Średnia cena gazu ziemnego była najwyższa w III kwartale 2022 r. - wyniosła wówczas 886,88 zł/MWh. Od tego momentu widać było stopniowy spadek cen. W I kwartale 2023 r. stawka wyniosła 296,51 zł/MWh. Dane za II kwartał są jeszcze korzystniejsze, bo cena spadła do 177,92 zł/MWh. 

- Prezes URE po raz drugi publikuje też średnią cenę zakupu gazu ziemnego sprowadzanego z państw niebędących członkami Unii Europejskiej i nienależących do  Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która dla drugiego kwartału 2023 r. wyniosła 134,25 zł/MWh i była zdecydowanie niższa od średniej ceny za pierwszy kwartał 2023 r (223,29 zł/MWh). Opublikowanie tej ceny jest możliwe ze względu na zmianę sytuacji rynkowej, która wpłynęła na strukturę przekazywanych do URE danych, a co za tym idzie umożliwiła regulatorowi opublikowanie średniej ceny z jednoczesnym zachowaniem ochrony informacji wrażliwych - informuje URE. 

Czytaj omówienie w LEX: Wspólnota nie może decydować z jakiej energii ma korzystać właściciel lokalu >

Czytaj też: URE: W drugim kwartale 2023 roku spadła średnia cena energii​ >>

 

Odbiorcy sami chcą wybierać sprzedawcę 

Z danych wynika również, że odbiorcy indywidualni coraz częściej decydują się na zmianę sprzedawcy gazu. Tylko w II kwartale 2023 r. zdecydowało się na to 1200 osób. Ogólnie już 296 tys. osób zadecydowało samodzielnie o tym, od jakiego sprzedawcy chce kupować gaz. 

- Prawo do zmiany sprzedawcy jest jednym z podstawowych praw konsumenta, a zarazem ważnym elementem wzmacniania konkurencji na rynku. Jednak wraz z rosnącą liczbą sprzedawców i ofert, pojawiają się podmioty, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe. Dlatego Urząd Regulacji Energetyki przypomina o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową, zanim złożymy swój podpis pod dokumentami przedłożonymi przez przedsiębiorcę - zaznaczono w komunikacie. 

Czytaj w LEX: Unia pracuje nad nowym pakietem gazowym [pakiet projektów UE] >