W uzasadnieniu opublikowanego w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektu jest stwierdzenie, że "zaniechaniu poboru podatku od laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla jest uzasadnione interesem publicznym". - Zwolnienie podatkowe stanowi wyraz podziękowania za wysiłek twórczy, zaangażowanie docenione w skali globalnej i rozsławienie Polski na arenie międzynarodowej - napisano. 

Czytaj: Żeby nie płacić podatku, Tokarczuk powinna oddać Nobla>>
 

Projekt mówi o zaniechaniu poboru podatku PIT od nagród sfinansowanych przez Fundację Nobla, otrzymanych przez laureatów Nagrody Nobla oraz od Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. 
Zwolnienie ma być kontynuacją poprzednich zwolnień z opodatkowania tych najbardziej prestiżowych nagród. Analogicznym zwolnieniem objęto również ostatnią Nagrodę Nobla przyznaną poprzedniej polskiej laureatce Wisławie Szymborskiej. 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, nagrody nie będą wchodziły w podstawę obliczenia tzw. daniny solidarnościowej. - Proponuje się, aby zaniechanie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. W ten sposób akt normatywny obejmie również potencjalnych przyszłych noblistów. Zapewni to również czas na wprowadzenie kompleksowych regulacji dotyczących przychodów z tytułu Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w ustawie PIT - zapowiedziano. 


Uzasadnienie projektu stwierdza, że nagroda ta uchodzi za najbardziej prestiżową na świecie wśród nagród przyznawanych w dziedzinach objętych wyróżnieniami Nagrody Nobla. Są to: fizyka, chemia, fizjologia lub medycyna, literatura, ekonomia. Autorzy dokumentu dodają, że przyznawana jest też Pokojowa Nagroda Nobla za pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych. Nagroda w dziedzinie ekonomii przyznawana od 1968 r. jest fundowana przez Szwedzki Bank Centralny (Sveriges Riksbank). Dlatego też jest formalnie nazywana Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.


Każdy z laureatów otrzymuje medal i dyplom honorowy, przy czym Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla mają także wymiar finansowy - to 9 mln koron szwedzkich. Biorąc pod uwagę średni kurs korony ogłoszony przez Narodowy Bank Polski 11 października 2019 r. (0,3985 zł) przychód z tytułu tych nagród wyniósł 3 mln 586 tys. 500 zł.