Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 7 marca 2020 r. w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego alkoholu etylowego użytego do produkcji produktów biobójczych od 4 do 16 marca br. z akcyzy zwolniony jest spirytus użyty w produkcji płynów biobójczych, ale pod warunkiem, że przy samej produkcji, rozlewaniu i wydawaniu z magazynu producenta, rozlewni lub Agencji Rezerw Materiałowych będą obecni funkcjonariusze służby celno-skarbowej.

Czytaj również: Ustawa o zwalczaniu koronawirusa podpisana - wchodzi w życie w niedzielę >>

Ponadto płyny wytworzone ze zwolnionego z akcyzy spirytusu będą wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych najpóźniej w dniu dostarczenia ich do Agencji Rezerw materiałowych oraz, że produkty posłużą do celów związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką lub zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

To ma umożliwić produkcję odkażalników przez firmy, np. Orlen, które dotąd tego nie robiły. W środę 4 marca PKN Orlen poinformował, że wchodząca w skład grupy spółka Orlen Oil w ciągu kilku dni rozpocznie produkcję płynów aseptycznych do dezynfekcji rąk w Zakładzie Produkcyjnym w Jedliczu, a w ciągu dwóch tygodni na rynek trafi 1 mln litrów produktu. W pierwszej kolejności zostaną w niego zaopatrzone instytucje publiczne. Płyn dezynfekujący będzie też dostępny w sieci stacji paliw Orlen, czyli na ok. 1800 obiektach w całej Polsce.