Urzędników KNF zatrzymano, ale prokuratura aresztu nie chce

Prokuratura postanowiła widowiskowo zatrzymać byłego szefa i kilku urzędników KNF, następnie ogłosiła wobec nich poważne zarzuty, ale nie występuje do sądu o ich tymczasowe aresztowanie. Wobec b. przewodniczącego KNF Andrzeja J. i jego współpracowników zastosowano poręczenia majątkowe i dozory policyjne.

07.12.2018

Raport o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży trafił do premiera

Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Dziecka przekazał premierowi raport Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC pt. „Child and Adolescent Mental Health in Europe” oraz oficjalne oświadczenie członków ENOC w tej sprawie. Raport zawiera analizę bieżącej sytuacji w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży w Europie oraz wskazuje na najważniejsze problemy.

07.12.2018

Sędziowie z Krakowa też nie zaopiniują kandydatów 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wstrzymujemy się z opiniowaniem kandydatów do objęcia urzędu sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie, do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych m.in. przez Sąd Najwyższy, przez sądy powszechne oraz przez NSA - oświadczyli sędziowie apelacji krakowskiej. I domówili zaopiniowania kandydatów do SA.

07.12.2018

MF zapowiada niski deficyt i uproszczenie przepisów o VAT

Ordynacja Finanse publiczne VAT

Stabilne finanse publiczne i poprawa ściągalności podatków – to główne osiągnięcia Ministerstwa Finansów w ciągu ostatnich trzech lat. Priorytetem resortu mają być wysoki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie. Przygotowywany jest także kolejny pakiet ułatwień w VAT.

07.12.2018

Kolejne zarzuty dla pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dopuszczanie się prania brudnych pieniędzy poprzez zawieranie nieprawdziwych umów cywilnoprawnych z firmami, które przywłaszczały pieniądze Sądu Apelacyjnego w Krakowie - usłyszała kolejna grupa pracowników tego sądu.

07.12.2018

Czech: Mniej niż 10 leków zagrożonych dostępem od stycznia

Farmacja

- Żadnych leków nie zabraknie od 1 stycznia. Mamy zrobioną listę leków, które nie mają swoich odpowiedników i firmy nie złożyły wniosku na przedłużenie refundacji, ale takich leków jest kilka, mniej niż dziesięć – podkreśla Marcin Czech, wiceminister zdrowia i dodaje, że w tej chwili kontaktują się z konsultantami krajowymi, czy można je zastąpić innymi lekami.

07.12.2018

Prokuratura zarzuca byłym szefom KNF szkody w SKOK Wołomin

Prawo karne

Działali na szkodę interesu publicznego dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld złotych oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln złotych - taki zarzut prokuratura stawia zatrzymanym wczoraj byłemu szefowi i urzednikom Komisji Nadzoru Finansowego.

07.12.2018

Gersdorf: KRS powinna poczekać na opinie o kandydatach na sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Stwierdzenie Krajowej Rady Sądownictwa, że w procesie nominacyjnym sędziów do sądów powszechnych nie potrzebuje opinii zgromadzeń, uderza w samorządność sędziów - ocenia I prezes SN Małgorzata Gersdorf. W jej ocenie Rada, nawet jeśli zgodnie z przepisami nie jest związana takimi opiniami, powinna na nie poczekać.

07.12.2018

Co ma zrobić pacjent, gdy lekarz wypisze zwolnienie na papierze?

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Od początku grudnia jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego. Nie wszyscy lekarze wystawiają jednak zwolnienia zgodne z obowiązującymi przepisami.

07.12.2018

Gersdorf dziękuje adwokatom broniącym sędziów, Trela zapewnia, że wsparcie będzie

Wymiar sprawiedliwości

Pięknie się stało, że środowiska sędziowskie i adwokackie razem ze sobą współdziałają w obronie Konstytucji i praworządności - podkreśliła I prezes SN Małgorzata Gersdorf, otwierając konferencję "Sędziowie i Adwokaci w służbie Niepodległej". Z kolei prezes NRA Jacek Trela zapewnił, że adwokaci będą zawsze pomagać sędziom odpowiadającym dyscyplinarnie za działania propaństwowe i prospołeczne.

07.12.2018

Czy z organem podatkowym można negocjować

Ordynacja

Przyjętym poglądem jest, że polskie przepisy podatkowe nie przewidują możliwości prowadzenia przez organ podatkowy negocjacji z podatnikiem w trakcie kontroli podatkowej czy celno-skarbowej, tak aby...

07.12.2018

Problemy z e-zwolnieniami: Pacjenci bez zasiłków chorobowych

Opieka zdrowotna

Coraz więcej niepokojących informacji o problemach z obowiązkowym wdrażaniem e-zwolnień dociera do lekarzy rodzinnych. Pojawiają się też sygnały, że niektórzy pracodawcy traktują papierowe zwolnienie pracownika wyłącznie jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy, a nie jako podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego.

07.12.2018

Liczba e-zwolnień przekroczy dziś pół miliona

Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne

Do poranka 7 grudnia lekarze w całym kraju wystawili ponad 450 tys. zwolnień elektronicznych. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS przypomina, że obecnie tylko taka forma jest podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego, ale zapewnia, że żaden pacjent nie zostanie bez wypłaty zasiłku, nawet jeśli otrzyma zwolnienie na nieobowiązującym już druku.

07.12.2018

NIK: Brakuje strategii rozwoju sportów zimowych i infrastruktury

Pomimo przeznaczenia ponad 152 mln zł na rozwój olimpijskich sportów zimowych, Polska nie awansowała w rankingach medalowych. Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę i wskazuje główne przyczyny pogarszających się wyników polskich sportowców.

07.12.2018

Działy HR czeka intensywny rok

HR

Rok 2019 stawia przed działami HR duże wyzwania. Problemem wciąż będzie znalezienie dobrego pracownika oraz zatrzymanie już zatrudnionych. Liderzy muszą zmierzyć się z zarządzaniem zespołami, w których spotykają się cztery pokolenia. Technologia może ich w tym wspomóc - ale trzeba wiedzieć, jak ją wykorzystać. Do tego dochodzą ważne zmiany w prawie, m.in. PPK.

07.12.2018

ZNP: Nauczyciele zmuszani do zajęć psychologiczno-pedagogicznych za darmo

Kadry w oświacie

Brakuje pieniędzy na zajęcia pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a wielu nauczycieli zmuszanych jest do prowadzenia tych zajęć za darmo - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Resort edukacji zapewnia, że koszty realizacji pomocy są uwzględnione w subwencji oświatowej, a zatrudnienie specjalistów rośnie z każdym rokiem.

07.12.2018

RPD: Dzieci nie są chronione przed cyberprzemocą

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw dziecka przypomina resortowi edukacji o konieczności przeciwdziałania cyberprzemocy i pyta, jakie rozwiązania już wdrożono i jakie zaplanowano na 2019 r. Przypomina m.in. o konieczności wprowadzenia rozwiązań technologicznych oraz przeszkolenia nauczycieli i pracowników szkoły tak, by umieli rozpoznać problem i pomóc uczniom go rozwiązań.

07.12.2018

500 zł kary za literówkę w JPK_VAT?

VAT

Ministerstwo Finansów chce karać podatników za nieprawidłowości w ewidencjach podatkowych. I nie chodzi tu tylko o błędy formalne. Wystarczy wpisanie danych nie w tej rubryce. Zdaniem ekspertów, nowe przepisy są zbyt restrykcyjne.

07.12.2018