MEN: Są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli

Kadry w oświacie

Nauczyciele dostaną kolejne podwyżki jeszcze w tym roku, wygospodarowaliśmy na ten cel miliard złotych - zapowiedziała minister Anna Zalewska. Dodała, że pieniądze zasilą subwencję oświatową tak, by samorządy nie musiały wykładać dodatkowych środków na sfinansowanie wydatków. Zmiany w ustawach będą obowiązywać od września.

31.01.2019

Zmiany w Kodeksie wyborczym już uchwalone

Wybory

Sejm uchwalił w nocy ze środy na czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego. Zmiany dotyczą m.in. ograniczeń w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

31.01.2019

Emerytura Mama 4 plus - Sejm uchwalił ustawę

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sejm uchwalił ustawę, która wprowadza od 1 marca 2019 roku gwarantowaną emeryturę minimalną dla mam, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Wyjątkowo o świadczenie będą mogli ubiegać się też ojcowie.

31.01.2019

Mniej informacji o ekspercie decydującym o awansie

Zmieni się rozporządzenie określające zasady wpisywania specjalistów na listy ekspertów zasiadających w komisjach kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych. Nie będzie już potrzeby zamieszczania danych o dotychczasowej karierze eksperta. Zniknie też obowiązek wyrażania zgody.

31.01.2019

Jest projekt ustawy o nowych zasadach wynagrodzeń samorządowców

Administracja publiczna Prawo pracy

Prezydent Warszawy jest na 246 miejscu pod względem wysokości pensji wśród swoich urzędników, w Gliwicach 94 osoby zarabiają więcej niż szef, w Łodzi - 43, w Lublinie – 35. Samorządowcy chcą, żeby ich pensji nie regulowało rozporządzenie, ale w całości ustawa. Płace powinny być zależne od wielkości i położenia samorządu. Obecny system jest zły i nieuczciwy - podkreślają.

31.01.2019

Skok na tajemnicę zawodową może skończyć w TK

Ordynacja

Adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, a nawet wspomagający opracowanie i wdrożenie schematu podatkowego biegli rewidenci czy notariusze, muszą od 1 stycznia 2019 r. informować Szefa KAS o udostępnionym klientowi lub wdrożonym rozwiązaniu. I to nawet wtedy, gdy nie mają pewności, czy klient skorzysta z przygotowanego przez nich rozwiązania. Doradcy podatkowi chcą skierować sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.

31.01.2019

Nie zawsze poznamy wynagrodzenia w NBP

Finanse publiczne Prawo pracy

Po burzliwej debacie Sejm uchwalił ustawę, która ma ujawnić wysokość płac w Narodowym Banku Polskim. Zgodnie z nią, maksymalne wynagrodzenie np. dyrektorów, nie będzie mogło przekroczyć 0,6-krotności wynagrodzenia prezesa. Niestety, pozwala ona na ujawnianie średnich pensji, a nie wynagrodzeń konkretnych osób na kierowniczych stanowiskach.

31.01.2019

Nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w oparciu o poradnie

Opieka zdrowotna

Trzy poziomy ma mieć nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Opierać się ma na współpracy szkoły z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i ze specjalistami ochrony zdrowia. Zmiany w psychiatrii dla dzieci i młodzieży są pilnie potrzebne, bo sytuacja jest tragiczna. Są jednak wątpliwości czy poradnie, które już teraz są przepełnione, będą w stanie wziąć na siebie dodatkowe zadania.

31.01.2019

MEN: Dzieci chodzą na sztuki, zwłaszcza patriotyczne

Posłowie pytają MEN, jak dba o to, by uczniowie mogli brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Resort edukacji zapewnia, że program uwzględnia takie kwestie. Przykładem są m.in. wycieczki patriotyczne i zwiedzanie obiektów sakralnych.

31.01.2019

Ekspresowe tempo prac nad ustawą o płacach w NBP

Prawo pracy Finanse

Zaledwie w ciągu dwóch dni Sejm uchwalił ustawę regulującej zasady wynagradzania pracowników NBP. W debacie sejmowej pojawiły się jednak zarzuty niezgodności z prawem unijnym i niekonstytucyjności. Negatywną stanowisko opublikował też Europejski Bank Centralny. Narodowy Bank Polski obawia się też utraty pracowników po wprowadzeniu nowych przepisów.

30.01.2019

Ustawa mająca przyśpieszyć budowę sieci 5G jeszcze poprawiana

Prawo gospodarcze

Do dalszych prac komisji trafił po drugim czytaniu trafi projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, który ma służyć m.in. uporządkowaniu pasm i przyspieszyć budowę sieci 5G w Polsce. Posłowie zgłosili do niego pięć poprawek, w tym mające wzmocnić niezależność Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

30.01.2019

Kolejny etap rozmów o podwyżkach dla nauczycieli

Kadry w oświacie

W czwartek w MEN odbędzie się kolejny etap negocjacji ws. podwyżek dla nauczycieli. Związkowcy chcą, by pensje pedagogów wzrosły o 1000 zł. MEN deklaruje pójście na pewne ustępstwa, ale nie zamierza na razie spełnić postulatów.

30.01.2019

Uniwersytet Jagielloński wybrał radę uczelni

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie powołał pierwszą radę uczelni. Kadencja rady potrwa do końca przyszłego roku. Konieczność powoływania rad uczelni wynika z przepisów obowiązującego od początku roku akademickiego Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

30.01.2019

Minister deklaruje wzmocnienie pozycji szefa URE

Administracja publiczna

Proponowana nowelizacja ustawy ws. cen energii elektrycznej zagwarantuje pełną niezależność regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - zapowiada Ministerstwo Energii. I podkreśla, że w tej sprawie w pełni zgadza się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jednak, na czym ma polegać zwiększenie niezależności urzędu.

30.01.2019

Zmieni się nadzór nad rewidentami, firmy czeka wzrost kosztów

Rachunkowość

Ministerstwo Finansów chce, aby jeszcze w tym półroczu ograniczyć rolę samorządu biegłych rewidentów. Nowy urząd nadzoru ma całkowicie zmienić rynek audytu w Polsce. Zdaniem organizacji biznesowych, instytucje publiczne nie powinny poszerzać swoich kompetencji. Reforma może spowodować także wzrost kosztów dla firm.

30.01.2019

SN: Troje sędziów kandyduje na prezesa Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Małgorzata Bednarek, Jan Majchrowski i Tomasz Przesławski zostali wskazani przez zgromadzenie sędziów Izby Dyscyplinarnej jako kandydaci na prezesa tej Izby. Wyboru prezesa dokona prezydent.

30.01.2019

Nie ma zagrożeń wdrożenia e-dowodu od 4 marca

Administracja publiczna

Projekt e-dowód jest na etapie ostatnich testów, urzędnicy w gminach mają zapewnione wsparcie techniczne i informacyjne. - Nie widzimy obecnie zagrożeń, żeby nie rozpocząć wydawania dokumentów zgodnie z planem – mówi wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

30.01.2019