Prawo.pl
Paliwa stałe, np. węgiel kamienny, brykiet czy pelet, powinny posiadać dokument potwierdzający, że spełniają wymagania jakościowe określone w przepisach, tzw. świadectwo jakości. Inspekcja Handlowa skontrolowała prawie tysiąc firm i do badań laboratoryjnych przekazała 489 próbek paliw, z czego 6,9 proc. nie spełniało wymagań jakościowych.
Krzysztof Sobczak
11.02.2022
Rynek i konsument
Do sądów trafiły tysiące pozwów banków dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu frankowego. Jeden z pierwszych wyroków zapadł w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, który uznał, że wynagrodzenie nie należy się. W przeciwnym razie doszłoby do sytuacji, w której bankowi opłacałoby się zawierać umowy niezgodne z prawem, bo zawsze by zarabiał - wskazał sąd. Wyrok chwalą prawnicy, a bankowcy uważają, że karta może się jeszcze odwrócić.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.02.2022
Kredyty frankowe Nieruchomości
Aby koszt najmu mieszkania w innej miejscowości został uznany za koszt uzyskania przychodu, faktury i rachunki to za mało. Niezbędne są też dokumenty umożliwiające ustalenie związku przyczynowo-skutkowego wydatków z uzyskanymi przychodami z działalności gospodarczej. Powinny być to potwierdzenia wykonywania usług i konieczności pobytu w tej miejscowości.
Wiesława Moczydłowska
11.02.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

TSUE: Brak niezależności organu ochrony konkurencji uzasadnia skargę do KE

Wymiar sprawiedliwości Rynek Prawo europejskie Ochrona konkurencji
Sąd Unii Europejskiej unieważnił decyzję Komisji Europejskiej odrzucającą skargę spółki Sped- Pro S.A. na PKP Cargo, którą kontroluje państwo polskie. Spółka zarzuciła PKP Cargo nadużywanie pozycji dominującej na rynku usług kolejowych przewozów towarowych w Polsce. Zdaniem sądu, Komisja powinna zająć się sprawą, bo polski organ nie jest niezależny.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.02.2022
Wymiar sprawiedliwości Rynek Prawo europejskie Ochrona konkurencji

W Polskim Ładzie także ulga na prototypy

CIT PIT Rachunkowość Finanse
Ulga na prototypy to jedna z nowych ulg podatkowych wprowadzonych w Polskim Ładzie. Mogą z niej skorzystać firmy, które inwestują w swój rozwój. Ulga dotyczy produkcji próbnej i wprowadzenia na rynek nowego produktu. W założeniu ma pozwolić taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji.
Krzysztof Koślicki
10.02.2022
CIT PIT Rachunkowość Finanse
Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że jest duża szansa, że już w marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. To efekt przyjętych w środę przez Sejm zmian w Polskim Ładzie. Nowelizacja musi być jednak jeszcze przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta.
Krzysztof Koślicki
10.02.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Organy podatkowe nie mogą wrzucać podatników do jednego worka i wszystkich traktować jak potencjalnych przestępców. Fakt, że kontrahent przedsiębiorcy może mieć zaległości podatkowe lub działa w branży, gdzie często dochodzi do oszustw skarbowych, to za mało, by odmówić odblokowania środków z rachunku VAT. Potwierdził to jednoznacznie WSA w Łodzi.
Krzysztof Koślicki
10.02.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Unijny akt o usługach cyfrowych dotyka modelu odpowiedzialności platform internetowych ukształtowanego przez dyrektywę 2000/31. Chodzi m.in. o zasadę, zgodnie z którą ten, kto przechowuje treści innych, np. tworzone przez użytkowników portali społecznościowych, nie odpowiada, jeżeli nie wie o ich bezprawności. Jego odpowiedzialność otwiera się w momencie, gdy pomimo wiedzy nie reaguje.
Mirosław Gumularz
10.02.2022
Prawo AI RODO

Sejm w nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyjął zmiany w Polskim Ładzie

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład
Sejm przyjął w środę dużą nowelizację kodeksu spółek handlowych. Ustawa co do zasady odnosi się do zmian dotyczących spółek, ale duża część nowych przepisów ma korygować rozwiązania Polskiego Ładu. Chodzi przede wszystkim o zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Będzie można uwzględniać m.in. różnice remanentowe.
Krzysztof Koślicki
09.02.2022
PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Polski Ład nie działa, bo działać nie może

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Można było mieć wrażenie, że prace nad Polskim Ładem były farsą. Ostatnie działania rządu sprawiły jednak, że zamiast komedii mamy grecką tragedię. Każde proponowane rozwiązanie wydaje się jeszcze gorsze od poprzedniego. Dobrego sposobu na panujący chaos jednak nie ma. Zamiast tego powstają kolejne łatki, upchane gdzie się da – dzisiaj np. w kodeksie spółek handlowych.
Krzysztof Koślicki
09.02.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

TSUE zamknął spór o Turów, a KE zaczyna potrącać kary

Administracja publiczna Prawo europejskie
Trybunał Sprawiedliwości zamknął czesko-polski spór o kopalnię Turów, a Komisja Europejska poinformowała o przystąpieniu do potrącania z płatności należnych Polsce z budżetu UE kolejnych kwot z tytułu kar nałożonych przez Trybunał. 18 stycznia minął ostateczny termin na zapłatę pierwszej transzy kary za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.
Krzysztof Sobczak
09.02.2022
Administracja publiczna Prawo europejskie

Spółka cywilna nie jest stroną czynności cywilnoprawnej

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego jest traktowana tylko i wyłącznie jako umowa między wspólnikami. Nie może być ona podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Stroną czynności cywilnoprawnej są wspólnie i solidarnie działający wspólnicy spółki – i to oni muszą rozliczyć daninę. Ma to znaczenie m.in. przy umowach pożyczki zawieranych przez spółkę.
Krzysztof Kaźmierski
09.02.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Polska Agencja Nadzoru Audytowego rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną na temat znaczenia badania przez biegłych rewidentów sprawozdań finansowych. Podkreśla, że sprawozdania są źródłem informacji o sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Takie informacje służą nie tylko samej jednostce do podejmowania decyzji w zarządzaniu tą jednostką, ale także użytkownikom zewnętrznym.
Wiesława Moczydłowska
09.02.2022
Rachunkowość Finanse
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 3 mln zł kary na spółkę Neuca. - Nie ma usprawiedliwienia dla sytuacji, w której jeden z największych na rynku farmaceutycznym podmiotów nie reguluje terminowo swoich zobowiązań i finansuje własną działalność kosztem innych przedsiębiorców - tak uzasadnia swoją decyzję prezes urzędu.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.02.2022
Rynek
Istotne stało się oszacowanie przychodów i kosztów, aby podjąć decyzję, którą z form opodatkowania: ryczałt, podatek liniowy czy skalę podatkową, wybrać. W zależności od rodzaju i wielkości działalności oraz sytuacji rodzinnej podatnika różnice w kwocie podatku mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych – pisze Marek Gwóźdź z ID Advisory.
Marek Gwóźdź
09.02.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Określenie poprzez analogię do Kodeksu pracy, jednolitych norm czasu pracy, wymaganego odpoczynku oraz pracy w godzinach nadliczbowych, czy obowiązkowe sumowanie czasu pracy u różnych podmiotów przy prowadzeniu pojazdu kolejowego, to tylko niektóre rozwiązania, jakie ma przewidywać projekt ustawy o czasie pracy maszynistów.
Grażyna J. Leśniak
09.02.2022
Prawo pracy BHP
Naczelna Rada Lekarska przyjęła uchwałę w sprawie lekarzy uczestniczących w szkoleniach w roli wykładowców. Zgodnie z nią medykom nie wolno prowadzić zajęć dla osób niepracujących w zawodach medycznych, np. kosmetyczek wykonujących zabiegi upiększające. Przyczyni się do wyeliminowania nieetycznych zachowań lekarzy podważających zaufanie do zawodu – uważa NRL.
Katarzyna Redmerska
09.02.2022
Prawo gospodarcze Zawody medyczne

Od rana do wieczora - w radiu tylko polskie utwory

Prawo AI Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Sejm przesłał do konsultacji projekt ustawy, która ma promować polską muzykę. Jego autorzy posłowie PiS twierdzą, że trybunał unijny stoi na stanowisku, że polityka kulturalna może znaleźć się wśród nadrzędnych względów interesu ogólnego uzasadniających ograniczenie swobody świadczenia usług. Jednak taka regulacja godzi w nadawców prywatnych, a gustów słuchaczy nie zmieni.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2022
Prawo AI Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Miniony rok był rekordowy pod względem fuzji i przejęć przedsiębiorców. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał 300 decyzji, czyli 57 więcej niż rok wcześniej i prowadził 376 postępowań z zakresu kontroli koncentracji. Wśród wydanych rozstrzygnięć było 295 zgód na transakcje, cztery decyzje warunkowe i jeden zakaz koncentracji.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.02.2022
Rynek Prawo gospodarcze
Wydawane interpretacje podatkowe pokazują, że problem sprzedaży działek, a co za tym idzie, uznanie sprzedającego za podatnika VAT, ciągle budzi spory na linii organ-podatnik. Taki właśnie spór został rozstrzygnięty niedawnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który uchylił interpretację organu podatkowego.
Krzysztof Kaźmierski
08.02.2022
Domowe finanse VAT
Kategoryzacja szpitali oparta na wyniku operacyjnym budzi wątpliwości. Znacznie lepszym wskaźnikiem rentowności byłby wynik ze sprzedaży z działalności podstawowej. Z tym, że wszystkie placówki podlegające kategoryzacji musiałyby faktycznie wdrożyć rachunek kosztów - mówi Paweł Magdziarz, partner zarządzający w FORMEDIS Medical Management & Consulting.
Katarzyna Redmerska
08.02.2022
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Bez zgody wspólnoty mieszkaniowej restaurator czy właściciel sklepu nie ma praktycznie żadnych szans na sprzedaż alkoholu w lokalu użytkowym położonym w budynku wielorodzinnym. Nie dostanie bowiem zezwolenia, a przepisy są bardzo rygorystyczne. Odwoływanie się do sądu też nic nie pomoże. Wyrokiem nie "przymusi się" właścicieli do zmiany zdania.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.02.2022
Nieruchomości
„Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty” (Frank Zappa). Przepisy tworzą ludzie i kontekst. Wielu paraliżuje strach przed myśleniem, władzą oraz ów kontekst. Projekt nowelizacji spółek handlowych powstał pod kierownictwem ministra Sasina. Dlaczego minister aktywów państwowych określa zasady funkcjonowania spółek - zastanawia się prof. Michał Romanowski.
Michał Romanowski
08.02.2022
Rynek Spółki Prawo gospodarcze

WSA: Brytyjska spółka też może ubiegać się o pomoc na ochronę miejsc pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Koronawirus a prawo
Brytyjska spółka prawa handlowego, prowadząca działalność w Polsce w formie oddziału, zwróciła się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Organy odmówiły ze względu na zagraniczną przynależność. Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że spółka zatrudniała polskich pracowników i realizowała zobowiązania na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy.
Dorian Lesner
08.02.2022
Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Koronawirus a prawo
Rząd pracuje nad przepisami, które mają zapewnić pracownikom prawo do równoległego zatrudnienia poprzez wprowadzenie zakazu zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą oraz zakazu poddawania pracownika niekorzystnemu traktowaniu z tego tytułu. Prawnicy zauważają, że już dziś nie ma takiego zakazu.
Grażyna J. Leśniak
08.02.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
W poniedziałek Michał Wiśniewski został nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Będzie odpowiadał za gospodarkę niskoemisyjną oraz nieruchomości. Wcześniej był m.in. zastępcą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jest również członkiem rady nadzorczej Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.02.2022
Administracja publiczna

MEN wskazuje najbardziej pożądane na rynku zawody

Szkoła i uczeń Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
Automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych - te m.in. zawody MEiN uznaje za pożądane na rynku pracy.
Monika Sewastianowicz
07.02.2022
Szkoła i uczeń Małe i średnie firmy Zarządzanie oświatą
Business Centre Club skierował wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę doraźną warunków przejęcia Grupy Lotos przez Orlen oraz planowanej transakcji sprzedaży części aktywów Lotosu Saudi Aramco, koncernowi MOL i firmie Unimot. Według BCC, z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa ta transakcja nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.02.2022
Rynek Prawo gospodarcze
Mimo zapewnień operatorów oferujących internet w technologii 5G, wielu zainteresowanych klientów nie jest w stanie skorzystać z tej oferty - ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I stwierdza, że materiały marketingowe muszą rzetelnie informować o właściwościach produktu czy zasadach skorzystania z usługi, o czym firmy nie zawsze pamiętają.
Krzysztof Sobczak
07.02.2022
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Lawinowo rośnie liczba przypadków prób wyłudzenia pieniędzy od firm, które rozpoczęły proces rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowym RP. Rozsyłane są decyzje wyglądające na wiarygodne, z zastrzeżeniem, że potrzebne jest uiszczenie kilkuset euro, by dokończyć proces. W decyzji wymienia się nazwisko osoby, która faktycznie pracuje w tym urzędzie. 
Renata Krupa-Dąbrowska
07.02.2022
Rynek Prokuratura Prawo gospodarcze