TSUE kwestionuje wyroki "nowych" sędziów, a KRS rekomenduje kolejnych

Wymiar sprawiedliwości

Siedmioro kandydatów na sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wskazała obecna Krajowa Rada Sądownictwa. Rekomendacje z awansem do SN uzyskało dwoje sędziów sądów okręgowych, radcowie prawni i adwokat. To wszystko w sytuacji TSUE w kolejnym już wyroku wskazał, że nowi sędziowie zostali powołani z rażącym naruszeniem podstawowych norm dotyczących ustroju - właśnie z powodu składu Rady.

15.10.2021

Będą zmiany w składaniu ewidencji akcyzowych

Akcyza Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowej zmiany do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który jest obecnie procedowany przez rząd. Modyfikacja jest związana z wydłużeniem możliwości stosowania ewidencji akcyzowych w wersji papierowej do końca 2022 r. – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

15.10.2021

Protest medyków przedstawił swoje porozumienie. Chcą podwyżek, ale stopniowo

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

To nie jest porozumienie, ale niezrozumienie przez rządzących - mówią medycy. Tak oceniają przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia porozumienie, zakładające dodatkowych prawie 6 mld zł na wzrost wynagrodzeń minimalnych. Dlatego przedstawili własny projekt porozumienia, w którym podwyżki rozłożyli na dwa lata. Protest medyków trwa od 11 września. Ich postulaty mają kosztować 100 mld zł.

15.10.2021

Wiceminister zdrowia: Niedługo decyzja w sprawie trzeciej dawki szczepionki

Koronawirus szczepienia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w piątek, że zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków rozważane jest wprowadzenie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18 roku życia. To już kolejny sygnał z MZ w tej sprawie. O podaniu trzeciej dawki mówił też minister zdrowia Adam Niedzielski i to już w perspektywie najbliższych dwóch tygodni.

15.10.2021

NIK po kontroli w TVP: Nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem i gospodarowaniu finansami

Finanse publiczne Spółki

Najwyższa Izba Kontroli zbadała czy TVP S.A. prawidłowo zarządzała majątkiem i gospodarowała środkami finansowymi w latach 2014–2020. W piątek opublikowała raport z tej kontroli, z którego wynika m.in., że w ostatnich latach finanse TVP S.A. opierają się w głównej mierze na corocznych rekompensatach z budżetu państwa. Bez tego wsparcia spółka ponosiłaby straty.

15.10.2021

Samorządy chcą tworzyć kolej jednoszynową - ministerstwo zmieni przepisy

Samorząd terytorialny Nowe technologie Transport

Ministerstwo Infrastruktury chce przygotować regulacje, które pozwolą budować nowy rodzaj publicznego transportu zbiorowego oparty na kolei jednoszynowej lub urządzeniach na poduszkach powietrznych albo magnetycznych. Budowę tego typu infrastruktury rozważa między innymi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

15.10.2021

Pozwolenie czy zawiadomienie, czyli jakie formalności przy odbiorze budowy

Budownictwo

Kiedy budowa dobiega końca trzeba zadbać jeszcze o załatwienie formalności końcowych. Inwestorowi, który je zaniedba, grożą surowe konsekwencje, ponieważ popełnia samowolę budowlaną. Rodzaj formalności zależy od rodzaju inwestycji, jaką się zrealizowało. Nie zawsze jest potrzebna decyzja administracyjna. Czasami wystarczy zawiadomienie.

15.10.2021

Więcej wniosków cudzoziemców o zgodę na nabycie nieruchomości

Prawo cywilne Administracja publiczna

W 2020 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało 429 zezwoleń na nabycie 692 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 44,70 ha. Zezwolenia te dotyczyły najczęściej województw: mazowieckiego (15,55 ha), podlaskiego (6,34 ha) i małopolskiego (4,11 ha). Liczba wnisków o nabycie nieruchomości lub akcji wzrosła w ubiegłym roku o 10 proc. w stosunku do poprzedniego.

15.10.2021

Po śmierci chorego dziecka rodzic traci świadczenie pielęgnacyjne, ale zasiłku dla bezrobotnych od razu nie dostanie

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Rodzice lub opiekunowie niepełnosprawnych dzieci lub osób dorosłych muszą oddać świadczenie pielęgnacyjne po śmierci osoby, na którą to świadczenie pobierali. W ten sposób wielu z dnia na dzień zostaje bez środków do życia. Według resortu rodziny, mogą wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych. Tyle, że nawet jeśli będą mieli do niego uprawnienia i zarejestrują się jako bezrobotni, to pieniądze i tak dostaną w następnym miesiącu.

15.10.2021

E-learning w służbie adwokatury - zmiany mają zacząć się od Warszawy

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka ma podjąć działania w kierunku wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań m.in. w zakresie szkolenia aplikantów. Zobowiązał ją do tego Krajowy Zjazd Adwokatury, a celem jest m.in. zwiększenie konkurencyjności przyszłych adwokatów na rynku usług prawnych. W tym kontekście coraz głośniej mówi się o e-learningu, z którego radcy prawni już korzystają.

15.10.2021

Compliance w Polsce 2021 - polskie firmy uczą się działać zgodnie z prawem

Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance

Już nie tylko duże giełdowe spółki mają systemy zarządzania zgodnością. Coraz więcej polskich firm decyduje się na ich wdrożenie, bo dzięki temu chronią się przed nieprawidłowym działaniem firmy, ryzykami prawnymi, sankcjami, ale też dbają o reputację. Co ciekawe, za compliance odpowiadają głównie kobiety, i to prawniczki. Tak wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.

15.10.2021

Na uczelniach praca stacjonarna lub hybrydowa

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wiekszość wyższych uczelni wróciła w nowym roku akademickim do pracy stacjonarnej, choć na części z nich niektórych wykładów można wysłuchać przez internet. Tak jest m.in. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i na dwóch wydziałach Politechniki Warszawskiej. A na Uniwersytecie Gdańskim tylko niektóre zajęcia są na uczelni.

15.10.2021

Kodeks ma chronić przed mową nienawiści, ale nie osoby LGBT+

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projektowane zmiany w kodeksie karnym mają zaostrzyć z dwóch do trzech lat pozbawienia wolności kary m.in. za nawoływanie do nienawiści. A w katalogu okoliczności obciążających sprawcę ma znaleźć się popełnienie z użyciem przemocy przestępstwa motywowanego nienawiścią - np. ze względów rasowych, narodowościowych czy politycznych. Brakuje w nim mniejszości seksualnych.

15.10.2021

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do ustawy budżetowej na 2021 r. zwiększającą dotację dla NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sejm głosował w czwartek nad uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2021. Senat zaproponował do niej jedną poprawkę, zwiększającą kwotę dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,3 mld zł, kosztem wydatków majątkowych przewidzianych na obronę narodową. Posłowie byli jednak innego zdania i poprawkę odrzucili.

14.10.2021

Ustawa pozwoli na kształcenie więcej lekarzy, ale nie w uczelniach zawodowych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, która ma ułatwić aplikowanie przez uczelnie o prawo kształcenia kadr medycznych, ale bez wcześniejszego zapisu o kształceniu lekarzy na uczelniach zawodowych. Rząd wycofał pomysł lansowany przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

14.10.2021

Senat odrzucił, Sejm przywraca ustawę wprowadzającą zmiany w 500 plus

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Sejm odrzucił w czwartek sprzeciw Senatu wobec zmian w programie "Rodzina 500 plus". Nowelizacja przewiduje, że obsługą programu 500 plus będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych a nie - jak obecnie - samorządy. Wnioski mogą być składane tylko drogą elekytroniczną, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego..

14.10.2021

Sejm zaczął prace nad budżetem państwa na przyszły rok

Finanse publiczne

W czwartek Sejm rozpoczął prace nad ustawą budżetową na rok 2022. Dochody budżetu państwa mają wynieść 481,4 mld zł, wydatki zostały zaplanowane na 512,4 mld zł, a deficyt budżetu państwa ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. Sam produkt krajowy brutto (PKB) ma wzrosnąć o 4,6 proc. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, budżet na 2022 rok nie odzwierciedla stanu finansów państwa.

14.10.2021

Sejm będzie pracował nad przepisami mającymi zachęcać do kupowania pojazdów elektrycznych

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rozwiązania mające ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce, w tym wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami - to cel projektu ustawy, nad którym prace rozpoczął Sejm. Nowe przepisy ułatwią m.in. proces instalowania infrastruktury ładowania w blokach wielorodzinnych.

14.10.2021

Sejm uchwalił specjalną ustawę o zabezpieczeniu granicy z Białorusią

Administracja publiczna

Sejm w ekspresowym tempie uchwalił ustawę, na mocy której na granicy polsko-białoruskiej powstanie zapora inżynieryjna, która ma powstrzymać rosnącą presję migracyjną. Ustawa pozwoli też na wprowadzenie pewnych ograniczeń na granicy po zakończeniu stanu wyjątkowego. Rząd przyjął projekt we wtorek, w środę odbyło się jego pierwsze i drugie czytanie, a w czwartek ustawa została przegłosowana.

14.10.2021