Wyższe stypendia sportowe i nagrody za medale na olimpiadzie w Paryżu

Domowe finanse

Nowelizacja ustawy o sporcie podwyższa wysokość nagród i stypendium dla wybitnych sportowców. Dotychczasowa stawka podstawy stypendiów oraz nagród wynosi 2300 zł i została ustalona jeszcze w 2005 roku. Od 1 stycznia 2025 roku nowe przepisy obejmą także medalistów i finalistów międzynarodowych imprez mistrzowskich, a już obowiązują zmiany dotyczące tegorocznych uczestników Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich Paryż 2024.

05.08.2024

MEN powoła nowy organ, z którym będzie konsultować zmiany w oświacie

Minister edukacji ogłosiła wyniki otwartego naboru do prac w Zespole MEN ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi - wyłoniono 30 organizacji pozarządowych, które będą uczestniczyć w pracach zespołu. Szefowa MEN poinformowała, że pierwsze spotkanie Zespołu będzie już na początku września.

05.08.2024

Certyfikaty niekoniecznie ułatwią firmom start w przetargach

Zamówienia publiczne

Firmy, które chcą wystartować w przetargu, będą mogły ubiegać się o certyfikat, co ma zaoszczędzić im czas. Nie będą musiały za każdym razem gromadzić i składać dokumentów. Tego rodzaju "zaświadczenie" będą musieli honorować zamawiający. Propozycja budzi spore kontrowersje. Certyfikującymi nie będą mogły być samorządy gospodarcze. Niejasne są też kryteria przyznawania samych certyfikatów.

05.08.2024

Reforma do poprawki? MEN nie wyklucza zmian w ocenianiu nauczycieli

Kadry w oświacie Prawo pracy

Skomplikowana, nieczytelna i nieprzemyślana - tak mówiono o reformie, którą w zasadach awansu i oceniania nauczycieli wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Fala krytyki spadła zwłaszcza na kryteria, od których zależy nota, jaką uzyska nauczyciel. Problematyczne są też luki w przepisach, które pozostawiła po sobie poprzednia ekipa.

05.08.2024

Środki pochodzące z nienależnej wpłaty do PPK wracają do finansującego

PIT Prawo pracy Finanse PPK

Pracodawca - po stwierdzeniu, że dokonał nienależnych wpłat do PPK - informuje o tym instytucję finansową, którą zwraca środki pochodzące z nienależnych wpłat, bez konieczności uzyskania zgody uczestnika pracowniczych planów kapitałowych. Przychodem uczestnika PPK jest nadwyżka ponad pobraną z jego wynagrodzenia, a następnie zwróconą mu wpłatę.

05.08.2024

MON, zakazując fotografowania, chce też zabronić utrwalania dźwięków

Prawo karne Administracja publiczna Wojsko

Zakaz fotografowania obiektów ważnych dla obronności państwa i infrastruktury krytycznej ma objąć wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania - zarówno z terenu, jak i z powietrza. Zakaz obejmuje też szkicowanie, zapisywanie tekstu i samego dźwięku. Wydanie zezwolenia na fotografowanie albo odmowa jego wydania nie będzie miała charakteru decyzji administracyjnej. Eksperci twierdzą, że resort się zagalopował i chce uregulować to, czego nie powinien.

05.08.2024

Odrębne postępowanie gospodarcze może zniknąć z procedury cywilnej

Prawo cywilne

Wprowadzone kilka lat temu tzw. wielką nowelizacją procedury cywilnej odrębne postępowanie gospodarcze miało przyspieszyć i usprawnić procesy, a przedsiębiorcom ułatwić dochodzenie roszczeń. Nowe przepisy wprowadziły szereg nowych rygorów i skomplikowały postępowania, ale zakładanych celów nie przyniosły. Dlatego teraz zapowiadana jest rezygnacja z tych rozwiązań.

05.08.2024

Inwestorom trudno skorzystać ze zwolnienia

CIT Doradca podatkowy

Przepisy dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne, co przyczynia się do sporów i zniechęca inwestorów – alarmują eksperci. Nie pomogła interpretacja ogólna z 2019 r. ani nowelizacja ustawy z 2022 r. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przepisy z 2022 r. nie zawężają zwolnienia, a ulga dotyczy zwiększenia zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa.

05.08.2024

We wrześniu decyzja o postawieniu szefa NBP przed Trybunałem Stanu

Administracja publiczna

We wrześniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpocznie prace nad wstępnym wnioskiem o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu - przekazał przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Według niego Glapiński został skutecznie powiadomiony o treści wniosku.

04.08.2024

Łączenie kar dobre dla klienta? Obrońcy nie chcą likwidacji

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego analizuje ewentualne zmiany, a nawet likwidację instytucji wyroku łącznego. Powodem są m.in. pytania prawne i kasacje, które trafiają do Sądu Najwyższego i pokazują, że łączenie kar nastręcza sędziom wielu kłopotów. Obrońcy obawiają się też o karę łączną, bo jak podkreślają - choć nie mówią poprawkom "nie" - to dalej idące kroki uderzą w interes ich klientów.

03.08.2024

"Wyszukiwarki" majątku dłużnika nie ma. Ale są sposoby, żeby go wytropić

Finanse

Polski ustawodawca, jak dotąd, nie przewidział przepisów pozwalających na stworzenie oficjalnej „wyszukiwarki” majątku dłużnika, dzięki której można szybko go znaleźć po wpisaniu danych. Niektórzy decydują się więc na skorzystanie z pomocy firm oferujących przeprowadzenie takich poszukiwań. Jednak ich działalność niekiedy balansuje na granicy prawa. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po instrumenty przewidziane przez prawo, czyli po specjalną procedurę, której celem jest wyjawienie majątku dłużnika.

03.08.2024

Saszetka z wódką do kieszeni – rynek coraz bardziej kreatywny, przepisy nie nadążają

Rynek i konsument

Producenci mocnego alkoholu coraz częściej skupiają się na atrakcyjnej formie prezentacji swoich produktów - przykładem jest wódka w saszetkach, przedstawiana jako innowacyjna i wygodna forma spożycia. Jak wskazują eksperci, może być to interpretowane jako próba przyciągnięcia uwagi szczególnie młodszych konsumentów - zwłaszcza że wygląd nie sugeruje na pierwszy rzut oka, z czym mamy do czynienia. Producenci potrafią też zręcznie omijać informacje o alkoholu, skupiając się np. na zawartości owoców.

03.08.2024

Topless nad Bałtykiem - zależy kto, gdzie i kiedy

Prawo cywilne Turystyka

Na polskich plażach topless jest rzadkie. W erze internetowych nagrywań wszystkich i wszystkiego miłośnicy nagości wybierają raczej plaże naturystów albo ustronne miejsca, gdzie nie są pod obserwacją osób postronnych. A polskie sądy do odsłoniętych biustów podchodzą dość liberalnie, zwłaszcza gdy kobiety prezentują topless w miejscach plażowania.

03.08.2024

Pracownik odmawia podwyżki - pracodawca może mieć... problem

Prawo pracy Finanse

Coraz częściej pracownicy nie godzą się na podwyżkę wynagrodzenia. Powody takiej decyzji są różne i czasami dotyczą prowadzonych wobec zatrudnionych postępowań egzekucyjnych - komorniczego albo administracyjnego. Prawnicy jednak ostrzegają: pracodawca musi udokumentować tę odmowę, by – gdy pracownik zmieni zdanie – mógł się obronić przed zarzutem dyskryminacji czy nierównego traktowania.

03.08.2024

Agnieszka Olszewska nowym prezesem Urzędu Zamówień Publicznych

Zamówienia publiczne

Wiceminister Jacek Tomczak wręczył w piątek, 2 sierpnia, Agnieszce Olszewskiej akt powołania na stanowisko prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Olszewska od ponad 25 lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach stosowania przepisów dotyczących udzielania zamówień publicznych.

02.08.2024

Prezydent kieruje ustawę o KRS do Trybunału, walczy o neo-sędziów

Prawnicy

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przywraca ład konstytucyjny w Polsce. Głosowanie na członków Rady ma odbywać się wśród wszystkich sędziów, a nie przez posłów na Sejm, czyli ciało polityczne. Prezydent nie godzi się, by wyłączyć z grona Rady tzw. neo-sędziów.

02.08.2024

Konkurs na dyrektora NCBR: Jest projekt w sprawie powoływania członków komisji

Szkolnictwo wyższe

Jako że resort nauki przejął kontrolę nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, przygotował projekt rozporządzenia określającego procedurę wyłaniania komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko dyrektora NCBR i jego zastępcy. W projektowanym rozporządzeniu proponuje się również aktualizację składu komisji konkursowej przeprowadzającej konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora NCBR.

02.08.2024

PUE ZUS zmienia się w eZUS

Ubezpieczenia społeczne

Jeszcze w tym miesiącu użytkownicy Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zalogują się do systemu na nowym ekranie. To pierwsza odsłona nowej wersji PUE ZUS, czyli eZUS, i pierwszy krok w kierunku unowocześnienia całego systemu – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Planowane są też zmiany w rejestracji konta w eZUS i w procesach powiązanych z logowaniem. Trwają także prace nad ulepszeniem profilu płatnika składek.

02.08.2024

NRA punktuje problemy nieodpłatnej pomocy prawnej i ma rekomendacje zmian

Prawnicy

Naczelna Rada Adwokacka wskazuje, że potrzebne jest pilne dofinansowanie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, odformalizowanie systemu, rezygnacja z porad zdalnych oraz rozważenie stopniowego scalenia systemu nieodpłatnej pomocy prawnej z pomocą prawną świadczoną z urzędu. A to tylko niektóre z postulatów, które, w ocenie NRA, uzdrowiłyby system nieodpłatnej pomocy prawnej.

02.08.2024