Emerytury byłych funkcjonariuszy - ile razy można wymierzać sprawiedliwość?

Emerytury i renty

Czy w demokratycznym państwie prawnym, w sposób arbitralny, można godzić w prawa nabyte osób, które nabyły je na podstawie ustawy uchwalonej w demokratycznym państwie, bo w 1994 roku? Jakie wartości chronił ustawodawca, naruszając inne chronione wartości? Odpowiedzi na te pytania starał się znaleźć Trybunał Konstytucyjny w trakcie wtorkowej rozprawy

18.08.2020

Akcja Masz głos rozpoczyna spotkania o prawach i wolnościach obywatelskich

Samorząd terytorialny

Spotkania dla mieszkańców i organizacji społecznych zainteresowanych sprawami obywatelskimi, ich przestrzeganiem i egzekwowaniem będą organizowane przez akcję Masz głos jako „kawiarenki obywatelskie”. Prawnik specjalista w zakresie jawności i wolności obywatelskich odpowie na pytania i doradzi.

18.08.2020

Procedury jasne, szkoły dobrze zabezpieczone - MEN odpowiada na pytania posłów

Zarządzanie oświatą

Szkół nie da się lepiej przygotować do pracy w czasie epidemii, o dodatkowe nakłady trzeba pytać samorządy, a dyrektorzy mogą konsultować decyzje i nie zostali pozostawieni sami sobie - minister edukacji odpowiadał w środę na pytania posłów w komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

18.08.2020

Społeczny projekt na rzecz wypowiedzenia konwencji stambulskiej trafił do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Autorzy projektu załączyli do niego 3,5 tys. podpisów. To kolejny krok w tym kierunku, po wezwaniu rządu do wypowiedzenia konwencji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

18.08.2020

Gminy odrzucone przez UE z powodów ideologicznych otrzymają wsparcie rządu

Samorząd terytorialny Prawo unijne

Gminy, których wnioski o dofinansowanie zostały odrzucone przez Komisję Europejską z powodu podjęcia przez lokalne władze rezolucje o "strefach wolnych od LGBT", będą mogły liczyć na wsparcie rządu. Na razie takiej pomocy udziela minister sprawiedliwości, ale być może powstanie stały mechanizm w celu pomocy takim samorządom.

18.08.2020

Senat chce poprawić tarczę 4 - zmienia przepis stosowany przy błędach medycznych

Wymiar sprawiedliwości

To jedna z budzących największe wątpliwości zmian tarczy antykryzysowej 4. Chodzi o art. 37a Kodeksu karnego, który umożliwiał sądowi orzekanie ograniczenia wolności lub grzywny np. w przypadku błędów medycznych. Wprowadzone jednak warunki jego stosowania, a teraz Senat przyjął projekt przywracający jego wcześniejsze brzmienie.

18.08.2020

UE konsultuje pakiet regulacji w sprawie usług cyfrowych

Nowe technologie Prawo gospodarcze Prawo unijne

Ułatwienie działalności na jednolitym rynku cyfrowym i zwiększenie możliwości ekspansji polskich firm to główne cele naszego kraju w kształtowaniu regulacji w Unii Europejskiej, których konsultacje właśnie się rozpoczęły - deklaruje Ministerstwo Rozwoju. I zachęca do wypełnienia ankiety, która ma pomóc zrozumieć potrzeby firm prowadzących działalność za pośrednictwem platform internetowych.

18.08.2020

Pracodawcy apelują do rządu o podwyżki dla budżetówki w 2021 roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd zaproponował w ramach prac nad założeniami projektu ustawy budżetowej na 2021 rok zamrożenie płac w budżetówce. Konfederacja Lewiatan, podobnie jak większość partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego, apeluje do rządu o weryfikację wstępnego stanowiska i zwiększenie wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej.

18.08.2020

Digitalizacja przyspiesza w okresie pracy zdalnej

Prawo pracy HR Koronawirus

Dokumenty cyfrowe stają się niezbędne dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort pracy, jej efektywność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Prace związane z digitalizacją rozpoczęły się już w wielu firmach. Ci, którzy z powodzeniem przeprowadzili transformację cyfrową, uzyskali przewagę konkurencyjną i są w stanie przetwarzać nawet około miliona plików rocznie.

18.08.2020

Podatek dochodowy według skali podatkowej

Domowe finanse PIT

Zasady ogólne opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych polegają na zastosowaniu skali podatkowej. W Polsce aktualnie obowiązują dwie stawki 17 i 32 proc. Zastosowanie właściwej stawki uzależnione jest od wysokości uzyskanych dochodów w trakcie roku podatkowego.

18.08.2020

Piontkowski: Wnioskujemy o zwiększenie subwencji oświatowej

Finansowanie oświaty

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że wystąpił do ministra finansów i do premiera z wnioskiem o zwiększenie subwencji oświatowej, żeby zapewnić dodatkowe środki na zajęcia w pierwszym semestrze nowego roku szkolnego. Dodał, że to samo powinny zrobić samorządy.

18.08.2020

NIK: Terminy największym problemem rekompensat dla producentów drobiu

NIK zbadała czy powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w województwie lubuskim prawidłowo wypłacały wypłacały producentom drobiu rekompensaty w związku z grypą ptaków, która miała miejsce na przełomie 2016 i 2017 r. Okazuje się, że największym problemem były zakreślone przez przepisy terminy - na złożenie wniosków o pomoc państwa i na ich rozpatrzenie.

18.08.2020

Janusz Cieszyński nie jest już wiceministrem zdrowia

Finansowanie zdrowia

Janusz Cieszyński zrezygnował ze stanowiska wiceministra w Ministerstwie Zdrowia. Funkcję tę pełnił od 2018 roku. Podkreślił, że to decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana.

18.08.2020

Bez zwrotu wydatków na obrońcę - RPO wnosi kasację

Prawnicy

Sąd pierwszej instancji warunkowo umorzył sprawę dotyczącą udziału w bójce, a prokuratura to zaskarżyła, bo uznała że wyrok jest zbyt łagodny. W drugiej instancji zaskarżenie zostało oddalone, sąd nie zwrócił jednak kosztów obrony poniesionych przez oskarżonych. Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi kasację.

18.08.2020

Izolowany chory ma gorzej niż więzień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pacjent, u którego stwierdzono COVID-19, ale nie może odbywać izolacji w warunkach domowych i nie jest kwalifikowany na hospitalizację, trafia do izolatorium. Powinien mieć tam zapewnioną opiekę personelu medycznego, co nie zawsze ma miejsce, ale w sumie warunki ma pod pewnymi względami są gorsze, niż w zakładzie karnym.

18.08.2020

Przedsiębiorcy, którzy wpłacili składki chociaż nie musieli, mogą je odzyskać

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Nawet 3,5 mld zł wyniosły nadpłaty w składkach przedsiębiorców, z których mieli być zwolnieni z racji na COVID-19, a które - gdyby nie społeczna reakcja i w konsekwencji nowelizacja ustawy - zostałyby zaksięgowane na poczet składek na ubezpieczenia społeczne – wynika z informacji resortu pracy. Teraz ZUS musi ponownie rozpatrzeć wnioski przedsiębiorców,

18.08.2020

Na mierzenie temperatury w szkole potrzebna zgoda rodzica

Zarządzanie oświatą

Uczeń z gorączką lub stanem podgorączkowym nie powinien przychodzić do szkoły. Jeżeli jednak się w niej pojawi, powinien zostać odizolowany w odrębnym pomieszczeniu. Jednak szkoła nie ma uprawnień do mierzenia uczniom temperatury - powinna na to uzyskiwać zgodę ich rodziców. W razie potrzeby decyzję w tej sprawie może wydać inspektor sanitarny.

18.08.2020

Nowe województwa to większy prestiż dla niektórych i gorsze usługi dla wszystkich

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne

Gdyby doszło do wydzielenia nowych województw - mówi się o mazowieckim, środkowopomorskim, częstochowskim - to miasta będące ich stolicami zyskałyby na prestiżu, ale same regiony zubożałyby, usługi społeczne byłyby na niższym poziomie, trudniej byłoby im sięgać po pieniądze z UE, do tego wzrosłaby ich zależność od rządu i finansów centralnych. W próbach zmian na mapie niektórzy widzą też dążenie do recentralizacji.

18.08.2020

Adwokatura głowi się, jak podołać samorządowym wyborom

Prawnicy Koronawirus

Dyskusja nad tym, jak przeprowadzić zgromadzenia w poszczególnych izbach oraz Krajowy Zjazd Adwokatury - będzie tematem wtorkowego posiedzenie prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, z udziałem wszystkich dziekanów. Transmisja online nie oznacza bowiem udziału w obradach online. Prawo.pl ustaliło, że trwają też rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości

18.08.2020

Podatek Belki wymaga zmian, ale o likwidacji nie ma mowy

Domowe finanse PIT

Wpływy z tzw. podatku Belki są na tyle duże, że Ministerstwo Finansów nie zamierza z niego rezygnować. Obiecuje jednak pewne zmiany. Sprawa jest niebagatelna, bo chodzi o około trzy miliardy złotych rocznie. Tymczasem obecne oprocentowanie lokat i zasady wypłacania odsetek powodują, że podatek w skrajnych przypadkach wynosi nie 19, ale nawet 100 procent.

18.08.2020