Będą nowe stawki wynagrodzenia dla lekarzy-rezydentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Przygotowywane w Ministerstwie Zdrowia nowe rozporządzenie przewiduje ustalenie nowej wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury – od 5478 zł do 5862 zł brutto – zależnie od roku specjalizacji i dziedziny. Projekt trafił właśnie do konsultacji publicznych.

22.06.2021

Lewiatan i OPZZ nagrodzili 9 najlepszych agencji zatrudnienia

Prawo pracy

Abalone Poland, Adecco Poland, Contrain Poland, Devire, Manpower Group, OTTO Work Force Solutions, Randstad Polska, Trenkwalder & Partner oraz Work Service – to agencje zatrudnienia, które otrzymały certyfikat „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”. Przyznały go Konfederacja Lewiatan i OPZZ, by promować najlepsze agencje zatrudnienia.

22.06.2021

Zmiana w kodeksie cywilnym ma eliminować oszustwa na pokazach handlowych

Prawo cywilne Rynek i konsument

Dodanie „braku dostatecznego rozeznania” do katalogu przesłanek, których zaistnienie pozwala ocenić sytuację, jako stanowiącą wyzysk w rozumieniu prawa - proponowana przez rząd zmiana w prawie cywilnym, która ma zapobiegać zjawisku wyzysku słabszych uczestników transakcji rynkowych. Chodzi m.in. o nakłanianie osób starszych do zakupów na pokazach handlowych.

22.06.2021

Rząd chce uregulować usługi medialne według unijnych zasad

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Zapewnienie odbiorcom podstawowych informacji dotyczących dostawców platform wideo, zmiany zasad umieszczania reklam w usługach medialnych, wyeliminowanie treści zabronionych oraz zakaz umieszczania treści nawołujących do przemocy - takie m.in zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.

22.06.2021

Fundusze inwestycyjne dostosują się do unijnych wymogów

Rynek

Rada Ministrów planuje dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne oraz zarządzanie alternatywnymi funduszami. Łatwiej będzie wprowadzać fundusze inwestycyjne na inne rynki unijne oraz wycofać się z działalności prowadzonej w innym państwie UE.

22.06.2021

Jest projekt o karnej odpowiedzialności dyrektorów szkół - za uchybienie nawet do trzech lat więzienia

Prawo karne Zarządzanie oświatą

Resort sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji prawa oświatowego, która przewiduje odpowiedzialność karną dyrektorów szkół za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w zakresie opieki lub nadzoru nad małoletnimi. Według resortu to konieczne, żeby załatać lukę w przepisach, ale pojawiają się głosy, że celem zmiany jest wywołanie efektu mrożącego.

22.06.2021

Śląskie samorządy chcą usprawnienia rejestru źródeł ciepła

Samorząd terytorialny Środowisko

Od 1 lipca gminy powinny zacząć wdrażać Centralną Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Zdaniem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów samorządy do tego obowiązku nie są przygotowane, a sam system jest niedopracowany. Samorządowcy postulują m.in. uruchomienie specjalnej infolinii dla mieszkańców i urzędników gminnych.

22.06.2021

Lewiatan: Pracodawcy planują zwiększać zatrudnienie i podwyższać wynagrodzenia

Prawo pracy

Nastroje wśród pracodawców poprawiają się – wynika z 43. edycji badania Plany Pracodawców przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia. W związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń zamierzają zwiększać zatrudnienie oraz – choć w znacznie mniejszym stopniu – podnosić wynagrodzenia. Ponad połowa pracodawców chce też utrzymać możliwość pracy zdalnej.

22.06.2021

Sąd Najwyższy zamyka się dla publiczności

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowym regulaminem już wkrótce w Sądzie Najwyższym regułą ma być niejawne orzekanie, chyba że przewodniczący zdecyduje inaczej. Sędziowie SN nieoficjalnie przyznają, że to dla nich łatwiejsze, bo przyspiesza rozpatrywanie spraw, których jest coraz więcej. Wątpliwości mają jednak prawnicy, którzy przypominają o konstytucji i wskazują, że zmiana może mieć związek z praktyką Izby Dyscyplinarnej.

22.06.2021

Szef ambasady USA: Kraje Europy Wschodniej tracą na braku ochrony osób LGBTQI+

Prawo karne Administracja publiczna

Aż 8,6 mld dol. rocznie kosztuje Polskę, Węgry, Rumunię i Ukrainę brak inkluzywności wobec środowisk LGBTQI+ - twierdzi chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Amerykański dyplomata powołuje się na raport Open For Business, według którego ochrona praw człowieka LGBTQI+ oznacza także większy dobrobyt dla wszystkich.

22.06.2021

Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. O wynikach z rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy zdecydowała kapituła kierowana przez prof. Michała Kleibera.

22.06.2021

Do 30 czerwca można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Do końca czerwca można składać w ZUS wnioski o zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku. Wciąż można też otrzymać nawet pięciokrotne świadczenie postojowe. W całej Polsce ZUS przyjął do tej pory łącznie (w ramach wszystkich kolejnych odsłon Tarczy) ponad 8 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł.

22.06.2021

NIK: Zarząd samorządowymi drogami w Świętokrzyskiem do poprawy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Stan nawierzchni dróg samorządowych, w odróżnieniu od dróg krajowych, nie podlega szczegółowym badaniom i monitorowaniu. Dlatego NIK sprawdziła, jak wygląda dbałość samorządów w województwie świętokrzyskim o odpowiedni stan techniczny dróg i czy bezpieczeństwo ich użytkowników rośnie i punktuje wiele nieprawidłowości w działaniu zarządców, ale zwraca też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy.

22.06.2021

Już obowiązuje ustawa podwyższającą od lipca minimalne płace w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Od wtorku 22 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Rząd na podniesienie najniższych pensji już od 1 lipca przeznaczył blisko 4 mld zł, ale zdaniem lekarzy i pielęgniarek oraz opozycji to za mało. Senat zaproponował podwyższenie współczynników pracy, według których wyliczana ma być minimalna pensja, ale Sejm ich nie poparł. Pielęgniarki będą kontynuowały spór zbiorowy. Strajkować będą też ratownicy medyczni.

22.06.2021

Upadłość konsumencka kołem ratunkowym dla byłych przedsiębiorców

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką. Korzystają z niej jednak nie tyle typowi konsumenci, ile byli przedsiębiorcy, którzy wpadli w spiralę zadłużenia kiedy jeszcze prowadzili firmę. Winna jest nie tylko pandemia. Od ponad roku łatwiej jest z tej instytucji skorzystać, ponieważ zmieniło się prawo. Upadłość przestała natomiast interesować frankowiczów.

22.06.2021

TK: Gdy wygaśnie mandat Bodnara, p.o. nie może występować do sądów

Już 15 lipca wygasa mandat Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyż Trybunał Konstytucyjny wyznaczył trzy miesiące na wejście w życie orzeczenia w tej sprawie. Z opublikowanego właśnie uzasadnienia wynika, że do czasu wyboru nowego Rzecznika, pełniący obowiązki nie będzie mógł występować do sądów w imieniu obywateli, przyłączać się do pozwów i wnosić kasacji.

22.06.2021

Strategia demograficzna - nie wystarczy rodzić dzieci, trzeba też zachęcać ludzi do pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zwiększenie liczby pracujących, przegląd wszystkich świadczeń socjalnych pod kątem kryterium dochodowego oraz ujednolicenie sposobu jego liczenia, to rozwiązania, które mogą uratować system zabezpieczenia społecznego. Problemem nie jest tylko mała liczba urodzeń, co sugeruje rządowa Strategia Demograficzna, ale też coraz dłuższe życie Polaków. Potrzebne są więc zachęty do pracy.

22.06.2021