- To kompromisowa ustawa, odchudzona w porównaniu do poprzedniej wersji. Mnóstwo biurokratycznych przepisów usunięto, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, bo zwiększa szanse na to, że podmioty lecznicze będą w stanie - także biorąc aspekty finansowe - ją realizować - zauważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.  Zrezygnowano chociażby z pomysłu, aby autoryzacji podlegały wszystkie podmioty lecznicze, które mają umowę z NFZ na realizację świadczeń.  

Prezydent podpisał ustawę o jakości w opiece zdrowotnej>>


Od kiedy obowiązują przepisy o autoryzacji?

Autoryzacja będzie dotyczyła tylko szpitali. Otrzyma ją szpital, który ma wewnętrzny system zarządzania jakością (o nim piszemy niżej), a także realizuje świadczenia, zgodnie z wymogami dotyczącymi:

  • miejsca udzielania świadczeń,
  • personelu,
  •  wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną.

Autoryzację będzie wydawał na pięć lat (lub jej odmawiał, lub ją cofał) prezes NFZ w drodze decyzji administracyjnej. Także prezes NFZ określi harmonogram składania wniosków o autoryzację i opublikuje go w  Biuletynie Informacji Publicznej NFZ.  Maciej Łokaj, radca prawny, partner w Gardens Tax & Legal, zauważa, że wnioski o wydanie autoryzacji będą mogły być składane po upływie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o jakości. -  Przepis (art. 6) ma zastosowanie do umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych po dniu wejścia w życie ustawy - dodaje.

Czytaj w LEX: Zasady współpracy w placówce opieki medycznej w celu zapewnienia jakości >

 

 

Wewnętrzny system zarządzania jakością - od kiedy?

Ustawa mówi ogólnie o "wewnętrznym systemie" w celu zapobieżenia zdarzeń niepożądanych. Składają się na niego zasady, procedury, metody oraz opis stanowisk pracy. Celem jest zapobieganie występowaniu zdarzeń niepożądanych. Obowiązek wprowadzenia takiego systemu będzie dotyczył podmiotów, które udzielają świadczeń finansowanych na podstawie umowy z NFZ. Maciej Łokaj wyjaśnia, że zgodnie z ustawą taki podmiot leczniczy będzie zobowiązany do utworzenia wewnętrznego systemu do 30 czerwca 2024 r. (art. 61). Co ważne, szpital nie otrzyma autoryzacji, jeśli nie będzie miał systemu zarządzania jakością.

Czytaj w LEX: Dostosowanie szpitala do standardów akredytacyjnych - przykłady dobrych praktyk >

 

Akredytacja - kiedy przepisy wejdą w życie?

Nieco bardziej skomplikowane są przepisy określające terminy wejścia w życie przepisów dotyczących akredytacji. Ma ona potwierdzać spełnianie przez podmiot wykonujący działalność leczniczą standardów akredytacyjnych. Zgodnie z ustawą udziela jej minister zdrowia na okres czterech lat w formie certyfikatu po uzyskaniu rekomendacji Rady Akredytacyjnej. Maciej Łokaj zaznacza, że 1 stycznia 2024 roku straci moc ustawa o akredytacji w ochronie zdrowia.
- Jednak certyfikaty akredytacyjne wydane na podstawie tej ustawy zachowają ważność przez okres, na jaki zostały wydane. Wnioski o udzielenie  akredytacji złożone w trybie poprzedniej ustawy i nierozpatrzone do dnia 1 stycznia 2024 r. będą rozpatrywane na zasadach dotychczasowych - mówi radca prawny.

Dodaje, że również od 1 stycznia 2024 r. będzie można wystąpić o udzielenie akredytacji do ministra  zdrowia według nowej ustawy, z tym dniem bowiem wejdzie w życie większość przepisów dotyczących procedury udzielania akredytacji.

Jednak podmioty, które złożyły wniosek o akredytację na podstawie poprzedniej ustawy, będą mogły go wycofać w terminie do 1 marca 2024 r., a w przypadku, gdy procedura oceniająca wniosku nie rozpoczęła się, zostanie im zwrócona opłata - wyjaśnia.-  W razie wycofania wniosku podmiot wykonujący działalność leczniczą będzie mógł złożyć wniosek o akredytację zgodnie z nową ustawą, dotyczący tego samego rodzaju działalności leczniczej albo zakresu świadczeń, w terminie do 1 kwietnia 2024 r. i wniosek ten będzie rozpatrywany przed wnioskami o akredytację, złożonymi po raz pierwszy według nowej ustawy - mówi Maciej Łokaj.

Wnioski o akredytację i inne związane z akredytacją pisma będą mogły być składane za pośrednictwem Systemu Monitorowania Wniosków o Udzielenie Akredytacji w postaci elektronicznej dopiero po 24 miesiącach od ogłoszenia ustawy.

Czytaj w LEX: 

Kontrola zarządcza w szpitalu - cele i zarządzanie ryzykiem >

Jakość w szpitalach – przykłady dobrych praktyk i korzyści z nich wynikające >>>

Projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu prawa ochrony zdrowia >