Prawo.pl
W niedawnym wyroku NSA uznał, że interpretacje podatkowe mogą dotyczyć tylko takich zdarzeń przyszłych, które mogą zajść z istotnym stopniem prawdopodobieństwa. Przepisy ordynacji podatkowej nie wskazują jednak takiego wymogu. Zdaniem doradców podatkowych, zdarzenie przyszłe zawsze ma charakter hipotetyczny, co nie oznacza, że skarbówka ma nie wydawać interpretacji w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
14.06.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Więcej inwestorów może trafić do Polskiej Strefy Inwestycji

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Przedsiębiorcy planujący znacznie mniejsze inwestycje niż dziś łatwiej otrzymają zwolnienie podatkowe na nową inwestycję - zakłada projekt zmian rozporządzenia regulującego zasady udzielania pomocy publicznej w ramach tzw. Polskiej Strefy Inwestycji. Sama strefa poszerzy się o kolejne 17 miast i otaczających je gmin. Są też i złe wiadomości dla inwestorów.
Robert Horbaczewski
14.06.2021
Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Oddawanie gotowych inwestycji w czasie pandemii miały przyśpieszyć czasowe uregulowania uproszczające końcowe formalności budowlane. Niestety, zabrakło dobrych przepisów przejściowych. Pojawiają się więc wątpliwości, na jakich zasadach wolno teraz finalizować takie budowy. Nie jest też jasne, czy sprawdzana powinna być ich zgodność z projektem budowlanym.
Piotr Jarzyński
14.06.2021
Administracja publiczna Budownictwo

TSUE uczy polskie sądy, jak orzekać w sprawach frankowych

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomniał polskiemu sądowi, że ochrona przewidziana w dyrektywie w sprawie nieuczciwych warunków przysługuje każdemu konsumentowi, a nie tylko temu, którego można uznać za „właściwie poinformowanego oraz dostatecznie uważnego i rozsądnego przeciętnego konsumenta”. TSUE uznał, że jest to oczywiste,
Jolanta Ojczyk
14.06.2021
Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe
Obowiązek ubezpieczenia wspólnika jednoosobowej spółki powiązany jest jedynie z posiadaniem przez niego takiego statusu prawnego, a nie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki oznacza, że ubezpieczony nie spełnia warunku prowadzenia działalności gospodarczej od momentu ogłoszenia upadłości - orzekła Izba Pracy Sądu Najwyższego
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.06.2021
Prawo cywilne Ubezpieczenia społeczne
Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące poboru podatku u źródła. Z projektu rozporządzeń wynika, że do 31 grudnia 2021 roku przedłużony zostanie termin odroczenia wejścia w życie regulacji w zakresie określonych przypadków procedury zwrotu podatku. Resort zapowiada jednocześnie, że zasady rozliczania podatku u źródła zostaną zmienione od 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
13.06.2021
CIT PIT
Obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie, na podstawie zatwierdzonego protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, statystycznej karty wypadku. Należy również podać szacunkowe straty materialne spowodowane wypadkiem. Przepisy nie określają wzorów umożliwiających obliczanie strat materialnych związanych z wypadkiem.
Grzegorz Łyjak
12.06.2021
Prawo pracy BHP
W tym roku Polacy wyjeżdżając na urlop mogą wykupić polisę turystyczną, która pokryje również koszty leczenia w razie gdyby zachorowali na Covid 19. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe. Dużo jednak zmieniło się, ale ubezpieczyciel ubezpieczycielowi nierówny. Trzeba dokładnie czytać warunki ubezpieczenia, bo zakres proponowanej ochrony bywa różny.
Regina Skibińska
12.06.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rzecznik Finansowy przystąpił do sporu państwa Dziubaków z Raiffeisen Bank, który domaga się od nich blisko 800 tysięcy złotych za bezumowne korzystanie z kapitału, po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy o kredyt we frankach. A rzecznik chce, aby sąd skierował w tej sprawie pytania do TSUE. Prawo.pl ustaliło, że podobny wniosek szykuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Jolanta Ojczyk
11.06.2021
Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Jest ustawa - uproszczona restrukturyzacja dłużej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezydent podpisał 9 czerwca br. ustawę z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz niektórych innych ustaw. Wydłuża ona okres obowiązywania przepisów dotyczących uproszczonej restrukturyzacji oraz przesuwa termin wdrożenia w życie Krajowego Rejestru Zadłużonych. Ale ustawodawca wprowadził też szereg innych zmian - pisze Agata Duda-Bieniek,
Agata Duda-Bieniek
11.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Konfederacja Lewiatan protestuje przeciwko rozszerzeniu opłaty reprograficznej, mającej wspierać twórców. Jej zdaniem uderzy ona w przedsiębiorców i konsumentów. Spowoduje wzrost cen wielu urządzeń, które zostaną nią objęte. Zwiększenie maksymalnej opłaty z 3 do 4 proc., od niemal wszystkich urządzeń i nośników, ma bowiem czysto fiskalny charakter.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.06.2021
Rynek i konsument
Koronawirus przyczynił się do ożywienia na rynku fuzji i przejęć w sektorze ubezpieczeń. Ostatni rok zaowocował też wyższą elastycznością i innowacyjnością sektora ubezpieczeniowego w tworzeniu nowych rodzajów ubezpieczeń. Jednym z takich rozwiązań jest ubezpieczenie od danego, ściśle określonego parametru, najczęściej pogodowego.
Regina Skibińska
11.06.2021
Prawo gospodarcze
Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że można nie wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli w tym samym miesiącu zostanie wystawiona faktura końcowa. To spore ułatwienie dla firm, jednak – jak zwracają uwagę doradcy podatkowi – nie ma ono oparcia w przepisach. By uniknąć ewentualnych sporów, sugerują wystąpić o własną interpretację.
Krzysztof Koślicki
11.06.2021
VAT Rachunkowość
Polski Fundusz Rozwoju wydał pierwsze decyzje w sprawie zwrotu subwencji finansowych. Jest ich aż 7 tysięcy, ale firmy, do których dotarło Prawo.pl mówią jednak, że nie będą oddawać wsparcia, bo to Fundusz wprowadził je w błąd. Prawnicy przyznają, że wiele wezwań do zwrotu może być bezpodstawnych. I wskazują, że formularze wnioskowania o subwencję zostały przygotowane wadliwie.
Jolanta Ojczyk
11.06.2021
Tarcza finansowa
Rozbudowanie lotniska w Poznaniu spowodowało falę roszczeń okolicznych mieszkańców o odszkodowania za hałas. Jeden ze sporów po ośmiu latach procesu został rozstrzygnięty przez Izbę Cywilną Sądu Najwyższego. Odszkodowanie należało się, ale odsetki lotnisko zapłaci nie od dnia wezwania do zapłaty, ale od dnia doręczenia opinii biegłego o wartości wyliczonej szkody.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.06.2021
Środowisko Prawo cywilne

Śmieci są za drogie? Niech gmina dopłaci

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów
Ministerstwo Środowiska i Klimatu znalazło prosty sposób na obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystarczy pozwolić gminom na finansowanie kosztów związanych z odbiorem śmieci od mieszkańców. Samorządowcy nie są jednak przekonani do pomysłu, aby wszyscy płacili za tych, którzy nie płacą.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
11.06.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Krajowy Rejestr Zadłużonych na nowych zasadach zacznie działać dopiero od grudnia tego roku. Prezydent podpisał nowelizację ustawy regulującą te kwestie. Nowe przepisy wprowadzają także częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.06.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy o jej nieuczciwych warunkach, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na ich podstawie. Tak w czwartek uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Jolanta Ojczyk
10.06.2021
Kredyty frankowe
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, udział osób, które 31 marca 2021 r. pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną, w ogólnej liczbie pracujących, wyniósł 14,2 proc. To o 3,2 p. proc. więcej niż na koniec marca rok wcześniej. Skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze prywatnym była mniejsza niż w sektorze publicznym.
Krzysztof Sobczak
10.06.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze

Ustawa podpisana - kupujący mieszkania będą lepiej chronieni

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Prezydent podpisał 9 czerwca ustawę powołującą do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Dzięki niemu klienci dewelopera mają czuć się bezpieczniej, bo nie stracą pieniędzy w razie jego upadłości. Nowe przepisy objęły również ochroną gotowe już mieszkania.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.06.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Pandemia spowodowała, że wzrosło zainteresowanie windykacją na zlecenie. Wciąż jednak małe i średnie firmy mają opory przed korzystaniem z niej. Odczuwają barierę mentalną, obawiając się, że kontrahent się obrazi. Wolą czekać, aż sam zapłaci, ewentualnie próbują samodzielnie upominać się o zapłatę.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.06.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Już 1 lipca minie termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotknie też lekarzy. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, których konkretnie - pracujących indywidualnie, czy może wszystkich podmiotów medycznych. Przepisy są nieprecyzyjne, a niedawna interpretacja, zamiast wyjaśniać, powoduje jeszcze większe niejasności.
Krzysztof Koślicki
10.06.2021
VAT Rachunkowość Zawody medyczne
Usługi konserwacji i naprawy samochodów osobowych i furgonetek nie zostały wyłączone z prawa opodatkowania w formie ryczałtu, a więc mechanik samochodowy może korzystać z opodatkowania 8,5 proc. ryczałtem. Musi jednak zważać, by w ramach działalności gospodarczej nie sprzedawać części lub akcesoriów do pojazdów mechanicznych.
Krzysztof Klimek
10.06.2021
PIT
Ogólne zasady dotyczące trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowania egzekucyjne i zabezpieczające prowadzone przez komorników ma uregulować rozporządzanie, którego projekt jest obecnie opiniowany. Czasu zostało niewiele - zgodnie z regulacją ma ona zacząć obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.
Patrycja Rojek-Socha
10.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Brakowało na rynku komentarza do prawa własności przemysłowej pisanego wyłącznie przez praktyków, przez osoby na co dzień zajmujące się zawodowo prawem własności przemysłowej - mówi adwokat dr Mariusz Kondrat. A współautorzy wydanego niedawno opracowania wskazują m.in. na problemy dotyczące wynalazków, ujawnienia wzorów w internecie i nowej organizacji sądownictwa
Katarzyna Buczkiewicz
10.06.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Inspektor pracy może wydać pracodawcy nakaz wypłaty wynagrodzenia. Świadczenie musi jednak być wyliczone, nie może być sporu co do jego wysokości i podstawy, a fakt niewypłacenia nie może budzić wątpliwości. Jeśli natomiast wynagrodzenie budzi kontrowersje, jedynym organem kompetentnym do weryfikacji spornych roszczeń jest sąd pracy.
Dorian Lesner
10.06.2021
Prawo pracy
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych dla firm. Doradcy podatkowi apelują, by przy okazji poprawić rozwiązania już istniejące. Chodzi przede wszystkim o ulgę badawczo-rozwojową i IP Box, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Powodem są niejasne przepisy, ale też żmudne obowiązki dokumentacyjne.
Krzysztof Koślicki
10.06.2021
CIT PIT Rachunkowość
Hotelarze mają problemy z ustaleniem, jak prawidłowo liczyć coviodove limity, czy mogą nie uwzględniać pokojów, w których mieszkają zaszczepieni i niezaszczepieni. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego śle w tej sprawie apele do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a te twierdzi, że w zasadzie to problemu nie ma.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.06.2021
Koronawirus a prawo
Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – poinformowała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 maja br. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska odmawia wykonania tej decyzji i negocjuje z rządem Czech.
Krzysztof Sobczak
09.06.2021
Środowisko Prawo unijne
Blisko 69 proc. pracowników przedsiębiorstw sektora prywatnego obawia się informowania swoich pracodawców o nieprawidłowościach w organizacji z uwagi na następujące po nich konsekwencje służbowe – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Do tego 30 proc. badanych deklaruje, że w ich firmach nie istnieją procedury i kanały zgłaszania nieprawidłowości, a jeśli są to nie zapewniają ochrony zgłaszającego.
Krzysztof Sobczak
09.06.2021
Prawo pracy Compliance