Prawo.pl
W poniedziałek, 2 marca, mija termin złożenia PIT-28 za 2019 rok. Zeznanie można rozliczyć za pomocą systemu e-Deklaracje lub po raz pierwszy w tym roku przez Twój e-PIT. Cały czas można też wypełnić druk w formie papierowej i wysłać do urzędu skarbowego.
Krzysztof Koślicki
01.03.2020
Domowe finanse PIT
Standardowo na zwrot podatku trzeba czekać trzy miesiące od dnia złożenia deklaracji. Szybciej, bo w ciągu 45 dni, pieniądze otrzymają podatnicy, którzy swój roczny PIT złożą przez system e-deklaracje lub skorzystają z usługi Twój e-PIT. W tym roku nawet jeśli podatek rozliczyliśmy wcześniej, termin zwrotu liczy się dopiero od 15 lutego.
Krzysztof Koślicki
29.02.2020
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów zdecydowało o obniżeniu stawki podatku akcyzowego na paliwo. Kierowcy jednak jej nie zauważą. W tym samym czasie podniesiona zostanie bowiem wysokość opłaty paliwowej. Resort deklaruje, że chodzi o zwiększenie wpływów do krajowego funduszu drogowego na realizację inwestycji drogowych.
Krzysztof Koślicki
28.02.2020
Akcyza
W ostatnim czasie do MF trafiło kilka interpelacji poselskich dotyczących skali podatkowej w PIT. Posłowie próbowali w nich zwrócić uwagę resortu na konieczność podwyższenia drugiego progu podatkowego. Od 2009 roku wynosi on 85 528 złotych. Resort nie widzi jednak potrzeby zmian. Przy obecnym progu 32-proc. stawka podatku dotyczy tylko około 5 procent podatników.
Krzysztof Koślicki
28.02.2020
PIT
Senat zakończył w czwartek prace nad ustawą budżetową na 2020 rok. Senatorowie zaproponowali ponad sto poprawek. Chodzi m.in. o zmniejszenie funduszy kancelarii premiera, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także ograniczenie rezerw budżetowych. Poprawkami zajmie się teraz Sejm.
Krzysztof Koślicki
27.02.2020
Finanse publiczne VAT

Konferencja: Dokąd zmierzamy w prawie podatkowym?

CIT Doradca podatkowy Dla studenta
W marcu w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego. Tematem wydarzenia będą niedawne i nadchodzące zmiany w prawie. Prelegenci skupią się na podatkach bezpośrednich, pośrednich i ogólnym prawie podatkowym. Spotkanie potrwa trzy dni.
Krzysztof Koślicki
27.02.2020
CIT Doradca podatkowy Dla studenta
Decyzje organów podatkowych, kwestionujące prawo podatników do ulgi, naruszają podstawową zasadę ustroju RP, tj. zasadę sprawiedliwości społecznej i należało je wyeliminować z obrotu prawnego, jako niezgodne z Konstytucją RP. Potwierdził to w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Wiesława Moczydłowska
27.02.2020
Domowe finanse PIT

Gminy mają problem z białą listą podatników VAT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT
Jednostki samorządu terytorialnego muszą zgłaszać skarbówce numery swoich rachunków bankowych. Problem polega jednak na tym, że nie do końca wiadomo, o które konta chodzi. Dla potrzeb VAT podatnikiem jest gmina, dla innych podatków jej jednostka organizacyjna. Chaos w przepisach powoduje, że samorządy nie aktualizują swoich danych w bazie.
Krzysztof Koślicki
27.02.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT
Samorząd doradców podatkowych przedstawił w środę stanowisko dotyczące prac MF i implementacji przepisów dyrektywy ATAD II. Wynika z niego, że projekt zmian jest nie do pogodzenia z fundamentalnymi zasadami państwa prawa oraz konstytucyjnymi nakazami i zakazami dotyczącymi ingerowania w sferę wolności i praw ekonomicznych obywateli.
Krzysztof Koślicki
26.02.2020
CIT Doradca podatkowy
Fiskusa można już prosić o potwierdzanie poprawności stosowanych stawek VAT. Chodzi o tzw. WIS-y, czyli wiążące informacje stawkowe. Nowa procedura ma związek z wchodzącymi w kwietniu zmianami w opodatkowaniu VAT. Wydanie WIS kosztuje 40 złotych. Udzielone odpowiedzi są już publikowane na stronie skarbówki.
Krzysztof Koślicki
26.02.2020
VAT
Krajowa Administracja Skarbowa zawarła porozumienie z Fundacją Polska Bezgotówkowa. Umowa ma pozwolić wyposażyć w terminale płatnicze wybrane jednostki KAS. Urządzenia w pierwszej kolejności trafią do urzędów, które realizują zadania w zakresie kontroli w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
Krzysztof Koślicki
26.02.2020
VAT Akcyza
Obowiązek zapłaty w mechanizmie podzielonej płatności nie zależy od tego, czy na fakturze zawarto specjalne oznaczenie. Nawet jeżeli sprzedawca nie dopełnił obowiązku i nie oznaczył odpowiednio dokumentu, nabywca i tak ma obowiązek podzielenia płatności. Potwierdza to najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
26.02.2020
VAT Spółki Małe i średnie firmy
Wartość wydatków ponoszonych przez pracodawcę na rzecz konkretnego pracownika (gońca) z tytułu zwrotu kosztów dojazdu z miejsca pracy do miejsca wykonywania obowiązków służbowych będzie stanowiła dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Potwierdza to wtorkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
25.02.2020
PIT
Nakład pracy własnej na wytworzenie znaku towarowego nie wiąże się z rozchodem środków pieniężnych i nie jest wydatkiem. Nie wchodzi on zatem w podstawę opodatkowania VAT w przypadku darowizny tego znaku mężowi podatniczki na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
25.02.2020
CIT
Wydatki rehabilitacyjne to najszersza kategoria odliczeń, które mogą zastosować niepełnosprawni. Ulgę rehabilitacyjną rozlicza się w rocznym PIT na formularzu PIT-0. Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Od rej zasady jest jednak kilka wyjątków.
Krzysztof Koślicki
25.02.2020
Domowe finanse PIT
Po paru miesiącach przygotowań Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie, które uwolni Olgę Tokarczuk i ewentualnych następnych laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji od PIT. Autorka m.in. Biegunów i Ksiąg Jakubowych na zaniechaniu poboru podatku zyska około 950 tysięcy złotych.
Krzysztof Koślicki
25.02.2020
PIT
GAAR – broń organów podatkowych - przestaje istnieć tylko na papierze. Skarbówka coraz częściej pomija skutki podatkowe transakcji zawieranych przez firmy. Szczególnym zainteresowaniem fiskusa cieszą się pracownicze programy motywacyjne. To duży problem, bo przedsiębiorcom może grozić wymiar dodatkowego zobowiązania, sięgającego nawet 120 proc. osiągniętej korzyści.
Krzysztof Koślicki
25.02.2020
CIT Spółki
Podatnicy wkrótce będą musieli wypełniać i przesyłać fiskusowi kolejny formularz. Będzie to tzw. informacja zastępcza. Dokument trzeba będzie składać w celu cofnięcia skutków unikania opodatkowania. W niektórych przypadkach zastąpi on korektę deklaracji. Jego złożenie wywoła takie same skutki.
Krzysztof Koślicki
24.02.2020
Ordynacja CIT
Limit czasu na kontrolowanie mikroprzedsiębiorcy przez organy podatkowe to 12 kolejno następujących po sobie dni roboczych. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. I doprecyzował, że nie chodzi tu jedynie o liczbę dni, w których kontrolerzy skarbowi faktycznie przebywają w siedzibie firmy.
Wiesława Moczydłowska
24.02.2020
Ordynacja Małe i średnie firmy

Pracownicy skarbówki dostaną nowe legitymacje

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przygotowało wzory legitymacji służbowych. Obowiązujące obecnie stracą ważność najpewniej już 1 marca 2020 roku. Nowe dokumenty mają być bardziej nowoczesne, bezpieczne i trudniejsze do podrobienia.
Krzysztof Koślicki
24.02.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Rosnące koszty zatrudnienia pracowników oraz wysokie podatki i inne obciążenia finansowe to bariery, które najbardziej utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny. Wśród dziesięciu barier o największym znaczeniu firmy aż cztery to bariery systemowe: uciążliwość kontroli, niestabilność przepisów, przewlekłość postępowań i nieelastyczne prawo pracy.
Grażyna J. Leśniak
24.02.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse
Ministerstwo Finansów potwierdziło właśnie, że prace nad kasami fiskalnymi w formie oprogramowania i e-paragonów wkrótce wejdą w życie. Paragony będzie można wydawać klientom elektronicznie lub tylko pokazywać je na ekranie. Możliwe będzie też korzystanie z kas w formie aplikacji na telefon. Eksperci chwalą zmiany, wskazują jednak na pewne niedociągnięcia.
Krzysztof Koślicki
24.02.2020
VAT
Osiem dni po starcie usługi Twój e-PIT, liczba elektronicznych deklaracji podatkowych za 2019 rok złożonych za pośrednictwem tej usługi przekroczyła milion - poinformował Tadeusz Kościński, szef resortu finansów. Według niego, to dowód na to, że Polacy oczekują i potrzebują takich cyfrowych rozwiązań.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2020
Domowe finanse PIT
Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej w 2019 roku odebrali prawie 1,7 mln telefonów. W styczniu 2020 r. odbyli 6300 rozmów dziennie – twierdzi Ministerstwo Finansów. A ponieważ kontakt telefoniczny jest sprawniejszy i szybciej można wymienić się informacjami, to też MF skierował pracowników obsługujących czat do obsługi telefonów.
Grażyna J. Leśniak
22.02.2020
Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy
Fiskus potwierdza, że darowizny dokonywane na rzecz rodzeństwa mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Wymaga to jednak wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji SD-Z2. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy darczyńca ma żonę lub męża i małżeństwo ma wspólny majątek.
Krzysztof Koślicki
22.02.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Funkcjonariusz służby celno-skargowej otrzymuje świadectwo służby - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy. A obowiązek wydania tego świadectwa obciąża skarb państwa reprezentowany przez właściwą izbę skarbową - dodał i podkreślił, że ta uchwała nie jest sprzeczna z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2019 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.02.2020
Prawo pracy
Kończy się powoli okres przejściowy dotyczący obowiązku rejestracji podmiotów pośredniczących (sprzedawców) i podmiotów zużywających (nabywców) paliwa opałowe. Od 1 kwietnia 2020 roku, aby sprzedać lub kupić paliwa do celów grzewczych, konieczne będzie złożenie zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego na formularzu AKC-RU.
Krzysztof Koślicki
20.02.2020
Akcyza
Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej. Przewiduje ona m.in. podwyżki i nagrody dla nauczycieli, finansowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, leków dla seniorów i wydatków na obronę narodową.
Krzysztof Koślicki
20.02.2020
Finanse publiczne
Wydatki o charakterze reprezentacyjnym nie mogą być kosztem uzyskania przychodów. Odliczać można jednak wydatki pracownicze. Zaliczyć można do nich m.in. zakupy różnego rodzaju przekąsek i ciastek do biura dla pracowników. Tym samym firmowe pączki mogą być kosztem podatkowym pracodawcy.
Krzysztof Koślicki
20.02.2020
CIT PIT
Skarbówka wreszcie zmieniła zdanie. Po serii niekorzystnych interpretacji potwierdziła tym razem, że paliwo w służbowym samochodzie nie jest dodatkowym przychodem pracownika i nie trzeba go opodatkowywać. Zryczałtowany przychód z tytułu korzystania z firmowego auta obejmuje już wszystkie koszty. Jego wysokość zależy od pojemności pojazdu.
Krzysztof Koślicki
20.02.2020
PIT