Musi być pozwolenie na wydobycie skarbu kilofem lub łopatą

Samorząd terytorialny Kodeks postępowania administracyjnego

Zmiany wymagają niekonstytucyjne przepisy o wpisaniu zabytku do gminnej ewidencji. Nie zapewniają odpowiedniego stopnia ochrony praw właściciela zabytku. Tu powinna zapadać decyzja administracyjna – proponuje Rada Legislacyjna. Ponadto pilnej interwencji wymagają przepisy o poszukiwaniu ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych. Rozważyć należałoby także legalizację prac konserwatorskich.

21.08.2024

Aplikacja mObywatel z nową funkcjonalnością

Rynek i konsument Administracja publiczna

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcjonalność, dzięki której można pośrednio zgłaszać niepokojące zjawiska w sieci, jak podejrzane maile, strony, SMS-y. Aplikacja umożliwia również włączenie powiadomienia z CERT Polska o najpoważniejszych cyberzagrożeniach. Nową funkcjonalność uruchomiono przy współpracy z zespołem Centralnego Ośrodka Informatyki.

20.08.2024

Raport RPO: Niedostosowane lokale wyborcze nadal powszechne

Samorząd terytorialny Wybory

Tylko w 14 proc. lokali wyborczych w ostatnich wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego nie wykryto żadnego uchybienia w dostosowaniu do potrzeb wyborców ze szczególnymi potrzebami. Zdecydowana większość lokali nie była w pełni przystosowana. Niepełna była także wiedza członków komisji w zakresie odpowiednich dostosowań lokali.

20.08.2024

URE: Od 24 sierpnia br. społeczności energetyczne w rejestrze

Energetyka

Od 24 sierpnia br. obywatelskie społeczności energetyczne muszą wpisywać się do rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. OSE umożliwiają odbiorcom końcowym energii elektrycznej bezpośredni udział w wytwarzaniu i dzieleniu się energią z innymi odbiorcami.

20.08.2024

TK: Procedury dotyczące postawienia prezesa NBP przed TS niekonstytucyjne

Przepisy ustawy o Trybunale Stanu w zakresie procedur stosowanych przed sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej wobec prezesa NBP są niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Chodzi m.in. o to, że w ocenie TK uprawnienia samej komisji wykraczają poza uprawnienia Sejmu przewidziane właśnie w Konstytucji.

20.08.2024

Nowe kryteria oceny kompleksowej uczelni

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Nauki określi zasady dokonywania oceny kompleksowej uczelni - rozporządzenie w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ocena kompleksowa stanowi jedną z form ewaluacji jakości kształcenia przeprowadzanej przez Polską Komisję Akredytacyjną.

20.08.2024

Rząd przyjął zmiany w systemie SENT

Transport

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest przyspieszenie wejścia w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT). Dotyczy to przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.

20.08.2024

Placówki doskonalenia nauczycieli wkrótce z nowymi obowiązkami

Zarządzanie oświatą

Określono nowy wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego, wprowadzono też dodatkowe procedury, które mają chronić dokument przed fałszerstwem. Uwagi do zaproponowanych przez resort przepisów zgłosił jednak prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych - zakwestionował konieczność wpisywania do świadectwa miejsca urodzenia

20.08.2024

Rada gminy ograniczyła grono podatników, którzy mogą skorzystać z inkasa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rada gminy istotnie naruszyła prawo, ograniczając pobór podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego w drodze inkasa wyłącznie do osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej – stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu. Kolegium RIO wytknęło, że rada gminy jest uprawniona jedynie do zarządzenia poboru podatków w drodze inkasa, nie zaś do określania podmiotów, które będą mogły skorzystać z tej formy płatności.

20.08.2024

Wakatów szkolnych psychologów mniej, ale sytuacja wciąż dramatyczna

Zarządzanie oświatą

W całej Polsce w szkołach odnotowano 2306,31 wakatów dla psychologów szkolnych. Obsadzonych jest 7344,25 etatów. Daje to braki w wysokości 23,90 proc. w skali kraju. Dane mogą się jeszcze zmienić po zatrudnieniu specjalistów w szkołach po 1 września. Do tej pory to spadek o 3 punkty procentowe.

20.08.2024

CKE ogłosiło harmonogram matur i egzaminu ósmoklasisty

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła terminy matur i egzaminu ósmoklasisty w 2025 r. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja, matury rozpoczną się 5 maja, potrwają do 24 maja. Maturzyści swoje indywidualne wyniki poznają 9 lipca, a poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się w dniach 19-20 sierpnia.

20.08.2024

PESEL zastrzegło już 4,5 mln Polaków

Domowe finanse Administracja publiczna Banki

Zastrzeżenie numeru PESEL skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, utrudniając oszustom wykorzystanie danych do zaciągnięcia kredytu lub podpisania niechcianych umów. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało we wtorek, że do tej pory z tej możliwości skorzystało 4,5 mln Polaków. - Zastrzeżony PESEL daje pewność, że instytucje finansowe dokładnie sprawdzą, czy wniosek jest składany przez właściwą osobę, co stanowi dodatkową warstwę ochrony dla finansów - zapewnia MC.

20.08.2024

Realizacja obowiązku szkolnego w ośrodkach opieki psychiatrycznej złagodzona

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały dziennym ośrodkom opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zorganizowanie szkoły na swoim terenie. Nie każde centrum zdrowia psychicznego ma jednak taką możliwość. Zgodnie z nowymi przepisami rozporządzenia, w przypadku oddziałów dziennych funkcjonujących bez szkół, pacjent – uczeń może realizować obowiązek szkolny w innym miejscu, np. w szkole publicznej, do której regularnie uczęszcza, albo w formie edukacji domowej.

20.08.2024

Pracodawcy wiedzą, że kandydaci oczekują informacji zwrotnej, ale rzadko jej udzielają

Prawo pracy HR Rynek pracy

Większość polskich firm deklaruje istotne braki w zakresie udzielania kandydatom informacji zwrotnej – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. To zaskakujące, bo niemal wszyscy pracodawcy zdają sobie sprawę, że kandydat woli otrzymać informację o odrzuceniu CV niż pozostać bez żadnej odpowiedzi. Mimo to mniej niż 1/3 badanych organizacji przekazuje informację zwrotną po rekrutacji wszystkim kandydatom.

20.08.2024

We wtorek do poprawkowej matury przystąpi 24 tys. maturzystów

Szkoła i uczeń

Rozpoczęły się poprawkowe egzaminy maturalne. Maturzyści, którzy w maju nie zdali jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki w sierpniu. We wtorek będą zdawać egzaminy pisemne, a w środę - ustne. Wyniki poznają 10 września. Maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, mogą poprawić wyniki dopiero za rok. 

20.08.2024

Prezes UKE mediatorem w sporach między wydawcami a big techami - nowelizacja prawa autorskiego opublikowana

Prawo autorskie

Nowe zasady wynagradzania twórców i wykonawców, w tym pobieranie tantiem od treści dziennikarskich wykorzystywanych przez big techy, przewiduje nowelizacja prawa autorskiego, którą opublikowano 19 sierpnia. To pierwsza tak duża zmiana prawa autorskiego od 30 lat. Od początku prac nad nią towarzyszyły jej duże kontrowersje. Przede wszystkim dotyczy one big techów. Środowisko dziennikarskie obawiało się, że będą narzucać swoją wolę wydawcom i media na tym stracą. Ostatecznie udało się wywalczyć kompromis.

20.08.2024

Syndyk Getinu pracuje nad ugodami, ale ciągle nie ma konkretów

Banki Kredyty frankowe

Temat ugód frankowiczów z Getin Noble Bankiem w upadłości posuwa się do przodu bardzo opornie. Syndyk deklaruje, że chciałby zakończyć ugodami jak najwięcej spraw sądowych, ale jeszcze nie opracował programu ugód. Priorytetem jest dla niego odzyskiwanie aktywów do masy upadłości w celu spłacenia wierzycieli upadłego banku.

20.08.2024

Pensum większe o 10 godzin? MEN na razie wyklucza zmianę

Zarządzanie oświatą

Pensum nauczycieli zajęć praktycznych (20 godzin) jest małe w stosunku do pensum nauczycieli przedmiotów teoretycznych zawodowych (18 godzin), bo ci ostatni pracują z większymi grupami. Dlatego należałoby zwiększyć pensum nauczycielom zajęć praktycznych - zwracają uwagę posłowie. Resort edukacji podkreśla natomiast, że wielkość grupy nie ma znaczenia.

20.08.2024

Centralna e-rejestracja pod koniec przyszłego roku? To możliwe

Pacjent

Centralna e-rejestracja dostępna w publicznych placówkach zdrowotnych pod koniec 2025 r. - taki plan ma Ministerstwo Zdrowia, a zdaniem ekspertów, taki termin rzeczywiście jest realny. Na razie podmioty medyczne czekają na wejście w życie rozporządzenia, na mocy którego będzie można zgłaszać się do pilotażu, który na razie obejmie trzy rodzaje świadczeń. Na centralną e-rejestrację czekają i lekarze, i pacjenci - bo jest szansa, że w końcu skończą się poranne kolejki przed przychodniami.

20.08.2024

Przy podziale podmiotu zatrudniającego należy uwzględnić obowiązki dotyczące PPK

Prawo pracy Spółki PPK

W przypadku podziału podmiotu zatrudniającego trzeba ustalić, czy ma miejsce sukcesja w zakresie praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi. Nowy podmiot zatrudniający, który nie jest stroną tej umowy, ma obowiązek jej zawarcia. Umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej, dany podmiot ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.

20.08.2024