Ograniczenia tworzenia harmonogramów na podstawie wniosku o indywidualny rozkład czasu pracy

Prawo pracy

Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy dotyczyć może nie tylko ustalenia konkretnego rozkładu stałego, ale również ograniczenia w planowaniu pracy w harmonogramach. Pracownik może w ramach swojego wniosku poprosić o ustalenie, że grafiki nie będą obejmowały pewnych przedziałów godzinowych lub dni tygodnia – zgoda pracodawcy ograniczy wyznaczoną standardowo prawem wewnętrznym przestrzeń, po której można będzie poruszać się przy ustalaniu harmonogramów.

24.02.2025

Nie wiadomo, komu oddać sejf z zawartością

Samorząd terytorialny Prawo cywilne RODO

Podmioty, do których zwróci się starosta o podanie danych dotyczących adresu osoby, której przedmiot został znaleziony, powinny mieć obowiązek udzielenia takiej informacji. Dziś np. telekomy odmawiają współpracy, powołując się na RODO. W efekcie telefon przez dwa lata leżakuje w starostwie. Ale to nie jedyne propozycje zmian przepisów. Uwagi mają także przewoźnicy. Tylko w pociągach PKP Intercity w ubiegłym roku zostawiono ponad 25 tys. przedmiotów, m.in. mandolinę i sejf z zawartością.

24.02.2025

Wyrok nieistniejący orężem w walce o praworządność, ale... bez podstaw prawnych

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok nieistniejący coraz częściej podnoszony jest w kontekście orzeczeń wydawanych przez Trybunał Konstytucyjny, i to nie tylko w składzie z dublerami. Ta swoista maczuga prawnicza wykorzystywana jest też w Sądzie Najwyższym. Problem jednak w tym, że choć to pojęcie znane od dawna, a jego stosowanie uzasadniane jest orzecznictwem międzynarodowych trybunałów, to nie ma podstaw prawnych. Jest więc do podważenia. Prawnicy alarmują też, że sięganie po nie wybiórczo, może zemścić się w przyszłości.

24.02.2025

Jest szansa na bony turystyczne w 2025 r. na terenach popowodziowych

Turystyka Domowe finanse

W 2025 roku ma wrócić bon turystyczny, ale w zmienionej formie i z ograniczonym zasięgiem geograficznym. Cel to wsparcie regionów dotkniętych klęskami żywiołowymi m.in. powodzią oraz promocja turystyki w mniej popularnych obszarach Polski. Rozwiązaniem objęte zostaną m.in. Dolny Śląsk, Opolszczyzna i Podlasie.

23.02.2025

Sejm zajmie się petycją adwokatury w sprawie ułatwień w dostępie aresztowanego do obrońcy

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Osoby aresztowane powinny mieć stały, nielimitowany kontakt ze swoim obrońcą - przekonuje Naczelna Rada Adwokacka i postuluje odpowiednie zmiany w Kodeksie karnym wykonawczym. Sejmowa komisja sprawiedliwości, zdecydowała właśnie, że zajmie się tą propozycją. Chodzi o zmianę art. 215 tak by przewidywał zgodę na wielokrotne widzenie obrońcy z aresztowanym.

23.02.2025

Telefon zaufania dla mężczyzn powinien znaleźć się w systemowej pomocy

Pacjent Opieka zdrowotna

Jedyny w Polsce telefon zaufania dla mężczyzn, oferujący pomoc psychologa, jest inicjatywą oddolną. Potrzebne jest jego finansowanie z budżetu państwa, bo w potrzebie dzwoni coraz więcej osób, deklarując, że nie zwróciliby się do ogólnopolskich telefonów zaufania. Okazuje się, że wsparcie celowane tylko do mężczyzn niejednokrotnie jest dla nich jedynym możliwym rozwiązaniem, po które sięgają w próbie rozwiązania swoich problemów. Wiele z nich wiąże się ze zdrowiem psychicznym.

22.02.2025

Migranci mogą prosić o azyl w Polsce w sposób dorozumiany

Administracja publiczna

Straż Graniczna nie ma prawa odmówić przyjęcia wniosku o ochronę międzynarodową od osoby, która w obecności funkcjonariusza SG deklaruje zamiar złożenia takiego wniosku. Ignorowanie składanych przez cudzoziemców deklaracji stanowi brak poszanowania dla prawa do ubiegania się o ochronę międzynarodową.

22.02.2025

Rozprawy zdalne coraz częstsze w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości

Zdalne rozprawy to rozwiązanie wygodne dla stron i pełnomocników, oszczędzające ich czas, do tego przyczyniają się do szybszego procesu - podkreślają pełnomocnicy frankowiczów. Plusem - według nich - jest to, że kredytobiorca może łączyć się z własnego domu albo z kancelarii prawniczej, jeśli pewniej czuje się w towarzystwie swojego prawnika. Praktyka ta jest częstsza, gdy strony, współkredytobiorcy mają daleko do sądu. Problemem są czasem kwestie techniczne - warto je dokumentować.

22.02.2025

Najniższa emerytura i renta socjalna wzrosną o niecałe 100 złotych

Domowe finanse Emerytury i renty

Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur wynosi 5,5 proc. i o tyle wzrosną wszystkie świadczenia długoterminowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także w systemie rolniczym i mundurowym. Najniższa emerytura i m.in. renta socjalna wzrosną o niecałe 100 zł. Pobierający świadczenia nie muszą składać żadnych wniosków, podwyżka świadczeń w wyniku waloryzacji odbywa się z urzędu.

22.02.2025

MS zajmuje się sprawą wyborów w krakowskiej izbie adwokackiej

Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają czynności wyjaśniające w zakresie - jak wskazano - uchwał o wyborze władz Izby Adwokackiej w Krakowie. Sprawa może mieć swój finał w Sądzie Najwyższym. Wniosek, który trafił na biurko ministra dotyczy bowiem stwierdzenia ich nieważności. Tymczasem NRA uważa, że nie ma podstaw do tego, by uchylić wybory w krakowskiej izbie, bo zgromadzenia izb adwokackich, dokonując wyboru np. dziekana, nie czynią tego w formie uchwały, ale w ramach aktu wyborczego.

22.02.2025

Za błąd policja powinna przeprosić, liczą się nie tylko pieniądze

Prawo karne Prawo cywilne

Funkcjonariusz policji ma uprawnienia pozwalające ograniczać mu czyjeś prawa i wolności, ale jeśli popełni błąd, to naprawnienie krzywdy nie powinno ograniczać się do wypłaty określonej kwoty, ale wymaga też przeproszenia - wskazują prawnicy. Policjanci przepraszają, gdy sprawa nabierze rozgłosu. Jest to jednak działanie nieformalne - w ramach dobrych praktyk.

22.02.2025

Procedura przyznania kompensat pokrzywdzonym do zmiany - jest projekt

Wymiar sprawiedliwości

Całkowitą zmianę modelu procedury przyznawania kompensaty osobom pokrzywdzonym przestępstwem, poprzez odejście od drogi cywilnoprawnej przed sądami powszechnymi w postępowaniu nieprocesowym na rzecz mniej sformalizowanej, szybszej i bardziej dostępnej procedury administracyjnej, zakłada projekt zespołu powołanego przez Fundację Pomocy Ofiarom Przestępstw. Celem jest urealnienie pomocy i wsparcia dla osób pokrzywdzonych, w tym pomoc doraźna tuż po przestępstwie.

22.02.2025

Małżonkowie zapłacą za 2024 rok niższy ryczałt od najmu

Domowe finanse PIT

Jedyną formą opodatkowania najmu za 2024 r. jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł - taka zmiana obowiązuje począwszy od rozliczenia za 2023 r. W tym roku skarbówka zyska natomiast więcej danych na temat osób wynajmujących nieruchomości przez internet, co ma utrudnić unikanie płacenia podatku.

22.02.2025

Sejm nie wybrał posła PiS Marka Asta i prof. Artura Kotowskiego na sędziów TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm nie wybrał w piątek posła PiS Marka Asta oraz profesora nauk prawnych Artura Kotowskiego na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Obu kandydatów zgłosili posłowie PiS. Zgodnie z regulaminem Sejmu posłowie wybierają sędziego Trybunału Konstytucyjnego bezwzględną większością głosów. Podczas głosowania Sejm - wobec nieuzyskania bezwzględnej większości głosów - nie dokonał wyboru.

21.02.2025

Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora z poprawkami Senatu

Administracja publiczna

Sejm przyjął w piątek poprawki do nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Senackie poprawki precyzują m.in., że prawa do uposażenia pozbawieni zostaną parlamentarzyści, których nie można tymczasowo aresztować, gdyż ukrywają się lub są poza krajem.

21.02.2025

Sejm uchwalił ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

Podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i dofinansowanie za zatrudnianie osób powyżej 50. roku życia - zakłada rządowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia, którą w piątek uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do Senatu. Chodzi o udoskonalenie funkcjonowania Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) i form aktywizacji zawodowej oraz podnoszenie umiejętności kadr gospodarki. Reforma została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy.

21.02.2025

Kwota wolna od podatku 60 tys. złotych - Sejm pracuje nad projektem

Domowe finanse PIT

Sejm będzie nadal pracował nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku z 30 tys. do 60 tys. złotych. W piątek posłowie skierowali projekt do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych.

21.02.2025

Przedłużenie stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT - prezydent podpisał ustawę

CIT VAT Akcyza

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw bez poprawek. Ustawa m.in. wydłuża przedłużenie stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT, zgodnie z którym to nabywca, a nie sprzedawca jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT. Rozwiązanie będzie dotyczyć gazu, energii elektrycznej oraz usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – do 31 grudnia 2026 roku.

21.02.2025

Jak skorygować faktury in minus z KSeF

PIT KSeF

Wystawiając fakturę korygująca in minus w postaci faktury ustrukturyzowanej (z KSeF) sprzedawca nie musi posiadać tzw. dokumentacji uzgodnieniowej, aby pomniejszyć podstawę opodatkowania i podatek należny. Faktury ustrukturowanej nie można skorygować poprzez wystawienie faktury korygującej w tradycyjnej formie tj. faktury w formie papierowej lub „zwykłej” faktury elektronicznej, np. w PDF.

21.02.2025

Transformacja energetyczna niekiedy wymaga arbitrażu

Prawo gospodarcze Energetyka

Osiągnięcie celów klimatycznych i uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł energii przez państwa regionu Morza Bałtyckiego wymaga współpracy transgranicznej. Przy tej okazji nieuniknione są spory prawne. Na ten temat rozmawiali uczestnicy konferencji „The Baltic Perspective on the Energy Transition – Opportunities and Challenges”, która odbyła się w piątek na Uniwersytecie Warszawskim.

21.02.2025