W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o żałobie narodowej

Samorząd terytorialny

Sobota, 26 kwietnia- dzień pogrzebu papieża Franciszka - będzie dniem żałoby narodowej wynika z rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, które opublikowano w Dzienniku Ustaw. W czasie żałoby flagi państwowe na gmachach publicznych zostaną opuszczone do połowy masztu. Rozporządzenie zobowiązuje media, aby w tym dniu uwzględniały potrzebę uczczenia pamięci zmarłego papieża.

24.04.2025

ZUS: Coraz dłużej przebywamy na zwolnieniach lekarskich

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował 27,4 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Ze zwolnień lekarskich przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln osób, w tym 7,1 mln ubezpieczonych w ZUS. Przełożyło się to na 290 mln dni absencji – o 2,8 mln dni więcej niż w roku ubiegłym.

24.04.2025

Syndyk uzyska informacje objęte tajemnicą bankową. Rząd przyjął projekt ustawy

Banki Restrukturyzacja Upadłość Deregulacja

Nowelizacja ustawy - Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw ma umożliwić udzielanie informacji objętych tajemnicą bankową organom postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Projektodawca przekonuje, że usprawni to wymianę informacji, a w konsekwencji przebieg całego procesu restrukturyzacyjnego czy upadłościowego.

24.04.2025

ZUS będzie zamknięty 2 maja 2025 r.

Ubezpieczenia społeczne

W piątek, 2 maja 2025 roku, wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte. Tego dnia nie będzie można również skorzystać z pomocy konsultantów infolinii ZUS – informuje Zakład. I zachęca do załatwiania swoich spraw w ZUS bez wychodzenia z domu, przez internet.

24.04.2025

Profil absolwenta będzie podstawą reformy podstawy programowej

Zarządzanie oświatą

Instytut Badań Edukacyjnych kontynuuje prace nad reformą edukacji. Po publikacji dokumentu „Profil absolwenta i absolwentki. Droga do zmian w edukacji” trwają prace nad nową podstawą programową dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz nad profilem absolwenta szkół ponadpodstawowych. Opracowując nową wersję projektu, położono nacisk na wartości.

24.04.2025

NRL: Ginekolodzy wykonują zawód w obliczu "wysoce niedoskonałego prawa"

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wywołujący emocje społeczne temat przerywania ciąży nie może być powodem do bezprecedensowych ataków na lekarzy, sprawujących opiekę nad pacjentkami - zaznacza Naczelna Rada Lekarska w jednym z najnowszych stanowisk w sprawie sytuacji, która miała miejsce w szpitalu w Oleśnicy. Po raz kolejny apelują również do rządu, aby uregulować sprawę aborcji w ramach powszechnie obowiązującego prawa.

24.04.2025

Deregulacja nie rozwiąże wszystkich problemów z Małym ZUS Plus

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy, którzy dzięki rządowej ustawie deregulacyjnej, planowali ponowne przejście na Mały ZUS Plus od 1 stycznia 2025 r., razem z jej wejściem w życie, będą musieli czekać na tę możliwość cały ten rok - aż do 1 stycznia 2026 r. - chyba że zdecydują się na walkę z ZUS w sądzie. Zdaniem ekspertów przy okazji tej zmiany należałoby wprowadzić też możliwość wchodzenia w Mały ZUS Plus w każdym miesiącu roku kalendarzowego.

24.04.2025

Rozprawy niejawne w sprawach cywilnych przechodzą do lamusa

Wymiar sprawiedliwości

Sądy I instancji będą mogły rozpoznawać sprawy cywilne na posiedzeniach niejawnych, gdy pozwany uzna powództwo, a fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy są bezsporne - takie propozycje znalazły się w projekcie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, który wkrótce ma znaleźć się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Sędziowie są mocno podzieleni. Część z nich uważa, że pogłębi to sądową zapaść oraz wydłuży, i tak już długie, procesy. Inni podkreślają, że czas już wrócić do konstytucyjnych standardów.

24.04.2025

Tysiące kamer monitoringu mogą łamać nowe prawo

Prawo karne Wojsko Bezpieczeństwo publiczne

Zarówno gminy, jak i przedsiębiorcy, powinni przeprowadzić przegląd systemów monitoringu, aby nie narazić się na zarzut filmowania bez zezwolenia obiektów wojskowych, strategicznych i krytycznych. Przepisy mogą być też pułapką dla kierowców używających videorejestratory, a także nowoczesnych pojazdów. Prawnicy nie mają wątpliwości - nowe regulacje dostarczą w praktyce wielu problemów.

24.04.2025

Weszły w życie przepisy o nowej pomocy powodziowej

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Powódź

Świadczenie lokalowe to instrument wsparcia dla osób fizycznych, których lokale wynajmowane przedsiębiorcom zostały uszkodzone w ubiegłorocznej powodzi. Zostało ono przewidziane w przepisach nowelizacji ustawy powodziowej, które weszły w życie 17 czerwca 2025 r.. Jednym z warunków skorzystania będzie terminowe rozliczenie najmu z fiskusem.

24.04.2025

Sprzeciw wobec zdalnego przesłuchania świadka ma zniknąć z k.p.c.

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego chce zmiany przepisu, zgodnie z którym strona w sprawie cywilnej może sprzeciwić się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej wnioskował. Regulacja budzi obecnie duże wątpliwości wśród sędziów - uważają, że jest narzędziem do obstrukcji procesowej. Zgodnie z komisyjną propozycją sąd sam będzie mógł odstąpić od e-przesłuchania świadka, wezwie go wówczas do stawiennictwa na sali sądowej.

24.04.2025

Koniec interpretacji MDR, a kary zostają

Ordynacja

Po kilku latach sporów o możliwość interpretowania przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych (MDR), Ministerstwo Finansów chce wyłączyć schematy spod interpretacji. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Prawnicy alarmują, że to niekorzystne rozwiązanie, zwłaszcza że za niewypełnianie obowiązków w zakresie MDR nadal będą grozić wysokie kary.

24.04.2025

Członkowie wspólnot gruntownych mogą wnioskować o odszkodowanie

Nawet 1,5 mld zł może docelowo kosztować Skarb Państwa nowela ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, którą 4 kwietnia uchwalił Sejm, a w środę, bez poprawek przyjął Senat. Nowe regulacje otworzą udziałowcom wspólnot gruntowych, którzy w wyniku błędnych decyzji administracyjnych zostali pozbawieni praw majątkowych, drogę do odszkodowań. Zdecydowana większość wspólnot gruntowych nie ma uregulowanych stosunków prawnych.

23.04.2025

Większe finansowanie dla Narodowego Instytutu Wolności – prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Umożliwienie ministrom kierującym działami administracji rządowej zlecania zadań Narodowemu Instytutowi Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW). Dodatkowo podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa podnosi limity wydatków budżetu państwa związanych z finansowaniem działalności NIW w latach 2025–2026 oraz określa nowe limity na lata 2027–2036.

23.04.2025

Poszukiwanie skarbów bez pozwoleń dopiero za dwa lata

Dopiero 1 stycznia 2027 r. ma wejść w życie kontrowersyjna zmiana w ustawie o ochronie zabytków, która znosi obowiązek uzyskiwania pozwoleń wydawanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków, przy użyciu urządzeń elektronicznych lub technicznych. Prezydent podpisał ustawę przesuwająca termin.

23.04.2025

Członek komisji wyborczej może być wybrany w drodze losowania

Samorząd terytorialny Wybory

W przypadku gdy liczba zgłoszeń dokonanych przez poszczególnych pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych przekroczy ustawowy skład obwodowej komisji wyborczej, jej członków wyłania się w drodze losowania. Procedura jest ściśle określona. Z czynności tej musi być sporządzony protokół.

23.04.2025

Poseł PiS Dariusz Matecki może opuścić areszt za poręczeniem

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że poseł PiS Dariusz Matecki może opuścić areszt za poręczeniem w wysokości 500 tys. zł, ma czas na wpłatę do 6 maja br. W sprawie wypowiedział się Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny wskazując, że sąd nie podważył żadnego z postawionych politykowi zarzutów. A chodzi o Fundusz Sprawiedliwości.

23.04.2025

Odciążenie dla spółek: nie każdy wpis trafi do Monitora

Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy

Zniesienie obowiązku ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów dokonanych w Krajowym Rejestrze Sądowym – to jeden z celów opublikowanego 23 kwietnia br. projektu. Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało nowe przepisy, zapowiada, że konsekwencją będzie obniżenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

23.04.2025

Klienci Cinkciarza będą protestować. Ministerstwo odpowiada

Prawo karne Rynek i konsument Domowe finanse

Grupa klientów pokrzywdzonych przez kantor internetowy Cinkciarz.pl zapowiada na 25 kwietnia protest w Warszawie. Organizatorzy liczą na rozmowę z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratury. Tymczasem resort podsumowuje działania wymiaru sprawiedliwości w związku z aferą.

23.04.2025