Minister zdrowia powołał nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Do końca maja w Ministerstwie Zdrowia ma pracować nowy zespół do spraw regulacji zasad pracy studentów. Ma działać tylko do 1 czerwca. Poprzedni zespół funkcjonował od grudnia 2021 roku do marca br. Nowy zespół ma określić zasady udziału studentów w udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz w innych czynnościach o charakterze techniczno-administracyjnym.

11.05.2022

Od czerwca wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Od 1 czerwca 2022 roku limity będą wyższe niż w poprzednim kwartale. Zarobki do 4364,70 brutto miesięcznie w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku nie wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty

11.05.2022

Łukasz Szumowski został krajowym reprezentantem w POLCRIN

Agencja Badań Medycznych poinformowała o powołaniu nowego Krajowego Reprezentanta w ramach jednostki POLCRIN – krajowej sieci ośrodków prowadzących badania kliniczne produktów leczniczych i wyrobów medycznych, która jest częścią Europejskiej Sieci Infrastruktur Badań Klinicznych. Został nim prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii im. kardynała Stefana Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego.

11.05.2022

Nowa przewodnicząca Porozumienia Chirurgów „Skalpel”

Zawody medyczne

Renata Florek-Szymańska, na co dzień starszy asystent Oddziału Chirurgii Naczyń w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej w Lublinie, została wybrana nową przewodniczącą Porozumienia Chirurgów Skalpel. Do jej zadań będzie należało m.in. przekształcenia stowarzyszenia w organizację non-profit.

11.05.2022

Komisja etyki chce e-oświadczeń majątkowych dla posłów

Posłowie, co roku do końca kwietnia, są obowiązani do złożenia oświadczeń o swoim stanie majątkowym. Składają je w formie papierowej. Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej chce papier zamienić na formularze elektroniczne. Dzięki temu w dokumentach ma być mniej błędów.

11.05.2022

Przejście w stan zagrożenia epidemicznego nie zmienia zasad wykonywania pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy nie powinni przestać monitorować działań ustawodawcy po przejściu ze stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Bowiem dopiero odwołanie tych dwóch stanów uruchamia bieg wielu terminów, w których pracodawcy i pracownicy muszą się zmieścić z wykonaniem ciążących na nich obowiązków, by być w zgodzie z prawem – przypominają prawnicy.

11.05.2022

Utrzymanie punktów recepcyjnych kosztuje, ale samorządy nie zamierzają ich wygaszać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Choć liczba uchodźców maleje wojewodowie z Lubelszczyzny i Podkarpacia zdecydowali się wygasić na razie tylko trzy punkty recepcyjne. Samorządowcy, u których takie punkty funkcjonują przyznają, że sytuacja za wschodnią granicą jest dynamiczna i nie ma pewności czy nie będzie kolejnej fali uciekinierów. A koszty funkcjonowania takich miejsc są niemałe.

11.05.2022

Znikają małe firmy audytorskie, a rynek się konsoliduje

Rachunkowość Compliance

W Polsce w 2021 r. funkcjonowało 1364 firm audytorskich. Zmniejsza się stopniowo udział jednoosobowych działalności gospodarczych, firmy audytorskie przekształcają się w spółki kapitałowe. W około 80 proc. funduszy inwestycyjnych i subfunduszy będących jednostkami zaufania publicznego badania wykonywały cztery największe firmy audytorskie – wynika z raportu Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

11.05.2022

Nie tylko prokurator, asesor prokuratury też z niższą pensją niż asesor sądowy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie opadły jeszcze emocje związane z propozycją odejścia od zasady równości wynagrodzeń prokuratorów i sędziów, a pojawiają się kolejne wątpliwości związane ze zmianami w wygrodzeniach, które zaproponowano w przepisach dotyczących spłaszczenie struktury sądów. Tym razem chodzi o asesorów prokuratury, mieliby mieć o 20 proc. niższe wynagrodzenie niż asesor sądowy.

11.05.2022

Minister uratuje uczelnie, ale może podważyć sens ewaluacji

Szkolnictwo wyższe

Miało być surowo, ale obiektywnie, a tymczasem o wynikach ewaluacji uczelni zdecyduje Ministerstwo Edukacji Nauki, które samo ustali wartości referencyjne. Będzie to ratunek dla wielu uczelni, także niektórych renomowanych i zasłużonych, które straciłyby uprawnienia np. do nadawania doktoratów, ale jednocześnie stawia pod znakiem zapytania sens reformy szkolnictwa wyższego.

11.05.2022

Prawnik w sieci musi pamiętać o klientach - potrzebne standardy bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie RODO

Samorządy prawnicze w rozwoju nowych technologii widzą szansę na walkę z konkurencją. Chcą dostarczyć swoim członkom narzędzi pomocnych w poruszaniu się w cyberprzestrzeni. Jednak eksperci podkreślają, że podstawą powinny być jednolite standardy, czyli swoista instrukcja jak najlepiej chronić "w sieci" tajemnicę zawodową. Bo co dobre dla jednej kancelarii, niekoniecznie sprawdzi się w innej.

11.05.2022

Deweloperzy nie chcą wysokich składek na fundusz gwarancyjny - może to podnieść ceny

Rynek i konsument Budownictwo

Od 1 lipca ruszy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, z którego środki będą wypłacane klientom upadających deweloperów. Ministerstwo rozwoju określiło wysokość składki na DFG, ale jej poziom nie podoba się deweloperom. Twierdzą, że jest przesadnie wysoka i podniesie ceny mieszkań. Eksperci są zupełnie innego zdania. Chwalą powstanie funduszu i nie obawiają się wzrostu cen.

11.05.2022

Fałszywy powrót do normalności - stan epidemii zmieni się w stan zagrożenia

Koronawirus

Od 16 maja stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Z tego powodu część ułatwień, niewielka, zniknie. Nie będzie już można np. odliczyć darowizny na walkę z Covid-19, skończy się też zwolnienie z podatku minimalnego od przychodów z budynków. Wiele "pandemicznych" rozwiązań jednak pozostanie, choć zdaniem ekspertów powinny być zniesione. Więcej informacji - w majowym Legal Alercie.

11.05.2022

Rządowy portal ma ułatwiać kontakty pracodawców z poszukującymi pracy Ukraińcami

Prawo pracy Nowe technologie Ukraina

Rząd zamierza utworzyć system teleinformatyczny, który ma ułatwić nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma to umożliwić. System będzie m.in. umożliwiał wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy.

10.05.2022

Serwis Vinted ukarany za niejasne zasady blokowania wpłat

Rynek i konsument

Brak informacji o warunkach odblokowania pieniędzy ze sprzedaży i o tym, jak nie dopłacać do „Ochrony Kupującego” - za takie praktyki właściciel serwis Vinted.pl ukarany został przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za to, że w efekcie konsumenci mogli podjąć niekorzystne dla siebie decyzje, tracąc pieniądze oraz czas, na na litewską spółkę nałożono ponad 5,3 mln zł kary.

10.05.2022

Prezes PAN: Brakuje pieniędzy na najpilniejsze potrzeby

Szkolnictwo wyższe

Po raz kolejny poprosiliśmy o fundusze, które pozwoliłyby instytutom Polskiej Akademii Nauk na uniknięcie kryzysu finansowego związanego z tym, że mają subwencję statutową praktycznie na niezmienionym poziomie od kilku lat - poinformował prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Podkreślił, że na najpilniejsze potrzeby instytutów Polskiej Akademii Nauk nadal brakuje ok. 129 mln zł.

10.05.2022

Książeczkę wojskową żołnierza zawodowego zastąpi karta ID

Wojsko

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadzi nowy wzór legitymacji dla żołnierzy zawodowych. Nie będzie już miała wyglądu książeczki, ale karty ID. Zmieni się także zakres danych zawartych w dokumencie. Nowa legitymacja będzie ważna przez 10 lat.

10.05.2022

Już 5,7 tys. obywateli Ukrainy zgłosiło się na polskie uczelnie

Z przekazanych przez MEiN danych wynika, że w roku akademickim 2021/2022 studiuje w Polsce 34 725 obywateli Ukrainy, którzy stanowią 41,5 proc. wszystkich cudzoziemców kształcących się w Polsce. Od 24 lutego blisko 5,7 tys. obywateli Ukrainy zgłosiło się na polskie uczelnie, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów, z czego 873 Ukraińców jest w trakcie rekrutacji a 472 już przyjęto.

10.05.2022

Bon turystyczny jest ważny tylko do końca września

Domowe finanse

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września 2022 roku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bonem można zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Dotychczas ponad 3,3 mln osób aktywowało bony na łącznie około 3 mld zł.

10.05.2022

Badanie: Wzrosło zaufanie do bezpośrednich przełożonych, ale nie do najwyższej kadry

Rynek Prawo pracy

Doświadczenia czasu pandemii oraz ostatnie dwa miesiące trwającej ofensywy rosyjskiej w Ukrainie dostarczyły wielu wyzwań pracodawcom. Badania Kincentric Polska wskazują, że po długim okresie intensywnych i impulsywnych działań czasu pandemii wśród polskich pracowników znacznie wzrósł poziom poczucia wsparcia od menedżerów i jednocześnie – poziom zaufania do przełożonych.

10.05.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski