Senat proponuje 7,2 proc. PKB na ochronę zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Senat opowiedział się w czwartek za tym, by nakłady na ochronę zdrowia wzrosły do 7,2 proc. PKB na zdrowie zamiast 7 proc. i by stało się to szybciej niż zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Za podjęciem uchwały w całości wraz z poprawkami było 94 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

09.09.2021

Senat też za ustawą zmuszającą firmy do przyjmowania zapłaty także gotówką

Rynek i konsument Rynek Ochrona konkurencji

Senat poparł w czwartek uchwaloną na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ustawę o usługach płatniczych, której celem, na prośbę NBP, jest zobowiązanie sprzedawców przyjmujących płatności bezgotówkowe do przyjmowania zapłaty w gotówce. Gdy wejdzie ona w życie, sklep nie będzie mógł odmówić klientowi zapłaty gotówką za zakupy.

09.09.2021

Antyszczepionkowy hejt wobec medyków ma być ścigany z urzędu

Prawo karne Koronawirus szczepienia

Na prośbę ministra zdrowia prokuratorzy regionalni w całym kraju otrzymali wytyczne, aby postępowania dotyczące zniesławienia medyków w związku z programem szczepień przeciw COVID-19 były wszczynane z urzędu, a nie na wniosek pokrzywdzonego. To efekt działań samorządu lekarskiego. Z kolei minister prosi Naczelną Radę Lekarską, by walczyła z lekarzami antyszczepionkowcami.

09.09.2021

Bez konkretów po spotkaniu ministra zdrowia z protestującymi medykami

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W czwartek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Medyków. Jak informuje Komitet, nie padły żadne konkretne propozycje, w tym dotyczące rozmów z premierem. Dlatego w sobotę 11 września odbędzie się protest.

09.09.2021

Po interwencji szefa NRA afgańska adwokatka zwolniona z ośrodka dla uchodźców

Wymiar sprawiedliwości

Afgańska adwokat, która przebywała w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej, została z niego zwolniona. W jej sprawie interweniował Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Mecenas uciekła z Afganistanu z obawy przed prześladowaniami, jakim poddawane są w tym kraju kobiety wykonujące zawód adwokata. Sytuacja ta nasiliła się po przejęciu kontroli przez Talibów.

09.09.2021

Antyszczepionkowcy zaatakowali rzecznika Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus szczepienia

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz został w czwartek zaatakowany przez pikietujących antyszczepionkowców. Incydent miał miejsce w Karpaczu, gdzie odbywa się XXX Forum Ekonomiczne, w którym uczestniczą przedstawiciele resortu zdrowia, z ministrem Adamem Niedzielskim na czele.

09.09.2021

CBA zatrzymało byłą wiceprezydent Krakowa. W tle podejrzenia korupcyjne

Prawo karne Samorząd terytorialny Prokuratura

Pięć osób, które miały wręczać i przyjmować łapówki w zamian za korzystne rozstrzygnięcia spraw administracyjnych w Krakowie, zatrzymało Centrale Biuro Antykorupcyjne. Wśród nich jest była wiceprezydent miasta oraz wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta i byli urzędnicy.

09.09.2021

Wypłata czternastej emerytury z urzędu, bez składania wniosku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Czternasta emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych.

09.09.2021

Biznes chwali łatwiejszy dostęp do sądów własności intelektualnej

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Powołanie do życia wyspecjalizowanych sądów własności intelektualnej to był dobry pomysł - uważa Konfederacja Lewiatan. Ale zastrzega, że potrzebne są jednak jeszcze zmiany dotyczące zabezpieczeń roszczeń, terminów oraz udziału biegłych w postępowaniach w sprawach własności intelektualnej.

09.09.2021

Firmy poszkodowane z powodu stanu wyjątkowego mogą liczyć na ulgi w ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie należności na raty, odstąpienie od pobierania odsetek, a w szczególnych okolicznościach umorzenie składek, to ulgi, z których w ZUS mogą skorzystać firmy poszkodowane z powodu stanu wyjątkowego – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

09.09.2021

NIK: Na Podlasiu brakuje skutecznego systemu leczenia udaru mózgu

Opieka zdrowotna

W latach 2018-2020 wskaźnik śmiertelności z powodu udaru mózgu w województwie podlaskim był jednym z najwyższych w Polsce. NIK wskazuje przyczyny takiego stanu: brak skutecznego i spójnego systemu leczenia udaru mózgu, wyjątkowo mała liczba łóżek w stosunku do liczby pacjentów oraz ograniczony dostęp do nowoczesnych metod leczenia i właściwego personelu medycznego.

09.09.2021

Za długo, w kilku szkołach i czasem za darmo - łatanie braków kosztem nauczycieli i uczniów

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Braki kadrowe łata się, przydzielając nauczycielom więcej godzin - czasem z przekroczeniem norm, które wyznacza Karta Nauczyciela. Z drugiej strony część pedagogów, zwłaszcza w małych miejscowościach musi pracować w wielu szkołach, by wyrobić etat. Proponowane przez resort edukacji zmiany, m.in. podwyższenie nauczycielskiego pensum, mogą pogłębić te problemy.

09.09.2021

Plany budżetowe rządu uderzają w prokuratorów - możliwe pozwy przeciwko Skarbowi Państwa

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z proponowanym w projekcie ustawy rozwiązaniem, wzrost wynagrodzeń prokuratorów w 2022 r. wyniesie jedynie 3,83 proc., tymczasem zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze, powinien wynieść 13,38 proc. - alarmuje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. I ostrzega, że niekonsekwencja w tym zakresie może się skończyć pozwami przeciwko Skarbowi Państwa.

09.09.2021

MEiN: Nie ma stypendium, by nie motywować do podejmowania kolejnych studiów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nie jest zadaniem systemu wsparcia studentów w uzyskaniu wykształcenia wyższego motywowanie do podejmowania kolejnych kierunków studiów i nagradzanie uzyskiwania wyróżniających się wyników w nauce - odpowiada resort nauki na pytanie o to, czemu stypendia za dobre wyniki w nauce nie są przyznawane studentom, którzy kontynuują naukę na drugim kierunku studiów.

09.09.2021

W budżecie obywatelskim obowiązkowo 30 procent na zazielenienie

Samorząd terytorialny Środowisko

Miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą miały obowiązek opracowania planu adaptacji do zmian klimatu, a w budżetach obywatelskich co najmniej 30 proc. środków będą musiały wyodrębnić na działania proekologiczne – przewiduje projekt ustawy, która ma wzmocnić klimatyczny wymiar polityki miejskiej. Samorządowcy przyznają, że działania są potrzebne, ale mają wątpliwości,

09.09.2021

Kontrolę zarządczą realizuje praktycznie każdy urzędnik, ważne, by miał tego świadomość

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Kontrola zarządcza

Połączenie kontroli zarządzania z systemem zarządzania jakością i celami oraz ze strategią rozwoju miasta przynosi efekty. Kontrola zarządcza wpisana jest w codzienne działania urzędników - mówią Małgorzata Mach-Dudek, dyrektor Wydziału Organizacji Urzędu Miasta Lublina oraz Marta Kulbaka, zastępca dyrektora tego wydziału.

09.09.2021

Ustawy nie będzie, pracodawcy bez dostępu do informacji o szczepieniach

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Rząd nie zdecydował się na przekazanie do Sejmu projektu przepisów, które miały umożliwić pracodawcom sprawdzanie, czy ich pracownicy i klienci są zaszczepieni – nieoficjalnie dowiedział się serwis Prawo.pl. Powodem jest brak szansy na jego poparcie. Zdaniem prawników oznacza to, że w czwartej fali pandemii ciężar troski o zdrowie i życie pracowników spadnie na pracodawców.

09.09.2021

Uproszczenia w podatkach zbyt często komplikują rozliczenia

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji przedstawienia w środę nowej wersji Polskiego Ładu do debaty wrócił temat uproszczeń prawa podatkowego wprowadzanych przez rząd. Eksperci i praktycy zwracają uwagę, że bardzo często zdarza się, że po wejściu w życie ułatwień, prawidłowe rozliczenie podatków staje się trudniejsze, a do fiskusa trzeba raportować coraz więcej informacji.

09.09.2021

Dodatkowe pieniądze na ratownictwo medyczne nie zażegnają kryzysu

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce opanować kryzys państwowego systemu ratownictwa medycznego, podwyższając wycenę tzw. dobokaretki o ponad tysiąc złotych. Tyle, że te pieniądze nie będą "znaczone", i nie muszą trafić do portfeli ratowników, a poza tym ci nie chcą już pracować po 300 godzin na kontraktach. W efekcie planu Adama Niedzielskiego karetki wcale nie muszą zapełnić się ratownikami.

09.09.2021

Samochód na parkingu, pokój w hotelu pusty, a abonament płacić trzeba

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Poczta Polska chętnie sprawdza, czy firmy zarejestrowały odbiorniki RTV. Nie ma znaczenia, czy faktycznie korzysta się z telewizora lub radia w hotelu albo w służbowym samochodzie. I tak płacić trzeba. A kary potrafią być słone - sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorca ma małe szanse na wygraną w sądzie.

09.09.2021