Kosmetyczka biegłą od procedur medycznych - sądy mają problem z weryfikacją

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Wpis na listę biegłych sądowych w jednym z sądów okręgowych otrzymała ostatnio kosmetyczka, która będzie mogła opiniować w zakresie m.in. mezoterapii i zabiegów autologicznych. Sprawa stała się głośna m.in. na forach lekarzy, problem jednak w tym, że jak podkreślają sędziowie, o dobrego biegłego z zakresu medycyny łatwo nie jest, a i oni sami mają ograniczone możliwości weryfikowania specjalistycznej wiedzy.

28.06.2022

Nauczyciele stracili na Nowym Ładzie, ale od lipca ma być lepiej

Kadry w oświacie PIT

Obowiązujące od początku stycznia przepisy Polskiego Ładu - wbrew zapowiedziom rządu - nie okazały się neutralne dla nauczycieli. Choć - jeśli chodzi o dochody - mieszczą się oni w grupie osób, które na zmianach miały zyskać, tak się nie stało, co wywołało protesty i skłoniło rząd do zmian w tych regulacjach. Od początku lipca te zmiany wchodzą w życie.

28.06.2022

W kolejce do świadczeń nie będzie równych i równiejszych – na razie w ramach pilotażu

Pacjent Opieka zdrowotna

Elektroniczny, centralny system rejestracji da możliwość ukrócenia patologii w systemie ochrony zdrowia polegającej na tym, że do publicznych świadczeń pacjenci uzyskują szybszy dostęp przez drzwi prywatnych gabinetów lekarzy. Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło testowanie e-rejestracji, na razie tylko w dwóch regionach: łódzkim i siedleckim.

28.06.2022

Frankowicze przedsiębiorcy zaczynają wygrywać w sądach

Prawo cywilne Kredyty frankowe

O ile wyroki o nieważności kredytów frankowych stały się praktycznie normą dla konsumentów, to droga do tego celu przedsiębiorców dopiero się kształtuje. Pojawiają się jednak już pierwsze jaskółki zmian i zapadają pierwsze prawomocne wyroki w sprawach frankowych dotyczących firm. Przyczyniła się do tego niedawna uchwała Sądu Najwyższego.

28.06.2022

Czternasta emerytura nie dla każdego, a odwołania nie ma

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

ZUS wydaje decyzje w sprawie czternastej emerytury tylko tym, którym ją wypłaca. Nieuprawnieni nie dostają decyzji o odmowie, a skoro jej nie mają – nie mogą odwołać się do sądu czy złożyć skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prawników, można zmusić Zakład do wydania decyzji, ale to będzie indywidualna droga przez mękę każdego „bogatego” emeryta. Prościej będzie, jeśli grupa posłów lub RPO zaskarży przepisy do TK.

28.06.2022

Przedszkola drenują budżety gmin - samorządy chcą zamiany dotacji na subwencję

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Finansowanie wychowania przedszkolnego coraz bardziej obciąża budżety gmin. Apelują więc o objęcie subwencją wychowania przedszkolnego dzieci w wieku 2,5-5 lat na poziomie dofinansowania dzieci w wieku 6 lat i starszych. Dziś dotacja celowa wynosi 1506 zł na dziecko, a utrzymanie dziecka w przedszkolu w gminie wiejskiej kosztuje 8-10 tys. zł, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

28.06.2022

Wyższa subwencja dla uczelni zawodowych

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Edukacji i Nauki zwiększa subwencję na rok 2022 dla publicznych uczelni zawodowych oraz niepublicznej uczelni zawodowej prowadzonej przez Kościół. Wsparcie na łączną kwotę 136 mln otrzymają 34 uczelnie z całego kraju. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój wyższego szkolnictwa zawodowego, zgodnie z potrzebami poszczególnych uczelni.

27.06.2022

ZUS ma do rozdania 90 mln zł firmom na poprawę bezpieczeństwa pracy

Małe i średnie firmy Finanse

Tylko do 8 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mogą składać wnioski w konkursie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dofinansowanie może pokryć do 80 proc. szacowanej wartości projektu i wynieść od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę.

27.06.2022

Badanie: Optymistyczna przyszłość kariery Polaków

Rynek Prawo pracy

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy nie wpływa na poziom optymizmu w stosunku do zatrudnienia wśród polskich pracowników. Aż 8 na 10 Polaków (78,19 proc.) jest pozytywnie nastawionych do pracy w aktualnym miejscu w perspektywie kolejnych pięciu lat. Jednak aż 14,02 proc. pracowników przyznaje, że pandemia wywołała w nich chęć rezygnacji z obecnej pracy – wynika z badania „People at Work 2022: A Global Workforce View”.

27.06.2022

Ustawa o artystach zawodowych w kolejnym etapie prac legislacyjnych

Ubezpieczenia społeczne

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało zaktualizowany projekt ustawy o artystach zawodowych. To zakończenie procesu kilkumiesięcznych prac legislacyjnych obejmujących m.in. konsultacje publiczne oraz uzgodnienia międzyresortowe – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ustawa ma ucywilizować warunki pracy artystycznej.

27.06.2022

Organizator kolonii musi zgłosić je do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Organizator wypoczynku dla dzieci musi złożyć zgłoszenie do kuratorium - powinien tam zawrzeć szereg informacji, takich jak: liczba uczestników wraz z informacją o ich stanie (wiek, ewentualna niepełnosprawność), informacje o kadrze oraz spełnianiu wymagań dla pełnionych przez nią funkcji. To pomaga rodzicom zweryfikować, czy kolonie są bezpieczne.

27.06.2022

Początek wakacji, ale już można występować o świadczenie „Dobry start”

Pomoc społeczna Zarządzanie oświatą

Wnioski o dofinansowanie z programu "Dobry start" można składać przez: bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz portal Emp@tia MRiPS. Nie potrzeba żadnego zaświadczenia o dochodach – „Dobry start” przysługuje niezależnie od zarobków. Świadczenie wypłacane jest raz w roku dla dzieci rozpoczynających rok szkolny, uczących się do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do ukończenia 24. roku życia.

27.06.2022

Polacy boją się wycieku danych osobowych, ale niewielu wie, jak się bronić

Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO

Co trzeci Polak boi się wycieków danych osobowych - wynika z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Równocześnie mniej niż połowa z nas wiedziałaby, co należy w takiej sytuacji zrobić. A największe problemy z tym mieliby seniorzy, którzy nie mają wystarczającej wiedzy na temat tego, kto i w jaki sposób przetwarza dane osobowe.

27.06.2022

Za brak zapłaty podatku może grozić hipoteka przymusowa

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Finanse

O tym, że podatki należy płacić – wie każdy. Niezapłacone, prędzej czy później, staną się powodem wszczęcia przez organ egzekucyjny postępowania egzekucyjnego. Jednym ze sposobów zabezpieczenia przez organ zaległości podatkowej może być ustanowienie na nieruchomości podatnika hipoteki ustawowej.

27.06.2022

Nowe zasady przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem

Środowisko Administracja publiczna Transport

Przestała obowiązywać skrócona procedura wprowadzona 2 marca 2022 roku. Od 24 czerwca przywóz z Ukrainy do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) będzie się odbywać na zasadach ogólnych. Zmiany zostały wprowadzone ze względu na stabilizację sytuacji na granicy wschodniej i w związku z wznowieniem funkcjonowania organu administracyjnego Konwencji Waszyngtońskiej na Ukrainie.

27.06.2022

UOKiK sprawdza podwyżkę opłat w Biurze Maklerskim mBanku

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Klienci Biura Maklerskiego mBanku poskarżyli się na podwyżkę opłat za depozyt zagranicznych papierów wartościowych, a urząd wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Sprawdza m.in., czy bank miał prawo jednostronnie wprowadzić zmianę w wykonywanych umowach oraz czy umożliwia konsumentom rozwiązanie umowy bez ponoszenia kosztów.

27.06.2022

Za brak deklaracji o źródle ogrzewania domu nawet 5 tysięcy kary

Środowisko Nieruchomości

W czwartek, 30 czerwca, mija termin, kiedy właściciele domów, zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji o źródle ogrzewania nieruchomości do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezłożenie deklaracji może grozić nawet 5 tysięcy złotych grzywny.

27.06.2022

Zysk przedsiębiorstwa w spadku bez daniny solidarnościowej

CIT Prawo gospodarcze

Przedsiębiorstwo w spadku osiągając zysk i wypłacając dywidendy nie ma obowiązku odprowadzania daniny solidarnościowej. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji. A przedsiębiorcy i prawnicy chwalą tę interpretację i podkreślają, że stanowisko Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej wpisuje się również w cel ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

27.06.2022

Wakacje to nie rok szkolny, w postanowieniach o kontaktach rodzicielskich warto to rozdzielić

Prawo rodzinne

W kraju, czy za granicą, tydzień czy miesiąc, w lipcu czy w sierpniu - ustalanie kontaktów z dzieckiem w okresie wakacji to często szydełkowa robota. Nawet jeśli wydaje się, że o współpracę nietrudno, warto mieć wszystko na papierze - podkreślają sędziowie. I dodają, że takie podejście widać już we wnioskach o ustalenie lub zmianę kontaktów - większość zawiera odrębne żądanie dotyczące okresu wakacyjnego.

27.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski