Prawo.pl
Za miesiąc ma ruszyć pierwszy nabór w wieloletnim „Rządowym programie rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”, który przyjęła Rada Ministrów. Swoim zasięgiem obejmuje cztery województwa: podkarpackie, podlaskie, lubelskie oraz warmińsko-mazurskie. Maksymalny poziom wsparcia jednego projektu to 2 mln zł.
Robert Horbaczewski
26.03.2024
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Kobiety, które zdecydują się przejść na emeryturę z chwilą ukończenia 60 roku życia, będą miały przed sobą średnio 264,2 miesiące dalszego trwania życia. To o 9,9 miesięcy dłużej niż w 2023 r. Dalsze dłuższe średnie trwanie życie czeka też mężczyzn. Ci, którzy zakończą swoją aktywność zawodową z chwilą ukończenia 65 roku życia, będą mieli przed sobą 218,9 miesiąca. To o 8,9 miesiąca dłużej niż przed rokiem. Ale to też oznacza niższe emerytury, które na tej podstawie wyliczy im ZUS.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2024
Domowe finanse Emerytury i renty
Ministerstwo Finansów zaleciło podległym urzędom wstrzymanie wysyłki pism behawioralnych do podatników, z uwagi na konieczność weryfikacji celowości i zasadności takiej formy działania organów podatkowych - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zapytał, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich wysyłania.
Monika Pogroszewska
26.03.2024
Ordynacja
Jawność wynagrodzeń występuje w zaledwie 23 proc. organizacji działających w Polsce. Takie wnioski płyną z raportu Hays oraz kancelarii Baker McKenzie. Mimo że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy dostrzegają sens ujawniania płac, to wiele organizacji w Polsce nie jest gotowych na taki krok. Tymczasem już w 2026 roku w życie wejdą nowe przepisy, które będą nakładały na pracodawców nowe obowiązki związane z transparentnością wynagrodzeń.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2024
Prawo pracy Finanse Rynek pracy
Wiele wskazuje na to, że organizacje pomocowe stracą jeden ze sposobów zarobkowania. Od 1 lipca 2024 r. plastikowe zakrętki i wieczka będą musiały być przymocowane do pojemników do napojów. Wprawdzie nie wszystkie plastikowe zamknięcia objęte zostaną tym obowiązkiem, ale o efekt masy będzie zdecydowanie trudniej.
Zofia Jóźwiak
26.03.2024
Środowisko Odpady Rynek i konsument
Wymogi korporacyjne oparte o ESG stały się nieodłącznym elementem nowoczesnego biznesu. Firmy coraz częściej decydują się na wdrażanie własnych polityk zgodnych z tymi standardami, wymagając jednocześnie podobnych regulacji i gwarancji od swoich partnerów biznesowych. Ta rewolucja otwiera przed kancelariami prawnymi szczególną możliwość wzmocnienia swojej pozycji na rynku usług prawnych - pisze Krzysztof Walczyk, Junior Associate w praktyce Arbitrażu kancelarii Kochański & Partners.
Krzysztof Walczyk
26.03.2024
Środowisko Prawo gospodarcze ESG
Posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi chcą zwiększenia liczby niedziel handlowych oraz rozszerzenia uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w niedzielę. Pracownicy mieliby otrzymywać 200 proc. wynagrodzenia za pracę w niedzielę oraz mieć prawo do dnia wolnego od pracy w inny dzień oraz co najmniej dwóch niedziel w miesiącu kalendarzowym. Zdaniem prawników, to będzie decyzja polityczna. Związkowcy postulują zmiany w Kodeksie pracy, które obejmą wszystkich pracujących w niedziele i zapewnią im wyższe pensje.
Grażyna J. Leśniak
26.03.2024
Prawo pracy
Przedsiębiorcy, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu, mają jeszcze tylko kilka dni na rozliczenie CIT za 2023 r. W tym roku nie będzie przesunięcia terminów. Jednak podobnie jak w poprzednim roku, niewyjaśnione zostały wątpliwości dotyczące innowacyjnych ulg. W efekcie także w tegorocznych zeznaniach zainteresowanie ulgami może być niskie. Łatwiej będzie natomiast rozliczyć ulgę B+R, dzięki niedawnej interpretacji ogólnej.
Monika Pogroszewska
26.03.2024
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przynajmniej raz w roku, rada gminy będzie rozpatrywać informacje wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o stanie przygotowań gminy do realizacji zadań ochrony ludności. Będzie musiała też zaplanować w budżecie gminy środki niezbędne do realizacji tych zadań. Na starostów spadnie obowiązek współfinansowania utrzymania, modernizacji i budowy obiektów przeznaczonych do ochrony ludności, w tym ukryć i schronów - wynika z założeń ustawy o ochronie ludności.
Robert Horbaczewski
26.03.2024
Samorząd terytorialny
Wydanie rozstrzygnięć dotyczących sprostowania błędu pisarskiego w postanowieniu o wszczęciu postępowania, nie ma znaczenia w sprawie głównej, której przedmiotem jest wymiar podatku. Kwestia ta w żaden sposób nie rzutuje na decyzję w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania. Tym samym postępowanie może się toczyć i zmierzać do wydania ostatecznego rozstrzygnięcia - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
26.03.2024
Ordynacja
Projektowane przepisy ustawy wdrażającej unijny kodeks łączności elektronicznej (EKŁE), które mają nałożyć na przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązek przechowywania danych klientów i udostępniania ich uprawnionym podmiotom, będą niezgodne z unijnym prawem. To jeden z istotniejszych wniosków wynikających ze stanowiska Fundacji Panoptykon, zgłoszonego w ramach opiniowania projektu prawa komunikacji elektronicznej.
Inga Stawicka
25.03.2024
Rynek i konsument Prawo unijne
Z inicjatywy Federacji Przedsiębiorców Polskich w Radzie Dialogu Społecznego podjęto prace nad uchwałą partnerów społecznych, która może doprowadzić do zwaloryzowania kwot dofinansowań wynagrodzeń osób niepełnosprawnych o wskaźniki wzrostu minimalnego wynagrodzenia na rok 2024 r., czyli o 19,4 procent - poinformowała FPP w poniedziałek.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2024
Prawo pracy Finanse Niepełnosprawność
Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały rozstrzygającej, czy cesję uprawnień z umowy deweloperskiej należy traktować jako usługę opodatkowaną stawką 23 proc., czy jako czynność związaną z dostawą lokalu mieszkalnego opodatkowaną stawką 8 proc. NSA sprawę skierował do rozpoznania w siedmioosobowym składzie, podkreślając, że wyrok w powiększonym składzie będzie miał walor ujednolicający dotychczasowe orzecznictwo.
Wiesława Moczydłowska
25.03.2024
VAT
Alphabet, Apple i Meta - to trzy koncerny cyfrowe, wobec których Komisja Europejska wszczęła właśnie postępowania w sprawie o możliwe naruszenia zasad konkurencji zawartych w unijnym rozporządzeniu o rynkach cyfrowych (DMA). Chodzi przede wszystkim o potencjalne faworyzowanie własnych porównywarek cen usług w przeglądarkach i praktyki związane z nakładaniem opłat w sklepach z aplikacjami.
is/PAP
25.03.2024
Rynek i konsument Prawo unijne
Aż 88 proc. firm, które wdrożyło pracę zdalną, wybrało model hybrydowy. Najwięcej, bo aż 77 proc. precyzyjnie określa zasady stacjonarnej obecności w biurze. Najczęściej (46 proc.) pracownicy są do niej zobligowani przez przynajmniej trzy dni w tygodniu – wynika z badania EY. Bez wątpienia rodzime firmy bardzo poważnie podchodzą do kwestii proceduralnych, gdyż aż 89 proc. wdrożyło odpowiednie regulacje w postaci regulaminu.
Grażyna J. Leśniak
25.03.2024
Prawo pracy
Kontrole mikroprzedsiębiorców będą trwały maksymalnie 6, a nie 12 dni. Z powodu braku pieczątki lub wydruku z CEIDG lub KRS nie będzie można też odrzucić pisma lub wniosku przedsiębiorcy. Nowe przepisy mają mieć dłuższe vacatio legis, by firmy miały czas na ich wdrożenie - to tylko niektóre zmiany, które mają znaleźć się w pierwszym pakiecie deregulacyjnym.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.03.2024
Prawo gospodarcze
Budowa na działce nie objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wymaga uzyskana jeden z dwóch decyzji lokalizacyjnych: warunków zabudowy albo lokalizacji inwestycji celu publicznego. Na podstawie tej ostatniej można lokalizować wyłącznie inwestycje celu publicznego. Związany charakter tej decyzji oznacza, że jeżeli planowane zamierzenie spełnia ustawowe przesłanki, gmina nie może odmówić jej wydania.
Katarzyna Niemiec
25.03.2024
Budownictwo
Połączenie świąt z urlopem daje często możliwość uzyskania długiego wolnego, przy niekiedy małym wykorzystaniu urlop wypoczynkowego. Szczególnie jest to widoczne wówczas, gdy w tygodniu pracy przypadają dwa święta, jak w maju 2024 r. Skutkuje to tym, że często powstaje wzmożone zainteresowanie pracowników urlopami w tych okresach. Również dla części pracodawców, ze względu na zmniejszenie zapotrzebowaniem na pracę w tym okresie, przydatne może być to, by pracownicy wzięli wolne. Więcej piszemy w Legal Alert.
Marek Rotkiewicz
25.03.2024
Prawo pracy
Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w podatku od nieruchomości, dotyczące definicji budowli oraz opodatkowania garaży, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego. Prawnicy zwracają jednak uwagę, że danina ta sprawia tak wiele problemów, że konieczna jest głębsza reforma. Ale zanim zostanie wprowadzona, możliwe są kolejne spory – tym razem dotyczące zwolnienia z podatku infrastruktury portów rzecznych, co wynika z wyroku NSA.
Monika Pogroszewska
25.03.2024
Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Reklamy leków – zarówno te kierowane do publicznej wiadomości, jaki i bezpośrednio do profesjonalistów wykonujących zawody medyczne – podlegają surowym przepisom, których nieprzestrzeganie grozi poważnymi konsekwencjami. Zakazane jest m.in. reklamowanie leków wydawanych na receptę, leków refundowanych, kierowanie reklam do dzieci, jak i występowanie w reklamach lekarzy i farmaceutów, nawet jeżeli byliby to tylko aktorzy występujący w roli wykonujących zawody medyczne.
Aleksandra Rybak
24.03.2024
Zawody medyczne Farmacja
Rząd pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która określi zasady i warunki udzielania kredytów mieszkaniowych #naStart. Nowy kredyt mieszkaniowy zastąpi dotychczas funkcjonujące programy mieszkaniowe. W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się również informacja, że rząd zrealizuje pomysł poprzedniej ekipy - powstanie baza transakcyjnych cen mieszań.
Monika Sewastianowicz
23.03.2024
Choć przywykliśmy już do oznaczeń związanych z przedstawianiem najniższej ceny z ostatnich 30 dni w sklepach, nie wszystkie wątpliwości związane z interpretacją przepisów zostały rozwiązane. Jak wskazują prawnicy, może przyczyniać się do tego również fakt, że polski ustawodawca podszedł do niektórych kwestii bardziej restrykcyjnie niż unijny. Rozszerzył bowiem obowiązki także na usługi, o czym wiele firm wciąż zapomina.
Inga Stawicka
23.03.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Nie ma chyba gorzej potraktowanej osoby w prawie upadłościowym niż małżonek upadłego. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Małżonek upadłego nie ma nawet możliwości złożenia zażalenia na ogłoszenie upadłości konsumenckiej swojego małżonka - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
23.03.2024
Finanse
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej uproszczą rozliczenie przedsiębiorców, ale tylko przy niższych dochodach. Rozliczenie podatku liniowego i ryczałtu znacznie się skomplikuje po przekroczeniu odpowiednich progów przewidzianych dla tych metod opodatkowania. W rezultacie liniowcy oraz ryczałtowcy i tak będą musieli wyliczać dochody (przychody) na potrzeby rozliczenia składki. Wątpliwości budzi też fakt, że pracownicy zapłacą więcej niż przedsiębiorcy.
Monika Pogroszewska
23.03.2024
PIT

Wejdziesz do obrony cywilnej, nie pójdziesz na wojnę

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Rząd utworzy korpus ochrony cywilnej, który w przypadku wybuchu wojny przekształci się w obronę cywilną. Członkowie korpusu nie będą podlegać mobilizacji wojskowej w czasie wojny. Koordynacją działań ma się zająć Rządowy Zespół Ochrony Ludności. Znamy szczegóły założeń ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ma ona dokładnie uregulować m.in. system budowy schronów i finansowania obrony cywilnej, wstępnie mówi się, że to ma być 0,1 proc. PKB
Robert Horbaczewski
22.03.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Prawo komunikacji elektronicznej, przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, powinno ściśle implementować przepisy zawarte w Europejskim kodeksie łączności elektronicznej (EKŁE) - uważa Konfederacja Lewiatan. W stanowisku przekazanym w ramach opiniowania wskazuje, że choć nowy projekt pozbawiono najbardziej kontrowersyjnych rozwiązań, niektóre propozycje nadal wymagają zmian.
Inga Stawicka
22.03.2024
Prawo gospodarcze Prawo unijne

Niepełnosprawny zakłada firmę? PFRON przyzna dotację

Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Niepełnosprawny może otrzymać z PFRON dotację na założenie firmy. W tym celu składa wniosek do powiatowego urzędu pracy, zgodnie z miejscem zamieszkania. Wysokość wsparcia zależy od tego, na jaki okres zobowiąże się do prowadzenia działalności. Może ono wynieść nawet 113 tys. złotych. Nie wolno jednak wcześniej korzystać z tego rodzaju wsparcia.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.03.2024
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność

Rząd nie powiedział ostatniego słowa w sprawie składki zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Przedstawione w czwartek przez resorty finansów i zdrowia nowe zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców, jakie miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wzbudziły spore emocje. Teraz okazuje się, że nie były one konsultowane w łonie koalicji rządzącej i że są to „tylko założenia”. Także prawnicy są nimi rozczarowani. Jedni dlatego, że rząd nie chce wrócić do składki zryczałtowanej w wersji sprzed Polskiego Ładu, a inni – że idąc dalej, nie zaproponował takich samych zasad… dla wszystkich pracowników.
Grażyna J. Leśniak
22.03.2024
Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Czy jest możliwość ujęcia w rachunku wyników, sporządzonym za ostatni rok opodatkowania CIT-em estońskiego, podatku, który jednostka zadeklaruje w ostatniej deklaracji CIT-8E jako podatek do zapłaty jednorazowo? W mojej ocenie podatnik musiałby złożyć deklarację na przykład ostatniego dnia roku obrotowego. Wówczas z tą datą powstanie zobowiązanie podatkowe – pisze Izabella Trochimczuk z Kancelarii Podatkowej Skłodowscy.
Izabella Trochimczuk
22.03.2024
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Czy Skarb Państwa będzie musiał wypłacić wysokie odszkodowania kredytobiorcom z Getin Noble Bank w upadłości? W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się pytaniami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie leży 8 tysięcy skarg, dotyczących kredytów z tego banku. Trybunał poprosił o opinię Rzecznika Generalnego. Ma być ona gotowa 13 czerwca. Natomiast na wyrok trzeba będzie poczekać. Korzystne dla frankowiczów orzeczenie otworzy drogę roszczeniom kredytobiorców wobec państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.03.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe