Organizatorem konkursu jest Wolters Kluwer Polska, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Prawo.pl. Przypomnijmy: w konkursie Rising Stars - Prawnicy Liderzy jutra biorą udział zarówno prawnicy pracujący w kancelariach, jak i w firmach, oraz innych podmiotach (np. w samorządzie terytorialnym czy organizacjach pozarządowych). Kapituła bierze pod uwagę m.in. działalność pro bono, dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa oraz osiągnięcia naukowe i innowacyjność.

– Od kilku lat dostrzegam, że coraz więcej prawników angażuje się społecznie, np. w sprawie pomocy Ukrainie, uchodźcom czy dbając o prawa kobiet. To ważne, że w dobie nowych technologii i wszechobecnej cyfryzacji, prawnicy nie zapominają o drugim człowieku – mówi Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Czytaj: Rising Stars - Prawnicy Liderzy jutra wybierani już po raz dwunasty>>

Jeszcze miesiąc na zgłoszenia

Zgłoszenia kandydatów są zbierane online i można je przesyłać do 12 września br. do godz. 23:59. Zwycięzców konkursu poznamy w czasie uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie.

Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła konkursu wyłoni najpierw 35 nominowanych do nagrody. Następnie jury wybierze spośród nich 10 laureatów, którzy otrzymają tytuły „Rising Stars – Prawnicy Liderzy jutra 2023”. Jury konkursu zastrzega sobie prawo przyznania 5 nagród specjalnych spośród zgłoszonych kandydatów.

Co roku wśród laureatów nagrody są prawniczki i prawnicy o różnorodnych specjalizacjach, często unikatowych z nastawieniem na potrzeby klienta, z szerokimi umiejętnościami związanymi ze stosowaniem nowych technologii, kompleksowym, często potwierdzonym także na zagranicznych uczelniach, wykształceniem. 

Bardzo ważna jest również działalność społeczna. Zajmują się różnymi obszarami prawa, począwszy od prawa cywilnego, poprzez wspieranie biznesu, prawo medyczne, farmaceutyczne, własność intelektualną, prawa autorskie, prawo karne czy prawo migracyjne.

W ubiegłym roku na podium znaleźli się dr Judyta Latymowicz, adwokat (I miejsce), Olga Dobrowolska z Centrum Białoruskiej Solidarności (II miejsce) oraz dr Tomasz Gawliczek, radca prawny i rzecznik patentowy (III miejsce).

 

Po prostu trzeba wziąć udział w konkursie

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podkreśla, że Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra to konkurs, który w wielu przypadkach otwiera szerzej drzwi przed prawnikami, którzy już przecież zdążyli osiągnąć bardzo dużo. 

- To jest też dobry sposób żeby promować osoby zaangażowane, które potrafią łączyć swoje specjalizacje prawnicze z innymi umiejętnościami. Ten konkurs już na stałe wpisał się w co roczny kalendarz świata prawniczego, z moich obserwacji wynika, że ta nagroda z roku na rok ma coraz większe znaczenie, zwłaszcza dla tych, którzy są w finałowej 10., czy dostają wyróżnienia - mówi. - Śledząc losy laureatów z lat poprzednich, i to na  wielu polach, mogę powiedzieć, że cieszy mnie to, jak się rozwijają - w kontekście zawodowym i samorządowym. Po prostu trzeba wziąć w tym udział - podsumowuje prezes.

Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych podkreśla, że Konkurs Rising Stars Liderzy jutra 2023 premiuje młodych prawników, którzy wyróżniają się nie tylko wiedzą, ale też kreatywnością, zaangażowaniem w sprawy społeczne oraz otwartością na potrzeby klienta. - To bardzo ważne w kontekście budowania zaufania społecznego do przedstawicieli zawodów prawniczych oraz do samego prawa. Jest to też doskonała okazja do promocji zawodów i usług prawniczych - zaznacza.

- Zachęcam młodych prawników do przyjęcia wyzwania. Zdobycie tak prestiżowego wyróżnienia może być dla nich prawdziwym wiatrem w żagle, motywacją do dalszej pracy, a także szansą na budowanie własnej marki, co w konsekwencji ma ogromny wpływ na rozwój kariery zawodowej - podkreśla.

Dodaje, że wybór laureatów to zawsze wyzwanie dla jury, szczególnie kiedy w szranki stają utalentowani młodzi ludzie. - Jednak ta trudność napawa optymizmem i dumą, że w swoich prawniczych szeregach mamy tak wyjątkowe osoby - zaznacza.  

 

Wiatr w żagle  

 Także sami laureaci poprzednich edycji podkreślają, że to wyróżnienie było dla nich dużą motywacją. Przykładowo, na 15 laureatów z 2017 roku, dziewięcioro awansowało, w tym cztery osoby zostały partnerami i to w dużych kancelariach. Wielu też zakłada własne kancelarie, robi karierę naukową. Dr Judyta Latymowicz, adwokatka, współzałożycielka i partnerka w kancelarii Legally.Smart Latymowicz, Liżewski, Rozbicka-Cieślinska, Tkaczyk, Kancelaria Adwokatów I Radców Prawnych Spółka Partnerska, kierująca praktyką azjatycką i India Desk, podkreśla, że konkurs Rising Stars jest wspaniałą inicjatywą, która daje prawnikom zwłaszcza niszowych specjalizacji (choć oczywiście nie tylko), możliwość zweryfikowania potencjału obranej ścieżki zawodowej oraz poddania swojej pracy ocenie środowiska. 

- Zazwyczaj sami oceniamy siebie najbardziej surowo, często myśląc, że wciąż robimy niewystarczająco dużo. Dlatego też wygrana w ubiegłorocznej edycji konkursu jest dla mnie szczególnie ważna - zauważenie mojej pracy, docenienie jej przez Komisję, dało mi wiatr w żagle. Nagroda z pewnością utwierdziła mnie w przekonaniu, że wybrana droga zawodowa była właściwa. Dodatkowo pozwoliła zyskać na rynku większą rozpoznawalność mojej specjalizacji w ramach India Desk oraz praktyki Asia Desk, którą przez ostatni rok udało mi się znacząco rozwinąć - mówi. 

I dodaje, że dzięki nagrodzie, ugruntowała również swoją pozycję wśród partnerów azjatyckich (kancelarii oraz klientów), co przełożyło się m.in. na realizację w pierwszej połowie roku kilku projektów w Indiach i Bangladeszu, o których myślała od dłuższego czasu.  - W tym roku startuję również z nowymi studiami podyplomowymi dotyczącymi Biznesu w Azji. Rozwija się także moja działalność na rzecz wsparcia przedsiębiorczości kobiet w ramach Fundacji Wicci Poland-India, jak również jestem zaangażowana w szereg innych inicjatyw, zapoczątkowanych dzięki wygranej w konkursie - podsumowuje.