Plan dla Chorób Rzadkich na dwa lata przyjęty przez rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Rada Ministrów przyjęła we wtorek Plan dla Chorób Rzadkich na lata 2024-2025. Poprzedni dokument wygasł z końcem ubiegłego roku, dlatego rząd musiał spieszyć się z jego zastąpieniem. Plan ma usystematyzować leczenie osób z chorobami rzadkimi, które wielokrotnie latami czekają na właściwą diagnozę i uprawiają tzw. odyseję diagnostyczną.

13.08.2024

Wysoka kara prezesa UODO dla spółki medycznej po ataku hakerskim

RODO

Infrastruktura informatyczna Spółki American Heart of Poland SA została zaatakowana przez hakerów, którzy uzyskali w ten sposób dostęp do szczegółowych danych osobowych około 21 tys. osób. Prezes UODO ustalił, że doszło do tego, ponieważ spółka źle szacowała ryzyko. Dodatkowo w pandemii nie przestrzegała swojej własnej polityki dotyczącej bezpieczeństwa danych. Spółka odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

13.08.2024

Kwalifikacje wolnorynkowe i sektorowe w rozporządzeniu

Zarządzanie oświatą

1 września 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja Prawa oświatowego, która wprowadza nowy podział kwalifikacji - pojawi się definicja kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych. Resort edukacji przygotował nowelę rozporządzenia dostosowującą przepisy wykonawcze do tej zmiany i precyzujących wymogi dla tych kwalifikacji.

13.08.2024

Fundusz sołecki nie dołoży do inwestycji powiatu lub województwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie prowadzi prac legislacyjnych, polegających na umożliwieniu realizacji w ramach funduszu sołeckiego przedsięwzięć należących do zadań własnych powiatów i województw – poinformował wiceminister Tomasz Szymański. Taki postulat zgłasza wiele sołectw.

13.08.2024

Ministerstwo ogłosiło konkurs na nowego szefa CKE

Zarządzanie oświatą

Ministra edukacji ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - kandydaci mogą składać oferty do 27 sierpnia 2024 r. Wymagane jest od kandydata ukończenie formy doskonalenia obejmującego problematykę dokonywania pomiaru dydaktycznego lub udokumentowany udział w programach lub badaniach związanych z pomiarem dydaktycznym, a także znajomość systemów oceniania w krajach Unii Europejskiej.

13.08.2024

Organizator kolonii musi zgłosić je do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili dotąd 34,9 tys. zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie dla ponad 1 mln 391 tys. uczestników – podało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Minister edukacji przypomniała, że każdy rodzic może sprawdzić wyjazd dziecka na stronie wypoczynek.men.gov.pl.

13.08.2024

Reforma orzecznicza w ZUS. Zasady bez zmian, ale będzie większa kontrola

Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Resort rodziny zapowiada kompleksową reformę zusowskiego systemu orzekania o niezdolności do pracy. Nie zmienią się zasady orzekania, np. definicja niezdolności do pracy czy samodzielnej egzystencji. Zmiany nie wpłyną też na obowiązujące uprawnienia do świadczeń wypłacanych przez ZUS. Natomiast inaczej będzie funkcjonował cały proces orzeczniczy m.in. prawo zagwarantuje, że specjalizacja lekarza orzecznika będzie musiała wiązać się ze schorzeniem, z powodu którego wydawane jest orzeczenie. Obecnie brakuje takiej gwarancji.

13.08.2024

RPO: Przeszukania pacjentów w szpitalach psychiatrycznych bez podstawy prawnej - czas na zmiany

Pacjent Opieka zdrowotna

Powszechną praktyką jest stosowanie przez szpitale psychiatryczne przeszukań chorujących osób. Podmioty lecznicze tłumaczą to obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. Tymczasem w przepisach brak jest podstaw do takich działań. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta więc Ministerstwo Zdrowia, czy dostrzega problem i czy planuje wprowadzenie odpowiednich przepisów.

13.08.2024

Brak zgody jednym ze znamion zgwałcenia - nowe regulacje wejdą w życie w lutym

Wymiar sprawiedliwości

Nowela zmieniająca definicję gwałtu została opublikowana w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać za 6 miesięcy. Sejm nie zgodził się na wydłużenie vacatio legis do roku. Miało to dać czas sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się ze zmianami. Zresztą już na etapie projektu Sejm wprowadził istotne zmiany - zrezygnowano z określenia "świadomej i dobrowolnej" zgody, a także z tego, by czyn ten był zbrodnią.

13.08.2024

Powstanie system pomagający w organizacji egzaminów

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zamierza stworzyć system, który ma pomagać w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, tj. egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego oraz egzaminów zawodowych. Odpowiednie przepisy mają zostać dodane do ustawy o systemie oświaty. Projekt noweli w tej materii przekazano do konsultacji społecznych.

13.08.2024

Przez Putina więcej formalności dla eksporterów

Prawo gospodarcze

Rząd chce, aby producenci, eksporterzy i branża logistyczna dokładnie weryfikowali swoich zagranicznych kontrahentów z całego świata. Nie chodzi tylko o to, czy to podmioty pod rosyjską albo białoruską kontrolą, ale też czy nie handlują z przedsiębiorcami agresorów, obchodząc unijne sankcje. Za brak odpowiedniej dokumentacji grożą drakońskie kary.

13.08.2024

Odszkodowania za opóźnione loty, cło, VAT - Sąd UE orzeknie w trybie prejudycjalnym

Turystyka VAT Akcyza Prawo europejskie Transport

Sąd UE, a nie Trybunał Sprawiedliwości UE, od 1 października będzie orzekał w trybie prejudycjalnym w sześciu dziedzinach. Chodzi o wspólny system VAT, akcyzę, kodeks celny, klasyfikację taryfową towarów w Nomenklaturze scalonej, odszkodowanie i pomoc dla pasażerów w przypadku opóźnienia lub odwołania usług transportowych lub odmowy przyjęcia pasażerów na pokład oraz system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

13.08.2024

Czy państwo może zmuszać pracodawców do rokowań?

Prawo pracy

Pracodawca, u którego działa co najmniej jedna organizacja związkowa, zatrudniający co najmniej 50 osób wykonujących pracę zarobkową i który nie jest objęty zakładowym układem zbiorowym pracy, będzie musiał podjąć raz na dwa lata rokowania w celu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy. Taki obowiązek chce wprowadzić do ustawy o UZP resort rodziny, pracy i polityki społecznej, przy czym ma on dotyczyć tylko pracodawców. Zdaniem prawników taki przymus nie powinien mieć miejsca.

13.08.2024

Propozycja finansowania pogłębi trudną sytuację placówek POZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Proponowany wzrost finansowania na poziomie 5,36 proc. w żaden sposób nie pokryje kosztów podwyżek płac w POZ – twierdzą przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców POZ. Wskazują, że proponowana wysokość środków pogłębi i tak trudną już sytuację - szczególnie w przychodniach wiejskich i na terenach depopulacyjnych. Postulują o wzrost na poziomie co najmniej 9 proc. stawki. 

13.08.2024

1 września będzie wyzwaniem dla szkół i samorządów

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej po 1 września 2024 r. w polskich szkołach może pojawić się nawet 75 tysięcy nowych uczniów z Ukrainy. To konsekwencja połączenia obowiązku szkolnego z uzyskaniem świadczenia 800 plus. MEN nowelizuje rozporządzenia, aby zwiększyć pojemność klas. Samorządowcy twierdzą, że dziś szacowanie, ile dzieci trafi do ich szkół, jest jak wróżenie z fusów. Większa liczba uczniów może pomóc szkołom na peryferiach, ale będzie wyzwaniem organizacyjnym dla dużych miast - szczególnie w szkołach ponadpodstawowych.

13.08.2024

Od 15 sierpnia można budować już bliżej sąsiada, weszły w życie nowe przepisy

Budownictwo

Od 15 sierpnia można stawiać bliżej siebie budynki zwrócone ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki. Mniej powinno być również problemów z zabudową nieruchomości o nietypowym kształcie. 15 sierpnia weszły w życie przepisy, które uproszczające życie zarówno budującym, jak i też urzędnikom.

13.08.2024

Związkowcy w prokuraturze apelują o konkursy

Prokuratura

Pod koniec lipca Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do opiniowania projekt noweli Prawa o Prokuraturze, rozdzielający funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Zakłada on też m.in. likwidację Prokuratury Krajowej. Są już pierwsze uwagi m.in. ze strony związków zawodowych. Te reprezentujące prokuratorów i pracowników prokuratur apelują m.in. o konkursy na stanowiska prokuratorów Prokuratury Generalnej, która ma zastąpić Prokuraturę Krajową.

13.08.2024

Wytyczne ministra w sprawie przemocy domowej

Prawo karne Prokuratura

Prokurator Generalny Adam Bodnar, przy uwzględnieniu norm prawa międzynarodowego, wydał „Wytyczne Nr 2/2024 w sprawie zasad postępowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej”. Wytyczne zawierają wskazówki metodyczne co do przebiegu postępowań przygotowawczych, których przedmiotem są przestępstwa popełnione w związku ze stosowaną przemocą domową, taką jak np. uszkodzeń ciała, znęcania, gwałtu czy też zabójstwa.

12.08.2024

Sędziowie nie chcą i nie mogą rozpoznać sprawy Romanowskiego

Prawnicy

Sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie Przemysław Dziwański i Aleksandra Rusin-Batko zostali wyłączeni ze składu, który ma rozstrzygnąć sprawę aresztową posła Marcina Romanowskiego - poinformował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie. Nie zmienia się to, że - jak podał wcześniej sąd - termin posiedzenia ma być wyznaczony po 23 września.

12.08.2024

MF chce uszczelnić opodatkowanie fundacji i korzystanie z ulgi IP Box

Domowe finanse CIT Doradca podatkowy

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do zmian w przepisach o podatku dochodowym. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Projektowana ustawa ma także zawierać zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej. Planowane są również zmiany w korzystaniu IP Box.

12.08.2024