Zaognia się sytuacja w sądach - pracownicy na "chorobowych", MS zwraca się do ZUS

Wymiar sprawiedliwości

Zwiększa się liczba pracowników sądów, którzy decydują się na pójście na L4. To z kolei obnaża braki kadrowe, o których wielokrotnie w ostatnich miesiącach się mówiło. W niektórych sądach sytuacja jest tak trudna, że sprawy spadają z wokand. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc by ZUS sprawdził "chorobowe" pracowników i zapewnia, że problem dotyczy zaledwie kilku jednostek.

13.10.2021

Rusza nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundusz Sprawiedliwości prowadzą nabór do Akademii Liderów Sprawiedliwości. Zgłaszać się mogą studenci i absolwenci studiów prawniczych. Nabór potrwa do 30 października - program obejmuje 7 weekendowych zjazdów w Warszawie lub w jej okolicach.

13.10.2021

Polacy wspierają medyków pomagających migrantom na granicy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Medycy, mimo braku zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, pomagają przybywającym tam osobom z Białorusi. Czujemy się zobligowani do niesienia pomocy ludziom, których życie i zdrowie jest zagrożone – mówią. By móc pomagać, zbierają pieniądze na Pomagam.pl. Na ten cel blisko 4 tysiące osób wpłaciło już blisko 350 tysiące złotych.

13.10.2021

Nastolatek w rejestrze pedofilów - RPO apeluje o zmianę przepisów, kancelaria strofuje MS

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, link do filmu pornograficznego, erotyczny wiersz, "nagie" zdjęcie - nastolatkom coraz częściej się to zdarza, a konsekwencje są poważniejsze niż stawienie się przed sądem rodzinnym. Wprawdzie sprawy te zazwyczaj kończą się udzieleniem upomnienia, czy zobowiązaniem do przeprosin, ale dane sprawcy - skądinąd dziecka - z mocy prawa trafiają do tzw. rejestru pedofilów.

13.10.2021

Biegli rewidenci mają coraz więcej wyzwań

Rachunkowość Doradca podatkowy

W środę rozpoczęła się kolejna edycja dwudniowej XXII Dorocznej Konferencji Audytingu organizowanej przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów. Wydarzenie po raz drugi odbywa się w formule zdalnej. Bierze w niej udział ponad 1300 uczestników. Tematem przewodnim jest w tym roku jakość usług świadczonych przez biegłych rewidentów.

13.10.2021

Kara dla solarium działającego jesienią 2020 r. - wedłg RPO zakaz wydano niezgodnie z prawem

Wymiar sprawiedliwości Rynek Koronawirus

Właścicielka solarium została ukarana administracyjną karą pieniężną, bo wbrew rozporządzeniu rządu prowadziła działalność w październiku 2020 r. W opinii rzecznika praw obywatelskich Rada Ministrów nie mogła jednak w tym trybie całkowicie zakazać działalności gospodarczej, lecz tylko co najwyżej czasowo ją ograniczyć – i to nie bezterminowo. Prowadzenie solarium nie mogło zatem podlegać karze.

13.10.2021

Pacjenci mają kłopoty z dostępem do lekarzy rodzinnych

Opieka zdrowotna

W sezonie infekcyjnym, zwłaszcza w większych miastach, zauważalne są utrudnienia w dostępie do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Okazuje się bowiem, że w przychodniach pracuje za mało lekarzy rodzinnych, którzy mogą przyjmować i dorosłych, i dzieci. To skutek polityki kadrowej tych placówek, ale też ogólnego niedostaku lekarzy rodzinnych w Polsce.

13.10.2021

Bezpieczeństwo energetyczne najważniejsze - rząd będzie płacił kary za Turów

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w środę, że Polska będzie realizowała swoją politykę bezpieczeństwa energetycznego, nawet jeżeli konsekwencją miałoby być poniesienie kosztów "w celu zabezpieczenia milionów obywateli przed utratą prądu i ogrzewania". Jesteśmy w stanie ten koszt ponieść - odpowiedział na pytanie o negocjacje z Czechami dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów.

13.10.2021

ZUS: Rośnie liczba osób pracujących i firm

Ubezpieczenia społeczne

Liczba osób ubezpieczonych zarejestrowanych w ZUS na koniec września 2021 roku wynosiła 15,69 mln i była wyższa o 212,2 tys. w stosunku do lutego 2020 roku, a o 55,1 tys. - w stosunku do sierpnia br. We wrześniu było o 55 tys. więcej zatrudnionych w Polsce niż miesiąc wcześniej. Łącznie składki do ZUS płaci obecnie prawie 15,7 mln osób.

13.10.2021

UOKiK zarzuca Vinted niedostateczne informowanie klientów

Rynek i konsument RODO Ochrona konkurencji

Brak ważnych informacji dla konsumentów, dzięki którym mogliby oni uniknąć niekorzystnych dla siebie finansowo decyzji, to główny zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółce Vinted prowadzącej serwis, który umożliwia sprzedaż ubrań on-line. Chodzi m.in. o brak informacji o blokowaniu pieniędzy w razie nieprzekazania wymaganych danych.

13.10.2021

Niedzielski: Ustawa pozwalająca pracodawcy sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, czeka na cięższe czasy

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy pozwalającej pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony – powiedział w środę Adam Niedzielski, minister zdrowia. Wśród zaproponowanych rozwiązań jest przepis mówiący o obowiązkowych szczepieniach medyków. Ministerstwo zamierza jednak trzymać ten projekt na cięższe czasy.

13.10.2021

Squire Patton Boggs doradza przy debiucie grupy Mogotel Hotel Group w Polsce

Rynek

Kancelaria Squire Patton Boggs doradza łotewskiej grupie hotelowej Mogotel, jednemu z największych operatorów hotelowych w krajach bałtyckich, przy pierwszej inwestycji grupy w Polsce - zakupie hotelu Sofitel Wrocław Old Town. Sprawą zajmował się czteroosobowy zespół, któremu przewodził radca prawny Michał Smolny.

13.10.2021

Presja inflacyjna narasta - pracownicy chcą więcej zarabiać

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

W firmach sektora prywatnego narasta presja płacowa. Pracownicy oczekują podwyżek – i to nie wyższych premii czy nagród, ale wynagrodzenia podstawowego. Wzrostu płac domagają się nawet ci, którzy podwyżki już dostali. Nad wieloma pracodawcami zawisło widmo strajku, bo spory na tle płacowym kończą się wejściem w spór zbiorowy. Zdaniem prawników, nie powinno się wynagradzać pracowników tak samo.

13.10.2021

Imię, nazwisko i PESEL sprzedawcy będą na dokumencie sprzedaży

Rachunkowość Doradca podatkowy RODO

Rozporządzenie dotyczące zwrotu VAT podróżnym w systemie TAX FREE wymaga, by w dokumentacji sprzedaży, którą otrzymuje także kupujący spoza Unii Europejskiej, znajdowały się również dane sprzedawcy – będą to m.in. imię i nazwisko, a także – w większości przypadków – numer PESEL. Zdaniem ekspertów, to zupełnie niepotrzebna informacja, która stwarza ryzyko wykorzystania danych osobowych.

13.10.2021

Polacy unikają testów na Covid-19, a przepisy im to ułatwiają

Opieka zdrowotna Koronawirus

Strategia testowania na Covid-19 jest niedoskonała. Wiele osób mimo skierowania, nie wykonuje testu, bo boi się izolacji i kwarantanny dla domowników. Nawet, jeśli wiadomo, że w danej szkole jest ognisko, to nie ma obowiązku przetestowania dzieci. One mogą chorować bezobjawowo, i zarażać innych. Co więcej nikt nie weryfikuje, kto mimo skierowania na test, nie wykonał go.

13.10.2021

Czarne chmury nad asesorami, na burzy wokół neoKRS mogą stracić wszystko

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej sędziów odmawia orzekania z "nowymi", czyli tymi, którzy awansowali lub byli nominowani po rekomendacji obecnej KRS. Powołują się przy tym m.in. na wyroki NSA i TSUE. Niewiele mówi się jednak o asesorach, a tymczasem to ich sytuacja jest szczególnie trudna. Po latach nauki, trudnym egzaminie i pracy na pierwszej sądowej linii - mogą zostać z niczym. "Starzy" sędziowie są podzieleni, część uważa, że asesorów nie powinno się ruszać, inni, że nie może być taryfy ulgowej.

13.10.2021

Nowe przepisy pozwolą budować bliżej cmentarzy

Administracja publiczna Budownictwo

Rząd chce poluzować zasady budowy w sąsiedztwie cmentarzy. Wolno będzie stawiać budynki nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych, ale dom musi być podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy uważają jednak, że rozwiązanie jest zbyt zachowawcze, chcą większych ustępstw.

13.10.2021

MS chce uczestniczyć w unijnym procesie informatyzacji sądów

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Chcemy lepszego zarządzania procesem informatyzacji sądów, dlatego wspieramy propozycję rozporządzenia e-codex, które zapewni ramy współpracy między instytucjami Unii a jej członkami - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Ale zastrzegł, że regulacje te powinny jednak uwzględniać również specyfikę krajowych systemów prawnych.

12.10.2021

TSUE rozpatruje skargi Polski i Węgier w sprawie mechanizmu warunkowości, czyli funduszy za praworządność

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE we wtorek kontynuowana była rozprawa dotycząca mechanizmu warunkowości, mającego służyć ochronie unijnego budżetu w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich. W drugim dniu rozprawy sędziowie zadawali pytania stronom postępowania. Opinia rzecznika TSUE w tej sprawie ma być gotowa 2 grudnia br., a wyrok na początku przyszłego roku.

12.10.2021

Dariusz Martynowicz Nauczycielem Roku 2021

Zarządzanie oświatą

Nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach Dariusz Martynowicz otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021 w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. Uroczystość wręczenia nagród, która odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie, poprzedziła obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej.

12.10.2021