Klimat deregulacji nie sprzyja poskromieniu „dzikiej franczyzy”

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Deregulacja
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostrzega potrzebę regulacji franczyzy. Mimo to wkrótce minie rok od złożenia interpelacji poselskiej, której autorzy dopytywali o stan prac nad tym zagadnieniem i - jak dotąd - nie otrzymali odpowiedzi. Problemy franczyzobiorców pozostają aktualne, o czym świadczą zarówno opinie prawników, jak i doświadczenia samych franczyzobiorców.
Tomasz Ciechoński
16.05.2025
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Deregulacja
Firmy zwolnione podmiotowo z VAT nie mają obowiązku rejestracji dla celów tego podatku. Mogą się jednak zarejestrować jako podatnicy VAT zwolnieni. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy wcześniej byli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a następnie wybrali zwolnienie podmiotowe na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Te firmy pozostają w rejestrze jako podatnicy VAT zwolnieni.
Marcin Szymankiewicz
16.05.2025
VAT
Pracodawcy zachodzą w głowę, jak mają podawać nazwy stanowisk w ogłoszeniach o naborze, by były one neutralne pod względem płci. Przepisy tego nie wyjaśniają. Paradoksalnie to rządowi i administracji publicznej będzie najtrudniej wywiązać się z tego wymogu, bo to tam funkcjonuje najwięcej męskich opisów stanowisk. Zdaniem prawników uzasadnienia nie ma też wprowadzanie wymogu niedyskryminującego przebiegu procesu rekrutacyjnego, skoro zakaz dyskryminacji jest już w kodeksie pracy.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2025
Prawo pracy
„Perlage”, słowo pochodzące z języka francuskiego, ma dla polskiego konsumenta znaczenie fantazyjne, a nie opisowe. Oznacza to, że takie oznaczenie nie wskazuje na właściwość danego towaru. Urząd Patentowy RP powinien więc zarejestrować słowny znak towarowy „perlage” na rzecz producenta Cisowianki – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Tomasz Ciechoński
15.05.2025
Własność przemysłowa
W stanie prawnym obowiązującym do 30 czerwca 2022 r. wniosek o zawezwanie do próby ugodowej przerywał bieg przedawnienia roszczenia, chyba że z okoliczności dokonania tej czynności wynika, iż nie została przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie siedmiorga sędziów.
Dariusz Wółkiewicz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2025
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

ZUS: Przedsiębiorcy muszą pamiętać o aktualizowaniu danych pełnomocników

Ubezpieczenia społeczne Spółki Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy nie muszą osobiście załatwiać swoich spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Mogą do tego upoważnić inną osobę. Muszą jednak pamiętać o aktualizowaniu danych pełnomocników - przypomina ZUS. Chodzi o to, aby ważne informacje nie znalazły się w niepowołanych rękach.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2025
Ubezpieczenia społeczne Spółki Małe i średnie firmy
Działalność banku w upadłości nie jest w wystarczający sposób uregulowana. Przepisy pozwalające kontynuować inwestycję po upadłości dewelopera obowiązują, ale nie zawsze są stosowane. Notariusze doświadczają praktycznych trudności z czynnościami prawnymi upadłego.
Tomasz Ciechoński
15.05.2025
Restrukturyzacja Upadłość

Czy będzie to ostatnie roczne rozliczenie składki zdrowotnej?

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność w 2024 roku i były z tego tytułu objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, a ich działalność była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mają obowiązek do 20 maja 2025 roku złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy będzie to ostatnie takie rozliczenie - okaże się zapewne po wyborach prezydenckich. Zdaniem prawników weto prezydenta może być szansą na uchwalenie nowej ustawy, która kompleksowo ureguluje obciążenie składką zdrowotną każdej osoby i to w tej samej wysokości.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2025
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Podatek od budowli rośnie po zmianie przepisów

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
W deklaracjach na podatek od nieruchomości za 2025 r. część przedsiębiorców wykazało wyższą daninę od budowli niż w roku poprzednim. To efekt zmiany przepisów, które wciąż budzą wątpliwości, co może wymagać wyjaśnienia w interpretacjach i orzeczeniach sądów. Ale to także efekt weryfikacji firmowych majątków. Niewykluczone, że część firm może dopłacić podatek także za poprzednie lata, jeśli składali wcześniej niepoprawne deklaracje.
Monika Pogroszewska
15.05.2025
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Ministerstwo Sprawiedliwości, pod wpływem uwag, zmieniło projektowane przestępstwo „nielegalnego wyścigu samochodowego” na „nielegalny wyścig pojazdów mechanicznych”. W nowej wersji projektu nadal chce karać za drift oraz uczestników zgromadzenia co najmniej 10 pojazdów bez wymaganego zezwolenia gminy. Choć projektowany przepis krytykują samorządowcy, resort upiera się, że jest on potrzebny. I przekonuje, że obywatele nie będą mieli problemów z jego interpretacją.
Robert Horbaczewski
15.05.2025
Samorząd terytorialny Policja
Ponad 30 poprawek wprowadził Senat do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Większość z nich ma charakter legislacyjny. Ich wprowadzenie oznacza, że ustawa wróci teraz do Sejmu.
Tomasz Ciechoński
14.05.2025
Prawo gospodarcze Deregulacja
Prokuratura Regionalna w Poznaniu wydała postanowienie o zasięgnięciu opinii biegłych w sprawie dotyczącej kantoru internetowego Cinkciarz.pl. Kompleksowa opinia ma dotyczyć m.in. kondycji finansowej spółek objętych przedmiotem prowadzonego śledztwa oraz oceny działalności członków ich zarządów.
Tomasz Ciechoński
14.05.2025
Prawo karne Prawo gospodarcze
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2025
Prawo pracy Rynek pracy
Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2025
Prawo pracy Rynek pracy

Bez kapitału początkowego nie ma pełnej emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Naliczenie kapitału początkowego znacząco zwiększa emeryturę. Niestety wiele osób, które składają wniosek o emeryturę, nie może udokumentować swojej pracy sprzed lat. Tymczasem bez kapitału początkowego, który jest odtworzoną kwotą składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 roku - wysokość emerytury jest niewielka - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Czterodniowy tydzień pracy to temat, który coraz odważniej pojawia się w debacie publicznej - nie tylko na Zachodzie, ale i w Polsce. Trudno jednoznacznie ocenić, czy jest do dobry, czy zły kierunek zmian. Na horyzoncie wyraźnie widać natomiast spore wyzwania związane z dostosowaniem prawa, takim zmianom nie sprzyja też choćby sytuacja demograficzna - pisze Karolina Serwańska, ekspertka ds. HR.
Karolina Serwańska
14.05.2025
Prawo pracy Rynek pracy

Deregulacja wszystkiego. Specjalny tryb obejmie nawet nasze zdjęcia i rozwody

Prawo rodzinne Administracja publiczna Banki Ochrona danych Deregulacja
Prywatny biznes dostanie dostęp do fotografii obywateli z rejestru dowodów osobistych. Rozwód będzie możliwy przed urzędnikiem, a nie tylko przed sądem. Syndyk otrzyma informacje objęte tajemnicą bankową, a instytucje ogłaszające przetarg będą zobligowane do sporządzania dodatkowych badań. Tak daleko idące zmiany rząd chce wprowadzić w specjalnym trybie deregulacji, ograniczając konsultacje i analizy do minimum - lub wręcz z nich rezygnując.
Tomasz Ciechoński
14.05.2025
Prawo rodzinne Administracja publiczna Banki Ochrona danych Deregulacja
Ponad połowa podmiotów medycznych, które zostały zbadane w ramach ankiety przeprowadzonej przez Centrum e-Zdrowia, nie oferuje pacjentom dostępu do e-usług przez stronę internetową i nie planuje tego zmieniać w najbliższym czasie. To wyzwanie w kontekście prac nad wdrożeniem centralnej e-rejestracji, ale też efekt tego, że szpitale i przychodnie są mocno niedofinansowane w zakresie cyberrozwoju.
Inga Stawicka
14.05.2025
Pacjent Opieka zdrowotna
Doradca podatkowy bardzo często pełni rolę „ratownika” dla podatników, działając zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjnie w sytuacjach zagrożenia ze strony fiskusa. Jego zaangażowanie potrafi uchronić podatnika przed poważnymi konsekwencjami finansowymi wynikającymi z nieznajomości przepisów, błędnych interpretacji lub zaniedbań w obowiązkach podatkowych - mówi Maria Dąbek, doradca podatkowy.
Wiesława Moczydłowska
14.05.2025
PIT Doradca podatkowy
Pracodawca będzie musiał przekazać osobie ubiegającej się o zatrudnienie informacje o początkowej wysokości wynagrodzenia lub jego przedziale z odpowiednim wyprzedzeniem, a jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko ani nie przekazał tej informacji w ogłoszeniu - to przed rozmową kwalifikacyjną. A przed nawiązaniem stosunku pracy - jeżeli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko ani nie przekazał informacji tej w ogłoszeniu, ani przed rozmową kwalifikacyjną. Tyle tylko, że kodeks pracy nie zna pojęcia „nabór”. Zdaniem prawników Senat powinien to poprawić.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2025
Prawo pracy

Trzy razy do kasy – samorządy chcą odblokować inwestycje społeczne w lasach

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Samorządowcy wskazują, że przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych utrudniają inwestycje o charakterze użyteczności publicznej z zakresu sportu, turystki, rekreacji i krajoznawstwa na terenach leśnych. Zawężają bowiem możliwość umorzenia należności i opłat za odlesienie do kilku wybranych typów inwestycji użyteczności publicznej. Chcą nowelizacji przepisów. Ale jest też obawa o konsekwencje takiej zmiany.
Robert Horbaczewski
14.05.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Wyłączenie obowiązku podmiotu odpowiedzialnego w zakresie przekazywania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) informacji o planowanym miejscu dostawy produktów leczniczych - to główny cel projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, którym we wtorek zajął się rząd. To także kolejna propozycja deregulacyjna w obszarze ochrony zdrowia.
Inga Stawicka Krzysztof Koślicki
13.05.2025
Farmacja Deregulacja
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła kolejny pakiet przepisów nowelizujących różne ustawy, które w założeniu mają uprościć procedury. Zmiany dotkną teraz m.in. podatków, inwestycji, prawa farmaceutycznego, a także kontaktów z sądami. Jak wskazuje rząd, umożliwiona zostanie dwustronna komunikacja elektroniczna z sądem. W postępowaniu podatkowym, które rozpoczynane jest z urzędu, niedające się usunąć wątpliwości dotyczące stanu faktycznego, będą rozstrzygane na korzyść podatnika. Część firm będzie z kolei przeprowadzać tzw. test zaspokojenia.
Krzysztof Koślicki
13.05.2025
Ordynacja Spółki Farmacja Deregulacja
Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje w sprawie reformy ulgi badawczo-rozwojowej i dostosowania jej do globalnego podatku minimalnego – poinformował minister Andrzej Domański. Resort chce też zaproponować, aby stosowanie międzynarodowych standardów rachunkowych było ograniczone do sprawozdania skonsolidowanego. W projekcie nowelizacji będą też uwzględnione doświadczenia krajowe ze stosowania nowych przepisów, czyli m.in. uproszczenie i doprecyzowanie przepisów.
mp/PAP
13.05.2025
CIT
Liczba użytkowników aplikacji mobilnej mZUS przekroczyła 700 tysiecy – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Według Zakładu od momentu uruchomienia narzędzie to cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ułatwiając klientom szybki i wygodny dostęp do niektórych usług ZUS za pomocą smartfona.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2025
Ubezpieczenia społeczne
Dobra praca to nie tylko wypłata na czas i wygodny dojazd. To także uczciwe traktowanie, możliwość wykorzystania urlopu i pewność, że przełożeni przestrzegają przepisów. Tymczasem, jak wynika z badania Pracuj.pl, wielu pracowników, zwłaszcza w zawodach fizycznych, wciąż zmaga się z sytuacjami, w których ich prawa nie są respektowane. Nadgodziny bez zapłaty, brak umowy czy problemy z urlopem to tylko niektóre z przykładów.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2025
Prawo pracy Rynek pracy

Kamper może być biurem przedsiębiorcy - fiskus uznaje odliczenie kosztów

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Samochód kempingowy może służyć przedsiębiorcy za miejsce pracy. Fiskus potwierdza, że dla celów podatkowych jest to pojazd osobowy. A to daje możliwość odliczenia wydatków na jego zakup do limitu 150 tys. zł oraz 75 proc. kosztów eksploatacji, nawet gdy kamper służy jednocześnie do celów prywatnych. Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba będzie udowodnić celowość takich wydatków.
Monika Pogroszewska
13.05.2025
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje zmiany w procedurze wycinki drzew. Jeśli odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu w ciągu 35 dni od zgłoszenia zamiaru wycinki, właściciel działki będzie mógł usunąć drzewo. Ma to uprościć procedury i zapobiec przewlekłości postępowań administracyjnych. Samorządy ripostują: problemem są kadry, nie terminy, a ekspert przestrzega: instytucja oględzin i sprzeciwu może stać się fikcją.
Robert Horbaczewski
13.05.2025
Samorząd terytorialny Środowisko Deregulacja
W razie stwierdzenia abuzywności klauzuli ryzyka walutowego i klauzul przeliczeniowych, utrzymanie umowy nie jest możliwe z prawnego punktu widzenia - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Jest tak zwłaszcza wówczas, gdy unieważnienie tych klauzul doprowadziłoby nie tylko do zniesienia mechanizmu indeksacji oraz różnic kursów walutowych, ale również - pośrednio - do zaniknięcia ryzyka kursowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2025
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Od połowy 2025 r. projekty krypto, emitujące tokeny użytkowe, w UE będą podlegać nowym obowiązkom prawnym. Choć regulacje dotyczące takich tokenów są nadal łagodniejsze niż w przypadku tokenów płatniczych, rozporządzenie MiCA wprowadza nowe wymagania – w tym obowiązek zgłoszenia emisji i publikacji dokumentu white paper. Założyciele projektów oraz działy compliance powinni przygotować się na te zmiany już teraz - pisze Wojciech Ługowski, radca prawny z kancelarii Lawarton.
Wojciech Ługowski
13.05.2025
Compliance Prawo europejskie Nowe Technologie