Najpóźniej do końca września ma być wiadomo, kiedy będzie można składać wnioski o wypożyczenie nowoczesnych technologii wspomagających w ramach programu PFRON. 

Centralna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących dla osób z niepełnosprawnościami ma działać w ramach programu PFRON „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”. Program został zatwierdzony przez Radę Nadzorczą na początku tego roku. Nad powstaniem wypożyczalni czuwa Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Koordynatorem operacyjnym jest Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS).

 

Będzie 17 ośrodków wsparcia i testów

Zgodnie z założeniami programu zadania związane z usługami doradztwa i instruktażu w zakresie oferowanych w wypożyczalni technologii wspomagających realizował będzie PFRON działając poprzez Centra Informacyjno–Doradcze (CIDON) funkcjonujące przy każdym wojewódzkim oddziale PFRON oraz Ośrodki Wsparcia i Testów (OWiT).

Fundusz podpisał już umowy z podmiotami, które będą świadczyć doradztwo.

- PFRON podpisał umowy z 17 podmiotami na wykonywanie zadań ośrodków wsparcia i testów. Podmioty te zapewnią możliwość skorzystania przez osoby z niepełnosprawnością z profesjonalnej usługi doradczej i instruktażu w zakresie doboru technologii wspomagającej oferowanej przez wypożyczalnię przed podpisaniem umowy najmu – informuje nas  PFRON. Dodaje, że OWiT, dzięki środkom z Funduszu, będą dysponowały technologiami identycznymi lub bardzo podobnymi do oferowanych przez wypożyczalnię.

Czytaj także na Prawo.pl: Za sprzęt medyczny z centralnej wypożyczalni trzeba będzie jednak zapłacić

Najważniejszy jest dobór wyrobu medycznego

Profesjonalne doradztwo w zakresie odpowiedniego doboru wyrobów medycznych ma podstawowe znaczenie. – Najważniejsze, podkreślam raz jeszcze – najważniejsze jest dopasowanie wyrobu medycznego. Jest ich tylko w Polsce 300 tys. Dla porównania leków jest 16 tys. – mówi Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Jak zauważa, właśnie ze względu na ogromną różnorodność wyrobów sklepy medyczne często specjalizują się w doborze określonego rodzaju sprzętu. - Jeśli lekarz wypisze zlecenie na gorset i zostanie on źle dobrany, może bardziej zaszkodzić pacjentowi, niż mu pomóc. Podobnie jest z każdym innym wyrobem medycznym np. protezą, ortezą itd. Wyroby medyczne muszą być dopasowywane przez profesjonalistów, którzy mają doświadczenie i zweryfikowane kompetencje – podkreśla.

Czytaj też: Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >>>

Potrzebne doświadczenie w doborze sprzętu medycznego

Równocześnie zwraca uwagę, że pozyskanie takich profesjonalistów w krótkim czasie jest bardzo trudne.

Arkadiusz Grądkowski podkreśla, że POLMED weryfikuje kompetencje pracowników sklepów medycznych, ale też przeszkoliła dotąd w zakresie doboru wyrobów medycznych kilka tysięcy osób.

Czytaj także na Prawo.pl: Jest drogi sprzęt i przepisy, ale na wypożyczalnię trzeba zaczekać

– Zazwyczaj trwa kilka lat, nim pracownik zdobędzie pełne kompetencje i doświadczenie w doborze sprzętu medycznego. Dlatego zastanawiam się, jak w tak krótkim czasie OWiT-y mogą pozyskać takich specjalistów. Zwraca też uwagę, że lista zakupionego sprzętu przez RARS dalej nie jest znana opinii publicznej, więc pytaniem otwartym pozostaje, czy pracownicy OWiT-ów wiedzą już, jaki sprzęt będzie w wypożyczalni.

– Jest także pytanie o to, czy w wypożyczalni będzie sprzęt duży czy mały, są przecież sprzęty ciężkie, zajmujące wiele miejsca. Czy pracownicy OWiT-ów są przygotowywani do przeprowadzenia z pacjentem wywiadu także pod tym względem, czy będzie gdzie wypożyczony sprzęt postawić, czy będzie w stanie zrobić to sama osoba wypożyczająca, bo przecież może niedowidzieć, albo mieć niepełnosprawność, która mu to uniemożliwi – zwraca uwagę prezes POLMED.

Zaznacza, że wierzy w dobre intencje programu i PFRON, ale równocześnie bardzo krytycznie podchodzi do organizacji samej wypożyczalni. Rzeczywiście od samego początku ta kwestia wzbudzała wiele kontrowersji, o czym pisaliśmy na Prawo.pl.

Czytaj w LEX: Ulga rehabilitacyjna na przykładach >>>

Do końca września będzie wiadomo, kiedy można wnioskować o sprzęt

Jak informuje nas PFRON, obecnie trwają ostateczne ustalenia w sprawie szczegółowych zasad współpracy pomiędzy PFRON a RARS w zakresie organizacji wypożyczalni.

Opracowano schematy postępowań w zakresie doboru, dostosowania i skonfigurowania technologii wspomagających dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. W fazie produkcji i testów są systemy informatyczne, które umożliwią sprawną wymianę informacji pomiędzy PFRON a RARS, a także pozwolą w prosty sposób aplikować o wybraną technologię, zgodną z oczekiwaniami zainteresowanych osób – zaznacza PFRON.

Jak dodaje, Fundusz przewiduje, że dokładny termin rozpoczęcia możliwości składania wniosków o wypożyczenie technologii wspomagających zostanie ustalony przed końcem bieżącego kwartału.

Czytaj także na Prawo.pl: Tajny sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami za 200 mln zł

Kto skorzysta z centralnej wypożyczalni nowoczesnych technologii

Z wypożyczenia nowoczesnych technologii asystujących będą mogły skorzystać dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub posiadający równoważne orzeczenie. Wypożyczyć sprzęt będzie można pod warunkiem nie korzystania w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku z dofinansowania PFRON lub NFZ na zakup podobnego sprzęt. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy uzyskany dotąd sprzęt w momencie składania wniosku nie spełnia swoich funkcji lub uległ zniszczeniu, zużyciu lub został utracony z przyczyn niezależnych od osoby. 

Czytaj w LEX: Forma „rozpatrzenia wniosku” o udzielenie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - LINIA ORZECZNICZA >>>

Jak złożyć wniosek o wypożyczenie sprzętu

Proces składania wniosków do funduszu o wypożyczenie technologii wspomagającej będzie się odbywał poprzez złożenie formularza elektronicznego w systemie SOW lub osobiście z pomocą asystenta lub pracownika Centrum Informacyjno-Doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) w każdym oddziale PFRON w Polsce.

Pracownik CIDON poinformuje poprzez system SOW o rozpatrzeniu wniosku. Wypożyczający będzie mógł skorzystać z doradztwa i instruktażu w zakresie doboru technologii wspomagającej w Ośrodku Wsparcia i Testów (OWiT). Pracownik wypożyczalni umówi się z korzystającym z wypożyczenia, aby skonfigurować i dostosować sprzęt do jego potrzeb, w miejscu wskazanym przez wypożyczającego lub nie dalej niż 20 km od miejsca jego zamieszkania. Wtedy zawierana będzie też umowa na rok z możliwością przedłużenia, w której będzie wskazana kaucja za wypożyczenie. RARS zapewni usługi wynajmu, dostawy, serwisu, dostosowania i skonfigurowania oraz instruktażu obsługi oferowanych technologii wspomagających.

Program został zmieniony uchwałą nr 13/2023 Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z 23 czerwca 2023 r. Zgodnie z nową wersją programu nie będzie opłaty rocznej, a kaucja zwrotna w stałej wysokości 2 proc. wartości sprzętu. Po zakończeniu obowiązywania umowy kaucja będzie zwracana wypożyczającemu.

Czytaj w LEX: Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – komentarz praktyczny >>>