ZUS płaci kancelariom, bo brakuje mu prawników - specjalistów

Prawnicy Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

ZUS zatrudnia radców, a mimo to korzysta z zewnętrznych prawników. Sama Centrala ma podpisane umowy na obsługę prawną z 12 kancelariami. Koszt ich usług w latach 2015-2020 sięgnął prawie 11 mln zł, a zatrudnienie prawników w Centrali i w wydziałach obsługi prawnej 43 oddziałów w kraju – kolejne 293,5 mln zł. To powszechna praktyka w organach administracji

17.06.2021

Samochód firmowy pod domem, więc nie będzie odliczenia VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że firma nie odliczy całego VAT od wydatków związanych z samochodami, jeśli istnieje nawet potencjalna możliwość skorzystania z pojazdu w celach prywatnych. Regulamin użytkowania auta i zakaz prywatnych jazd - jest bez znaczenia. Zdaniem doradców podatkowych, argumenty fiskusa nie mają żadnej podstawy prawnej.

17.06.2021

NBP rekomenduje niezwłoczny przegląd umów, w których zastosowano stawki LIBOR

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ryzyko prawne portfela kredytów hipotecznych w walutach obcych stanowi główne zagrożenie dla stabilności systemu finansowego – twierdzi Narodowy Bank Polski. I dodaje, że banki powinny więc utrzymać ostrożną politykę kapitałową do czasu pełnego rozpoznania skutków pandemii oraz efektów rozstrzygnięć Sądu Najwyższego dotyczącego kredytów w walutach obcych.

16.06.2021

PAN: Szczepienia medyków przeciw Covid-19 powinny być obowiązkowe

Koronawirus szczepienia

Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk apeluje do władz o wprowadzenie ustawowego obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich pracowników służby zdrowia, ale także zatrudnionych w instytucjach zaspokajających potrzeby opiekuńcze i wychowawcze. Obecnie, choć szczepienie jest dobrowolne, to pojawiają się informacje o zwolnieniach z pracy osób nie zaszczepionych.

16.06.2021

PFR: 32,6 proc. wynosi partycypacja w PPK i PPE

Emerytury i renty PPK

Partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych i Pracowniczych Programach Emerytalnych wnosi 32,6 proc. Na emeryturę wspólnie z pracodawcą i państwem oszczędza 2,9 mln osób. Na koniec maja 2021 roku 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy inwestycyjnych PPK wyniosła ponad 18 proc. - poinformował w środę Polski Fundusz Rozwoju.

16.06.2021

ZUS zakończył waloryzację kont ubezpieczonych

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Po czerwcowej waloryzacji stany kont ubezpieczonych zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont wzrosły o 5,23 proc. Kapitał na kontach zwiększył się łącznie o niemal 164 mld zł – poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

16.06.2021

Minister: Zmiany nie zagrożą autonomii oświaty, bo autonomii nie ma

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Nie ma autonomii szkół, jest autonomia szkół wyższych, a i tak jest fetyszyzowana - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując zapowiadane zmiany dotyczące uprawnień kuratorów. Według tego projektu, za niewykonanie zaleceń dyrektor będzie mógł zostać odwołany lub zawieszony - to ostatnie bez konieczności wytaczania postępowania dyscyplinarnego.

16.06.2021

Po decyzji UOKiK sprzedawca energii zwróci klientom po 49 zł

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firma Fortum Marketing and Sales Polska ma wypłacić wszystkim konsumentom, którzy złożyli skargi, po 49 zł rekompensaty. Zobowiązał ją do tego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając podszywanie się pod inne firmy, wprowadzanie w błąd co do wysokości przyszłych rachunków za prąd i gaz oraz utrudnianie odstąpienia od umowy.

16.06.2021

Rzecznik MŚP walczy o wsparcie z tarczy dla wszystkich firm

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje do Senatu o zmianę przepisów i objęcie pomocą wszystkich przedsiębiorców, którzy faktycznie wykonują rodzaj działalności gospodarczej, którzy nie mogą wykazać swojego prawa poprzez odwołanie się do rejestru REGON.

16.06.2021

Obcokrajowiec łatwiej zalegalizuje pobyt w Polsce, ale tylko niektóry

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uproszczenia dla przedsiębiorców z innych państw, uczestniczących w rządowych programach wsparcia, likwidacja aresztów dla cudzoziemców, zwiększone kompetencje dla Komendanta Głównego Straży Granicznej i samej straży, która uzyska bezpośredni dostęp do bazy ZUS, by zwalczać nielegalne zatrudnienie cudzoziemców – takie zmiany przewidują nowelizowane przepisy.

16.06.2021

Ubezpieczenia - po wypadku odszkodowanie i rehabilitacja

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ponad 2 tysiące poszkodowanych w wypadkach drogowych otrzymało w ciągu ostatnich trzech lat propozycję programu rehabilitacyjnego od ubezpieczyciela – wynika z szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń. Prawnicy tłumaczą, że to się poszkodowanym należy, gdyż odszkodowanie z polisy OC powinno objąć wszelkie powstałe po wypadku koszty. Widzą też w tym korzyści dla ubezpieczonych.

16.06.2021

Rząd pomoże mikrofirmom zawierać umowy, a przy okazji je sprawdzi

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce stworzyć system teleinformatyczny, w którym udostępni mikroprzedsiębiorcom, rolnikom i osobom fizycznym zatrudniającym nianie i pomoc domową gotowe wzory umów o pracę i umów zlecenia. Nie kryje, że chce w ten sposób przejąć kontrolę nad całym procesem zawierania i rozliczania takich umów.

16.06.2021

Premier zachęca przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt, ale to nie zawsze korzystne

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Szczegółów Polskiego Ładu i zmian w podatkach ciągle nie znamy, jednak premier już zachęca przedsiębiorców do płacenia PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To prosta i niewymagająca wielu dokumentów metoda, jednak – zdaniem doradców podatkowych – jej zasadność nie jest taka oczywista. Może się bowiem okazać, że ryczałtowiec zapłaci wyższy podatek, niż stosujący zasady ogólne.

16.06.2021

Ceny krwi w 2022 roku bez zmian - centra krwiodawstwa chcą waloryzacji

Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku ceny za krew sprzedawaną szpitalom przez centra krwiodawstwa mają być takie same jak w 2019 roku. Opłata za jeden ze składników ma być nawet niższa o 111 zł. Minister Zdrowia nie widzi bowiem, że według GUS inflacja rośnie. O waloryzację opłat apelują niektóre regionalne centra krwiodawstwa, zwłaszcza warszawskie, które najbardziej stracą na nowym cenniku.

16.06.2021

Zdublowane postanowienie sądu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał orzeczenie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, pomimo tego, że w latach wcześniejszych zapadło prawomocne orzeczenie co do tego samego majątku spadkowego po tych samych spadkodawcach. Skargę nadzwyczajną wniósł Prokurator Generalny, a SN ją uwzględnił uzasadniając, że doszło do rażącego naruszenia przepisów.

16.06.2021

Gminy dostaną 40 mln za zeroemisyjne autobusy

Zarządzanie oświatą

Z programu „Kangur” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje przedsięwzięcia zmniejszające zużycie paliw w transporcie w gminach. Dofinansowane zostaną zeroemisyjne autobusy do przewozu uczniów - w drugiej edycji programu „Kangur” wsparcie otrzyma szesnaście gmin.

16.06.2021

Umowa z weksla będzie badana przed wydaniem nakazu zapłaty

Prawo cywilne

Powód będzie miał obowiązek dołączenia do pozwu umowy, z której wynika roszczenie zabezpieczone wekslem, wraz z deklaracją wekslową i załącznikami, jeżeli dłużnikiem jest konsument, a sąd będzie musiał tę umowę zbadać. Co więcej - pozew taki będzie można wysłać nie tylko przez Pocztę Polską - to założenia nowelizacji kpc, nad którą pracuje Sejm.

15.06.2021

Ikea France skazana na milion euro grzywny za szpiegowanie pracowników

Prawo pracy Prawo unijne

We wtorek Trybunał Karny w Wersalu skazał firmę Ikea France na milion euro grzywny, a jednego z jej byłych dyrektorów na dwa lata więzienia w zawieszeniu oraz 50 tys. euro grzywny. Trybunał uznał francuską filię szwedzkiego giganta meblowego za winną szpiegowania kilkuset pracowników, w tym związkowców w latach 2009-2012.

15.06.2021

Rząd proponuje usprawnienia na rynku mocy

Rynek

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Nowe rozwiązania mają zapewnić sprawne funkcjonowanie wewnętrznego rynku energii oraz spełnienie unijnych wymagań dotyczących polityki ochrony środowiska.

15.06.2021