Resort rodziny rozpoczyna konsultacje w sprawie pieczy zastępczej

Prawo rodzinne

Ministerstwo rodziny rozpoczyna prace nad zmianami w zakresie pieczy zastępczej. W czwartek w resorcie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, rząd i samorządów lokalnych. Powołano zespoły robocze, które wypracują rekomendacje rozwiązań m.in. w zakresie rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, w tym rodzicielstwa zawodowego.

29.02.2024

Resort kultury zapowiada prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie

Nowe technologie

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział w czwartek, że najdalej za 2-3 tygodnie do parlamentu trafi projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dotyczący korzystania z tantiem w internecie. Celem jest wdrożenie dwóch dyrektyw UE. Twórcy i wykonawcy będą mieć prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie.

29.02.2024

Potrzeba krajowej polityki otwartego dostępu

Szkolnictwo wyższe

Coraz więcej instytucji zaczęło przyjmować polityki otwartego dostępu. Pierwsze takie dokumenty pojawiły się w 2016 roku, zaś najwięcej z nich przyjęto w 2018 i 2021 roku (odpowiednio 12 i 13). Aż 34 instytucje zadeklarowały plany opracowania dokumentu w 2023 roku. Wskazuje się natomiast, że niezbędne jest wprowadzenie krajowej polityki otwartego dostępu, wyznaczającej priorytetowe działania dla agencji grantowych.

29.02.2024

Udział Polski w Prokuraturze Europejskiej potwierdzony przez KE

Prokuratura

Komisja Europejska przyjęła w czwartek decyzję potwierdzającą udział Polski w Prokuraturze Europejskiej (EPPO). Na wniosek skierowany do Komisji przez Polskę Prokuratura Europejska będzie właściwa do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw naruszających interesy finansowe Unii, popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku. Polska formalnie stanie się częścią Prokuratury Europejskiej z dniem wejścia w życie decyzji Komisji.

29.02.2024

GUS: 78,8 proc. ogółu pracujących to pracownicy najemni

Prawo pracy Rynek pracy

Na ostatni dzień września 2023 r. w gospodarce narodowej było prawie 15,2 mln pracujących. Średnia wieku wyniosła 42,6 roku, mediana wieku 42 lata. Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn – podał w czwartek GUS. Wśród pracujących na własny rachunek łącznie z pomagającymi członkami rodziny mężczyźni stanowili 62,2 proc.

29.02.2024

Ruszył nabór do 6. edycji programu POLONISTA NAWA

Szkolnictwo wyższe

Celem programu jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła nabór do programu POLONISTA. Mogą się do niego zgłaszać studenci, doktoranci i naukowcy, których przedmiotem studiów lub badań jest język polski, polska kultura, sztuka, literatura i historia.

29.02.2024

Wyciął bezdomnemu psu nerkę. Sąd ponownie zajmie się sprawą

Prawo karne

Lekarz weterynarii wyciął nerkę Saturnowi - psu adoptowanemu ze schroniska, by przeszczepić ją rasowemu psu z hodowli. Decyzją Sądu Najwyższego sprawa wróci do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji - informuje organizacja Viva! Akcja dla Zwierząt, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa znęcania się nad Saturnem.

29.02.2024

Kiedy pracownik skorzysta z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

PIT

Autorskie koszty uzyskania przychodów dotyczą zarówno umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Są stosowane do wynagrodzeń podatników-twórców, uzyskujących przychody z przeniesienia praw autorskich. Warunkiem jest wydzielenie wynagrodzenia (honorarium) autorskiego z ogółu wynagrodzenia za pracę. W 2024 r. podatnicy mogą odliczyć 50 proc. przychodów, nie więcej jednak niż 120 tys. zł rocznie.

29.02.2024

Rusza nabór wniosków do "programu samochodowego"

Pomoc społeczna Transport Niepelnosprawność

1 marca ruszy trzeci nabór wniosków do tzw. programu samochodowego dla osób z niepełnosprawnością finansowanego z PFRON. Wnioski można składać tylko elektronicznie. Co ważne, jeśli ktoś składał wniosek w poprzednich turach i nie otrzymał dofinansowania, przy ponownym wnioskowaniu nie może wykorzystać starego wniosku. Musi złożyć od nowa aplikację w programie.

29.02.2024

Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mają ostatni dzień na złożenie oświadczeń majątkowych

Samorząd terytorialny Wybory

Dziś, 29 lutego mija termin w którym radni wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają czas na złożenie oświadczeń majątkowych na koniec kadencji. Marszałkowie województw, starostowie, urzędnicy piastujący najważniejsze stanowiska w samorządzie - niewybierani podczas wyborów bezpośrednich w powiatach, składają oświadczenie dopiero w dniu odwołania ze stanowiska.

29.02.2024

Lekarz weterynarii zawodem zaufania publicznego

Zawody medyczne

Lekarz weterynarii jest zawodem zaufania publicznego, zrzeszonym w ramach samorządu lekarsko-weterynaryjnego i podlegającym odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarsko-weterynaryjnymi. Usługi świadczone przez lekarzy weterynarii mają znaczenie nie tylko dla ochrony zdrowia zwierząt, ale również dla bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, w tym również zawierającej środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego, a co się z tym bezpośrednio wiąże – dla ochrony zdrowia publicznego.

29.02.2024

Więcej czasu na uchwalenie planów ogólnych? Będzie rewizja KPO

Budownictwo Prawo unijne Ład Przestrzenny

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje renegocjować część kamieni milowych - także ten dotyczący reformy planistycznej. Już od dawna trafiają do resortu apele, żeby przesunąć w czasie obowiązek uchwalenia planów ogólnych. Narzucone bowiem przez przepisy terminy trudno będzie gminom dotrzymać, co grozi paraliżem inwestycyjnym. Od 1 stycznia 2026 r. nie będzie można już budować na obowiązujących dziś zasadach. Dla gospodarki będzie to prawdziwa katastrofa.

29.02.2024

Coraz więcej nowych przepisów, krótsze vacatio legis

Prawnicy Administracja publiczna

Skokowo zwiększa się liczba nowych i zmienionych przepisów. W 2023 roku ogłoszono aż 143 155 nowych aktów prawnych – ponad 15 tys. więcej niż rok wcześniej. Przynajmniej raz zmieniono natomiast 31 968 aktów. Najczęściej zmieniana była ustawa o PIT. Nadal wiele przepisów wchodzi w życie z datą wsteczną - w momencie publikacji dowiadujemy się, że... ustawa już dawno obowiązuje. To tylko niektóre problemy wskazane w raporcie „Poprawmy prawo”.

29.02.2024

Sąd nie uzasadnił zabezpieczenia? Zaskarżenie trzeba składać od razu

Wymiar sprawiedliwości

Od 2019 roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym sąd może w sprawie cywilnej odstąpić od uzasadnienia postanowienia wpadkowego. Sędziowie korzystają z tego w sprawach rodzinnych, ale też np. w sprawach frankowych. Część z nich stosuje też ogólne pouczenia dotyczące zaskarżania. Efekt? Strona w tym przypadku powinna składać zażalenie od razu, czyli w ciągu siedmiu dni. Zamiast tego wnioskuje o pisemne uzasadnienie, sąd wniosek odrzuca... a termin przepada.

29.02.2024

Osoba z niepełnosprawnością w sądzie porozumie się metodami alternatywnymi

Niepelnosprawność

Sąd ma obowiązek wysłuchać osobę z niepełnosprawnością podczas procedury ustalania dla niej kuratora. Będzie musiał uwzględnić jej indywidualne potrzeby, także wtedy, gdy porozumiewa się pozawerbalnie za pomocą alternatywnych metod komunikacji. Rozwiązania są konieczne, bo obecnie brak komunikacji prowadzi do ubezwłasnowolnienia osoby. Przepisy będą jednak martwe bez przygotowania osób biorących udział w procedurze.

29.02.2024

Ponad 200 spraw przeciwko sędziom prawidłowo stosującym prawo europejskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cztery lata trwało wyjaśnianie zarzutu złamania Konstytucji przez trzech sędziów. Sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie chcieli wyjaśnić, czy w sprawie zachodzi nienależyta obsada sądu. W tym celu zwrócili się o przesłanie informacji ‎o okolicznościach powołania asesora na stanowisko. Nie dokonali ingerencji w tryb powoływania asesorów – orzekł Sąd Najwyższy. Była to pierwsza sprawa wytoczona przez rzecznika dyscyplinarnego, która miała wywołać efekt mrożący wśród sędziów, by nie stosowali prawa europejskiego.

29.02.2024

Mediacja ma być sposobem na zatory sądowe, ale z przepisami nadal jest problem

Wymiar sprawiedliwości

Już poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniało, że w mediacji widzi sposób na rozładowanie sądowych zatorów. Wprowadzone zostały różnego rodzaju zmiany w przepisach, miał zacząć działać Krajowy Rejestr Mediatorów. Kwestie rejestru podejmuje i obecne kierownictwo, prawnicy podkreślają jednak, że jeśli mediacja ma się upowszechnić, potrzeba kompleksowych - a nie punktowych uregulowań. Konieczne jest weryfikowanie umiejętności mediatora oraz stworzenie choćby mediatorskiego kodeksu etyki.

29.02.2024

Kwalifikacje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Pacjent

To pacjent wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a lekarz taki musi spełniać wymogi określone w przepisach. W Polsce definicja lekarza POZ wynika z dwóch różnych ustaw. Ustawodawca definiuje lekarza POZ przez pryzmat jego kwalifikacji. Niektórzy lekarze pracujący w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej muszą w tym roku odbyć kurs medycyny rodzinnej, aby kontynuować pracę w POZ.

29.02.2024

KPMG: Co trzecia firma w Polsce odnotowała w 2023 roku przynajmniej jeden cyberincydent

Prawo gospodarcze

W 2023 roku 66 proc. firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa, a 34 proc. zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków. Połowa organizacji wskazuje na trudności związane z rekrutacją i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników jako największy problem w osiągnięciu odpowiedniego poziomu zabezpieczeń. Z badania KPMG w Polsce wynika, że spadły obawy firm związane z działaniami zorganizowanych grup cyberprzestępczych, które są uznawane za największe zagrożenie w sieci.

28.02.2024

MZ: konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii wybrany nieprawidłowo

Pacjent Opieka zdrowotna

We wtorek wieczorem na liście konsultantów krajowych Ministerstwa Zdrowia w rubryce dotyczącej konsultanta w dziedzinie psychoterapii widniało nazwisko prof. dra hab. Wiesława Cubały. Miał zastąpić na tej funkcji Renatę Mizerską, prezes Polskiej Rady Psychoterapii. Jednak już w środę resort zdrowia ogłosił, że powołanie było nieprawidłowe, a kandydat zostanie wyłoniony z udziałem zainteresowanych środowisk.

28.02.2024