O informacje na temat tego, jak wygląda sytuacja kobiet na rynku pracy, wystąpiła do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej poseł Monika Rosa. W interpelacji poselskiej nr 41621 zapytała m.in. o to, czy ministerstwo planuje podjąć działania mające na celu wyrównanie płac kobiet i mężczyzn pracujących na tych samych stanowiskach i wykonujących te same obowiązki, a jeśli tak, to jakie. A także, czy są podejmowane lub planowane działania w celu wyrównania ścieżki kariery kobiet i mężczyzn. Nawiązała przy tym do opublikowanego na początku 2023 roku raportu „Kobiety, rynek pracy i równość płac”, który oparł się na badaniach Instytutu Badań Pollster przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Kongres Kobiet. - Z zawartych w nim informacji wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet w porównaniu z mężczyznami na rynku pracy – napisała poseł Monika Rosa.

Ziółkowski Michał: Zasada równości kobiet i mężczyzn >>

Warso Zuzanna: Plan równości płci – aspekty praktyczne >>>

Czytaj również: Dyrektywa unijna wymusi zmniejszenie różnic między zarobkami kobiet i mężczyzn

Aktywność zawodowa kobiet rośnie szybciej niż mężczyzn

- Dane Eurostatu wskazują, że aktywność zawodowa kobiet w Polsce rosła szybciej niż aktywność mężczyzn, a dynamika wzrostu przewyższała średnią w całej Unii Europejskiej. Korzystniej zmieniał się też wskaźnik zatrudnienia – podkreśliła już na wstępie odpowiedzi na interpelację poselską Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. I podała dane, z których wynika, że w 2022 r. wskaźnik zatrudnienia dla kobiet w wieku 15-64 lata wyniósł w Polsce 65,4 proc. (powyżej średniej w Unii Europejskiej), rok wcześniej było to 63,8 proc., a w 2015 r. jedynie 56,6 proc. - Zatem w latach 2015-2022 wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrósł w Polsce o 8,8 punktu procentowego. W tym samym czasie wartość wskaźnika wzrosła dla polskich mężczyzn o 8,1 pp., a dla kobiet w Unii Europejskiej o 5,6 pp. – podkreśliła wiceminister Schmidt.

Czytaj też: Zasada równego traktowania w zatrudnieniu - "jednakowa praca" a "praca o jednakowej wartości". Glosa do wyroku SN z dnia 18 września 2008 r., II PK 27/08 >>

Czytaj też: Zasada równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie składek i świadczeń ubezpieczeniowych. Glosa do wyroku TS z dnia 1 marca 2011 r., C-236/09 >

MRiPS twierdzi, że wraz ze wzrostem zatrudnienia, spadał poziom bezrobocia wśród kobiet. Powołując się na posiadane dane szacunkowe, resort podał, że w końcu maja 2023 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych, z tego niemal 427,8 tys. kobiet. W skali roku liczba bezrobotnych kobiet spadła o 36,3 tys. osób, czyli o 7,8 proc. W tym samym czasie liczba bezrobotnych mężczyzn spadła o 10,4 tys., czyli o 2,7 proc. Udział kobiet w ogólnej liczbie bezrobotnych w końcu maja 2023 r. wyniósł 53,2 proc. (rok wcześniej 54,6 proc.). W porównaniu do stanu z końca maja 2015 r. liczba bezrobotnych kobiet zmniejszyła się o blisko 446,5 tys., czyli o 51,1 proc.

- Według kwietniowych danych Eurostatu bezrobocie kobiet w Polsce było najniższe w UE - stopa bezrobocia kobiet w Polsce wyniosła 2,6 proc. wobec 2,8 proc. dla mężczyzn. Kobiety stanowiły większość osób biorących udział w aktywnych formach wsparcia oferowanych przez urzędy pracy. W 2022 r. udział w nich rozpoczęło 179 tys. kobiet, co stanowiło 58,2 proc. wszystkich beneficjentów - przekazała Anna Schmidt. Jednocześnie podkreślając, że dane Eurostatu wskazują również, że w ostatnich latach zmniejszył się w Polsce wyraźnie odsetek kobiet będących poza rynkiem pracy z powodu opieki nad innymi członkami rodziny. W 2020 r. z powodu obowiązków opiekuńczych nieaktywne zawodowo było 4,2 proc. kobiet w Polsce, zaś w 2022 r. już tylko 1,5 proc. (tyle samo, co średnia w UE).

Zagożdżon Marta: Koniec gender gap w Polsce? >>>

Fazlagić Jan: Płeć szefa – kobiety na stanowiskach kierowniczych >>>

 

Nowość
Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi
-20%
Nowość

Małgorzata Gersdorf, Eliza Maniewska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 71.2 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 62.3 zł


Różnice w zarobkach

Jak twierdzi MRiPS, z danych Eurostatu wynika również, że Polska ma od lat jedne z najlepszych wyników wśród krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w przemyśle, budownictwie i usługach.

- W 2021 r. luka płacowa wyniosła w Polsce 4,5 proc., znacznie mniej niż w sąsiednich krajach – w Niemczech było to 17,6 proc., w Czechach – 15 proc. Polska wyprzedza pod tym względem również wszystkie kraje skandynawskie, Holandię oraz Francję. W latach 2015-2021 luka płacowa zmniejszyła się w Polsce z 7,3 proc. do 4,5 proc. W tym czasie w Unii Europejskiej nastąpił spadek z 15,5 proc. do 12,7 proc. – czytamy w ministerialnej odpowiedzi. I dalej: - W 2022 r. kobiety stanowiły 43,4 proc. osób zajmujących stanowiska kierownicze w Polsce (w wieku 20 - 64 lata), co było drugim najwyższym wynikiem w Unii Europejskiej.

 

Sprawdź również książkę: Prawo pracy. Pytania i odpowiedzi >>


Równość płci

Jak podkreśla wiceminister Anna Schmidt, jednym z działań w ramach polityki rynku pracy w Polsce jest dbanie o równość płci. Jako przykład podaje art. 2a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którym przepisy ustawy chronią przestrzeganie zasady równego traktowania w dostępie i korzystaniu z usług rynku pracy oraz instrumentów rynku pracy bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

- Dodatkowo, szereg przepisów szczegółowych ustawy o promocji zatrudnienia nakazuje równość lub zakazuje dyskryminacji m.in. ze względu na płeć - przekonuje. I wskazuje, że ustawa o promocji zatrudnienia zawiera także przepisy karne dotyczące postępowania w przypadku naruszenia zakazów dyskryminacji. - Należy uznać, że obwiązujące na gruncie ustawy o promocji zatrudnienia regulacje w zakresie praw pro-równościowych są wystarczające i nie jest konieczne wprowadzanie zmian w tym zakresie – uważa Schmidt.

Czytaj też: Czym jest dyskryminacja w stosunkach pracy i jak jej unikać? - poradnik krok po kroku >>>