MS chce wzmocnić samorząd sędziowski i zmienić sędziowskie dyscyplinarki

Wymiar sprawiedliwości

Kolegium sądu ma się składać z prezesa i trzech lub pięciu członków wybieranych na okres trzech lat przez zgromadzenie ogólne, a samorząd sędziowski będzie np. przedstawiał kandydatów na prezesa danego sądu. Zmiany obejmą też postępowania dyscyplinarne - wróci model wykonywania zadań sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji przez sądy apelacyjne w składzie trzech sędziów danego sądu. Sędziowie i prokuratorzy nie będą musieli składać oświadczeń o członkostwie w stowarzyszeniu - to zmiany, które zakłada nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych.

08.03.2025

Prawo do obrońcy dla niepełnosprawnych - od zatrzymania

Prawo karne Prawnicy

Wciąż trwają zabiegi o wprowadzenie do polskiego prawa europejskiego standardu o obowiązkowym udziale obrońcy już od zatrzymania i pierwszego przesłuchania przez policję. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada załatwienie tej sprawy w ramach przygotowywanego pakietu zmian w procedurze karnej, ale przedmiotem sporu jest nadal sposób traktowania osób z niepełnosprawnością intelektualną. RPO zabiega np. o obligatoryjny wywiad środowiskowy w takich przypadkach.

08.03.2025

Nie tylko kobiety mogą skorzystać z pracy w elastycznych godzinach

Prawo pracy Prawo europejskie

Czy kobiety potrzebują kolejnych uprawnień w prawie pracy albo czy mężczyźni potrzebują parytetów i czy mogą czuć się dyskryminowani, gdy wykonują sfeminizowane zawody? A może warto sięgnąć po rozwiązania, które w prawie pracy będą dobre dla wszystkich pracujących, bez względu na płeć? Prawnicy i eksperci rynku pracy są zgodni: potrzeba większej elastyczności pracy i dlatego warto popularyzować pracę na część etatu albo tę w elastycznych godzinach pracy.

08.03.2025

Pacjent nie zawsze wie, że może wybrać dializę w domu

Pacjent

Tylko niewielki procent pacjentów nefrologicznych korzysta z dializy w domu. Nie wszystkie stacje dializ zapewniają taką możliwość, brakuje też edukacji pacjentów, na czym polega ta metoda. Pacjenci nie wiedzą też często, że mają wybór, bo lekarze o tym nie informują. Rozwiązaniem mogłaby być dializa asystowana, gdzie pacjent może skorzystać ze wsparcia asystenta, np. opiekuna medycznego. Na razie jednak w Polsce nie ma takiej możliwości.

08.03.2025

Czy prezent dla dziecka pracownika to darowizna

Domowe finanse PIT

Wiele firm wręcza dzieciom swoich pracowników upominki z okazji niektórych świąt czy w trakcie imprez integracyjnych. Co do zasady, będą one podlegały podatkowi od spadków i darowizn, ale są zwolnione z daniny do limitu 5733 zł. Wartość tych upominków nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. Pracodawca nie ma więc obowiązków płatnika i nie musi pobierać zaliczek na podatek dochodowy.

08.03.2025

Polisy nieobejmujące powodzi - jest masa skarg powodzian

Prawo cywilne Ubezpieczenia Powódź

Większość skarg do rzecznika finansowego dotyczy odmowy wypłaty odszkodowania za szkody powodziowe, gdy zawarta umowa nie obejmowała ryzyka powodzi. W momencie zawierania umowy ubezpieczenia ochrona przed skutkami powodzi wymagała w takich sytuacjach zaznaczenia dodatkowo płatnej opcji. Przyczyny nieobjęcia ochroną takiego ryzyka mogły być różne i - jak się okazuje - niekoniecznie wynikały z woli klienta.

08.03.2025

AI może wspomagać sędziego, ale nie powinna wydawać wyroków

Wymiar sprawiedliwości

Digitalny asystent ma, zgodnie z planami Ministerstwa Sprawiedliwości, w pierwszej kolejności wspomagać sędziów orzekających w sprawach frankowych. Na wsparcie sztucznej inteligencji liczą też inni sędziowie, ale jak zastrzegają, nie przy wymierzaniu sprawiedliwości. W ich ocenie AI mogłaby zająć się prostymi i powtarzalnymi czynnościami, związanymi np. z administrowaniem sprawami i wyszukiwaniem błędów.

08.03.2025

Jazda na gapę to wciąż problem dla komunikacji miejskiej

Samorząd terytorialny Transport

Długi Polaków jeżdżących komunikacją miejską bez biletu, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, wynoszą ponad 369 mln złotych. To i tak lepiej niż dwa lata temu, gdy sięgały pół miliarda złotych. Zarządy transportu coraz bowiem skuteczniej wykorzystują narzędzia, aby egzekwować kary. Duży problem stanowią jednak cały czas nastoletni podróżni.

08.03.2025

Zakaz przebywania w strefie buforowej będzie wydłużony o 90 dni

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Czasowy zakaz przebywania w strefie buforowej przy granicy polsko-białoruskiej został przedłużony o kolejne 90 dni. Rozporządzenie w tej sprawie zostało w piątek opublikowane w Dzienniku Ustaw; wchodzi w życie 10 marca 2025 r. Zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, obowiązuje od 13 czerwca 2024 r.

07.03.2025

Więcej czasu na informację o cenach prądu - prezydent podpisał ustawę

Małe i średnie firmy Energetyka

Prezydent podpisał nowelizację ustawy przewidującą możliwość przeprowadzenia dogrywkowych aukcji rynku mocy. Ustawa zawiera też przepisy niezwiązane z rynkiem mocy. Jeden z nich przedłuża do 30 czerwca 2025 r. termin na złożenie "informacji o pomocy" dla firm, które w drugim półroczu 2024 r. korzystały z mechanizmu ustawowych cen energii elektrycznej.

07.03.2025

MS chce by asesorzy wrócili do wydziałów rodzinnych - są założenia projektu

Wymiar sprawiedliwości

W wykazie prac legislacyjny rządu pojawiły się założenia nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, które mają m.in. umożliwić orzekanie asesorom w wydziałach rodzinnych i opiekuńczych oraz nieletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, żeby projekt był gotowy w pierwszym lub drugim kwartale 2025 r. Jest to też jeden z postulatów asesorów i samych sędziów rodzinnych.

07.03.2025

Kaskadowe rozpatrywanie wniosków sposobem na patologię tymczasowych aresztowań

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

System kaskadowy, czyli krótkie aresztowanie na sędziowskim dyżurze, a po kilku dniach regularne posiedzenie, na którym sąd podejmie decyzję o zastosowaniu, lub nie, tymczasowego aresztowania – to jeden z wniosków z debaty na ten temat, zorganizowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Przekonywano też do całkowitej rezygnacji z zagrożenia surową karą jako przesłanki stosowania tego środka zapobiegawczego.

07.03.2025

KRS zajmie się politycznym nękaniem sędziów i asesorów

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o powołaniu komisji, która zajmie się badaniem naruszeń niezawisłości sędziowskiej i monitorowaniem politycznie motywowanego nękania sędziów i asesorów w RP. Jak wskazała w komunikacie, będzie to odpowiedź "na oczekiwania wielu sędziów, atakowanych przez przedstawicieli władzy wykonawczej, ustawodawczej, a także część aktywistów sędziowskich".

07.03.2025

Rząd chce opracować nowy model szkoleń wojskowych

Wojsko

Opracowanie nowego modelu szkolenia wojskowego, który pozwoli na przeszkolenie w Polsce każdego dorosłego mężczyzny - zapowiedział w piątek w Sejmie premier Donald Tusk. Premier będzie też rekomendował wycofanie się Polski z konwencji dotyczącej stosowania min przeciwpiechotnych i broni kasetowej.

07.03.2025

Ponad dwukrotny wzrost cyberataków na szpitale w ciągu roku

Zarządzanie

W ubiegłym roku nastąpił wykładniczy wzrost incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem w placówkach ochrony zdrowia. W 2022 r. odnotowano 251 różnych ataków, w 2023 już 405, natomiast w 2024 r. było ich ponad dwa razy więcej - aż 1028. Gwałtownie wzrosła również liczba ataków typu ransomware, które skutkują najczęściej paraliżem organizacji. Eksperci wskazują, że w ochronie zdrowia wciąż często brakuje świadomości dotyczącej zagrożeń.

07.03.2025

Zmiany w prawie lotnicznym. Obiekty o wysokości 50-100 m znów do zgłoszenia

Budownictwo Nieruchomości

Obiekty budowlane o wysokości od 50 do 100 metrów, których nie wpisano do ewidencji przeszkód lotniczych, ale które mogą być zagrożeniem dla lotnictwa wojskowego, należy zgłaszać ministrowi obrony narodowej. Sejm uchwalił w piątek nowelizację prawa lotniczego wraz z techniczną poprawką Senatu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

07.03.2025

W 2024 r. było ponad 11 tys. decyzji o deportacji

Administracja publiczna

W 2024 r. wydanych było ponad 11 tys. decyzji o deportacji z Polski. W tym roku, z uwagi na masowe akcje kontroli i poszukiwania, tych decyzji będzie więcej - powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. W połowie lutego br. w ogólnopolskiej akcji kontrolnej policji i straży granicznej w kraju złapano 1,5 tys. osób, z czego wobec 398 cudzoziemców wszczęto postępowania deportacyjne.

07.03.2025

Jak uznanie i informacje zwrotne wpływają na motywację i efektywność

Prawo pracy HR Rynek pracy

Docenianie pracowników, regularne rozmowy okresowe i pozafinansowe formy uznania - to kluczowe czynniki wpływające na motywację, satysfakcję i efektywność w pracy. W ankiecie przeprowadzonej przez Gi Group Holding zaledwie 5 proc. respondentów uznało, że docenianie nie wpływa na sposób wykonywania przez nich obowiązków. 7 marca przypada Dzień Doceniania Pracowników.

07.03.2025

W tym roku nastąpi wzrost wynagrodzeń, ale pracodawcy nie będą zbyt skłonni do zatrudniania

Prawo pracy Rynek pracy

W 2025 roku sytuacja na polskim rynku pracy powinna pozostać stabilna, z niskim bezrobociem, choć wyzwań nie będzie brakować. Pracodawcy nadal ostrożnie podejmują działania rekrutacyjne m.in. ze względu na rosnące koszty pracy – prognozują eksperci rynku pracy. Ich zdaniem wzrostu zatrudnienia można spodziewać się np. w IT, transporcie, logistyce, motoryzacji, finansach i nieruchomościach. Prognozowany jest też wzrost liczby pracowników z innych krajów.

07.03.2025

Rozpoczęcie zawodu adwokata? NRA chce być szybciej powiadamiana

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, przedstawił na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, projekt zmian w ustawie Prawo o adwokaturze. Jego głównym celem ma być usprawnienie funkcjonowania samorządu adwokackiego i wzmocnienie jego pozycji. Propozycja doprecyzowuje zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokatów, skraca też z 30 do 3 dni czas na zawiadomienie rady o rozpoczęciu wykonywania zawodu.

07.03.2025