Najwięcej zwolenników układy zbiorowe mają wśród średnich i małych firm (36 proc. na tak). Nieco mniej jest ich wśród dużych przedsiębiorstw (34 proc.). Na pytanie, czy chciał(a)by Pan(i) wprowadzić je w swoim przedsiębiorstwie, negatywnie odpowiedziało 62 proc. dużych firm, 60 proc. średnich i 59 proc. małych.

Respondentów zapytano też o to, czy możliwość zawierania układów zbiorowych pracy jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. W tej kwestii zdania były podzielone. 45 proc. przedsiębiorców uważa to za dobre rozwiązanie, a 44 proc. jest przeciwnego zdania. Szczególnie negatywne nastawienie mają przedsiębiorcy z dużych firm (60 proc.).

Czytaj w LEX: Układy zbiorowe pracy a związek z efektywnym zarządzaniem pracownikami i pracą >

- Badania potwierdzają, że w obecnym kształcie układy zbiorowe pracy nie są atrakcyjne dla pracodawców. Przy tak szczegółowych regulacjach Kodeksu pracy nie widzą dla nich większej przestrzeni. Nowa rzeczywistość i promocja porozumień zbiorowych przez przepisy unijne wymaga zmiany regulacji krajowych. Po pierwsze, potrzebujemy nowego podejścia do porozumień zbiorowych - wszystkie w tym te dotyczące corocznych negocjacji wzrostu wynagrodzeń powinny być traktowane jako element rokowań zbiorowych. Po drugie, konieczne są zmiany w regulacjach, tak aby układy zbiorowe stały się atrakcyjne. Klauzule derogacyjne czyli odchodzenie od standardów prawa pracy w układach zbiorowych oraz zachęty fiskalne i dostęp do środków na szkolenia to kilka przykładów rozwiązań, które mogłyby skłonić pracodawców do zmiany podejścia w sprawie układów zbiorowych pracy – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Lewiatana.

Czytaj w LEX: Firma w konflikcie - zarządzanie strategią HR w sytuacji konfliktu ze związkami zawodowymi >

Dwie trzecie przedsiębiorców (66 proc.) zna pojęcie układu zbiorowego pracy. Najrzadziej znajomość tego pojęcia deklarują małe firmy (58 proc.). Wysoka jest natomiast znajomość układów zbiorowych wśród osób zarządzających średnimi i dużymi firmami (odpowiednio - 87 proc. i 84 proc.).

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w lipcu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Lewiatana.

Sprawdź w LEX: 

Czy pracodawca może wypowiedzieć część układu zbiorowego pracy? >

Czy zmiany w czasie pracy muszą zostać odzwierciedlone w układzie zbiorowym pracy? >

Czy pracodawca po wypowiedzeniu układu zbiorowego pracy musi dokonać zmian indywidualnych umów o pracę? >