Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek ZUS

Ubezpieczenia społeczne Finanse

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się zapewnić przedsiębiorcom wsparcie poprzez elastyczne rozwiązania. Jednym z nich jest odroczenie terminu płatności składek. Pozwala ono przesunąć w czasie bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową – przypomina ZUS. Tylko w 2024 r. ZUS odroczył terminy płatności 7197 płatnikom składek na kwotę niewiele ponad 1 mld zł. W porównaniu do 2023 r. był t to wzrost liczby udzielonych odroczeń o 7,7 proc. i wzrost o 37,4 proc. kwoty objętej tym rodzajem ulgi.

11.04.2025

Zmiany w kodach PKD. UKNF wyjaśnia kwestię alternatywnej spółki inwestycyjnej

Prawo gospodarcze Finanse

Obowiązująca od 1 stycznia 2025 roku nowa klasyfikacja kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności spowodowała wątpliwości m.in. wokół tego, jak poprawnie klasyfikować działalność alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI) oraz zarządzanie ASI. Komunikat z wyjaśnieniami wydał w tej sprawie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

11.04.2025

Dwa lata więzienia dla adwokata od "trumien na kółkach"

Wymiar sprawiedliwości

Olsztyński sąd rejonowy skazał na dwa lata pozbawienia wolności łódzkiego adwokata Pawła K., oskarżonego o spowodowanie wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. Sąd wymierzył mu też pięć lat zakazu prowadzenia pojazdów. Jeszcze we wrześniu 2024 r. Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN przychyliła się do orzeczonej przez sądy dyscyplinarne adwokatury kary dwóch lat zakazu wykonywania zawodu. Wyrok jest nieprawomocny.

11.04.2025

Od "gały" na egzaminie prawniczym można się odwołać

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

Trwa podliczanie wyników egzaminów radcowskiego i adwokackiego. W tym roku część zdających miała trudności z zadaniem z zakresu prawa cywilnego. 'Gała' nie oznacza jednak jeszcze końca prawniczego świata, bo można się odwołać. Warto też pamiętać, że odwołanie przysługuje od każdej niezdanej części, ważne są jednak terminy.

11.04.2025

Wadliwie powołany sędzia zapłaci państwu odszkodowanie?

Wymiar sprawiedliwości

Około miliona euro kosztowało dotąd Polskę zawarcie 100 ugód w skargach wniesionych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w związku z tym, że w sprawie orzekał tzw. neosędzia. Na rozpoznanie lub ugodę czeka jeszcze ok. 800 spraw. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia proponuje, by Skarb Państwa występował z roszczeniem regresowym wobec takiego sędziego z SN. Prawnicy podkreślają, że pomysł jest ryzykowny, a sędziowie powołani od 2018 r. wskazują, że to działanie odwetowe, mające zastraszyć sędziów.

11.04.2025

Szerszy dostęp do zawodu technika farmacji? Jest propozycja deregulacyjna

Zawody medyczne Farmacja Deregulacja

Rozszerzenie katalogu kierunków studiów uprawniających do pracy jako "osoba wykwalifikowana" w aptece, które miałoby pozwolić większej liczbie specjalistów wejść na rynek pracy, zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy i poprawić dostępność usług farmaceutycznych dla pacjentów. To najważniejsze założenia jednej z najnowszych propozycji deregulacyjnych w ramach inicjatywy "SprawdzaMY".

11.04.2025

IKE czy IKZE – co się bardziej opłaca

Domowe finanse Emerytury i renty PIT

Ten, kto w 2024 r. wpłacił pieniądze na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), uiści niższy PIT przy rozliczeniu za ubiegły rok. Z kolei wpłaty dokonane w tym roku pomniejszą podatek przy rozliczeniu za 2025 r. Skarbówka wyjaśnia w najnowszych interpretacjach, że przy przelewach na przełomie roku liczy się data dokonania wpłaty, nie zaksięgowania na koncie IKZE. Jednocześnie można też oszczędzać na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), by skorzystać z preferencji przy wypłacie.

11.04.2025

Renta wdowia do poprawki - dyskryminuje część ubezpieczonych

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Emeryci pozbawieni prawa do tzw. renty wdowiej nie mają co liczyć na to, że rząd szybko zmieni niekorzystne dla nich przepisy. Wbrew publicznym obietnicom złożonym w Senacie, resort pracy nie zamierza dokonywać przeglądu przyjętych rozwiązań wcześniej, niż w 2028 r. Tymczasem zdaniem prawników, wymóg pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka narusza konstytucyjną zasadę równości i proporcjonalności. I z tego powodu konieczna jest rewizja przesłanek przyznawania renty wdowiej, a nawet rozważenie konstytucyjnej kontroli przepisów.

11.04.2025

Stała umowa z nauczycielem po roku pracy - wróci stary przepis

Likwidacja stopni: nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego sprawiła, że zmieniły się zasady zawierania umów z nauczycielami - nauczyciel początkujący przez pierwsze dwa lata zatrudniony jest na czas określony. To dłużej niż przed zmianą, kiedy to na czasową umowę pracował jedynie rok. Rząd planuje zmienić przepisy i wrócić do korzystniejszej dla pedagoga wersji.

11.04.2025

Deregulacja: Po przerejestrowaniu pojazdu, tablice może sprawdzić diagnosta na przeglądzie

Samorząd terytorialny Transport Deregulacja

Po każdym zakupie samochodu, właściciel pojazdu musi odstać swoje w wydziale komunikacji, z tablicą rejestracyjną pod pachą. Nawet wtedy, kiedy chce zachować numery rejestracyjne. Zdaniem zespołu Rafała Brzoski to niepotrzebny, biurokratyczny obowiązek. Przedstawia on inne rozwiązanie. Zespół postuluje też cyfrową archiwizację dokumentów rejestracyjnych, co przyspieszy obsługę, ograniczy koszty i zwiększy bezpieczeństwo danych.

11.04.2025

CIOP-PIB: 48,8 proc. pracowników doświadczyło cyberprzemocy osobiście

Prawo pracy

Wśród najczęstszych form zjawiska cyberprzemocy w pracy wymienia się wyzywanie (44,6 proc.), ośmieszanie (44,3 proc.) oraz poniżanie (43,3 proc,). Co więcej, niemal połowa osób badanych (48,8 proc.) przyznała, że doświadczyła cyberprzemocy osobiście – wynika z najnowszego raportu CIO-PIB poświęconego cyberprzemocy w pracy.

10.04.2025

Nowy zastępca dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał prokuratora Janusza A. Śliwę na zastępcę dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) w Krakowie. Ma pokierować Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej KSSiP. Obecnie jest zastępcą prokuratora regionalnego w Krakowie, od 2014 r. jest też wykładowcą KSSiP. Prowadził szkolenia wstępne dla aplikantów z zakresu prawa karnego materialnego i procedury karnej, a także cykl szkoleń dla sędziów i prokuratorów związany z reformą prawa karnego w latach 2013-2015.

10.04.2025

Rząd nie przyjął reformy szpitalnictwa - powodem przepis o lekarzach spoza UE

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy reformującej szpitale został przyjęty przez stały komitet rady ministrów, ale nie przez rząd. Projekt przeszedł już trzy tury konsultacji publicznych i uległ w tym czasie istotnym zmianom. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w grudniu, że jest szansa, że Sejm przyjmie ustawę w pierwszej połowie 2025 r. Projekt powstał z myślą głównie o szpitalach powiatowych i dać m.in. możliwość tworzenia planów naprawczych.

10.04.2025

USA i UE wstrzymują wzajemną podwyżkę ceł na 90 dni

Podatki międzynarodowe Cło

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w czwartek, że UE wstrzyma na 90 dni nałożenie ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. W tym czasie mają być prowadzone negocjacje. Decyzja ta ma związek z zawieszeniem na taki sam okres ceł amerykańskich przez prezydenta Donalda Trumpa.

10.04.2025

TSUE określa, kiedy członek UE nie może odmówić wykonania ENA

Prawo karne

Państwo członkowskie nie może odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania, gdy jego celem jest udział objętej nim osoby w prowadzonym postępowaniu karnym - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Wskazał również, że podobnie jest w sytuacji, jeżeli czyny stanowiące przestępstwo popełnione przez poszukiwanego nie podlegają jurysdykcji tego członka UE na podstawie jego prawa karnego.

10.04.2025

Nowela ustawy o szkolnictwie wyższym obejmie przepisy antymobbingowe

Szkolnictwo wyższe

Wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk zapowiedziała w czwartek, że nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce będzie zawierać rozwiązania wspierające przeciwdziałanie mobbingowi. Podkreśliła również, że resort przygotowuje szereg inicjatyw mających na celu poprawę dobrostanu psychicznego studentów i pracowników akademickich.

10.04.2025

Profilaktyka 40 Plus - jeszcze do końca kwietnia można skorzystać z programu

Pacjent Opieka zdrowotna

Program Profilaktyka 40 PLUS, w ramach którego można wykonać niektóre badania profilaktyczne, będzie funkcjonował jeszcze do końca kwietnia br. - to ostatnia szansa, by z niego skorzystać. Od maja zastąpi go "Moje zdrowie". Nowy bilans zdrowia będzie wykonywany u każdej osoby dorosłej po ukończeniu 20. roku życia.

10.04.2025

TSUE usankcjonuje w Polsce wyroki nieistniejące? Jest opinia rzecznika generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Sąd krajowy jest zobowiązany pominąć lub uznać za prawnie nieistniejący wyrok sądu wyższej instancji, który nie spełnia wymogu sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy - wskazał w swojej opinii rzecznik generalny TSUE Dean Spielmann. Sprawa dotyczyła uchylonego w październiku 2021 r. przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyroku z 2006 r., w którym zakazano określonych czynów nieuczciwej konkurencji na rynku czasopism z krzyżówkami.

10.04.2025

Zasiłek chorobowy – ile wynosi, komu i przez jaki okres ZUS go wypłaca

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczony, który zachoruje i musi zostać w domu, na czas choroby, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, może liczyć na zasiłek chorobowy. Co do zasady maksymalny okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, ale są wyjątki, kiedy „chorobowe” może być dłuższe lub krótsze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

10.04.2025

Lubnauer: Młodych ludzi trzeba nauczyć współpracy z AI

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer powiedziała w środę w Gdańsku, że młodzież powinna być uczona współpracy ze sztuczną inteligencją. Zaznaczyła, że technologia ta wpłynie na wiele zawodów. Podczas wizyty w Gdańsku, sekretarz stanu w MEN spotkała się z dyrektorami szkół z Pomorza i brała udział w ceremonii zakończenia LI Olimpiady Historycznej.

10.04.2025