Nie tylko narkotyki, skazany będzie musiał poddać się badaniu na obecność prekursorów

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje szereg zmian dotyczących osadzonych. Będą nowe zasady kontroli, dostarczania korespondencji, wprowadzone zostaną limity zezwoleń na zajęcia poza terenem zakładu karnego. Skazany będzie też musiał poddać się badaniom na obecność w organizmie prekursorów, środków zastępczych lub nowej substancji psychoaktywnej i pokryje koszty, jeśli wynik będzie pozytywny.

12.10.2021

Skarbówka łatwiej zajmie prywatny majątek podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Polski Ład zagwarantuje fiskusowi prawo do tymczasowego zajmowania ruchomości podatnika i rozporządzania nimi jak właściciel. Zajęciu – na 96 godzin – będą mogły podlegać m.in. meble, biżuteria, telefony, samochody, komputery, ale także inne ruchomości, które są własnością podatnika - również jeśli używają je inne osoby. A podatnik w tym czasie nie będzie mógł złożyć zażalenia na taką decyzję.

12.10.2021

Urlop nauczyciela po nowemu – niby wypoczynek, a więcej pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczyciel w placówce feryjnej będzie mógł wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy we wszystkie dni wolne od zajęć dydaktycznych, a nie tylko w ferie i wakacje. Według Ministerstwa Edukacji i Nauki to odpowiedź na postulaty nauczycieli, według tych ostatnich raczej niekoniecznie - uważają, że na projektowanej zmianie raczej stracą.

12.10.2021

Dla jednych subwencja mimo kontroli ZUS, innym zabrana bez prawomocnej decyzji

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza finansowa

Polski Fundusz Rozwoju odrzucił wnioski 2324 firm o wsparcie z tarczy finansowej 2.0, bo zgłosiły do ZUS pracowników z mocą wsteczną. 418 z nich poprosiło o dodatkową weryfikację. Dzięki niej wnioski 257 firm rozpatrzono pozytywnie, bo pozytywna była opinia ZUS. Zdaniem prawników, nieprecyzyjny regulamin sprawia, że jednym PRF odmawia pomocy bez prawomocnej decyzji, a innym umarza subwencję.

12.10.2021

Wróciły izolatoria, bo nadchodzi czwarta fala

Koronawirus

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną, której rezultatem jest stale zwiększająca się liczba osób zakażonych wirusem, wznowione zostaną izolatoria. W każdym województwie ma powstać jeden taki obiekt. Tak wynika z zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

11.10.2021

Izba Dyscyplinarna zajmie się sędziami odwołującymi się do wyroków TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski poinformował w poniedziałek, że zajmie się ona sprawami sędziów Adama Synakiewicza i Marty Pilśnik, których minister sprawiedliwości odsunął od orzekania w związku z kwestionowaniem przez nich statusu sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz odwoływanie się do wyroków TSUE.

11.10.2021

Odznaczenia państwowe i resortowe dla najlepszych pedagogów

Kadry w oświacie

Około 190 nauczycieli odebrało w Auli Magna pałacu Branickich najwyższe odznaczenia państwowe, ministerialne i kuratoryjne. Wręczono je w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku uroczystość była wyjątkowa, bo w 2020 nie mogła odbyć się z powodu pandemii.

11.10.2021

Nowa polityka surowcowa państwa ma uprościć procedury i lepiej chronić zasoby

Środowisko Prawo gospodarcze

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa mającej na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Szykują się również zmiany dotyczące zabudowy na terenach górniczych oraz ułatwienia w zakresie ujęć wód podziemnych.

11.10.2021

Dodatkowe 42 mln zł na polsko-norweskie badania

Szkolnictwo wyższe

Siedem dodatkowych projektów otrzymało ponad 42 mln zł w konkursie. To jeden z trzech konkursów finansowanych z funduszy norweskich i funduszy EOG na lata 2014–2021 w ramach programu "Badania". Narodowe Centrum Nauki jest operatorem części programu poświęconej badaniom podstawowym.

11.10.2021

Już 4 miliony profili zaufanych w tym roku założyli Polacy

Rynek i konsument Administracja publiczna Nowe technologie

Od początku tego roku założono Polsce cztery miliony profili zaufanych - poinformował w poniedziałek Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rekordowy pod tym względem był kwiecień, kiedy to uaktywniono 621 911 profili, czyli najwięcej w całej 10-letniej historii stosowania tego mechanizmu.

11.10.2021

Maciej Szpunar pierwszym rzecznikiem generalnym TSUE

Prawnicy Prawo unijne

W związku z częściowym odnowieniem składu Trybunału Sprawiedliwości pierwszym rzecznikiem generalnym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej został Maciej Szpunar, którego rzecznicy generalni wybrali ze swego grona na kadencję trwającą od 8 października 2021 r. do 6 października 2024 r.

11.10.2021

KE: W odpowiednim czasie wezwiemy do zapłaty kary za Turów

Środowisko Prawo unijne

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował w poniedziałek, że organ ten „w odpowiednim czasie” wystawi wezwanie do zapłaty w sprawie kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczących działalności kopalni węgla brunatnego Turów. Tymczasem polski rząd podejmuje jeszcze próby wstrzymania wykonania tych kar.

11.10.2021

Uchwała SN w sprawach frankowych przesunięta - będzie nowy sędzia sprawozdawca

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Nie będzie 8 listopada uchwały Sądu Najwyższego w sprawie bezumownego korzystania z kapitału. Kontrola wyboru sędziego sprawozdawcy wykazała nieprawidłowości, które skutkowały decyzją prezes kierującą Izbą Cywilną o zmianie sędziego i terminu wydania uchwały. O wątpliwościach dotyczących sędziego sprawozdawcy pisaliśmy na Prawo.pl.

11.10.2021

UOKiK sprawdza ceny sprzętu do elektronicznego monitoringu

Rynek i konsument Administracja publiczna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące ustalania cen sprzętu do elektronicznego monitoringu. Jednocześnie pracownicy tego urzędu przeprowadzili przeszukania w siedzibie spółki Dahua Technology Poland, a także u trzech dystrybutorów jej produktów. Podejrzewane działania mogą polegać na ustalaniu cen odsprzedaży urządzeń.

11.10.2021

Badanie. Czy innowacyjność polskich firm jest zagrożona?

Prawo pracy Nowe technologie

Jak podaje NCBR, liczba wniosków o finansowanie B+R i innowacji rekordowo rośnie, a pandemia wzmocniła jeszcze ten trend wśród dużych firm, jak i startupów. Firmy mogą mieć jednak problem z wdrożeniem swoich innowacji. Jak pokazują badania Kincentric, pracownicy czują się zniechęceni do pracy, przeciążeni i niedoceniani. Prawie połowa (48 proc.) polskich pracowników myśli o zmianie pracy.

11.10.2021

Rolnicy zarobią więcej bez podatku

Rynek i konsument PIT Polski Ład

Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział w sobotę, że rolnicy bardzo wiele swoich produktów będą mogli sprzedawać bezpośrednio. Sprzedaż do 100 tysięcy złotych rocznie ma być zwolniona z podatku dochodowego. Tymczasem rolnicy z wielu przywilejów podatkowych korzystają już teraz.

11.10.2021

Zaostrza się protest pracowników wymiaru sprawiedliwości - czas "na chorobowe"

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W części miast praca w sądach w poniedziałek - 11 października, praktycznie zamarła - to efekt masowego korzystania ze zwolnień lekarskich. Pracownicy nieoficjalnie podkreślają, że mają dość i skoro, i tak nikt się z nimi się liczy, a ich wynagrodzenia będą zamrożone, chcą zadbać o swoje zdrowie. Cały czas trwa też protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

11.10.2021

Podział Mazowsza odłożony, bo nie ma większości w Sejmie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Projekt podziału województwa mazwieckiego na dwie jednostki w tym wyodrębnienia z niego Warszawy, nie będzie na razie przedmiotem prac parlamentarnych. - Nie ma większości w Sejmie dla tego rodzaju idei, więc na razie sprawa jest odłożona. To wysiłek, który nie przyniósłby efektu - powiedział w poniedziaek poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski.

11.10.2021

Sędziowie TK w stanie spoczynku: Niezgodny z konstytucją wyrok w sprawie unijnego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Ogłoszony w miniony czwartek wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności przepisów konstytucyjnych nad unijnymi budzi zaniepokojenie i zawiera wiele fałszywych twierdzeń - stwierdza w oświadczeniu 26 sędziów TK w stanie spoczynku. Jego autorzy dodają też, że wyrok ten nie mieści się w kompetencjach Trybunału i jest niezgodny z konstytucją.

11.10.2021