Ocena ryzyka także przy pracy zdalnej, ale z uwzględnieniem prywatności

Prawo pracy BHP

Czy pracodawcy powinni sporządzać ocenę ryzyka zawodowego osobno dla pracy zdalnej i dla każdego pracownika z osobna? Wzór karty przygotowany przez CIOP-PIB wskazuje, że tak. Zdaniem ekspertów, można ją sporządzić przy pracy zdalnej albo uzupełnić już posiadaną o ryzyko dotyczące pracy zdalnej. Przedsiębiorcy postulują ocenę uniwersalną dla określonych stanowisk czy rodzaju wykonywanej pracy.

07.05.2021

Katolicka szkoła może relegować ucznia za naruszanie zasad, ale nie może dyskryminować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie uczennicy relegowanej z katolickiej szkoły za udział w źle widzianej w tej placówce demonstracji. Szkoła prowadzona przez kościół ma prawo ustalić obowiązujące w niej zasady, ale nie może arbitralnie skreślać uczniów z listy. Ma to regulować statut, który jednak musi być zgodny z aktami wyższego rzędu.

07.05.2021

Sądy z wolna wracają do normalności, ale na rozprawę trzeba czekać i rok

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W sądach czuć powiew "postcovidowej" normalności. Coraz więcej sędziów i pracowników sądów jest zaszczepionych, w wielu jednostkach wracają zwykłe godziny pracy. Nadal jednak obowiązują rygory takie jak maseczki, wietrzenia sal, ograniczenia w liczbie osób postronnych. Do tego dochodzą coraz większe zaległości - w części sądów na termin - np. rozprawy rozwodowej - trzeba czekać już ponad rok.

07.05.2021

Mieszkanie w spółdzielni dalej bez księgi wieczystej

Tysiące mieszkańców spółdzielni nie mogą założyć księgi wieczystej dla swojego lokalu własnościowego i swobodnie nim dysponować, bo przysługuje im jedynie ułomny tytuł prawny. Problem jest doskonale znany rządzącym - deklarują, że chcą poprawić sytuację tych osób. Trwają prace nad przepisami w tej sprawie - niestety, proponowane rozwiązania są niewystarczające.

07.05.2021

Szczepienia w więzieniach już możliwe

Wymiar sprawiedliwości

Jednostki penitencjarne podobnie jak szpitale psychiatryczne zostały dopisane nowym rozporządzeniem w sprawie metody zapobiegania COVID-19 do miejsc, w których mogą wykonywane szczepienia. Rząd już to wcześniej zapowiadał. Przypomnijmy, od początku pandemii do 20 kwietnia pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymało 1660 osób przebywających w więzieniach i aresztach.

07.05.2021

Podatnikom coraz trudniej udowodnić należytą staranność

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Zainteresowaniem skarbówki cieszy się ostatnio weryfikacja dochowania przez podatników należytej staranności przy zawieraniu transakcji z nowymi, jak i dotychczasowymi kontrahentami. Praktyka pokazuje jednak, że rzetelność w tym zakresie coraz trudniej udowodnić. A konsekwencje są dotkliwe – fiskus odmawia w takich sytuacjach prawa do odliczenia VAT.

07.05.2021

Dziś SN odpowie, czy banki będą miały "haka" na frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

W sporach o kredyty frankowe jedną z ważniejszych kwestii jest to, jak rozliczają się strony po unieważnieniu umowy, a także czy bank ma prawo pozwać drugą stronę o zapłatę za bezumowne korzystanie z kapitału. Dziś na te pytanie ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy w siódemkowym składzie, a 11 maja - cała Izba Cywilna. To ważne, bo TSUE wskazał, że ta kwestia jest właśnie w gestii prawa krajowego

07.05.2021

Obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych z Indii czy RPA

Koronawirus

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski z Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki będą poddawane obowiązkowej kwarantannie. Będzie można ją znieść po uzyskaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. Podróżnych z innych miejsc z kwarantanny będzie zwalniać negatywny wynik testu na COVID-19, ale też szczepienie.

06.05.2021

Adwokaci nie wpuszczeni do SN - protest ORA w Warszawie

Prawnicy

Dwoje warszawskich adwokatów, wykonujących czynności zawodowe polegające na zgłoszeniu udziału przedstawicieli społecznych w postępowaniu przed Izbą Dyscyplinarną nie zostało wpuszczonych na salę sądową. Co więcej zostali spisani przez policję pod pretekstem „sprawdzenia, czy nie są osobami poszukiwanymi”. Dziekan ORA w Warszawie wystąpił w tej sprawie do I Prezes SN i komendanta głównego policji.

06.05.2021

Krytyka szczepienia to nie powód do lekarskiej dyscyplinarki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz nie może propagować postaw antyzdrowotnych czy publikować informacji o zdrowiu, które są fałszywe bądź stanowią manipulację - podlega za to odpowiedzialności zawodowej. Nie dotyczy to jednak prezentowania poglądów, niezgodnych z przeważającym stanowiskiem nauki, jeśli są oparte na rzetelnych badaniach naukowych - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

06.05.2021

Joanna Wojnarowska w globalnym kierownictwie DWF

Rynek

DWF, globalny dostawca zintegrowanych usług prawniczych i biznesowych, powołał Joannę Wojnarowską, partnera z Warszawy na stanowisko w globalnym kierownictwie firmy. Decyzja obowiązuje od 1 maja 2021 roku.

06.05.2021

NSA uchylił uchwały KRS, ale nominacje do Sądu Najwyższego ważne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone uchwały obecnej Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej Sądu Najwyższego. Nominacje sędziów pozostają jednak ważne. To finał postępowania rozpoczętego w 2018 roku, którego zakończenie czekało na odpowiedź na pytania skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE.

06.05.2021

Rząd chce dodatkowej opłaty za telewizory, laptopy i komputery

Rynek i konsument Doradca podatkowy Finanse

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa kultury, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, który przewiduje rozszerzenie opłaty reprograficznej o kolejne produkty – m.in. laptopy, komputery, tablety, telewizory. Resort już od jakiegoś czasu planował udostępnienie tego projektu, ale jak do tej pory tylko na zapewnieniach się kończyło.

06.05.2021

Rzecznik TSUE: Polski system dyscyplinarny dla sędziów sprzeczny z prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia

Polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym - stwierdził w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I zaproponował, że tak właśnie powinien orzec Trybunał. TSUE już nakazał zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN, ale ona nadal pracuje, m.in. zawieszając sędziom immunitet.

06.05.2021

Na UW powstaje punkt szczepień dla studentów i pracowników

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Uniwersytet Warszawski przystępuje do organizacji punktu szczepień w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Na szczepienie mogą zapisywać się pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, nauczyciele akademiccy, doktoranci oraz studenci. Odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej na przełomie maja i czerwca.

06.05.2021

KE: Do końca roku będą nowe leki przeciwko Covid-19

Farmacja Koronawirus

Komisja Europejska właśnie ogłosiła unijną strategię na rzecz leków przeciwko Covid-19. Zdaniem Unii oprócz szczepień musimy zrobić wszystko, aby lepiej leczyć tę chorobę. Do października mają zostać wprowadzone trzy nowe skuteczne leki. Obecnie dopuszczony jest m.in. amerykański remdesivir produkowany przez Gilead Sciences, a także lek firmy Eli Lilly będący kombinacja bamlanivimabu i etesevimabu.

06.05.2021

Ministerstwo rolnictwa zadowolone z jednej inspekcji kontrolującej żywność

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w ubiegłym roku przeprowadziła ponad 67 tysięcy kontroli, a w I kwartale tego roku już 17 300. - Zapewniam konsumentów, że znajdująca się w obrocie żywność jest bezpieczna - stwierdził wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. I zaapelował o świadome wybieranie polskich produktów,

06.05.2021

Pracodawca będzie mógł prewencyjnie badać nie tylko trzeźwość, ale i obecność innych środków

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce określić podstawy prawne umożliwiające pracodawcom wprowadzenie – pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek – prewencyjnej, wyrywkowej kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu w ich organizmach, a także określić zasady przeprowadzania takich kontroli.

06.05.2021

Prezes PAN: Reforma potrzebna, ale proces musi być transparentny

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki zapowiada zmiany w ustawie o Polskiej Akademii Nauk. Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński podkreśla, że powinny się one toczyć się transparentnie i z włączeniem jak najszerszej grupy ekspertów. Przyznał przy tym, że reforma jest potrzebna środowisku naukowemu.

06.05.2021