Polska Macierz Szkolna to organizacja wspierająca polską edukację w Wielkiej Brytanii; organizatorzy liczą na to, że zanim przekażą brytyjskim władzom petycję zbiorą nawet 100 tys. podpisów. Warunkiem podpisania wniosku jest jednak adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii.
Brytyjska instytucja AQA odpowiedzialna za przeprowadzanie egzaminu z języka polskiego w ramach egzaminu A-level (odpowiednik polskiej matury), postanowiła od 2018 roku zrezygnować z przeprowadzania tych egzaminów. AQA uzasadnia to koniecznością zmniejszenia kosztów organizowania egzaminów, które są mniej popularne od innych oraz brak wystarczającej liczby egzaminatorów z języka polskiego.
Z tą argumentacją nie zgadza się Polska Macierz Szkolna. W sobotę zainicjowała ona oficjalnie akcję protestacyjną przeciwko decyzji AQA.

Polski zniknie z brytyjskiej matury>>

"Udało nam się, dzięki przesyłaniu petycji, gdzie tylko możliwe, pozyskać wsparcie wielu osób, dla których sprawa jest ważna, wśród nich autorytetów, dziennikarzy, przedstawicieli polskiej polityki, polskich organizacji, naukowców. Poparli nas poprzez rozesłanie wiadomości przez swoje media socjalne m.in. Radosław Sikorski, ambasador RP w Londynie Witold Sobków, Polski Instytut Kulturalny, brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia Katy Carr, Polskie Radio, wiele polskich mediów w Anglii i wielu, wielu innych. Wspierają nas również przedstawiciele brytyjskich organizacji edukacyjnych"?- informuje Polska Macierz Szkolna.
Organizacja zachęca też Polaków do organizowania się w ramach lokalnych społeczności skupionych wokół polskich parafii, ośrodków kulturalnych czy sklepów i podpisywanie petycji w formie papierowej.
Inną możliwością jest wysyłanie listów do parlamentarzystów z danego okręgu wyborczego. Polska Macierz Szkolna przygotowała i udostępniła wzór takiego listu.
Do egzaminu A-level z języka polskiego podchodzi rocznie blisko tysiąc osób. Jeszcze dziesięć lat temu takich przypadków było rocznie kilkadziesiąt. Zdaniem Polskiej Macierzy Szkolnej skala zainteresowania egzaminem A-level z języka polskiego będzie rosła z każdym rokiem. 
W tej chwili do egzaminu GCSE (egzamin kończący edukację na poziomie odpowiadającym polskiemu gimnazjum) z języka polskiego przystępuje bowiem około 5 tys. dzieci rocznie. Zdecydowana większość z nich będzie z pewnością zainteresowana zdawaniem także egzaminu A-level.
Warto przypomnieć, że bardzo wiele dzieci polskich imigrantów, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii po 2004 roku, dopiero zaczyna naukę w szkole lub zacznie ją w najbliższych latach.
z Londynu Marcin Szczepański (PAP)

Matura 2015: szkoła decyduje, czy na polskim przyda się komputer>>