Taki wniosek można wyciągnąć z odbywającego się w czwartek X Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, Przegląd Podatkowy i serwis Prawo.pl są partnerem medialnym wydarzenia.

Podatki i rachunkowość wpływają na biznes

- Podatki i rachunkowość mają istotny wpływ na prowadzenie biznesu. W związku z częstymi zmianami przepisów w ostatnim czasie, coraz większą rolę odgrywają i muszą odgrywać compliance, wszelkiego rodzaju procedury zgodności i automatyzacja procesów finansowo-księgowych. Wymaga to wielu zmian w procesach technologicznych działów doradztwa prawnego, podatkowego i księgowości – podkreśliła otwierająca kongres Stacy Ligas, senior partner w KPMG w Polsce.

Częste zmiany dużym problemem firm

Rafał Ciołek, doradca podatkowy, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu ds. podatku dochodowego od osób prawnych, zwrócił dodatkowo uwagę, że problemem stają się także częste zmiany przepisów i brak spójności. Przypomniał, że wejście w życie przepisów dotyczących podatku u źródła zostało przełożone po raz trzeci. Tym razem odroczone są do końca czerwca 2020 roku. Nie ma jednak pewności, czy do tego czasu nie zostaną jeszcze zmienione. – Być może zmieni się definicja rzeczywistego właściciela – tłumaczył Rafał Ciołek.

 

X Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG - 16.01.2020 r.

Anna Sińczuk, doradca podatkowy, partner w dziale doradztwa podatkowego w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych w KPMG, zapowiadała także, że być może zmienione zostaną także przepisy dotyczące sankcji w kosztach uzyskania przychodów za wpłatę na rachunek bankowy spoza białej listy podatników. – Ministerstwo Finansów zastanawia się, czy nie uprościć przepisów w tym zakresie. Może się zdarzyć, że nawet jeśli firma dokona płatności na niezgłoszony rachunek, będzie mogła rozliczyć to w kosztach. Warunkiem będzie jednak skorzystanie w tym przypadku z mechanizmu podzielonej płatności – podkreślała Anna Sińczuk.

Zobacz również: MF tłumaczy, jak w PIT-11 wykazać ulgę dla młodych >>

Trendy w podatkach

Z wypowiedzi ekspertów wynika również, że najbliższe miesiące przyniosą kolejne zmiany w przepisach podatkowych. Mają one mieć charakter przede wszystkim globalny. – Parlament Europejski ponawia apel o rozszerzenie zakresu wymiany interpretacji prawa podatkowego oraz o większą harmonizację praktyk w tym zakresie przez kraje UE – zauważyła Katarzyna Nosal-Gorzeń, doradca podatkowy, partner w dziale doradztwa podatkowego w zespole fuzji i przejęć w KPMG. Omawiając trendy w podatkach, ekspertka zwróciła również uwagę, że wszystkie przedsiębiorstwa – duże lub małe, globalne lub lokalne – muszą płacić sprawiedliwą część podatku tam, gdzie ma miejsce rzeczywista działalność gospodarcza i gdzie rzeczywiście osiągają zyski. – Państwa członkowskie UE powinny teraz poczynić postępy w zakresie kluczowych środków zaproponowanych przez Komisję Europejską, aby zapewnić większą sprawiedliwość i skuteczność podatkową – podkreśliła Katarzyna Nosal-Gorzeń.