Prawo.pl
Ile trzeba tłumaczyć rzeczy proste i oczywiste? Ile razy trzeba napisać, że prawo lotnicze w sposób niczym nieuzasadniony paraliżuje inwestycje budowlane na terenach, które znajdują się nie tylko w pobliżu lotnisk użytku publicznego, ale również w dalszej odległości, pod powierzchniami ograniczającymi - dla bezpieczeństwa operacji lotniczych - wysokość zabudowy i obiektów naturalnych, łamiąc tym samym konstytucyjną zasadę ochrony prawa własności? Okazuje się, że trzeba to robić do skutku - pisze Rafał Dębowski, adwokat.
Rafał Dębowski
13.11.2024
Budownictwo
Ministerstwo Zdrowia chce całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu przez internet w Polsce, ale sprzeciwiają się temu resorty odpowiadające za krajową gospodarkę i branża winiarska. W rządzie trwają negocjacje, nie jest wykluczone, że zakaz nie będzie miał jednak charakteru absolutnego. Największym wyzwaniem jest kontrola wieku i uniemożliwienie zakupów małoletnim - inne kraje unijne wprowadziły w tym zakresie rygorystyczne procedury.
Inga Stawicka
13.11.2024
Rynek i konsument

Prawo do renty szkoleniowej przed wyrokiem?

Emerytury i renty Prawo pracy
27 listopada br. Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów ma odpowiedzieć na pytanie, czy w sprawie z odwołania od decyzji odmawiającej prawa do renty, z uwagi na brak niezdolności do pracy, sąd jest uprawniony do przyznania renty szkoleniowej. A w przypadku pozytywnej odpowiedzi - od kiedy prawo do takiej renty powinno zostać przyznane.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.11.2024
Emerytury i renty Prawo pracy
Niedawny wyrok TSUE może poważnie zmienić sytuację części pozaunijnych wykonawców zamówień publicznych. Nie dość, że zamawiający ma prawo nie uwzględnić ich w postępowaniu, to może zastosować ostrzejsze zasady niż w przypadku firm z Unii Europejskiej. Krajowym wykonawcom w to graj, zamawiających to nie cieszy.
Zofia Jóźwiak
13.11.2024
Zamówienia publiczne
Okres zimowy to czas niższych temperatur, co związane jest z dodatkowymi obowiązkami pracodawcy w...
Marek Rotkiewicz
13.11.2024
Prawo pracy BHP

Frankowiczom grozi wysoki podatek za zwrócone odsetki

Domowe finanse Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe
Frankowicze, którzy unieważnili umowy kredytowe, a korzystali w poprzednich latach z ulgi odsetkowej, mogą mieć problemy z fiskusem. Jeśli bank zwróci im odliczone wcześniej odsetki, będą musieli zwrócić fiskusowi ulgę nawet za 20 lat, czyli doliczyć te odsetki do swoich dochodów. Dla niektórych może to oznaczać wysoki podatek. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala uniknąć takich problemów.
Monika Pogroszewska Renata Krupa-Dąbrowska
13.11.2024
Domowe finanse Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe
UODO ukarał firmę sprzedającą m.in. drzwi antywłamaniowe, na kwotę ponad 350 tys. złotych. Wspólnicy spółki cywilnej, której firma powierzyła przetwarzanie danych, zostali ukarani karą 9,8 tys. zł. Jak twierdziła firma, jej pracownik wyłączył program antywirusowy i to umożliwiło atak typu ransomware. Zdaniem administratora incydent trwał jednak krótko, firmie udało się odzyskać dostęp do danych. To nie przekonało jednak prezesa UODO.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.11.2024
RODO
Od 1 do 12 listopada 2024 roku przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najwięcej wniosków wpłynęło do ZUS z województwa mazowieckiego (58 tys.), a najmniej z woj. lubuskiego (8,3 tys.).
Grażyna J. Leśniak
12.11.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Związek Kynologiczny w Polsce mógł stosować praktyki ograniczające konkurencję - podejrzewa prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Jak przypomina, w prawie konkurencji organizacje branżowe mogą być uznawane za przedsiębiorców, jeśli prowadzą działalność gospodarczą.
Tomasz Ciechoński
12.11.2024
MSWiA pracuje nad zmianą ustawy o cudzoziemcach, by umożliwić składanie wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, a w przypadku wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy również z obowiązkowymi załącznikami formalnymi, w postaci elektronicznej z wykorzystaniem usługi online za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw. Dziś wnioski te składane są w wersji papierowej.
Grażyna J. Leśniak
12.11.2024
Prawo pracy
Pracownik, który ulegnie wypadkowi w czasie pracy zdalnej, która była wykonywana w miejscu innym niż uzgodnione z pracodawcą, bez jego wiedzy i zgody, może mieć problem z uzyskaniem świadczeń chorobowych i świadczenia z tytułu wypadku przy pracy. Jest to bowiem okoliczność, która mogłaby wskazywać, że zdarzenie nie miało związku z pracą. Zdaniem prawników, firma może też wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika. Nałożyć na niego karę nagany lub upomnienia, a nawet zwolnić z pracy, gdy bez jego zgody pracował zdalnie poza terenem RP.
Grażyna J. Leśniak
12.11.2024
Prawo pracy
Terminy w zamówieniach publicznych są obliczane na zasadach określonych w prawie zamówień publicznych oraz w kodeksie cywilnym. W praktyce najczęściej najpierw należy zbadać, czy i w jaki sposób dane zagadnienie zostało unormowane w prawie zamówień publicznych. Jeżeli badanie to przyniesie odpowiedź negatywną, to trzeba sięgnąć po kodeks cywilny. Kodeks przeważnie znajduje zastosowanie m.in. do problemu ciężaru dowodu, składania i wykładni oświadczenia woli, formy czynności prawnych, przedstawicielstwa czy obliczania terminu.
Konrad Dyda
12.11.2024
Zamówienia publiczne
Wielu dostawców spoza UE nie jest świadomych nowych wymogów i nie będzie w stanie się do nich dostosować. Wzrost kosztów produkcji i konieczność zmiany dostawców mogą wpłynąć na wyższe ceny produktów. Przedsiębiorcy poniosą dodatkowe koszty związane z weryfikacją łańcucha dostaw i zapewnieniem zgodności z przepisami – piszą Grzegorz Wójcik i Mateusz Banaś z KPMG.
Grzegorz Wójcik Mateusz Banaś
12.11.2024
Środowisko Prawo europejskie
W Ministerstwie Finansów zakończą się niedługo konsultacje z przedstawicielami przedsiębiorców w sprawie zmian w podatku u źródła. Strony są bliskie porozumienia w niektórych obszarach, czego efektem ma być m.in. interpretacja ogólna określająca warunki zwolnienia z podatku dywidend. W efekcie łatwiejsze ma być skorzystanie z tego zwolnienia. Według ekspertów, powinno to ograniczyć liczbę sporów.
Monika Pogroszewska
12.11.2024
CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie
W resorcie pracy przygotowywana jest ustawa, która doprecyzuje definicję mobbingu - poinformowała w sobotę na współKongresie Kultury Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak zapowiedziała, dzięki projektowi ustawy definicja mobbingu ma być jasna. Projekt ma być gotowy w ciągu miesiąca. Pytana zaś o ozusowanie umów cywilnoprawnych od 1 stycznia, uspokoiła, że ministerstwo niczym nie zaskoczy pracowników.
Grażyna J. Leśniak
09.11.2024
Prawo pracy
Przez budynek rekreacji indywidualnej należy rozumieć budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Przepisy prawa nie wymagają, aby budynek rekreacji indywidualnej zaspokajał potrzeby mieszkaniowe lub życiowe - wyjaśnia Martyna Sługocka, ekspert z programu LEX.
Martyna Sługocka
09.11.2024
Budownictwo
Depresja jest obecnie jednym z najpowszechniejszych zaburzeń psychicznych, wpływającym na życie milionów ludzi na całym świecie. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że do 2030 r. może ona stać się najczęściej diagnozowaną chorobą. W kontekście prawa pracy rodzi to istotne pytania: czy pracodawcy mają prawo interesować się stanem psychicznym swoich pracowników i jak daleko mogą posunąć się w dążeniu do zapobiegania poważnym konsekwencjom, takim jak samobójstwa, nie naruszając jednocześnie ich prywatności – pisze prawnik Bartłomiej Dąbal.
Bartłomiej Dąbal
09.11.2024
Prawo pracy BHP HR RODO
Przy pozwach banków przeciwko frankowiczom pojawił się za sprawą Sądu Okręgowego w Płocku nowy argument dla kredytobiorców: kontrpowództwa banków przeciwko frankowiczom doczekały się porównania przez sąd do praktyki, która określana jest jako pozew typu SLAPP, mający na celu nie tyle zwycięstwo, co wyniszczenie przeciwnika.
Regina Skibińska
09.11.2024
Banki Kredyty frankowe
Pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie trwania swojej nieobecności w pracy. Niewywiązanie się z tego obowiązku wskutek rażącego niedbalstwa stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego i uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Tym samym powództwo o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy zostało uznane za bezzasadne.
Dorian Lesner
09.11.2024
Prawo pracy HR
W budynkach wielolokalowych, w których jest wspólnota mieszkaniowa w wielu przypadkach nie da się precyzyjnie i a priori określić granicy pomiędzy uprawnieniami właściciela a wspólnoty mieszkaniowej. Kwestię remontu balkonów i partycypowania w kosztach remontu należy ocenić w realiach konkretnej sprawy - pisze Karolina Trzeciak-Wach, radca prawny.
Karolina Trzeciak-Wach
09.11.2024
Nieruchomości
Ministerstwo Finansów planuje zmiany w Ordynacji podatkowej, dzięki którym każdy pełnomocnik będzie mógł zawiadomić o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa ogólnego. Obecnie takiej możliwości nie mają księgowi. Resort chce też w 2025 r. udostępnić możliwość składania, odwoływania i wypowiedzenia pełnomocnictw z poziomu e-Urzędu Skarbowego. Według ekspertów nie rozwiązuje to problemu konieczności przyjmowania pełnomocnictwa ogólnego od klientów, tylko w celu kontaktu telefonicznego z urzędami.
Monika Pogroszewska
09.11.2024
Ordynacja
Prawo komunikacji elektronicznej, ustawa określana niekiedy jako kodeks, a nawet konstytucja rynku telekomunikacyjnego, zacznie obowiązywać 10 listopada 2024 r. Dla klientów telekomów oznacza to wiele drobnych zmian, które ułatwią życie. Dotyczą, przykładowo: warunków przedłużenia umowy, narzędzi do porównywania ofert oraz kart prepaid.
Tomasz Ciechoński
09.11.2024
Rynek i konsument

Budowa Tarczy Wschód uderzy w prawa mieszkańców pogranicza

Samorząd terytorialny Budownictwo Wojsko
Projekt ustawy przygotowującej grunt pod Tarczę Wschód przewiduje daleko idące ingerencje w prawo własności na obszarze przy wschodniej granicy, z wywłaszczeniami włącznie. Problem mogą mieć ci, którzy nie przeprowadzili do dziś postępowania spadkowego. Eksperci wytykają, że projekt ustawy i ocena skutków regulacji w wielu miejscach są napisane niechlujnie. Istnieje obawa, że słowa-klucze „obronność państwa” lub „interes publiczny” mogą być uzasadnieniem dla decyzji naruszających prawa obywatelskie.
Regina Skibińska
09.11.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Wojsko
Złożony przez posłów Lewicy projekt ustawy zakładający wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w Wigilię Bożego Narodzenia wywołał w Sejmie burzliwą debatę zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania. Ostatecznie Sejm zdecydował, że projekt trafił do dwóch sejmowych komisji: polityki społecznej i rodziny oraz gospodarki i rozwoju.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2024
Finanse publiczne Prawo pracy

Sejm zgodził się na powiększenie deficytu budżetowego o 59 mld zł

Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Tegoroczny deficyt budżetowy zwiększy się o ponad 56 mld zł. Ma być on nie większy niż 240,3 mld zł. Nowela przewiduje też przekazanie samorządom dodatkowych 10 mld zł. Sejm uchwalił w piątek nowelizację budżetu na 2024 r.
Robert Horbaczewski
08.11.2024
Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Urząd Patentowy RP po raz pierwszy organizuje konkurs na najciekawszy i najbardziej innowacyjnych znak towarowy. Tytuł będzie przyznawany w czterech kategoriach, ponadto nominowani walczą o nagrodę internautów. Nominowane zostały m.in. znaki bazujące na zabawnych skojarzeniach.
Tomasz Ciechoński
08.11.2024
Małe i średnie firmy
Do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wpływają liczne zapytania przedsiębiorców dotyczące wykładni...
Tomasz Ciechoński
08.11.2024
Środowisko Prawo europejskie

Katarzyna Lorenc: Nikt nie uczy ludzi pracy. A to błąd

Prawo pracy HR Szkolnictwo wyższe Compliance Rynek pracy
Ludzie nie są nauczeni pracować. Bardzo często wydaje im się, że praca to odpowiadanie na maila i udział w spotkaniach. Wielu nie potrafi skoncentrować się na pracy i poradzić sobie z rzeczami, które od tej pracy ich odrywają – mówi Katarzyna Lorenc, ekspertka zarządzania i efektywności pracy. Jak twierdzi, pracy nie uczy szkoła, która nie pomaga w odkrywaniu talentów, które można potem wykorzystać w dorosłym życiu. Stąd problemy z wyborem zawodu i w efekcie – tak ogromna skala wypalenia zawodowego.
Grażyna J. Leśniak
08.11.2024
Prawo pracy HR Szkolnictwo wyższe Compliance Rynek pracy
Mimo iż mechanizm dobrowolnej podzielonej płatności VAT miał zwiększyć bezpieczeństwo podatników, to w praktyce nie zawsze chroni przed zarzutami o oszustwo. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że samo zastosowanie tej formy zapłaty nie daje gwarancji, że dochowano należytej staranności - konieczne są też inne działania weryfikacyjne. Jednak według prawników, żadna czynność nie daje pełnej gwarancji. Dlatego apelują o zmiany zarówno w praktyce skarbówki, jak i w przepisach dotyczących kontroli.
Monika Pogroszewska
08.11.2024
Ordynacja VAT

Albo biznes, albo darowizna. Mylenie pojęć może być kosztowne

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Darowizna nigdy nie łączy się ze świadczeniem wzajemnym, nie można więc oferować książek, wycieczek czy usług edukacyjnych „po wpłaceniu darowizny”. Jeśli zaś przedsiębiorca otrzymuje wpłatę faktycznie będącą darowizną, powinien dbać o precyzyjną komunikację. Pokazuje to niedawny przykład zarzutów, jakie serwisowi Zrzutka.pl postawił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Tomasz Ciechoński
08.11.2024
Prawo cywilne Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji