Przetarg wygrała firma Airly z Krakowa. Czujniki zostaną zamontowane głównie na szkołach i budynkach jednostek gminnych, przede wszystkim w obrzeżnych dzielnicach miasta. Będą mierzyły stężenie w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5 - ich wysokie stężenia oznaczają alarm smogowy.

Obecnie w Tychach znajduje się tylko jedna stacja mierząca poziom zanieczyszczeń w powietrzu, należąca do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także jedna stacja prywatna. Władze miasta chcą jednak monitorować stan zanieczyszczenia powietrza na terenie całego miasta.

"Problem walki o czyste o powietrze jest jednym z najważniejszych problemów, z jakimi musimy sobie poradzić. Na jednym ze spotkań z mieszkańcami zapowiedziałem intensyfikację działań w tym zakresie i z tych, złożonych kilka miesięcy temu, zobowiązań chcę się wywiązać" - podkreśla prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Oprócz instalacji 10 czujników mierzących stężenia pyłów, samorząd kontynuuje też Program Ograniczenia Niskiej Emisji, dający możliwość dofinansowania wymiany źródła ciepła na ekologiczne. Prowadzone są również działania edukacyjne - ich elementem jest zaplanowana na 2 września impreza ekologiczna „Tyskie Żywioły”.

Urząd Miasta zakłada w przyszłości rozbudowę systemu i zwiększenie liczby czujników w Tychach. 10 montowanych niebawem urządzeń pojawi się w różnych częściach miast, przy ulicach: Myśliwskiej, Leśnej, Cmentarnej, Jedności, Zgrzebnioka, Tołstoja, Parkowej, Katowickiej, Pogodnej i na Placu Wolności.

"To pomoże nam określić, w których rejonach miasta jest największy problem ze smogiem i tam zintensyfikować działania" - wyjaśniła szefowa Wydziału Komunalnego Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy Anna Warzecha.

Program monitoringu jakości powietrza w Tychach będzie działał w charakterze e-usługi. Wyłoniona w przetargu firma będzie mierzyła jakość powietrza swoimi urządzeniami, z których wyniki - w formie przystępnej dla mieszkańców - będą prezentowane na stronie tyskiego urzędu miasta.

W ostatnich miesiącach wiele samorządów i instytucji w woj. śląskim zintensyfikowało działania służące walce ze smogiem. W kwietniu br. Sejmik Woj. Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową, której projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów. Śląska uchwała jest drugą w kraju, po woj. małopolskim. Zakazuje używania od września br. najbrudniejszych paliw (w tym mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów) oraz nakazuje stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.

Władze regionu szacują, że działania przewidziane uchwałą będą oznaczały koszt rzędu 6-7 mld zł w ciągu 10 lat. Wynika to z szacunków, zgodnie z którymi pieców i kotłów typu „domowego” (o mocy do 1 MW) w regionie jest ok. 700 tys., a średni koszt wymiany jednej instalacji na klasę 5. wynosi 10 tys. zł.

Marek Błoński(PAP)

mab/ skr/