Katolicki Uniwersytet Lubelski dostał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Katolicki Uniwersytet Lubelski uzyskał zgodę ministra edukacji i nauki i pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ministra zdrowia w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego. Kształcenie ma rozpocząć się jesienią 2023 r. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób.

25.06.2022

KRS przeciwna powołaniu dwóch asesorów - powodem obywatelstwo Polski i Niemiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie zarekomendowała na stanowisko asesora sądowego dwóch aplikantów, którzy mają podwójne obywatelstwo: polskie i niemieckie. Rada przypomina, że kandydaci powinni zrzec się obcego obywatelstwa. W tym tygodniu KRS łącznie podjęła uchwały w sprawie powołań 171 asesorów.

25.06.2022

Rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za pomoc uchodźcom

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ukraina

Rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Jeśli pomoc udzielana jest m.in. osobie niepełnosprawnej, starszej lub kobiecie w ciąży, pieniądze mogą być wypłacane za okres dłuższy niż 120 dni od jej przybycia do Polski - przewiduje rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

25.06.2022

Praca w stałym dniu wolnym od pracy wymaga rozliczenia

Prawo pracy

Wielu pracodawców stosuje stały rozkład dni pracy, w którym praca nie jest świadczona w niedziele i święta, wykonywana jest od poniedziałku do piątku (najczęściej), przy wolnej sobocie. W takich przypadkach praca zlecona (i wykonywana) w sobotę oznaczać będzie pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jej rozliczenie stwarza często problemy.

25.06.2022

Opiekun jeszcze długo nie dorobi do świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Dorabianie do świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami od dawna jest przedmiotem dyskusji, ale na razie bez żadnych efektów. Pierwsze czytanie projektu zmian odbyło się półtora roku temu w senackich komisjach i utknęło. Rzecznik Praw Obywatelskich ostatnio po raz kolejny zabrał w tej sprawie głos, stojąc na stanowisku, że praca i opieka nie muszą się wykluczać.

25.06.2022

Alimenty natychmiastowe się przeleżały, są niższe niż minimum zasądzane przez sądy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Alimenty natychmiastowe mają zabezpieczyć środki na utrzymanie dzieci, jeszcze zanim zacznie się batalia sądowa. Pomysł pojawił już w 2019 r., ale nadal jest na etapie projektu, obecnie w opiniowaniu. I choć w tej wersji ich wysokość uzależniona jest od płacy minimalnej, prawnicy podkreślają, że i tak to już zdecydowanie za mało - biorąc pod uwagę choćby inflację i wzrastające koszty utrzymania dzieci.

25.06.2022

Nie tylko domy do 70 mkw., ale wszystkie wille bez pozwolenia? Duże ryzyko

Administracja publiczna Budownictwo

Większe domy, nie tylko te do 70 mkw., także mają być budowane na uproszczonych zasadach i bez pozwolenia na budowę. W ten sposób politycy chcą zjednać sobie wyborców, ale, czy to się uda? Wbrew pozorom budowa bez formalności to żadne uproszczenie. Raczej kolejny przykład przerzucania ryzyka na inwestora, ale nie tylko na niego. Na zmianach ucierpią jego sąsiedzi. Szybko nie pozbędą się "gargamela" zza płotu.

25.06.2022

Nie w każdym dowodzie biometrycznym musi być odcisk palca

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Osoby wyrabiające dowód osobisty, ze względu na swoją niepełnosprawność, nie zawsze mogą złożyć podpis czy samodzielnie wypełnić wniosek. Nie jest też możliwe pobranie odcisku palca, co zdarza się też osobom zupełnie zdrowym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że każdą sprawę należy traktować indywidualnie, a urzędnicy powinni wyjść naprzeciw potrzebom osób ze szczególnymi potrzebami.

25.06.2022

Ulga dla pracującego seniora także przez część roku

Emerytury i renty PIT

Podatnik może skorzystać z ulgi dla pracującego seniora przez część roku, a następnie przejść na opodatkowaną emeryturę. Nie straci on prawa do tej ulgi i nie będzie zobowiązany zapłacić podatku od kwoty, która została zwolniona od opodatkowania, czyli 85.528 zł, a dla rozliczających się według skali podatkowej łącznie z kwotą wolną aż 115 528 zł. Taką korzystną interpretację wydały organy skarbowe.

25.06.2022

Ukazał się projekt rozporządzenia dla podatników korzystających z e-Urzędu

Administracja publiczna Nowe technologie

Według projektu nowego rozporządzenia wejście do e-Urzędu Skarbowego będzie wymagać uwierzytelnienia się przy użyciu danych autoryzujących, Węzła Krajowego lub aplikacji mobilnej mObywatel. Rozporządzenie zacznie obowiązywać 7 lipca br. wraz z ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.

24.06.2022

Komisja ds. pedofilii protestuje, wydawca poprawia cytat w nowym podręczniku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Pedofilne wypowiedzi ze względu na ich szkodliwość oraz nieobyczajność nie powinny być rozpowszechniane – stwierdziła Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do cytatu zawartym w podręczniku do przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Minister edukacji poinformował w piątek, że autor skrócił ten cytat tak, by on nie szokował, a wydawnictwo poprawiło ten fragment książki.

24.06.2022

Sędzia rejonowy nowym wiceprezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Marcin Czapski został powołany w piątek na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Olgierda Dąbrowskiego-Żegalskiego, który podał się do dymisji po powołaniu na stanowisko prezesa tego sądu zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasotę. Czapski jest od 2019 r. sędzią sądu rejonowego, a wcześniej był prokuratorem.

24.06.2022

Lewiatan: W ustawie potrzebna zasada rekompensowania kosztów pracy zdalnej

Prawo pracy

Sejm rozpoczął prace nad długo oczekiwanymi zmianami w Kodeksie pracy dotyczącymi pracy zdalnej i weryfikacji trzeźwości pracowników. Umożliwienie pracodawcom ustalania jednej kwoty rekompensaty kosztów pracy zdalnej w stosunku do całej załogi bądź grupy pracowników wykonującej podobne prace, a nie w odniesieniu do każdego pracownika – proponuje konfederacja Lewiatan.

24.06.2022

ZUS: W I kwartale 2022 r. dotacja budżetowa do FUS wyniosła 9,3 mld zł i była o 8,2 mld zł wyższa niż w ub.r.

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne

W I kwartale br. największą pozycją przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były składki na ubezpieczenia społeczne. Ich kwota według przypisu wyniosła 63,9 mld zł, a wpływy - 60,5 mld zł. Koszty FUS wyniosły 73,6 mld zł i były o 4,2 mld zł większe niż w pierwszym kwartale 2021 r. W okresie styczeń-marzec br. fundusz otrzymał 9,3 mld zł dotacji z budżetu państwa, czyli o 8,2 mld zł większej niż w pierwszym kwartale 2021 r. – podał ZUS.

24.06.2022

Dla nauczyciela czekoladki, a nie weekend w SPA

Pralka, bon do SPA, galerii handlowej lub obraz za dwa tysiące złotych nie są trafionymi prezentami dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego. Zarówno wręczanie takiej gratyfikacji, jak i jej przyjmowanie, może zostać uznane za przestępstwo. Karniści zgodnie twierdzą, że aby uniknąć ryzyka, lepiej ograniczyć się do kwiatów lub bombonierki.

24.06.2022

Nowelizacja wstrzymująca wydanie dziecka za granicę już obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Wydanie dziecka na podstawie Konwencji haskiej będzie mogło zostać wstrzymane do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej i nadzwyczajnej. W piątek weszła w życie nowelizacja uchwalona przez Sejm na początku kwietnia. Prawnicy są w tym zakresie podzieleni, część z nich podnosi, że to uderzenie w ideę konwencji - czyli szybkość postępowania.

24.06.2022

Nie będzie awansów referendarzy, bo nie ma na to pieniędzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Obecnie 57 referendarzy sądowych czeka na awans na stanowisko starszego referendarza. W sumie, jak wylicza Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, potrzebnych jest na to w sumie 637 tys. złotych. Ministerstwo Sprawiedliwości w piśmie skierowanym do Stowarzyszenia wskazuje jednak wprost - w 2022 r. nie ma co na to liczyć.

24.06.2022

Najważniejszym problemem obrony cywilnej jest to, że jej nie ma

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Obrona cywilna istnieje na papierze. Opiera się na raportowaniu i sprawdzaniu działania syren alarmowych. Zarządzanie kryzysowe kuleje, co pokazała pandemia i kryzys uchodźczy. Zdaniem ekspertów, trzeba połączyć te instytucje, opracować rzetelne ramy prawne, a przede wszystkim dofinansować te zadania. Dziś w powiatowych magazynach, jeśli coś zalega, to maski przeciwgazowe z lekcji przysposobienia wojskowego.

24.06.2022

Kryzys na lotniskach odbije się na planach wakacyjnych, a odszkodowania niepewne

Prawo cywilne Rynek i konsument Transport

Trzydniowy strajk personelu pokładowego i pilotów linii Brussels Airlines oznacza odwołanie około 60 procent lotów w tym czasie - informuje belgijski przewoźnik. Zapowiadają się też strajki personelu latającego w Wielkiej Brytanii, Lufthansa odwołuje kolejne wakacyjne loty. A w Polsce trwają rozmowy z kontrolerami lotów, których brak na stanowiskach może doprowadzić raz jeszcze do chaosu, jaki obserwowaliśmy pod koniec kwietnia.

24.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski