Zdaniem Tadeusza Kościńskiego, ministra finansów, liczba złożonych w ciągu pierwszych ośmiu dni od uruchomienia usługi Twój e-PIT, elektronicznych deklaracji rocznych to dowód na to, że takich cyfrowych rozwiązań Polacy oczekują i potrzebują. - Zachęcam do skorzystania z usługi tych, którzy tego jeszcze nie zrobili. Twój e-PIT to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność czasu - przekonuje minister  Kościński w oświadczeniu przekazanym PAP.

Czytaj również: Twój e-PIT działa, ale przedsiębiorcy z rozliczeniem muszą poczekać

Przypomnijmy, że Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Jak tłumaczy MF, podatnik, który skorzysta z usługi, nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Wystarczy zaakceptować przygotowaną przez fiskusa deklarację - od tego momentu liczony będzie skrócony, 45-dniowy termin na ewentualny zwrot nadpłaty podatku.
Na początku lutego br. w wywiadzie dla PAP minister finansów zapowiedział, że resort finansów chce pobić ubiegłoroczny rekord deklaracji złożonych on-line, kiedy to podatnicy złożyli 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r. Dzięki nowej usłudze Twój e-PIT, blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało 8,8 miliona osób.

 


Co oferuje usługa Twój e-PIT w tym roku?

Jak podkreśla resort finansów, akcja składania rocznego PIT za 2019 r. będzie trwać do 30 kwietnia 2020 r. Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, mogą składać również PIT-28 i PIT-36. Dodatkowo usługa uwzględnia ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i podaje informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku.
Nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku jest też automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r.

Czytaj również: Uwaga na oszustów udających pracowników skarbówki