E-zwolnienie dla studenta nie takie proste

Studenci często otrzymują od lekarzy zaświadczenia o chorobie, które są wystawiane na formularzach recept lub innych podobnych drukach. Nie są one rejestrowane w systemie e-zwolnień. Czy jednak te ostatnie mogą służyć jako podstawa usprawiedliwienia nieobecności na uczelni?

14.03.2019

Sędziowie, prawnicy, kuratorzy wspólnie o prawie - Dzień Edukacji Prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Symulacje rozpraw - m.in. kontynuacja procesu Wilka, wykłady, szkolenia, konkursy, dni otwarte w sądach - w całym kraju ruszają imprezy związane z Dniem Edukacji Prawnej, który przypada 15 marca. W tym roku wiele z nich poświęconych jest mowie nienawiści i mediacjom.

14.03.2019

NIK: W uzdrowiskach zamienniki zamiast naturalnej borowiny  

Opieka zdrowotna

W leczeniu uzdrowiskowym niektóre zakłady lecznicze wykorzystywały zamiast naturalnych surowców leczniczych produkty, które nimi nie były, tzw. zamienniki. Stosowano je w większości skontrolowanych zakładów w co piątym zabiegu bodźcowym. Najwyższa Izba Kontroli sygnalizuje, że problemem jest przede wszystkim brak standardów stosowania naturalnych surowców leczniczych oraz procedur wykonywania zabiegów z ich wykorzystaniem.

14.03.2019

Ostatni moment na zgłoszenie do II edycji Konkursu "Pracownik Roku"

HR

Rynek pracownika mobilizuje firmy do wzmocnienia działań, które pomogą pozyskać i zatrzymać najlepszych pracowników. Okazją do publicznego docenienia najbardziej wartościowych pracowników i podziękowania im za wkład, jaki wnoszą do organizacji, jest Konkurs „Pracownik Roku”.

14.03.2019

Ministerstwo wyjaśnia: Pełna "Emerytura plus" także dla świadczeń niższych od minimalnych

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które pobierają świadczenia niższe od minimalnej emerytury otrzymają jednorazowo 1100 zł brutto z programu "Emerytura plus" - zapewnił Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, odnosząc się do medialnych wątpliwości w tej sprawie. Dodatkowych pieniędzy nie otrzyma za to część osób, które pobierają tzw. "Matczyne emerytury".

14.03.2019

Prawnik na każdym etapie i nowe instytucje w postępowaniu wobec nieletnich

Wymiar sprawiedliwości

Wsparcie prawnika na każdym etapie postępowania, wprowadzenie ośrodków wychowawczo-adaptacyjnych, które zastąpią część "poprawczaków" i granica przejawów demoralizacji na poziomie 10 lat - to najważniejsze propozycje zmian w prawie o postępowaniu wobec nieletnich. W ocenie ekspertów zmiany są potrzebne, bo do sądów trafiają sprawy dotyczące coraz młodszych dzieci. Słaby punkt dostrzegają nie tylko w przepisach, ale też... w bezradności szkół.

14.03.2019

Sejm rozpoczął prace na Prostą Spółką Akcyjną

Nowe technologie Spółki

W środę późnym wieczorem odbyło się pierwsze czytanie tzw. projektu ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej. Kilku posłów miało krytyczne uwagi, żaden nie zgłosił wniosku o odrzucenie. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, zacznie obowiązywać 1 marca 2020 roku.

14.03.2019

Prawnicza aplikacja pomoże przy teście ósmoklasisty

Szkoła i uczeń

Rozwiązywanie testów ma sens, jeżeli uczeń wie, czego się od niego wymaga, co daje punkty. Wymagania są jednak ukryte w przepisach prawa. By ułatwić uczniom naukę, stworzyliśmy Powtórki Ósmoklasisty. Skorzystaliśmy z naszego narzędzia, które trudne prawnicze teksty zamienia na proste i zrozumiałe - mówi radca prawny Aneta Pacek-Łopalewska

14.03.2019

Bez ePlatformy rynek zamówień nie padnie

Zamówienia publiczne

Działający na rynku zamówień publicznych po raz kolejny zostali mocno zaskoczeni, i zastanawiają się, co będzie dalej. Tym razem to nie Krajowa Izba Odwoławcza, ale Minister Cyfryzacji wywołał w nich niepokój rozwiązując umowę na budowę Platformy e-Zamówienia. Tak naprawdę ta decyzja nie wpłynie na prowadzenie postępowań w formie elektronicznej. Dlaczego - pisze Anna Serpina-Forkasiewicz, prezes PortalPZP.

14.03.2019

PPK bez limitu 30-krotności

Emerytury i renty Prawo pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologi przygotowało projekt ustawy, który przewiduje, że przy składkach na PPK nie obowiązywałby limit 30-krotności. - Propozycja dotyczy zmian w opodatkowaniu, a nie można tego robić w czasie trwania roku podatkowego. Dlatego przepisy mogą trafić do Trybunału Konstytucyjnego - uważa prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek.

14.03.2019

Matryca stawek VAT coraz bliżej

VAT

Na bieżącym posiedzeniu Sejm zajmuje się nowelizacją przepisów ustawy o VAT. Mają one wprowadzić nową matrycę stawek VAT. Nowością będą także wiążące informacje stawkowe. Od czerwca tego roku będzie można pytać także o opodatkowanie świadczeń kompleksowych.

14.03.2019

Seniorzy już leżą na dostawkach, a prawdziwe problemy dopiero przed nami

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Między 2020 a 2030 r. o półtora miliona wzrośnie liczba osób w wieku 75-84 lat. W 2030 r. w Polsce będzie żyło blisko milion osób powyżej 85 lat. Niestety resort zdrowia nie ma wieloletniej strategii, jak poradzić sobie ze starzejącym się społeczeństwem. Jest za to pomysł, by w szpitalach powstały mobilne zespoły geriatryczne, które oceniałyby wszystkie starsze osoby, które trafiają do lecznic. 

14.03.2019

Wlk. Brytania: Izba Gmin przeciwko bezumownemu brexitowi

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w środę wieczorem uchwałę wyrażającą polityczny sprzeciw wobec bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Opinia parlamentu ma jedynie charakter polityczny i nie jest wiążąca prawnie.

13.03.2019

Sejm chce szybko przygotować instytucje finansowe na twardy brexit

Rynek i konsument Finanse

W środę 13 marca Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła prace nad przygotowanym przez resort finansów projektem dotyczącym zasad prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez zawarcia umowy.

13.03.2019

Reforma inspekcji weterynaryjnej prawie gotowa

Prawo gospodarcze

W ciągu kilkunastu dni projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej ma trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Minister rolnictwa zapowiada, że wprowadzi ona urzędowych lekarzy do kontroli w ubojniach. Resort rolnictwa nie chce jednak jeszcze podać szczegółów.

13.03.2019

Rząd uspokaja, że strajk nie zagrozi egzaminom

Kadry w oświacie

MEN pracuje nad tym, by egzaminy w szkołach się odbyły i zapewniam, że one odbędą się w terminie - uspokaja rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Chodzi o rozporządzenie uelastyczniające zasady wyznaczania egzaminatorów. Z kolei poseł Marek Suski przeprosił za wypowiedź dotyczącą zarobków pedagogów.

13.03.2019

MS planuje likwidację sądów apelacyjnych i powołanie sędziów pokoju

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości w kolejnym etapie reformy sądownictwa chce zlikwidować sądy apelacyjne, wprowadzić wspólny dla wszystkich sędziów urząd sędziego sądu powszechnego oraz sędziów pokoju. Pomysł konsolidacji nie jest niczym nowym, sędziowie oceniają jednak, że takie pójście na skróty doprowadzi do katastrofy. Obawiają się też czystek kadrowych.

13.03.2019

Związkowcy mogą pozyskiwać dane na potrzeby strajku

Kadry w oświacie Prawo pracy

Związkowcy mogą pozyskać dane pracowników na potrzeby przeprowadzenia referendum strajkowego. RODO im tego nie zabrania - informuje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej.

13.03.2019

Asystent medyczny ma wystawić także dokumentację medyczną

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zapowiedział, że w najbliższych dniach trafi do uzgodnień zmiana prawa dotycząca rozszerzenia uprawnień asystenta medycznego. Będzie mógł on, oprócz zwolnień lekarskich, wypełniać także dokumentację medyczną.

13.03.2019

UE ma nową listę rajów podatkowych

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Unijny wykaz rajów podatkowych został zaktualizowany. W zeszłym roku 60 krajów wyeliminowało ponad 100 szkodliwych systemów podatkowych. Teraz na czarną listę zostało wpisanych 15 państw.

13.03.2019