Takie m.in. wnioski płyną z środowej konferencji pt. Doradztwo podatkowe w e-gospodarce. Jak wykorzystać rewolucję cyfrową i nie przespać okazji. Organizatorami spotkania byli m.in. wydawnictwo Wolters Kluwer Polska i Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

Zobacz również: Postępowanie podatkowe będzie trwało tyle, ile będzie chciał fiskus >>

Jak pogodzić raportowanie schematów podatkowych z tajemnicą zawodową >>

Coraz większe zaangażowanie maszyn

- Polska ciągle nie jest liderem w wykorzystywaniu rozwiązań cyfrowych. Ponad 70 proc. czynności w usługach wykonują ludzie. Najpewniej jednak już w 2023 r. połowę czynności wykonywały będą maszyny – powiedział prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, otwierając konferencję. Podkreślił, że w najbliższych latach zmieni się rola księgowych i doradców podatkowych. Samorząd doradców już teraz przygotowuje swoich członków do wykonywania zawodu w nowej rzeczywistości. KRDP podejmuje wiele działań, które mają nie tylko promować zawód doradców podatkowych. Radzie zależy także na poszerzeniu ich kompetencji. – Zależy nam, abyśmy mogli świadczyć również usługi z zakresu doradztwa prawnego, finansowego, gospodarczego i rodzinnego. Doradcy podatkowi są do tego przygotowani – tłumaczył prof. Mariański. Zwracał uwagę, że rozwój gospodarki cyfrowej wymusi na rynku usług doradczych szereg zmian. Jego zdaniem, wkrótce nastąpi całkowita automatyzacja księgowości i obiegu dokumentów. Prostsze sprawy będą wykonywane przez maszyny. Zwiększą się jednak wymagania klientów od księgowych. Księgowość stanie się natomiast źródłem informacji. Coraz większą rolę będzie odgrywało hasło tax compliance, czyli zgodność z procedurami i przepisami prawa.

 

Człowiek na razie nie do zastąpienia

Maciej Krajewski, dyrektor segmentu duże przedsiębiorstwa w Wolters Kluwer Polska, podkreślał, że sztuczna inteligencja w obecnym stanie rozwoju może być wykorzystana do zwiększenia efektywności pracy doradcy podatkowego. Nie doprowadzi jednak do jego zastąpienia. Wartość dodana wnoszona przez profesjonalnego doradcę podatkowego pozostaje ciągle niedostępna dla  rozwiązań informatycznych opartych o sztuczną inteligencję. Krajewski zwracał uwagę, że ewentualne wykorzystanie jej w postępowaniu sądowym nie jest równoznaczne z zastępowaniem człowieka maszyną. - Przeciwnie, takie rozwiązanie wiązałoby się ze wzmocnieniem indywidualnego i merytorycznego charakteru pracy sędziego i innych prawników, poprzez znaczące zmniejszenie liczby spraw o charakterze powtarzalnym, a także czynności o charakterze technicznym, na rzecz analizy myślowej dokonanej przez sędziów w sprawach trudnych – tłumaczył.