Magdalena Gajda

Artykuły autora

Paradoks refundacji toksyny botulinowej - lek dla wybranych

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Toksyna botulinowa w dużych dawkach jest silną trucizną biologiczną. Zaaplikowana w mniejszych porcjach staje się skutecznym lekiem, z którego korzysta nie tylko medycyna estetyczna. Botulinę wykorzystuje się z efektami przy wielu schorzeniach neurologicznych, np. przewlekłej migrenie. Na refundację mogą liczyć chociażby osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale tylko dopóki są dziećmi. Jest jednak szansa na zmianę.

11.09.2023

Wyższe stawki za świadczenia w pilotażu dla osób z doświadczeniem traumy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

O niespełna 8 proc. mają wzrosnąć stawki za pierwsze konsultacje i inne świadczenia dla pacjentów z doświadczeniem traumy w pilotażowym programie Ministerstwa Zdrowia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił na początku września do konsultacji publicznych. Z terapii mogą korzystać między innymi osoby, które doświadczyły działań wojennych, z doświadczeniem uchodźczym, przemocy lub które brały udział w wypadku komunikacyjnym.

07.09.2023

Kontrola NIK: „Nie powszechna i nie równomierna” rehabilitacja pocovidowa...

Pacjent Opieka zdrowotna

Na realizację programów rehabilitacji powikłań po Covid-19 Ministerstwo Zdrowia wydało ok. 134 mln zł, a ze świadczeń nie skorzystała ponad połowa pacjentów ze skierowaniami na taką terapię. Programy uruchomiono bez określenia rzeczywistych potrzeb chorych i możliwości świadczeniodawców, a oddziały NFZ nie sprawdzały podmiotów, czy faktycznie są w stanie udzielać świadczenia pocovidowe. To tylko niektóre wnioski z kontroli NIK.

25.08.2023

Nowe stawki płacy zasadniczej dla lekarzy rezydentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia określające wysokość miesięcznej płacy minimalnej dla lekarzy, którzy odbywają specjalizacje w ramach rezydentury. Dokument wyznacza stawki dla dwóch grup lekarzy: rezydentów w priorytetowych dziedzinach medycyny i pozostałych. Lekarze rezydenci w specjalizacjach dotyczących priorytetowych dziedzin medycyny otrzymają w pierwszych dwóch latach zatrudnienia min. 8308 zł miesięcznie.

23.08.2023

Prof. Alina Kułakowska: Więcej neurologów dopiero za pięć lat...

Opieka zdrowotna

Na choroby układu nerwowego cierpi około pięciu milionów Polaków. Tymczasem w publicznej służbie zdrowia pracuje około 3800 neurologów. Ale większa liczba lekarzy to nie jedyne rozwiązanie, których potrzebuje polska neurologia, aby uznać ją za w pełni zabezpieczającą opiekę nad chorymi neurologicznie – mówi prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 

21.08.2023
1  2  3