Ponad 30 organizacji apeluje o przegląd i zakończenie politycznych śledztw

Wymiar sprawiedliwości

Ponad 30 organizacji pozarządowych zaapelowało do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o powołanie zespołu prokuratorów i przegląd toczących się śledztw o podłożu politycznym. Liczą, że w przypadku spraw, w których stwierdzone zostanie tzw. uzasadnione podejrzenie braku wystarczających podstaw oskarżenia podjęte zostaną kroki, w kierunku ich zakończenia.

13.02.2024

Otwarty nabór kandydatów na członków Rady Ochrony Pracy

Prawo pracy BHP Rynek pracy

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił w poniedziałek, 12 lutego 2024 r., otwarty nabór kandydatów na pięciu członków Rady Ochrony Pracy XII kadencji powoływanych spośród osób zgłoszonych przez organizacje społeczne zajmujące się problematyką ochrony pracy oraz spośród przedstawicieli nauki. W odróżnieniu od dotychczasowej praktyki członkowie ci zostaną wyłonieni w otwartej i transparentnej procedurze.

12.02.2024

Raport: Potrzebna ustawa o danych medycznych

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Potrzebne jest przygotowanie kompleksowego planu dalszego rozwoju systemu gromadzenia i wykorzystywania danych medycznych – to jeden z wniosków raportu  „Dane medyczne w pracy lekarza” przedstawionego w poniedziałek w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie. Proponowane rozwiązanie to między innymi nowa ustawa o danych medycznych.

12.02.2024

Lewiatan: Dbałość o dobrostan uczniów powinna być priorytetem szkoły

Zarządzanie oświatą

Problemy psychiczne dzieci i młodzieży to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań. Szacuje się, że z depresją może zmagać się co piąty nastolatek. Rośnie także liczba samobójstw i prób samobójczych. Dlatego dzieci i młodzież powinny mieć dostęp do programów profilaktycznych, ale także być cyklicznie diagnozowane pod kątem zdrowia psychicznego.

12.02.2024

MZ: Uwagi NFZ powodem wstrzymania reformy rehabilitacji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że projekt rozporządzenia dotyczący świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej będzie ponownie przekazany do konsultacji publicznych. Jedną z przyczyn wycofania z ogłoszenia podpisanego przez ministra zdrowia aktu są uwagi Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące skal medycznych, na podstawie których pacjent ma być kwalifikowany do świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych.

12.02.2024

RPO ma uwagi do projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Projekt modyfikacji sposobu ustalania renty socjalnej poprzez jej odniesienie do minimalnego wynagrodzenia za pracę wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób z niepełnoprawnością. Kierunek zmian nie budzi zastrzeżeń z punktu widzenia ochrony praw jednostki, ale projekt wymaga pogłębionej refleksji - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

12.02.2024

40 proc. kontroli PIP przeprowadzona po skargach pracowników

Prawo pracy BHP

Skargi złożone przez pracowników były powodem około 40 proc. przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy kontroli - wynika ze sprawozdania PIP za rok 2022. Inspektorzy pracy potwierdzili zasadność 32,2 proc. z nich. Natomiast z obszaru skarg dotyczących warunków pracy, za zasadne uznano aż 39,6 proc. zarzutów. Ryzyko wizyty PIP to nie jedyny powód, dla którego warto słuchać głosu pracowników, szczególnie w obszarze związanym z ich bezpieczeństwem.

12.02.2024

SN odpowie, czy frankowicze muszą czekać na wynik postępowania wobec Getinu

Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów ma odpowiedzieć na pytanie, czy postępowania dotyczące ważności umów frankowiczów z Getin Noble Bank muszą poczekać na rozstrzygnięcie do czasu zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, czy mogą być one kontynuowane. Prawnicy mają nadzieję, że SN opowie się za drugą opcją, która oznaczałaby, że kredytobiorcy nie będą pozostawać latami w zawieszeniu.

12.02.2024

RPO: Trzeba poprawić przepisy o tworzeniu gmin i zmianie ich granic

Samorząd terytorialny

Decyzje Rady Ministrów o utworzeniu gmin czy zmianie ich granic są źródłem konfliktów między samorządami i mieszkańcami. Często są uzależnione nie od przesłanek merytorycznych, ale woli politycznej. Realizowane za pomocą rozporządzenia, bez jakiejkolwiek kontroli sądowej. Apele o modyfikację procedury tworzenia i zmiany granic gmin są ponawiane od wielu lat przez zrzeszenia jednostek samorządu terytorialnego.

12.02.2024

Europejska Rada Ochrony Danych uruchomiła narzędzie do audytu stron internetowych

RODO

Oprogramowanie, które zostało opracowane przez specjalistę z grupy ekspertów wspierających Europejską Radę Ochrony Danych, ma charakter otwarty i wolny. Może być wykorzystywane zarówno przez audytorów prawnych i technicznych w organach ochrony danych, jak i przez administratorów i podmioty przetwarzające, chcących przetestować własne strony internetowe.

12.02.2024

Potrzebne narzędzia, by odpolitycznienie spółek nie było pustym hasłem

Spółki

Położenie większego nacisku na kwalifikacje i zatrudnianie fachowców, wzmocnienie nadzoru, stworzenie skutecznych narzędzi weryfikacji i zaostrzenie odpowiedzialności polityków za podejmowane decyzje właścicielskie. To, zdaniem prawników, kluczowe kwestie, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w przepisach mających pomóc w odpolitycznieniu państwowych spółek. Toczą się prace nad projektem ustawy.

12.02.2024

Trudno ujawnić majątek partnerki, o którym się nie wie

Samorząd terytorialny Wybory Służba cywilna

Samorządowcy i eksperci krytykują poselskie propozycje dotyczące ujawniania w oświadczeniach majątkowych majątku odrębnego małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Twierdzą, że zaproponowane przepisy są niezgodne z prawem, w praktyce mogą być niewykonalne, a na pewno nie zwiększą transparentności w życiu publicznym.

12.02.2024

Na diagnozę autyzmu dzieci czekają coraz dłużej

Opieka zdrowotna

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że średni czas oczekiwania na wizytę w poradni diagnozującej autyzm w przypadku pilnym wynosi około 80 dni. W praktyce w wielu ośrodkach na wizytę czeka się około roku. Na wzrost wydolności pracy ośrodków wpłynie planowana wyższa wycena świadczeń. Nie stanie się to jednak od razu, bo dotąd wycena diagnostyki była dramatycznie niska. Są województwa, w których nie ma ani jednego ośrodka diagnostycznego.

12.02.2024

Podatek dochodowy od opłaty za jednorazowe kubki i pojemniki – płacić czy pominąć

Środowisko CIT PIT

Przepisy milczą na temat CIT i PIT od tzw. opłaty kubkowej, czyli opłaty za naczynia jednorazowego użytku dodawane do gotowej żywności, m.in. jako opakowanie. Wcale nie jest jednak pewne, czy nie powinna ona być opodatkowana. Eksperci wskazują, że ustawodawca stosuje różne regulacje w stosunku do podobnych opłat, np. recyklingowa została wprost uregulowana. I postulują, by Ministerstwo Finansów jak najszybciej zajęło stanowisko w tej sprawie.

12.02.2024

MS rozważa wnoszenie pism procesowych przez portal informacyjny sądu

Wymiar sprawiedliwości

14 marca na stałe wchodzą e-doręczenia przez portal informacyjny sądu. Oznacza to, że doręczanie pism procesowych dla m.in. adwokatów i radców prawnych będzie następowało poprzez umieszczenie korespondencji właśnie w portalu. Samorządy adwokackie i radcowskie od dawna postulują jednak wprowadzenie możliwości komunikacji w drugą stronę. Pytane o to Ministerstwo Sprawiedliwości przyznaje, że decyzji jeszcze nie ma, ale taka opcja jest rozważana.

12.02.2024

Prokurator jak nadsędzia - Adwokatura chce to zmienić

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacje procedury karnej z ostatnich lat na tyle wzmocniły pozycję prokuratora, że zaczął być określany swoistym nadsędzią. NRA chce to zmienić m.in. poprzez uchylenie przepisu, zgodnie z którym sprzeciw prokuratura przy poręczeniu majątkowym wstrzymuje możliwość opuszczenia aresztu. Prawnicy, także prokuratorzy, propozycję chwalą i wskazują, że obecny stan narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

12.02.2024

"Neosędzia" chce cofnięcia nominacji, jeszcze nie ma decyzji ministra

Wymiar sprawiedliwości

Anna Kalbarczyk to pierwsza sędzia awansowana przy udziale neoKRS, która sama wystąpiła do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o cofnięcie do poprzedniego sądu. Sędzia warszawskiego Sądu Apelacyjnego, karnistka, chce poddać się weryfikacji lub ponownie wystartować w legalnym konkursie. Jesienią 2023 r. zastępca rzecznika dyscyplinarnego Michał Lasota postawił jej zarzuty dyscyplinarne za orzeczenia, w których stosowała wyroki ETPC i TSUE.

11.02.2024

Feminatywy nie wystarczą, adwokatki chcą, by ich głos był słyszalny

Prawnicy

Szklany sufit nadal doskwiera adwokatkom, szansą są zmiany legislacyjne - np. w zakresie zakazu umowy o pracę, ale też ich aktywne zaangażowanie w działalność samorządu. Chcą też brać udział w pracach komisji kodyfikacyjnych, gdyż podobnie jak swoi koledzy stosują prawo na co dzień - to wnioski, które płyną ze spotkania inauguracyjnego Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

11.02.2024

Burza po słowach Trumpa o NATO, Duda o potrzebie silnego sojuszu z USA

Podczas sobotniego wiecu w Karolinie Południowej Donald Trump, prawdopodobny rywal Joe Bidena w listopadowych wyborach prezydenckich, zagroził, że gdy ponownie zostanie prezydentem USA nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swych zobowiązań finansowych wobec Sojuszu. Prezydent Andrzej Duda, w nawiązaniu podkreślił, że sojusz Polska-USA musi być silny, niezależnie od tego kto aktualnie sprawuje władzę w Polsce i w USA.

11.02.2024

PKW zarejestrowała już 13 komitetów wyborczych w wyborach samorządowych

Wybory

Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewicy oraz Polexit, to niektóre z kolejnych zarejestrowanych przez PKW komitetów w wyborach samorządowych. Łącznie do tej pory zarejestrowano 13 komitetów, czterem odmówiono rejestracji. Partie polityczne i koalicje partii zawiadamiają o utworzeniu komitetu wyborczego Państwową Komisję Wyborczą. Mają na to czas do 12 lutego.

11.02.2024