prawnej zawartej w kodeksie cywilnym odnośnie kwestii przedstawicielstwa, mianowicie uznał, że każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywołuje skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. Zatem, jeżeli w regulaminie sprzedaży wysyłkowej towarów znajduje się zastrzeżenie, że kupujący udziela sprzedającemu w chwili zakupu pełnomocnictwa na jednorazowe zawarcie umowy z firmą realizującą odpłatną dostawę zamówienia na nadanie przesyłki w imieniu i na rzecz kupującego, to, zdaniem dyrektora KIS, w zakresie otrzymanych od kupującego kwot stanowiących rzeczywiście poniesione koszty wysyłki towarów nie powstanie przychód podatkowy w rozumieniu przepisów podatkowych. Działając jako pełnomocnik kupującego, w jego imieniu i na jego rachunek, sprzedający jest zobowiązany do przekazania kwot otrzymanych tytułem kosztów wysyłki towaru na rzecz firmy realizującej odpłatną dostawę zamówionych towarów. Przy czym, jak podkreślił organ, tutaj ważne jest działanie na rzecz nabywcy towarów i w jego imieniu na podstawie zawartej umowy i właściwie udzielonego pełnomocnictwa.

 

Co istotne, ewentualna nadwyżka środków pieniężnych, która pozostanie z pokrycia rzeczywistych zapłaconych kosztów przesyłki, będzie stanowić przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.