Dziesięć nagród głównych i pięć nagród specjalnych wręczono podczas gali Rising Stars, która odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Naszymi gośćmi byli nie tylko młodzi prawnicy, ale też m.in. dr Marcin Romanowski - wiceminister sprawiedliwości, Mariusz Haładyj - prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, sędziowie Sądu Najwyższego i stowarzyszeń sędziowskich, prezesi samorządów prawniczych, partnerzy zarządzający kancelariami, przedstawiciele przedsiębiorców, fundacji i organizacji społecznych. Gościem specjalnym gali był prof. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor słynnego "Kwantechizmu czyli klatki dla ludzi", który jest też artystą: fotografem, kompozytorem, twórcą filmowym. Wygłosił wykład "Fizyka prawa oraz prawa fizyki", który wzbudził ogromne zainteresowanie naszych gości.
Galę poprzedziły dwie debaty "Tech4Law Law4Tech" - o tym jak i czy nowe technologie pomagają prawnikom.

Galę, podobnie jak w ostatnich latach, prowadzili: Ewa Usowicz - dyrektor Działu Serwisów Informacyjnych Wolters Kluwer Polska, szefowa Prawo.pl i Marcin Zręda - dyrektor Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw WK. 

Konkurs Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra jest organizowany przez Wolters Kluwer Polska, patronuje mu Prawo.pl. Nagradzani są w nim młodzi prawnicy, przed 35. rokiem życia, za ich osiągnięcia, umiejętność łączenia kariery zawodowej z pracą naukową, innowacyjność (w tym znajomość nowych technologii), działalność pro bono, a także dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa.

Czytaj w LEX: Imagine - rola prawa i prawników w integracji europejskiej >>>

Czytaj w LEX: Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >>>

Wśród nagrodzonych są również: Anna Wilińska-Zelek (4. miejsce), adwokat związana z kancelarią FILIPIAK BABICZ Legal sp.k., Vladyslav Semerynskyi (5. miejsce), aplikant radcowski z kancelarii Squire Patton Boggs Krześniak sp.k., Paulina Rzeszut (6. miejsce), adwokat prowadząca indywidualną kancelarię adwokacką w Chorzowie;  Maria Szczepańska (7. miejsce),adwokat, counsel w kancelarii Rymarz, Zdort, Gasiński, Her i Wspólnicy sp.k., Anna Matsiyeuskaya (8. miejsce), pracująca w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr sp.k., Michał König (9. miejsce), adwokat i partner oraz szef praktyki sporów gospodarczych w kancelarii Kochański&Partners oraz Artur Tim (10. miejsce) założyciel i partner generalny w TaxTech Advisory - Viktualienmarkt 8 München, TaxTech Academy oraz SicherInPolen.de / Usługi oraz Produkty.  

Z kolei nagrodami specjalnymi wyróżnieni zostali: Kaja Grześków, radca prawny, LLM., in-house lawyer świadcząca pomoc prawną dla spółki Uninova sp. z o.o., Adrian Janus, radca prawny, dyrektor Działu Prawnego i Zarządzania Zgodnością Grupy Scanmed S.A., Jacek Olejarz, adwokat, założyciel kancelarii, której prace ogniskują się na pomocy NGO (kancelaria adwokacka Legalden Jacek Olejarz), Andrzej Pałys, doktor nauk prawnych, Tax Technology Expert, Executive Director w IT9 i Katarzyna Szczudlik, adwokat, partner w kancelarii SSW Pragmatic Solutions, kieruje praktykami Fintech i Ochrony Danych Osobowych, współkieruje praktyką TMT. Nagrody specjalne są równorzędne.

Czytaj też: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >>>

Czytaj w LEX: Barszcz Tomasz - O pięknie w pracy prawnika >>>

Czytaj: Konkurs Rising Stars - znamy nominowanych>>

Potwierdzenie, że wybór ścieżki zawodowej był słuszny

Laureatka pierwszego miejsca dr Judyta Latymowicz podkreślała, że nie spodziewała się tego wyróżnienia.

- Jest to dla mnie potwierdzenie, że ta specjalizacja, którą obrałam, a która nie jest typowym kierunkiem specjalizacyjnym dla prawników, była słuszną decyzją. Podzielę się z Państwem prywatą - ostatni czas był dla mnie bardzo trudny więc bardzo się cieszę, że dostałam to wyróżnienie, bo to dla mnie ogromna motywacja. Potwierdza, że ten założony plan i specjalizacja, którą sobie wybrałam to słuszna decyzja - mówiła. 
Pozdrowiła też "swoją najwierniejszą fankę" czyli babcię. 

Niełatwo było wyłonić zwycięzców, mocna konkurencja 

W skład Kapituły Konkursu Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra wchodzą: Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (przewodnicząca tegorocznej Kapituły), Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej, Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, Marcin Radwan-Rohrenschef, członek Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych, Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.  

Członkowie Kapituły podkreślali, że w tym roku trudno było wyłonić zwycięzców.

Zwracaliśmy uwagę na pogłębianie wiedzy i osiągnięcia zawodowe, ale równie dużą wagę przykładaliśmy do działalności pro bono i na rzecz dobra wspólnego. Na szczęście jest bardzo wielu młodych prawników, którzy potrafią te dwa światy świetnie połączyć – mówi Danuta Przywara, przewodnicząca Kapituły.

Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska mówił o zainteresowaniu, jakie budzi konkurs. - Od samego początku roku dostajemy maile i pytania, kiedy konkurs się odbędzie, a gdy kończymy przyjmowanie zgłoszeń -  pytania, czy jeszcze można zgłosićkandydatów.  To ważne również dlatego, że budzimy zainteresowanie młodymi prawnikami, przed którymi stoi kariera. To, że na naszych galach pojawiają się przedstawiciele kancelarii prawnych, jest na to dowodem  - mówił.

Zobacz w LEX: Narzędzia marketingu prawnika w internecie - jak dać się zauważyć? >>>

Czytaj w LEX: "Sędzia z telewizji". Rozmowa z sędzią Anną Marią Wesołowską >>>

Prezes WK dodał, że coraz częściej prawników, oprócz kancelarii, zgłaszają do konkursu fundacje, organizacje pozarządowe i uniwersytety, a także firmy. W tym roku m.in. Luxmed i Legia Warszawa. - Jeśli jesteśmy przy Legii i piłce, to ze 139 kandydatów zgłoszonych w naszym konkursie, 14 wymieniło wśród pasji piłkę nożną, w tym jedna kobieta - wskazywał prezes. Zaznaczył, że wszyscy kandydaci i laureaci są też bardzo mocno zainteresowani nowymi technologiami i lepiej niż starsze pokolenia, potrafią godzić życie zawodowe z prywatnym. Włodzimierz Albin mówił tez o tym, że zgłoszenia kandydatur odzwierciedlają to, co dzieje się w Polsce i na świecie. Wielu młodych prawników zaangażowało się w obronę praw kobiet i pomoc Ukrainie.
- Chwała Ukrainie, która walczy za wolną Europę i wolną Polskę - dodał. 

Zobacz w LEX: Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku >>>

Czytaj w LEX: Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >>>

O tym, że konkurencja w konkursie była silna, mówią też prezesi samorządów.
- W tym konkursie wszyscy wyróżnieni są wygrani – mimo że mamy listę rankingową, tak naprawdę każdy powinien być dumny ze swoich sukcesów i osiągnięć i czuć się doceniony. Czytanie zgłoszeń było dla mnie jak zawsze czystą przyjemnością – jeśli mamy tak wspaniałe pokolenie młodych prawników, możemy czuć się spokojniejsi o przyszłość - mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Podkreśla, że w tegorocznym konkursie mocno wybija się zaangażowanie społeczne młodych prawników. - Co oczywiście wynika ze szczególnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i z wojny w Ukrainie. Bardzo doceniam tego typu działalność społeczną, obecnie wydaje się ona bardziej potrzebna niż kiedykolwiek, natomiast bardzo mocno chcę również podkreślić moje wsparcie i uznanie dla tych, którzy zostali nagrodzeni za wybitną działalność w biznesie. To obszar kluczowy dla radców prawnych, w dużej mierze przez nich właśnie tworzony i cieszę się, że właśnie w sferze biznesowej mamy tak wyróżniających się, młodych specjalistów - dodaje. 

- Możemy zaobserwować wśród laureatów prawników specjalizujących się w wąskich dziedzinach, ale nie tylko.  To co mnie osobiście cieszy, to że laureaci patrzą szerzej, nie tylko w ramach swoich praktyk zawodowych, ale ich zaangażowanie odkrywa wrażliwość na sprawy ważne społecznie - mówi Przemysław Rosati prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. I dodaje, że "to przede wszystkim kształtujący się na naszych oczach liderzy branży prawniczej". - Już ukształtowani zawodowo. Łączący kompetencje kilku zakresów praktyk prawniczych. Zorientowani nie tylko na pracę zawodową, ale patrzący szerzej na świat, w tym pamiętający o społecznej odpowiedzialności i roli prawników - wskazuje.  

Czytaj: Wielka trójka rządzi u prawników - nowe technologie, klient i ochrona informacji >>

Czytaj w LEX: Oprogramowanie w modelu SaaS – co prawnik wiedzieć powinien? >>>

Czytaj w LEX: Wiedza prawników o psychologii zeznań świadków >>>

 

 

Od unikalnych specjalizacji po... mediacje

Tegoroczni laureaci wyróżniają się specjalizacjami, często unikatowymi, nastawieniem na potrzeby klienta, umiejętnościami związanymi ze stosowaniem nowych technologii, kompleksowym, często potwierdzonym także na zagranicznych uczelniach, wykształceniem i działalnością społeczną. Zajmują się różnymi obszarami prawa, począwszy od prawa cywilnego, poprzez wspieranie biznesu, prawo medyczne, farmaceutyczne, własność intelektualną, prawa autorskie i prawo migracyjne. Co ważne, w tej grupie są też prawniczki i prawnicy, którym bliskie są pozasądowe formy rozwiązywania sporów w tym mediacja.  

Cieszy mnie, że młodzi prawnicy doceniają mediację, dostrzegają w niej zalety, zachęcają swoich klientów do korzystania z niej. Coraz więcej prawników posiada szeroką wiedzę z zakresu mediacji, uczęszcza na mediacyjne kursy, szkolenia, warsztaty sporządzania ugód. Pełnomocnik, który wie czym jest mediacja, jak wygląda jej przebieg i jakie płyną z niej korzyści, jest wsparciem zarówno dla mediatora, jak i klienta. Budowanie pozytywnego wizerunku mediacji, wsparcie ze strony środowiska prawniczego, korzystanie z niej, kiedy charakter sprawy na to pozwala, sprawia że o mediacji wiedzą już nie tylko osoby, których życie zawodowe związane jest z prawem - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. 

I dodaje: Już Antoine de Saint-Exupéry mówił, że najlepszą pracą na świecie jest jednanie ludzi. Takiej pracy życzę wszystkim prawnikom, zarówno tym początkującym, jak i bardziej doświadczonym.

Sprawdź książki przydatne prawnikowi:

 


Nagroda, która wiele zmienia 

- Ten konkurs dodaje młodym prawnikom skrzydeł - mówiła podczas gali Ewa Usowicz - szefowa Prawo.pl. - Obserwujemy kariery naszych laureatów - są imponujące. Wielu z nich zostało partnerami w kancelariach, albo założyło własne firmy prawnicze, weszło w skład zarządów spółek czy pracuje za granicą dla najbardziej znanych firm, jak choćby Cartier.
Podobnie patrzą na Rising Stars laureaci z ubiegłych lat. - To jest bez wątpienia ogromne wyróżnienie, które jest równocześnie dla nas kierunkowskazem, potwierdzeniem, że decyzje, które podjęliśmy - a mówię nie tylko o sobie, ale o wszystkich wyróżnionych, czy to w edycji ubiegłorocznej, czy jeszcze wcześniejszych - były na tyle dobre, że klienci, współpracownicy, przełożeni docenili naszą wartość - mówi adwokat Grzegorz Kukowka (Dentons), który jest też rzecznikiem prasowym Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, laureat I nagrody w 2021 r. - Nasze wybory czasami są nieoczywiste bo zajmujemy często bardzo wąskimi dziedzinami prawa - dodaje. I wskazuje, że nagroda była dla niego ogromną dawką motywacji, wiatrem w żagle, który jest młodym prawnikom potrzebny, bo wykonują pracę wymagającą olbrzymiej determinacji i chęci.  

Dr Aleksandra Krawczyk, adwokat, partner w Eco Legal (laureatka I nagrody w 2020 r.) podkreśla, że w jej życiu zawodowym nagroda Rising Stars zmieniła bardzo dużo. - Otworzyła mi wiele nowych drzwi, dzięki niej udało mi się m.in. w bardzo ciekawej formie opublikować moją pracę doktorską w wydawnictwie Wolters Kluwer. Poza tym nawiązałam współpracę z różnymi środowiskami, w tym o charakterze akademickim, ale też taką, która pozwala mi się realizować pro bono. Dodatkowo zdecydowałam o tym, żeby dalszą karierę realizować bardziej „na swoim”, w ramach kancelarii, którą prowadzę z przyjaciółmi i znajomymi ze studiów, a nie w ramach kancelarii korporacyjnej. Po niemal roku od zrealizowania tej decyzji mogę ją sobie tylko chwalić. Cieszę się z dużo większej swobody, zwłaszcza co do tzw. work life balance, jednocześnie nadal realizuję ciekawe projekty dla interesujących klientów, rozwijam również swoją „działkę” prawa restrukturyzacyjnego - dodaje.

Pytana o samych laureatów nie ma wątpliwości, że nowe technologie, działalność na międzynarodowych rynkach i wsłuchiwanie się w klienta i jego potrzeby, czyli cechy, którymi się charakteryzują, to sposób na utrzymanie się na rynku i konkurencje. - Najlepszym przykładem jest nasza kancelaria ECO LEGAL – skupiamy się na klientach z branży gospodarki odpadami i tym klientom oferujemy wszechstronne wsparcie prawne. Każde z nas ma własną wąską specjalizację, jednocześnie mamy szeroką wiedzę na temat potrzeb naszych klientów, dzięki czemu świadczymy im kompleksowe wsparcie. Konkurencja na rynku usług prawnych jest duża, ale wciąż można znaleźć tam dla siebie miejsce, o ile człowiek czymś się wyróżnia. Specjalizacja może mieć naprawdę przeróżny charakter, można skupiać się na danej dziedzinie prawa, ale też na określonej gałęzi gospodarki, klientach z danego kraju posługujących się określonym językiem, można też skupić się na pracy w zakresie tworzenia nowych rozwiązań legaltechowych dla innych prawników - podsumowuje.

Marcin Zręda - dyrektor Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw wskazywał, że w konkursie coraz częściej wygrywają też prawnicy z małych kancelarii, a nie tylko największych, warszawskich. - Zachęcamy Państwa do zgłaszania młodych talentów, bez względu na to, gdzie pracują. Warto pójść za przykładem tych mniejszych kancelarii, jak Żyglicka i Wspólnicy czy Kubas Kos Gałkowski - każda z nich ma już po trzech finalistów, a kancelaria Pietrzak Sidor i Wspólnicy - aż pięciu! - przypominał.

Lista "Wschodzących Gwiazd" prawniczych 2022 r. 

1. Judyta Latymowicz ma 35 lat, jest adwokatką, współzałożycielką i partnerką w kancelarii LEGALLY.SMART LATYMOWICZ, LIŻEWSKI, ROZBICKA-CIEŚLINSKA, TKACZYK, KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA PARTNERSKA. Kieruje praktyką azjatycką i India Desk. Jest też doktorem nauk humanistycznych (specjalizacja to Azja Południowa/Indie, Bangladesz), przewodniczącą polskiego oddziału indyjskiego stowarzyszenia prawników Indian National Association of Legal Professionals (INALP), wyłączną doradczynią w zakresie polskiego prawa gospodarczego w ramach międzynarodowej organizacji IR Global, przewodnicząca Rady Fundacji Wicci Poland-India. To także wykładowczyni i trenerka specjalizującą się w kulturze biznesowej Indii i Bangladeszu oraz autorka programów wspierających przedsiębiorców planujących lub prowadzących biznes w Azji.

Judyta Latymowicz

Jej specjalizacja to prawo dla biznesu – cywilne, gospodarcze i handlowe, ze szczególnym uwzględnieniem prawa umów. Świadczy bieżącą obsługę korporacyjną - łącząc wiedzę akademicką z praktyką adwokacką, pracuje nad projektami międzynarodowymi, w tym koordynuje transakcje z udziałem stron z różnych systemów prawnych i jurysdykcji. W swojej praktyce - co podkreślają jej współpracownicy - świadczy kompleksowe, bieżące doradztwo prawne zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych klientów, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce i Azji. Ma przy tym kompleksowe przygotowanie merytoryczne, jest m.in. absolwentką studiów doktoranckich na orientalistyce na Wydziale Orientalistycznym UW i Europejskiej Akademii Dyplomacji ze specjalizacją: służba zagraniczna. Pracę zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz wspierania kobiet. Mowa o Fundacji Wicci Poland-India, której Rady jest przewodniczącą. Cel to działania na rzecz rozwoju kobiecej przedsiębiorczości.

Prowadzi też dwa blogi prawnicze: o prawie indyjskim www.prawowindiach.pl, oraz bloga w języku angielskim (lawinpoland) skierowanego do przedsiębiorców zagranicznych/cudzoziemców. Prywatnie jest pasjonatką podróży i języków obcych - hobbystycznie tłumaczy literaturę bengalską. Miłośniczka psów.

2. Olga Dobrowolska ma 30 lat i jest dyrektorem Departamentu Pomocy Prawnej „Centrum Białoruskiej Solidarności”, działa też w Fundacji „Prospect’’ (TM iSANS - International Strategic Action Network for Security). Specjalizuje się w prawie migracyjnym a doświadczenie zdobywała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej oraz CASE – Center for Social and Economic Research. W jej zainteresowaniu są m.in. aspekty prawne zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Przez trzy lata uczestniczyła w posiedzeniach Rady d.s. Modelu Integracji Cudzoziemców na Mazowszu przy Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Prowadzi też szkolenia, przygotowuje raporty i liczne publikacje z zakresu prawa imigracyjnego. Dodatkowo współpracuje z Polskim Forum Migracyjnym – jako prawniczka oraz z Instytutem Spraw Publicznych- jako badaczka.

Olga Dobrowolska

Specjalizuje się w gwarancjach procesowych cudzoziemców w postępowaniach przed organami administracji publicznej w Polsce. W 2022 roku dołączyła do grupy roboczej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych do spraw obywateli Białorusi. Wypracowano możliwość uzyskiwania wiz humanitarnych na terenie Polski oraz zezwoleń pobytowych na podstawie takich wiz. Zresztą już na studiach, w Klinice Prawa Uniwersytetu Warszawskiego świadczyła nieodpłatną pomoc prawną na rzecz migrantów oraz uchodźców z różnych krajów świata.

Od 2020 roku we współpracy z biurem Sviatlany Tikhanouskiej oraz byłymi śledczymi z Białorusi uczestniczy w działaniach związanych z przygotowaniem materiałów spraw w zakresie międzynarodowej odpowiedzialności karnej, tzw. uniwersalnej jurysdykcji. Olga Dobrowolska prowadziła również cykl szkoleń dla ukraińskich prawników zmuszonych do opuszczenia Ukrainy w związku w wojną, przygotowując ich do otwarcia Centrum Wsparcia Prawnego i Zawodowego przy ambasadzie Ukrainy, gdzie obecnie świadczą nieodpłatną pomoc prawną. Angażuje się w sprawy uzyskania ochrony międzynarodowej oraz azylu politycznego przez osoby uznane przez reżim Białorusi za terrorystów. Jak również w postępowania ekstradycyjne wobec obywateli Białorusi wszczynane na podstawie czerwonych not Interpolu.

3. Tomasz Gawliczek ma 34 lata, jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym, starszym prawnikiem w JWP Rzecznicy Patentowi Dorota Rzążewska spółka komandytowa. Jak sam podkreśla, jego przygoda z prawem własności intelektualnej rozpoczęła się w 2012 r., kiedy po ukończeniu studiów prawniczych rozpoczął studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kolejnych latach specjalizował się IP, m.in. pracując w kancelarii JWP. W tej dziedzinie wspierał takie podmioty jak: PROMATIC (gaming), Domator24 (fotele gamingowe), INTER-VION (akcesoria kosmetyczne) czy CodeTwo (software). Łączy to z dużym doświadczeniem dydaktyczno-szkoleniowym. Przez kilka lat prowadził zajęcia dla studentów prawa i administracji na WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach stacjonarnych studiów doktoranckich nauk prawnych. Pracował także jako wykładowca w Wyższej Szkole Prawa im. H. Chodkowskiej we Wrocławiu.

Tomasz Gawliczek

Za swoje największe osiągnięcie zawodowe uważa wygraną w sporze o unieważnienie wzoru wspólnotowego nr RCD 001723677-0001, który toczył się przed Sądem UE - przesądzono wówczas nie tylko o racji jego klienta, ale rozstrzygnięto też istotną z perspektywy całego prawa UE kwestię wykorzystania materiałów pochodzących z Internetu, jako dowodów w sprawach o unieważnienie zarejestrowanych wzorów. Ważna jest dla niego dewiza Henry’ego Forda: „Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej”. Z klientami pracuje więc w sposób projektowy.

Sukcesy zawodowe łączy z działalnością samorządową i pro bono. W październiku 2021 r. został wybrany przez Krajowy Zjazd Rzeczników Patentowych w skład Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego, w którym pełni funkcję wiceprzewodniczącego. Pełnił funkcję koordynatora projektu Street Law realizowanego we wrocławskich zakładach karnych a od 2017 r. angażuje się w prace Fundacji JWP Masz pomysł Masz patent Masz zysk, zwłaszcza w realizowany przez nią projekt „Rzecznicy Talentów”. W wolnym czasie najchętniej sięga po dobrą literaturę i planuje podróże. Jest również miłośnikiem muzyki poważnej, szczycąc się posiadaniem złotej karty melomana NFM.

4. Anna Wilińska-Zelek ma 35 lat, jest adwokatką związaną z kancelarią FILIPIAK BABICZ Legal sp.k., pracuje również na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Wyższej Szkole Bankowej. Dwukrotnie znalazła się w gronie nominowanych w konkursie „Rising Stars” (w latach 2018 i 2020), jest laureatką ogólnopolskich konkursów - Konkursu Arbitrażowego Lewiatan z zakresu międzynarodowego prawa gospodarczego i Konkursu IP Challenge. Była też finalistką Konstytucyjnego Turnieju Sądowego. Aktualnie jest w toku przewodu doktorskiego z nauk prawnych (life sciences) na Uniwersytecie SWPS. Zresztą od lat aktywnie łączy działalność zawodową, naukową, dydaktyczną i społeczną.

Anna Wilińska-Zelek

Specjalizuje się w prawie mediów, własności intelektualnej, nowych technologiach i przepisach dotyczących nieuczciwej konkurencji. W ramach współpracy z Kancelarią Filipiak Babicz Legal sp.k. buduje zespół IP, IT i TMT. Jest też cenioną w środowisku medioznawczynią. Za swoją rozprawę doktorską dostała dwie prestiżowe nagrody – od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską z dziedziny mediów elektronicznych oraz od Związku Przedsiębiorstw Finansowych oraz Akademii Leona Koźmińskiego w ramach Konkursu „Verba Veritatis” na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu w kategorii prace doktorskie i habilitacyjne. Zawodowo od wielu lat angażuje się w medialne i precedensowe sprawy o naruszenie dóbr osobistych osób fizycznych i prawnych, prowadzone przeciwko największym wydawcom – mamy nadzieję, że tu się z panią mecenas nie spotkamy. Zawierała ugody w kluczowych sporach związanych z naruszeniem dóbr osobistych (dot. wydawnictw o Auschwitz i reportaży dziennikarzy śledczych). Prowadzi też bloga „Nowe media_i technologie”.

Aktywnie angażuje się w działalność społeczną. Od 2018 r. wspiera Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Z sukcesem podejmowała działania przeciwko nowelizacjom ustaw ograniczających prawa reprodukcyjne kobiet. Aktualnie jest jednym z kluczowych pełnomocników wspierających pro bono osoby korzystające z metod zapłodnienia pozaustrojowego i ich dzieci, pokrzywdzonych podręcznikiem „Historia i teraźniejszość 1945-1979”. Zajmowała się też przygotowywaniem opinii amicus curiae do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Friedrich oraz w sprawie skarg dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. W wolnym czasie to fanka gier komputerowych w tym „Heroes of Might and Magic” i „Wiedźmin III”, uwielbiająca nietuzinkowe projekty. Jak choćby spontaniczny udział w wykopaliskach archeologicznych w Nicei.

5. Vladyslav Semerynskyi ma 25 lat, jest aplikantem radcowskim, pracuje w kancelarii Squire Patton Boggs Krześniak sp.k. Pochodzi z Charkowa, skąd w 2015 r. przeniósł się do Polski. Ukończył z wyróżnieniem studia prawnicze na WPiA Uczelni Łazarskiego, a w 2019 r. również studia na Uniwersytecie w Salzburgu. Po szczeblach kariery piął się poprzez kancelarie: MKZ Partnerzy, Affre i Wspólnicy, DZP, Schoenherr, a od czerwca 2022 roku pracuje w międzynarodowym zespole zajmującym się arbitrażem w Squire Patton Boggs w departamencie International Dispute Resolution. W 2020 roku z sukcesem występował w największym konkursie prawniczym Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court. Jest też m.in. współautorem książki „Odpowiedzialność za wady w kontraktach budowlanych”, która zostanie opublikowana w listopadzie 2022 roku przez wydawnictwo Wolters Kluwer.

Vladyslav Semerynskyi

Zawodowo doradza przedsiębiorcom i podmiotom publicznym przy największych sporach infrastrukturalnych w kraju, w tym w sporach dotyczącym budowy stadionu, mostów, rozdzielni elektrycznych i innych projektach liniowych.

Równie ważna jest jego działalność społeczna. Jest założycielem akcji humanitarnej „Konwój Życia”, która pomaga uchodźcom z Ukrainy, ludności cywilnej w Ukrainie oraz Siłom Zbrojnym Ukrainy. Pomaga też w legalizacji pobytu oraz pracy w Polsce obywatelom Ukrainy. W 2022 roku, wspólnie z Ministerstwem Kultury Ukrainy zorganizował koncerty charytatywne Narodowego Baletu Ukrainy Virsky, które odbyły się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz NCK w Krakowie. W ramach tych koncertów zostały zebrane środki dla ludności cywilnej w Ukrainie. Prowadzi również pro bono sprawy dla polskich fundacji.

Chodź działalność prawnicza pochłania znaczną część jego czasu, realizuje też swoje pasje. Laureat jest jednym z założycieli nowoczesnego konceptu jubilerskiego pod nazwą Loyly’s - do produkcji biżuterii – jako jedyny jubiler w Polsce – wykorzystuje wyłącznie diamenty stworzone przez człowieka. Jest też zawodnikiem drużyny III ligi polskiej w piłce siatkowej w składzie drużyny UKS Herkules Sulejówek.

6. Paulina Rzeszut ma 34 lata, jest adwokatką, a od 2016 r. prowadzi indywidualną Kancelarię Adwokacką w Chorzowie. Zresztą Śląsk jest główny miejscem jej działalności zawodowej. Ukończyła dwa kierunki studiów podyplomowych: Prawo Medyczne i Bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz LegalTech i nowe technologie w branży prawniczej na SWPS w Warszawie. Zajmuje się głównie sprawami cywilnymi, medycznymi, z zakresu prawa budowlanego, ale też karnymi i rodzinnymi. Posiada wiedzę na temat zastosowania nowych technologii zarówno w branży prawniczej, jak i w życiu codziennym, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii związanych z e-zdrowiem i telemedycyną. Obowiązki zawodowe łączy z szeroką i dużą aktywnością w ramach samorządu zawodowego - Izbowego oraz NRA. Wymienić trzeba choćby to, że jest najmłodszą członkinią ORA w Katowicach, wicedyrektorem Instytutu LegalTech przy NRA, kieruje też Centrum Mediacyjnym przy Izbie Adwokackiej w Katowicach i jest członkinią Rady Konsultacyjnej Centrum Mediacji NRA. Współpracuje też z Komisją Szkolenia Aplikantów Adwokackich i Doskonalenia Zawodowego oraz z Komisją Doskonalenia Zawodowego przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Paulina Rzeszut

Aplikantów szkoli z mediacji, arbitrażu, internetowych sposobów rozwiązywania sporów. Jest też współautorką książki „Mediacja w praktyce pełnomocnika i mediatora” wydaną w 2021 r. przez Wolters Kluwer. Mocno angażuje się też w działalność społeczną. Promuje mediacje, jest zaangażowana w akcję Tydzień Mediacji, którą organizuje co roku Ministerstwo Sprawiedliwości. A dla wykluczonych cyfrowo koordynowała w Izbie Adwokackiej w Katowicach akcje dotyczące wprowadzenie przez sądy obowiązku e-doręczeń oraz konieczności posiadania przez fachowego pełnomocnika konta na Portalu Informacyjnym Sądów Powszechnych. Akcja była skierowana w szczególności do osób starszych wykonujących zawód adwokata.

W wolnym czasie lubi czytać książki, szczególnie literaturę czeską i biografie. Interesuje się amerykańską polityką i projektowaniem wnętrz. Jest fanką szkoły projektowania Bauhaus, a zatem połączenia prostoty rzemiosła i sztuk pięknych - łączenia myśli i wykonawstwa.

7. Maria Szczepańska ma 34 lata, jest adwokatem, od marca pracuje jako counsel w kancelarii Rymarz, Zdort, Gasiński, Her i Wspólnicy sp.k., w departamencie rozwiązywania sporów. Zajmuje się sprawami karnymi, cywilnymi oraz gospodarczymi. Specjalizuje się a sprawach przestępczości białych kołnierzyków - od trzech lat znajduje się wśród prawników rekomendowanych w tej dziedzinie w rankingu prawniczym The Legal 500.

Maria Szczepańska

Broniła byłych członków zarządu i rady nadzorczej spółki giełdowej, była też obrońcą w jednym z wątków tzw. afery GetBack oraz w trzech wątkach tzw. afery korupcyjnej dotyczącej byłego senatora RP Stanisława Koguta. Ma doświadczenie w sprawach dotyczących Europejskiego Nakazu Aresztowania, w czym pomaga jej znajomość języków obcych. Jej umiejętności poparte są kompleksowym przygotowaniem merytorycznym. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wraz z kursem prawa europejskiego i francuskiego. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe z prawa karnego skarbowego i gospodarczego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jestem też członkiem European Criminal Bar Association, European

Fraud and Compliance Lawyers oraz Komisji ds. współpracy z zagranicą przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Znajduje również czas na działalność pro bono. Reprezentuje aktywistów walczących o prawa kobiet - m.in. w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. wyłączającego jedną z przesłanej legalnej aborcji. Pomagała też fundacji Auschwitz-Birkenau w zakresie procedur AML i fundacji „Nie Lękajcie się”. Jest zaangażowana w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. W wolnym czasie lubi układać klocki Lego, ćwiczyć jogę, jest fanką Gwiezdnych Wojen i Harry’ego Pottera. Jej dewizą jest to, że nie ma rzeczy niemożliwych.

8. Anna Matsiyeuskaya ma 30 lat, pracuje w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr sp.k., gdzie realizuje projekty z zakresu Private and Public M&A i jest koordynatorką Secondment Project dla prawniczek z Ukrainy, odbywających staż w WKB. Studia magisterskie ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, z dyplomem summa cum laude i oceną celującą, a obecnie jest doktorantką na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Prawa Handlowego - finalizuje swoją pracę doktorską pod tytułem „Reprezentacja i prowadzenie spraw spółki partnerskiej przez partnerów lub jej zarząd”.

Jest też współautorką i realizuje wniosek grantowy „Quo Vadis prawo spółek? Nowoczesne instytucje prawa spółek kapitałowych przez pryzmat regulacji prostej spółki akcyjnej” w Narodowym Centrum Nauki. Specjalizuje się w obsłudze transakcji fuzji i przejęć, głównie w sektorach IT, biotechnologii oraz produkcyjnym. A w WKB jest również osobą odpowiedzialną za projekty relokacyjne z rynków wschodnich do Polski czyli doradza przedsiębiorcom ze Wschodu w zakresie rozpoczęcia oraz prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Szczególne miejsce w jej życiu zajmuje działalność charytatywna oraz wspomaganie NGOsów. Razem z Janą Shostak (laureatką Paszportów Polityki 2022), po rozpoczęciu protestów na Białorusi w 2020r. stworzyła inicjatywę „Partyzantka”, składającą się z wolontariuszy zaangażowanych w pomoc represjonowanym Białorusinom. Współpracuje z ponad 10 organizacjami białoruskimi na rzecz pomocy uchodźcom, przede wszystkim w zakresie pomocy prawnej. W latach 2021-2022 pro bono zajmowała się sprawą pięciorga niepełnoletnich dzieci - obywateli Białorusi. Chodziło o udzielenie im ochrony międzynarodowej oraz pomoc w ustanowieniu pieczy zastępczej - dwójkę z nich wywiozła z Białorusi babcia, gdyż oboje rodzice są więźniami politycznymi, skazanymi na 5,5 roku pozbawienia wolności. Od 2017r. współprowadzi Effectus Papilionis Foundation jako Koordynator Zarządzająca - fundacja pomaga utalentowanej naukowo młodzieży wiejskiej z biednych rodzin w zdobyciu stypendium oraz mentora, dopasowanego do profilu ucznia - celem jest wyrównanie szans w dostępie do prestiżowych studiów

Jest również śpiewaczką operową, występowała na deskach Opery w Starej Zagorze (Bułgaria) oraz Copernicus Center w Chicago, Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

9. Michał König ma 33 lata, jest adwokatem i partnerem oraz szefem praktyki sporów gospodarczych w kancelarii Kochański&Partners. Reprezentuje wiodące polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa w wielomilionowych, złożonych sporach gospodarczych, w tym międzynarodowych: sądowych, arbitrażowych i przed instytucjami Unii Europejskiej. Reprezentuje klientów z wielu branż i sektorów gospodarki, w tym z branży energetycznej, FMCG, finansowej, nieruchomościowej, farmaceutycznej, sektora lotniczego, budowlanego i przemysłowego. Na swoim koncie ma m.in. reprezentowanie Polskich Linii Lotniczych „LOT” przed TSUE w sporze z Lufthansą i EasyJet, dotyczącym koncentracji i pomocy publicznej udzielonej Air Berlin.  Wraz ze swoim zespołem są prekursorami na polskim rynku prawniczym w oferowaniu klientom zewnętrznego finansowania sporów (third-party funding).

Jego atrybutem jest kompleksowe wykształcenie. Ukończył m.in. studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskał dyplom z wyróżnieniem za ukończenie dwuletniej Szkoły Prawa Brytyjskiego i Europejskiego współorganizowanej przez UW i University of Cambridge. Posiada też uprawnienia Stanu Nowy Jork (attorney and counselor at law), a od 2019 r. jestem nieprzerwanie rekomendowanym prawnikiem rankingu Legal500 z zakresu Dispute Resolution. Spełnia się też w działalności samorządowej - od 2019 r. pełniąc funkcję zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.

Duże znaczenie ma dla niego działalność społeczna - od wielu lat wspiera studentów UW w przygotowaniach do międzynarodowych konkursów prawniczych zarówno jako trener i arbiter konkursowy oraz służąc wsparciem merytorycznym. Uczestniczył również w Programie pomocy prawnej dla uchodźców z Ukrainy i aktywnie wspiera inicjatywę Wolne Sądy. Jego pasjami są narciarstwo i żeglarstwo. Zasiada w zarządzie Warszawskiego Okręgowego Związku Narciarskiego oraz Wydziale Sędziowskim PZN. Jest instruktorem narciarstwa i Mistrzem Polski Adwokatury w Narciarstwie. A jego marzeniem jest przepłynięcie... Atlantyku.

10. Artur Tim   właśnie skończył  30 lat, a już jest założycielem i partnerem generalnym w TaxTech Advisory - Viktualienmarkt 8 München, TaxTech Academy oraz SicherInPolen.de. Jest doradcą podatkowym, doradcą restrukturyzacyjnym, prawnikiem niemieckim, data scientist i naukowcem. A także współpracował jako senior Tax Manager w FlixMobility GmbH w Monachium. Na swoim koncie ma m.in. prowadzenie szkoleń dla prawie 200 urzędników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i prawie 30 konferencji na całym świecie oraz ponad 80 publikacji. Stworzył butikową kancelarię obsługującą niemieckie podmioty na rynku polskim z terytorium Niemiec - w czym pomaga mu wpis na listę prawników Sądu Rejonowego w Monachium.

Artur Tim

W swoim CV ma też wiele osiągnięć naukowych - m.in. ponad roczny staż naukowy w Instytucie Maxa Plancka dla Prawa Podatkowego i Finansów Publicznych w Monachium, Stypendium NAWA (program im. Iwanowskiej) oraz Towarzystwa Maxa Plancka. Otrzymał nagrodę Naukową Rektora UŁ dla doktorantów (I stopnia) w zakresie nauk społecznych, zajął pierwsze miejsce wśród doktorantów Wydziałów: Prawa i Administracji, Ekonomiczno-Socjologicznego, Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Zarządzania (XII 2019). Jest też Laureatem grantu Narodowego Centrum Nauki Preludium, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe (dla doktorantów) i wyróżnienie za szczególną działalność na rzecz i dla dobra Uniwersytetu Łódzkiego. W jego działalności - jak sam podkreśla - istotne jest budowanie mostów pomiędzy międzynarodowym prawem podatkowym, sztuczną inteligencją, przetwarzaniem języka naturalnego, architekturą systemów ERP oraz lokalnymi legislacjami podatkowymi. Jego osiągnięcia to również: trenowanie modeli sztucznej inteligencji oraz budowanie sztucznych sieci neuronowych w Centrum Badań i Innowacji BMW w Monachium w celu rozwiązania najbardziej istotnych problemów dla przedsiębiorstwa (Grupy BMW - marek BMW, Mini, Rollce Royce) i stworzenie Business Model w zakresie FinTech dla Santander Bank USA w ramach Summer Fellowship na Georgeotwn University w Waszyngtonie.

Działa w samorządzie - był członkiem Zarządu Krajowej Izby Doradców Podatkowych Oddziału Łódzkiego w czasie kadencji 2018-2022, wspiera Polską Akademię Nauk - jest członkiem Komisji Nauk Kosmicznych i też współpracownikiem Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją na Wydziale Zarządzania UŁ . Jest pasjonatem poznawania nowych kultur, ludzi, języków (w tym programowania) i systemów prawnych.

Nagrody specjalne:

1. Kaja Grześków ma 34 lata. Jest radcą prawnym, LLM. Jako in-house lawyer świadczy pomoc prawną dla spółki Uninova sp. z o.o. (Grupa Avenium Investments). Ukończyła zarówno prawo, jak i administrację. Swoją wiedzę poszerzała także na uczelniach zagranicznych.

Kaja Grześków

Posiada rzadką na rynku wiedzę komparatystyczną w zakresie systemów common oraz civil law, co pozwala jej na skuteczne wsparcie zarządów spółek zagranicznych.

Świadczyła pomoc prawną różnym podmiotom - posiada bardzo wszechstronne doświadczenie zawodowe. Jest specjalistką w zakresie prawa IP/IT.

Przez kilka lat stale angażowała się w świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, również w ramach programu „Dobry Start w zasięgu ręki”, którego celem jest pomoc repatriantom z terenów byłego ZSRR. Program pomagał rocznie ok. 100 - 200 Polakom, bądź ich potomkom, którzy na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych i politycznych, nie mogli się w Polsce nigdy osiedlić.

Jest pasjonatką architektury, urbanistyki oraz designu. Chętnie spędza czas aktywnie - jeżdżąc na nartach i uprawiając fitness.

2. Adrian Janus to 32-letni radca prawny, stale związany z branżą medyczną. Pracuje jako dyrektor Działu Prawnego i Zarządzania Zgodnością Grupy Scanmed S.A. Realizuje się naukowo, przygotowując publikacje z zakresu prawa medycznego, prowadzi również zajęcia jako wykładowca w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

Adrian Janus

Był czynnie zaangażowany w przygotowanie Grupy Scanmed do procesu sprzedaży i koordynował proces prawny due diligence na potrzeby nabycia akcji Scanmed S.A. przez fundusz Abris Capital Partners. Była to jedna z największych transakcji 2021 roku. W swojej pracy chętnie wykorzystuje nowe technologie.

Jest stypendystą projektu „Liderzy Ochrony Zdrowia” Fundacji im. Lesława Pagi – potem w pandemii doradzał Fundacji pro bono.

Bardzo aktywnie realizuje się pro bono w ramach działań Fundacji MY Pacjenci. W czasie wolnym gra na gitarze i czyta książki.

3. Jacek Olejarz to 32-letni adwokat, dla którego szczególnie ważne są działania nakierowane na pomoc prawną dla NGO-sów. Założył kancelarię, której prace ogniskują się właśnie na pomocy NGO (Kancelaria adwokacka Legalden Jacek Olejarz).

Jacek Olejarz

Wraz ze współpracownikami wprowadził do Polski wiele międzynarodowych organizacji pozarządowych takich jak np. Norwegian Refugee Council, Plan International czy INTERSOS. Wszystkie organizacje obsługuje do dziś. Wiele największych osiągnięć zawodowych pomocowych łączy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Od samego początku współpracy odpowiadał za organizację prawną Finałów, Festiwali Pol’and’Rock oraz wszystkich akcji Fundacji.

Prowadzi kanał na Youtube „O prawie prostym językiem – Legalden”. Dba o edukację prawną społeczeństwa. Interesują go gry strategiczne i czytanie książek.

4. Andrzej Pałys to 34-letni doradca podatkowy, doktor nauk prawnych, Tax Technology Expert, Executive Director w IT9. Jest praktykiem prawa podatkowego i jednocześnie jako jeden z niewielu ekspertów w Polsce łączy kwestie prawne z technologicznymi, budując aplikacje prawne i podatkowe - np. doradza w zakresie podatkowej lokalizacji systemów ERP i bierze aktywny udział w procesach legislacyjnych dotyczących digitalizacji prawa podatkowego.

Andrzej Pałys

Obecnie jest adiunktem w Katedrze Prawnych Problemów Administracji na wydziale Zarzadzania Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem Centrum Oceny Skutków Regulacji Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem w Polskim Instytucie Myśli Gospodarczej, ekspertem w butiku LegalTech IT9 oraz wiceprzewodniczącym rady nadzorczej dwóch podmiotów z branży medycznej. W 2021 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską „System nadzoru horyzontalnego w świetle ekonomicznej analizy prawa” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu w Łodzi i zebrał fantastyczne recenzje. W zakresie pracy zawodowej, w ramach współpracy z IT9 Andrzej prowadzi także rozmowy z platformą NGO.pl w zakresie przeprowadzenia nieodpłatnych szkoleń z Krajowego Systemu e-Faktur dla zainteresowanych stowarzyszeń i fundacji.

Jest adiunktem na UW, wykładowcą na SGH i ALK. Lubi pracować ze studentami. Interesuje się m.in. operą, łucznictwem sportowym i wirtualną rzeczywistością.

 


5. Katarzyna Szczudlik to 34-letnia adwokatka z wszechstronnym doświadczeniem zawodowym, CIPP/E, CIPM. Obecnie jest partnerką i szefową praktyk Fintech, Ochrony Danych Osobowych oraz współkieruje praktyką TMT w SSW Pragmatic Solutions.

Katarzyna Szczudlik

Dba o zapewnienie parytetów - zbudowała 10-osobowy zespół (złożony po równo z kobiet i mężczyzn), który zajmuje się wyłącznie prawem nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem doradztwa dla sektora bankowości i finansów, w którym tradycyjnie przeważają mężczyźni. Jest znaną i cenioną ekspertką, prelegentką od nowych technologii, szczególnie w obszarze NewTech co potwierdzają zdobywane wyróżnienia w rankingach. Ukończyła studia doktoranckie z zakresu prawa własności intelektualnej w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, kończy rozprawę doktorską w bardzo ciekawym obszarze dot. pojęcia autora i utworu w świetle rozwoju algorytmów uczenia maszynowego, w szczególności sieci neuronowych. Chętnie występuje na krajowych i zagranicznych konferencjach. Przygotowuje też publikacje naukowe.

Szczególnie zabiega o promowanie kobiet w różnych inicjatywach. Bardzo aktywnie angażuje się w działania pro bono. Doradzała zagranicznym podmiotom w szczególności, aby tworzyć wsparcie dla Ukraińców, których wojna zmusiła do ucieczki z kraju.

Jest aktywnym nurkiem – posiada licencję Advances Open Water Diver.